به گزارش خبرنگار ایکنا؛ بیست‌وسومین همایش بزرگداشت ملاصدرا، امروز، 22 خردادماه با حضور جمعی از اندیشمندان و علاقه‌مندان در مجتمع آدینه برگزار شد.

حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این همایش بیان کرد: داد و ستد عظیمی میان اندیشه ایرانی و هندی به ویژه در جهان باستان بوده است. گرچه تاریخ گزارش‌های کاملی از این داد و ستد به ما نداده است، اما هرکه از جهان مشرقی اوپانیشادها به اندیشه ایرانی بنگرد، شباهت‌های عظیمی می‌یابد و محال است دست‌کم به ریشه مشترک این دو فرهنگ اقرار نکند.

وی در ادامه افزود: بر این بنیاد، محور بحث خود را «اوپانیشادها» قرار دادم و می‌گویم که بحث من، متن‌محور است تا تحلیل‌محور و از این متون، استناداتی دارم و مایلم که برخی از متون ناب را از ایران باستان و هند باستان بخواهم تا نتیجه بگیریم که آیا حقیقت، آبشخور مشترکی بوده و آیا می‌توان منابع مکنون و مفقود حکمت‌الاشراق نوری شیخ اشراق را با استناد به خوانش متون هند باستان دریافت و بازیافت؟

بلخاری بیان کرد: کلیدواژه بنیادی بحث نیز حضرت نور است. نور در ایران باستان، تنها عنوان و مفهومی است که می‌توان به واسطه آن، بطن و جان حکمت ایرانی را دریافت و این معنا بود که توسط سهروردی احیا شد و بدون تردید، حلقه واسط حکمت اسلامی شیخ اشراق و تلالؤ آن در حکمت متعالیه، بازتاب حضرت نور است.

وی افزود: خود حضرت سهرودی می‌گوید که حکمت، خسروانی است و نام هم می‌برد. اما کجا ارجاع داده که از کدام متن ایران باستان مطلبش را گرفته است؟ در کجای حکمت‌الاشراق ارجاع ایرانی می‌بینید؟ و این ارجاع به کدام منابع است. درست است که حلقه واسط حکمت ایرانی باستان و اشراق نور است، اما اینکه نور ایران باستان چطور در حکمت اشراق وارد شده، روشن نیست.

بلخاری تصریح کرد: راه شناسایی این مسئله، رجوع به متون ایران باستان است. راه دوم، بازخوانی نور در اندیشه افلاطون و پیش از او، فیثاغورس است. یقین بدانید اگر تلاش کنیم، می‌توانیم رد پای حکمت ایران را در یونان بررسی کنیم. راه سوم نیز شرق است و مسیر سخن من همین راه است که هیچ اشاره‌ای به آن نداشته‌ایم. در این چند سال، تلاش‌های گران‌قدر مرحوم شایگان را داشته‌ایم که شیفته قرآن و اوپانیشادها بود و آثاری نوشته شد، اما غیر از این آثار، کدام اثر است که ریشه‌های مشرقی حکمت ایرانی را مطرح کرده باشد. بر بنیاد مسئله سوم، باید نگاهی به شرق داشته باشم و بر بنیاد مسئله نور به آن اشتراک برسیم. ابتدا باید بنا را بر این بگیریم که متأثر از اوستا، حکمتی در ایران باستان ظاهر شده است که آیین‌محور است و نه صرفاً عقل‌محور. گرچه در متن آیین شرقی، عقل حضوری برجسته دارد، اما حکمتی آیین‌محور است. البته اینکه آن آثار حکمی که از متون این چنینی بوده، چطور به گزاره‌های حکمی رسیده است را نمی‌دانیم و شاید به تعبیر اوستای متأخر، به دلیل آنکه اسکندر بجستک، این منابع را از بین برد و دست ما را از حکمت ایرانی قطع کرد.

وی در ادامه افزود: در کل گاتاها، یک‌جا به فروغ حق از نورالانوار اشاره شده که به واسطه آن، هستی آفریده شده است. اما در جایی از اوستا آمده است که چطور خورشید، عالی‌ترین تجلی نورالانوار است. لکن ابتدا نسبت نورالانوار با خورشید مطرح است. در یشت‌ها، خورشید یشت داریم، اما آیا این خورشید یشت، می‌توانست مبنای حکمت نوری ایران باستان باشد؟

بلخاری تصریح کرد: در اوپانیشادها آمده است که برخی نادانان می‌گویند که عالم، اول نیست بود و پس از نیست، هست شد و ای نیکوخو، از نیست هست چون تواند شد. مگر نمی‌شود از عدم وجود بزاید؟ و می‌دانید این از جمله مهم‌ترین سخنان ابن عربی است که ایجاد خلق را از عدم نمی‌داند. مگر عدم می‌تواند مولد وجود باشد. در اوپانیشادها و در مورد نور آمده است که آن هستِ یگانه خواست که من بسیار شود و صورت‌های گوناگون شد. نور، ذات آتش پیدا کرد و آن آتش، خواست که بسیار شوم و صورت‌های گوناگون شد و پس از ذات خود، آب پیدا کرد و از این است که هر گاه گرمی بر آدمی غالب شود، گرمی پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: اما در ادامه دارد که آفتاب چون نورانی است و برهما نیز عین نور است و همه چیز از نور ذات به وجود آمده و تعبیر نور ذاتی که در آفتاب است، اینجا است که در فکر نمی‌گنجد و بی‌صورت است و در قید حواس ظاهری و باطنی در نیاید و بی‌صفت است و آن نور ذات، از قید ثواب و ... منزه است و حکمت چون بخواهد آیین را تفسیر کند، به این زبان سخن می‌گوید. ذات از عذاب و ثواب منزه است و قمست‌‌پذیر نیست و در بیان درنیاید و روشن‌تر از همه چیز است و از سه صفت به هم رسیده است. رساننده، سرور محض و داننده همه است و در عقل درنیاید و اول و آخر ندارد و زیبنده است و از چیزی پیدا نشده است و بی‌‌مثل است و پیداکننده همه است و صاحب همه است و باطن باطن‌ها است.

بلخاری در ادامه افزود: در مقام نتیجه‌گیری باید بگویم که شاید زمان آن رسیده باشد که حکمت ما نظری به شرق کند، نه اینکه از غرب روی برگرداند، اما این موارد نشان می‌دهد که اگر داستان شرق در نور خوانده شود، شاید بتوان برخی از منابع مکنون حکمت ایرانی را بازیافت.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مدیریت پسماند؛ راهی برای درآمد پایدار شهری

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، در ایران، روزانه هزاران تن زباله تر و خشک تولید و طی فرایندی توسط عوامل مختلف و از راه‌های متفاوت جمع آوری و سوزانده یا بازیافت می‌شود. ممکن است زباله تولیدی به ویژه در بخش خانگی به عنوان مواد زائد و غیر قابل استفاده دور ریخته شود، اما امروزه، ارزش اقتصادی زباله‌ها بر همگان آشکار است.

بخش قابل توجهی از زباله‌ها قابل بازیافت بوده و علاوه بر ارزش اقتصادی، اثرات زیست محیطی قابل توجهی نیز در بر دارد. بسیاری از زباله‌ها، به ویژه آنهایی که دارای مواد پلاستیکی هستند، در صورتی که بازیافت نشوند ده‌ها و بلکه صدها سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند. بنابر این، مدیریت صحیح پسماندهای خانگی، صنعتی، پزشکی و غیره از یک طرف پاکی محیط زیست را به دنبال دارد و از طرف دیگر می‌تواند موجب درآمدهای اقتصادی و ایجاد اشتغال شود. جنبه اقتصادی این موضوع آنقدر مهم است که در برخی از کشورها صنعت بازیافت چنان توسعه پیدا کرده که از کشورهای دیگر زباله وارد می‌کنند.

تولید زباله در آینه آمار و ارقام

گسترش سبک زندگی مصرف گرا در سراسر جهان و به ویژه ایران میزان تولید زباله را به شدت افزایش داده است. با این حال، در کشورهایی که مردم مدیریت مصرف دارند تولید زباله هم بسیار پایین‌تر از سایر کشورها است. بعلاوه، در این کشورها که اکثراً جزو کشورهای توسعه یافته و پیشرفته هستند بخش قابل توجهی از زباله‌های تولیدی خود را بازیافت می‌کنند. ولی در کشورهای در حال توسعه‌ای ماتند ایران از یک طرف زباله زیاد تولید می‌شود و از طرف دیگر مقدار کمی از آن نیز بازیافت می‌شود.

در نتیجه از دو جهت به اقتصاد کشور لطمه وارد می‌شود. از یک طرف به خاطر پیروی از یک سبک زندگی اسراف گریانه حجم قابل توجهی از مواد قابل مصرف دور ریخته می‌شود. یعنی موادی که برای تولید آنها هزینه‌های زیادی پرداخت شده است. برای مثال دورریزی پسمانده مواد خوراکی و انواع غذاها مثالی از ضررهای اقتصادی ناشی از اسراف است.

طبق آمارهای موجود به طور روزانه بیش از ۵.۳ میلیون تن زباله در جهان تولید می‌شود. این رقم برای برای کشور ما با میانگین سرانه ۷۰۰ گرم، ۴۰ هزار تن زباله در روز، یعنی دو برابر استاندارد جهانی است.

تولید زباله در تهران، به عنوان بزرگترین شهر کشور به ازای هر نفر ۷۵۰ تا ۸۰۰ گرم است که این میزان در کشورهای اروپایی ۳۰۰ تا ۳۵۰ گرم است.

البته در کشوری مثل آلمان روزانه ۹۰ هزار تن زباله تولید می‌شود اما ۸۰ درصد از آن بازیافت می‌شود. این مقدار ۱۰ برابر از میزان زباله‌های بازیافتی در کشور ایران بیشتر است.

در کشور ژاپن از زباله‌های خام خانگی برای تولید برق استفاده می‌شود. البته زباله‌های دیگر نیز بازیافت و در چرخه تولید و مصرف قرار می‌گیرند.

همچنین طبق گفته پژوهشگران، امریکا نیز تلاش می‌کند تا میزان بازیافت زباله‌های خود را افزایش دهد. در حال حاضر، در این کشور ۴۲ درصد زباله‌های کاغذی، ۴۰ درصد بطری‌های پلاستیکی نوشابه‌های غیر الکلی، ۵۵ درصد قوطی‌های آلومینیومی نوشیدنی‌ها و ۵۷ درصد بسته بندی‌های استیل بازیافت می‌شوند.

پشتوانه‌های قانونی مدیریت پسماند

دو قانون «مدیریت پسماند» و قانون «هوای پاک» به طور مستقیم و غیر مستقیم به مدیریت زباله و انواع پسماندها مرتبط است. در ماده ۱ قانون مدیریت پس ماند کلیه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی موظف به اجرای این قانون دانسته شده‌اند. در این ماده قانونی آمده است: جهت تحقق اصل پنجاهم (۵۰) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور حفظ محیط زیست کشور از آثار زیانبار پسماندها و مدیریت بهینه آنها، کلیه وزارتخانه و سازمانها و مؤسسات و نهادهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی که شمول قانون برآنها مستلزم ذکر نام می‌باشد و کلیه شرکتها و مؤسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی، موظفند مقررات و سیاستهای مقرر در این قانون را رعایت نمایند.

در ماده ۷ این قانون مدیریت اجرایی کلیه پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها به عهده شهرداری و دهیاری‌ها و در خارج از حوزه و وظایف شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عهده بخشداری‌ها گذاشته شده است. همچنین در این ماده آمده است: مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی ویژه به عهده تولید کننده خواهد بود. در صورت تبدیل آن به پسماند عادی به عهده شهرداری‌ها، دهیاریها و بخشداری‌ها خواهد بود.

همچنین در ماده ۹ قانون یاد شده وزارت کشور مسئول فراهم نمودن بسترهای لازم برای تفکیک زباله معرفی شده است. بر اساس این ماده قانونی وزارت کشور با هماهنگی سازمان محیط زیست، موظف است برنامه ریزی و تدابیر لازم برای جداسازی پسماندهای عادی را به عمل آورده و برنامه زمان بندی آن را تدوین نماید.

قانون هوای پاک نیز که در سال ۱۳۹۶ تصویب و در نهایت به ریاست جمهوری ابلاغ شد به نوعی موضوع مدیریت پسماند را مورد بحث قرار داده است. برای مثال بر اساس تبصره ۲ ماده ۲۰ قانون هوای پاک، شهرداری موظف است ظرف ۳ سال زمینه تبدیل پسماند به کود و انرژی را فراهم کند.

همچنین در این قانون آمده است: انباشت پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماندهای خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان‌های تعیین شده توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌ها یا سوزاندن آنها و همچنین سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

بار سنگین مدیریت پسماند بر دوش کودکان کار

مدیریت پسماند در کنار ضرورت‌های قانونی نیازمند سازوکاری مناسب جهت گردآوری، بازیافت و در صورت لزوم معدوم سازی است. سازوکاری که در آن ضمن قانونمندی، با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا کمترین تبعات انسانی در پی داشته باشد. اما جای تأسف دارد که شب و روز شاهد کودکانی هستیم که هر کدام گونی به دست شده به مهمترین عامل جمع آوری و مهمترین عنصر مدیریت پسمان بدل شده‌اند.

بر اساس پژوهشی که در سطح شهر تهران انجام شده است ۱۴۰۰۰ زباله گرد در این شهر وجود دارد. از این تعداد ۴۷۰۰ نفر آنها، یعنی معادل یک سوم کودک هستند. این درحالی است که تنها ۲.۴ درصد از ارزش زباله‌های گردآوری شده به کودکان می‌رسد.

طبق برآوردها سهم سایر عوامل مختلف از ارزش زباله‌ها با کسر سهم جمع آوری شده رسمی عبارت است از ٨.٩ درصد برای شهرداری، پیمانکاران ۲۱ درصد، ارباب یا صاحب‌کار ۵۴.۵ درصد، زباله گرد ۱۵.۶، وانتی، ۶.۲ درصد، چرخی ٧ درصد.

لازم به ذکر است که ارزش کل زباله‌های خشک درسال ۹۷، ۲,۶۴۰ میلیارد تومان و ارزش تقریبی زباله‌های جمع آوری شده در بخش رسمی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان و در بخش غیر رسمی ۲,۲۴۰ میلیارد تومان است.

تفاوت بخش رسمی و غیر رسمی در این عد و رقم به وضوح قابل مشاهده است. این اعداد از یک طرف بیانگر این است که نهادهای متولی مانند شهرداری می‌توانند با برنامه ریزی سهم خود از درآمدهای اقتصادی این بخش را افزایش دهند. دیگر اینکه وزنه سنگین بخش غیر رسمی به معنای نبود کنترل و نظارت بر فرایند گردآوری زباله و در نتیجه امکان نقض قوانین و مقررات و ضایع شدن حقوق افرادی و از جمله کودکانی است که در این بخش مشغول کار هستند.

به طور کل، به نظر می‌رسد بسترهای قانونی برای اقدامات مدیریتی وجود دارد. اما تا رسیدن به نقطه‌ای که در آن سهم بخش غیر رسمی به حداقل برسد و یا حتی صفر شود فاصه زیادی وجود دارد. در موضوع پسماند گردش مالی و ثروت هنگفتی نهفته و عده زیادی در بخش غیر رسمی توسط سوداگران این عرصه مورد استثمار قرار می‌گیرند. ورود جدی و با برنامه‌ی نهادهای متولی در این عرصه می‌تواند از یک طرف، منجر به ایجاد منبعی پایدار برای درآمد تبدیل شود و از طرف دیگر پایانی باشد بر فعالیت‌های اقتصادی استثمارگرانه در حوزه اقتصاد زباله.

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: خبرگزاری قرآن اندیشه فلسفه صدرا حسن بلخاری شرق حکمت نور سهروردی

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جریان حکمت ملی عراق «اپوزیسیون» شد
 • از بین بردن جای زخم با ارزان ترین روش
 • ۳۰ تقاضای ماموریت به تحصیل هیئت علمی پیمانی دانشگاه پیام نور بررسی شد
 • بررسی و شناسایی باستان‌شناسی شهرستان قیر و کارزین آغاز شد
 • پیام نور و سازمان نظام مهندسی معدن تفاهم‌نامه امضا کردند
 • ضرورت اندیشیدن و حکمت
 • مسمومیت با نور خورشید و تفاوت آن با آفتاب‌زدگی
 • عدم تقابل توکل و حکمت الهی
 • فصل دوم کاوش های باستان شناسی در غار قلعه کرد انجام می شود
 • یک دانشجوی ایرانی با آرنج نخست‌وزیر چین را کنار زد/ از عشق به باستان‌شناسی تا شکستن قرق مردها/ ایران، انار و انگور به چین داد، هلو و زردآلو گرفت
 • دانشجویان چهارمحال و بختیاری به اردوی راهیان نور غرب و جنوب کشور اعزام می‌شوند
 • نقشه خبیثانه سعودی‌ها برای شرق سوریه
 • دانشگاه پیام نور و سازمان نظام پرستاری تفاهم نامه امضا کردند
 • دانشگاه پیام نور طرح «حمایت از سالمندان» را در جهت تحقق رسالت اجتماعی خود انجام می‌دهد
 • برنامه منسجم دانشگاه پیام نور برای رفاه قشر سالمند
 • امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه پیام نور و سازمان نظام پرستاری کشور
 • رضا داوری اردکانی: حکمت ایرانی در قوام فلسفه اسلامی دخیل بوده است
 • الکترونیکی بودن بیش از ۳۰ درصد آزمون‌های پیام نور کرمان
 • بیش از ۳۰ درصد آزمون های پیام نور کرمان الکترونیکی برگزار می شود