به گزارش خبرنگار ایکنا؛ بیست‌وسومین همایش بزرگداشت ملاصدرا، امروز، 22 خرداد با حضور جمعی از اندیشمندان و علاقه‌مندان در مجتمع آدینه برگزار شد.

قاسم پورحسن، دانشیار و عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی در این همایش با موضوع «حکمت ایرانی و صلح»، به ایراد سخن پرداخت و در ابتدای سخنان خود ضمن اشاره به ابیاتی از فردوسی بیان کرد: ترسیم فردوسی از ایران نشان از دغدغه او به آینده ایران است. هایدگر مصاحبه‌ای دارد که بعد از مرگش چاپ شد که در آنجا از او پرسیدند که آینده چه می‌شود؟ و آیا راه نجاتی وجود دارد؟ او در پاسخ عنوان کرد، مگر اینکه خدایی نجاتمان بدهد. با توجه به وضعی که الآن به سر می‌بریم، تلقی من این است که شاید حکمت ایرانی بتواند برای آینده راه نجاتی را ترسیم کند.

وی در ادامه به بحث پیرامون حکمت ایرانی پرداخت و تصریح کرد: با توجه به گزارشی که سهروردی از حکمت ایرانی به دست می‌دهد، نکاتی را می‌گویم. او در مطارحات، بحثی در مورد میراث معنوی ایران دارد که با عنوان سلوک حکمای متأله است که سهروردی، تبارنامه معنوی این حکمت را بیان می‌کند. قبل از آنکه تبارنامه را بیان کند، می‌گوید که ما واجد شجره حکمت ازلی هستیم و سهروردی از خمیره مقدسه نام می‌برد، اما تبارنامه این است که او بیان می‌کند که این حکمت، در شرق و غرب جوانبی دارد.

پورحسن بیان کرد: جانب شرق به دیدگاه او، حکمت خسروانی است و در جانب غرب فیثاغورس است که ایشان از هر دو به عنوان خمیره نام می‌برد. خمیره خسروانی و فیثاغوری. البته اگر ندانیم که سهروردی، دست به مطالعه گسترده‌ای زده، تلقی ما این است که بر اساس دلدادگی این‌ها را بیان می‌کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه تصریح کرد: برخی از مورخین، مانند فورفوریوس نشان می‌دهند که فیثاغورس به ایران سفر کرده است و این گزارش کامل شده است و عنوان شده که یونانیان، تمایل داشتند که نخستین فلاسفه خود را شاگردان شرقیان بدانند، اما در مورد فیثاغورس، تأثیر کلی ارتباط او با زرتشت و پارسای فرزانه، مسلم است. مورخان بزرگی این را گزارش داده‌اند که فیثاغورس آمد و نزد یک ایرانی شاگردی کرد و کلمنت اسکندرانی از حکمای پارس، از جانب فیثاغورس ستایش می‌شود. گزارش‌هایی نیز وجود دارد که از سفر فیثاغورس به ایران و گفت‌وگوهایش با مغان ایرانی گزارش داده بودند. فیثاغورس، دوستی داشت که دولت‌مرد، ریاضی‌دان و اهل حکمت بود و من مدت‌ها در نوشته‌های سهروردی، اسمی به نام ارخوطس را می‌دیدم که تلقی‌ام این بود که سهروردی اشتباه کرده و این حکیم را نداریم، اما گورمن می‌گوید، یکی از کسانی که در باب نظریه پادشاه ـ فیلسوف، بر افلاطون تاثیر گذاشت، ارخوطس بود.

پورحسن با اشاره مجدد به نظر سهروردی در مورد خمیره‌ خسروانی و فیثاغوری بیان کرد: لذا سهروردی بیان می‌کند که یک خمیره خسروانی و یک خمیره فیثاغوری داریم. در باب خسروانی که حکمت ایرانی لقلقه زبان و تاریخ نیست، یکی از بحث‌های مهمی که داریم، نسبت میان گذشته و آینده است. آینده بدون بازخوانی میراث گذشته، محال است و اساساً نمی‌توانید در مورد آینده، بدون خواندن گذشته، بحث کنید. برای اینکه گذشته حیث وجودی دارد و ناظر وجودی است و نمی‌توانید در مورد آینده بدون گذشته بیندیشید.

وی در ادامه افزود: اما سؤال این است که چرا باید از منظر ابن‌سینا و سهروردی این میراث بخوانیم؟ یکی از مورخان بیان می‌کند که فلسفه یعنی یونان و یونانیان مدیون هیچ‌کس نیستند. البته بلافاصله نکاتی می‌گوید که دیدگاه خود را برمی‌گرداند. هگل نیز فرمود، ابتدا ایران است و می‌گوید اولین‌بار ظهور دولت را در ایران دیدم، اما هگل و هایدگر می‌گویند که فلسفه یعنی یونانیت، اما این فهم نادرست از کجا می‌آید؟ نه تنها آنها بیان می‌کنند، بلکه در میان مورخان عرب نیز متفکرانی مانند الجابری وجود دارد که می‌گوید، اگر نتوانسیم از حکمت ایرانی بیرون آییم، آینده‌ای به نام عقل عربی نداریم و می‌گوید آینده اسلام کنار گذاشتن حکمت ایرانی است.

پورحسن بیان کرد: دانشجویان ما تنها بخشی از سهروردی که نمی‌خوانند، گزارش‌های تاریخی او است. سهرودی می‌گوید که آغازگران طریق سلوک، حکمای فارس هستند. سهروردی در مطارحات دسته‌بندی سه‌گانه‌ای از نور می‌دهد که نخستین مورد آن، میر است که صاحبان نور جلال‌اند، ولی صاحب فره پهلوانی هستند. دومین آنها پیر هستد که صاحب فره فرزانگی‌اند و اگر به فرزانگی دست نیابید، راهی برای صلح ندارید و سوم شهریاران‌اند که صاحبان فر جلال و جمال هستند.

وی در ادامه افزود: سهروردی هفت شرط برای نیل به مقام حکمت و فرزانگی دارد و می‌گوید هر که حکمت بداند و بر تقدیس نورالانوار مداومت نماید، او را فر نورانی ببخشند و بارقه الهی را کسوت هیبت و بها بپوشانند و رئیس طبیعی شود عالم را و او را از عالم اعلی نصرت رسد و سخن او در عالم علوی مسموع باشد. این عبارت او نشان دهنده اهمیت حکمت است. همچنین باید توجه داشت که ما صاحب گسست معرفتی بنیادین با سنت یونانی هستیم و ارسطو برای سعادت مواردی را مطرح می‌کند، ولی فارابی می‌گوید لذت و ثروت و ... سعادت حقیقی نیستند و یافتن مرتبه وجود، موجب سعادت است. بنده معتقدم که اگر حکمت ایران به درستی خوانده شود، می‌تواند بنیان مهمی برای صلح باشد.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ساخت ۲ محصول دانش بنیان در دانشگاه جیرفت

در راستای عمل به شعار سال « رونق تولید » و پاسخ به نیاز داخلی کشور، از ۲ محصول دانش بنیان  توسط دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت، ساخته شد.

خبرگزاری شبستان _ جنوب کرمان: دانشگاه جیرفت با قدمت بیش از 30 سال، فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را در (سال 1367) با اخذ موافقت نامه اصولی شورای گسترش آموزش عالی، با عنوان آموزشکده اقماری دانشگاه شهید باهنر کرمان آغاز کرد.

این دانشگاه طی این سال ها با کسب مجوز آموزشکده، دانشکده و نهایتاً در ( سال 1388) با ارتقاء از مجتمع آموزش عالی به دانشگاه جيرفت، فصل جدیدی در توسعه علمی جنوب استان كرمان آغاز کرد.

 تمدن پنـج هـزار سـاله و تـاریخ بیش از هفت هـزار سـال جیرفت، کهـن ترین تمـدن بشـری،  جاذبه های بوم گردی، تنوع اقلیمی در یک گستره جغرافیایی کوچک و قرار گرفتن در یکی از مهمترین قطب های تولید محصولات کشاورزی و نیز بهشت گمشده معادن کشور، این دانشگاه  را به یک قطب تولید و نشر دانش و فناوری در جنوب شرق کشور مبدل ساخته است.

امروز دانشگاه جیرفت توانسته است با ایجاد و توسعه زیر ساخت های مناسب آموزشی و تحقیقاتی با دارا بودن 5 دانشکده، 36 رشته تحصیلی و ۳ هزار و ۵۰۰  دانشجو سهم بزرگی را در پرورش نخبگان و تولید علم و فناوری در کشور به خود اختصاص دهد.

وجود 107 عضو هيئت علمی تمام وقت در این دانشگاه علاوه بر آموزش، بر پويا سازی فضای پژوهشی و توسعه علمی در دانشگاه جيرفت تأثیر شگرفی داشته است.

درصد بالای قبولی در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های دولتی، گواهی بر سطح بالای کیفیت آموزشی در این دانشگاه است.

در راستای سیاست های کلی دانشگاه جیرفت، به عنوان دانشگاه جامعه محور و پاسخگو، توجه به توسعه پایدار جنوب کرمان همواره از اولویت های این دانشگاه است.

 در تعاملات ملی و منطقه ای دانشگاه جیرفت، با امضای تفاهمنامه ها و قراردادهای همکاری با دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و دستگاه های اجرایی توانسته است رسالت خود را در راستای پاسخ گویی به نیازهای جامعه انجام دهد.

در عرصه بين الملل نيز دانشگاه جيرفت طی چند سال اخير با ايجاد بستری مناسب در جهت توسعه ارتباطات پژوهشی و آموزشی توانسته است با مراکز آموزش عالی و مؤسسات پژوهشی بین المللی از جمله دانشگاه میلان و پادوا در ایتالیا، هاروارد و پنسیلوانیا در آمریکا، دکن کالج پونا و رای در هند، ورشو در لهستان، مادرید در اسپانیا، توبینگن در آلمان و گنت در بلژیک تفاهم نامه و قرارداد همکاری پژوهشی منعقد کند.

این دانشگاه  در افق ۱۰ ساله، دانشگاهی کارآفرین و مهارت گرا در بین دانشگاه های برتر منطقه است که نقشی پیشرو در توسعه پایدار جنوب کرمان و منطقه دارد.

در راستای عمل به شعار سال « رونق تولید » و پاسخ به نیاز داخلی کشور، از ۲ محصول دانش بنیان  توسط دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت، ساخته شد.
خبرنگار خبرگزاری شبستان، در خصوص برنامه ها و فعالیت های پژوهشی این دانشگاه با « شاپور کوهستانی» رئیس دانشگاه جیرفت، گفت و گو کرد.

« شاپور کوهستانی» رئیس دانشگاه جیرفت، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان، گفت:  یکی از برنامه های مهم سند چشم انداز دانشگاه جیرفت حرکت به سمت دانشگاهی کارآفرین و نسل سوم است که این مهم با سوق دادن پژوهش های کاربردی اساتید و دانشجویان به سمت برطرف کردن مشکلات منطقه فراهم می شود. 
 شاپور کوهستانی، با بیان این مطلب که امروز لازم است تلاش خود را برای خودباوری و تولید محصولات داخلی افزایش دهیم، ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران چند سال متوالی است که از شعار اقتصاد مقاومتی و نیز حمایت از تولید و کالای ایرانی برای نام گذاری سال جدید استفاده می کنند که نشان از توجه معظم له به این مساله مهم  است بنابراین جوانان و دانشجویان باید با ترسیم این چشم انداز در راستای تولید محصولات دانش بنیان حرکت کنند. 
رئیس دانشگاه جیرفت، افزود: امروز دشمن با تدوین تحریم های ظالمانه، جنگ اقتصادی و جنگ رسانه ای به دنبال تضعیف روحیه خودباوری جوانان کشور است بنابراین باید با نگاه به درون و تکیه بر دانش بومی مانند دوران جنگ تحمیلی پیروز این میدان شویم. 
وی، با بیان این مطلب که از همه طرح های دانش بنیان حمایت می کنیم، اضافه کرد: تلاش هیئت رئیسه دانشگاه در سیاست گذاری و همچنین حمایت اساتید و دانشجویان در راستای تولید محصولات دانش بنیانی است که برای رفع نیاز های منطقه و کشور تولید شود.  
کوهستانی، با اشاره به ساخت ۲ محصول دانش بنیان توسط دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی این دانشگاه، بیان داشت: با همه توان از این نوع طرح ها حمایت می کنیم و در همین راستا برای ارتقاء این طرح ها و نیز تولید محصولات جدید اعتبار مورد نیاز را تامین می کنیم. 
رئیس دانشگاه جیرفت، به ظرفیت ها و پتانسیل های بی شمار جنوب کرمان و منطقه اشاره کرد و افزود: دانشگاه جیرفت با رصد برخی مشکلات در بخش های مختلف، پژوهش های خوبی را کلید زده است که تعدادی از این پژوهش ها امروز به تولید محصول منجر شده است.

در ادامه این گزارش، خبرنگار خبرگزاری شبستان، با «ایمان گروهی» رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت، گفت و گو کرد. 


« ایمان گروهی» رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان، گفت: در راستای رفع برخی مشکلات پیش روی بخش کشاورزی در منطقه جنوب  کرمان و با توجه به پتانسیل بالای کشاورزی در این ناحیه، گروه مهندسی مکانیک دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت، موفق به ساخت یک دستگاه پهپاد سم‌پاش جهت استفاده در این بخش شده اند.

 ایمان گروهی، با بیان این مطلب که یکی از نیاز های بخش کشاورزی تشخیص سریع و به موقع آفات و بیماری ها در مزارع است، ابراز داشت: پهپاد ساخته شده توسط دانشجویان دانشگاه جیرفت، قابلیت ارزیابی میزان سلامت گیاهان، سم‌پاشی گیاهان و نیز نشانه گذاری دام‌ها را داراست. 
رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت، ادامه داد: این پهباد قابلیت هایی دارد که می توان با نصب سنسور های تشخیص آفات ابتدا وضعیت سلامت محصولات کشاورزی و نوع آفات احتمالی را ارزیابی کرد و سپس با استفاده از مخازن تعبیه شده روی پهپاد اقدام به سم‌ پاشی نقاط آلوده به آفت کرد. 
وی، عنوان کرد: از مزیت های مهم  این پهباد سم پاش، صرفه‌جویی قابل توجه در میزان سم مصرفی و هدفمند  کردن عملیات سم‌پاشی است.
گروهی، با بیان این مطلب که دانشجویان گروه مهندسی برق این دانشکده موفق به ساخت ربات خورشیدی آتشنشان با قابلیت کنترل از راه دور شده اند، اضافه کرد: این ربات انرژی مورد نیاز خود را  از نور خورشید تامین می کند.

رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت، ابراز داشت: از ویژگی های مهم این ربات، قابلیت کنترل از راه دور تا برد ۲ کیلومتر و طراحی بدنه، فیزیک دستگاه و بردهای الکترونیکی آن توسط دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی  این دانشگاه انجام شده است. 
وی، ادامه داد: طراحی سیستم نوین کنترل انرژی هوشمند توسط دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت به گونه ‏ای است که در صورت وجود نور خورشید انرژی موتورها توسط نور خورشید تامین شده و مازاد انرژی خورشیدی صرف شارژ باتری ها می شود و نیز در شرایط عدم دسترسی به نور خورشید از باتری پشتیبان که قبلا توسط نور خورشید شارژ شده است، استفاده می شود. 
گروهی، با بیان این مطلب که آتش نشان بودن تنها یک نمونه کاربرد این ربات، اضافه کرد: از دیگر قابلیت های این ربات  توانایی حمل و پرتاب آب به طول ۳ متر و قابلیت افزایش این میزان قابل ارتقا نیز است و نیز این ربات مجهز به دوربین با برد ۲ کیلومتر می باشد و تصویر ارسالی آن قابل دریافت است.

رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه جیرفت، ادامه داد: با توجه به عدم نیاز این ربات به سوخت یا هیچ گونه منبع انرژی خارجی، قابلیت کنترل از راه دور آن و نیز مضر بودن تماس با سم های مورد استفاده برای انسان, با ارتقا این ربات می توان از آن در سم پاشی کشاورزی و نیز مبارزه با ملخ های مهاجر استفاده کرد.
گفتنی است؛ پهپاد سم‌پاش توسط علی طغرلی دانشجوی گروه مهندسی مکانیک با راهنمایی مؤمنی عضو هیات علمی گروه مهندسی مکانیک و ربات خورشیدی نیز توسط دانشجویان رامین مشایخی, فائز پی پر و سعید دلفاردی دانشجویان گروه مهندسی برق دانشگاه جیرفت ساخته شده است.

 این پهبادها طی یک سال و با قطعات تولید داخلی ساخته شده اند.

پایان پیام/586

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: خبرگزاری قرآن اندیشه قاسم پورحسن فلسفه حکمت ایرانی صلح سهروردی

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جریان حکمت ملی عراق «اپوزیسیون» شد
 • دانش‌بنیان‌ها با ظرفیت‌های صادراتی و تجاری کشور روسیه آشنا می‌شوند
 • شرکت‌های دانش بنیان نباید همیشه منتظرفراهم بودن امکانات باشند
 • رن ژنگفی، بنیان‌گذار هوآوی: فناوری‌های هوآوی تا سال‌ها در جهان پیشرو خواهند بود
 • ضرورت اندیشیدن و حکمت
 • نشست صمیمی رئیس مجلس شورای اسلامی با مدیران شرکت های دانش بنیان و استارت آپی
 • تاریک‌روشنای اقتصاد دانش‌بنیان
 • دانش‌بنیان‌ها با ظرفیت‌های تجاری و صادراتی کشور روسیه آشنا می‌شوند
 • عدم تقابل توکل و حکمت الهی
 • لاریجانی: تحریم‌ها فرصت مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده است
 • شرکت های دانش بنیان ۹۰ هزار میلیارد تومان فروش داشته اند
 • ضمانت صادرات شرکت‌های دانش بنیان/تحریم باعث توجه به تولید داخل شد
 • ۹۰ هزار میلیارد تومان حجم فروش محصولات شرکت‌های دانش بنیان/ اشتغالزایی ۳ هزار نفری در کارخانه‌های نوآوری
 • لاریجانی: بدون تردید نگاه‌ها به سمت شرکت‌های دانش بنیان است
 • بازدید رییس مجلس از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک فناوری پردیس
 • جزئیات حمایت‌های صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان آسیب‌دیده در سیل
 • جزئیات اعطای تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان سیل زده
 • سوئیس اینفو: آینده نیروهای حافط صلح سازمان ملل نامعلوم است
 • رضا داوری اردکانی: حکمت ایرانی در قوام فلسفه اسلامی دخیل بوده است