به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در هفته جاری نیز قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در فرابورس ایران نوسان چندانی نداشته و متقاضیان این اوراق می‌توانند با حدود قیمت هر ورق تسه ۵۰ هزار تومانی اقدام به خرید این اوراق کنند.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن مرداد، شهریور، مهر، آبان و آذر ماه سال ۱۳۹۶ کمی بیشتر از ۴۹ هزار تومان است و امتیاز اوراق مسکن اردیبهشت ۱۳۹۸ و بهمن، اسفند سال ۱۳۹۷ در حدود ۵۰ هزار تومان معامله شد.

از سال گذشته قیمت مسکن در بازار با رشد بسیار فزاینده‌ای روبرو بوده و مقدار وام مسکن نمی‌تواند کمک خاصی به بی‌خانه‌ها برای خانه‌دار شدن کند.

بسیاری از افرادی که سال‌ها مبلغی جمع کرده بودند تا شاید بتوانند با کمک وام مسکن یک واحد آپارتمان کوچک خریداری کنند در این روزها آن مبلغ را باید به عنوان پیش پول اجاره خانه به صاحب خانه‌ها بپردازند و این موضوع سبب شده که وام مسکن عملاً کارایی خود را از دست دهد، حتی اگر مبلغ وام مسکن بر فرض سه برابر هم شود بی خانه‌ها به راحتی نمی‌توانند اقساط آن را بپردازند و به نوعی می‌توان گفت خانه دار شدن برای بسیاری از اقشار جامعه به رؤیا تبدیل شده است.

هزینه وام مسکن چقدر می‌شود؟

در ادامه این گزارش به هزینه وام مسکن برای اقشار مختلف جامعه می‌پردازیم. در این گزارش با توجه به میانگین قیمت اوراق ۵۰ هزار تومانی، هزینه وام مسکن را برای اقشار مختلف محاسبه می‌کنیم.

زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند. آن‌ها باید ۱۰ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ‌ها کنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، دو میلیون تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۲ میلیون تومان صرف شود.

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش‌تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند و با این حساب باید هشت میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید شش میلیون تومان بابت خرید اوراق بپردازند. هم‌چنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق شش میلیون تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ پنج میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرا بورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به این‌که چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، قیمت متفاوتی دارد.

در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: اتاق خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اعتبار ۱۵۰ میلیاردی برای پرداخت وام به بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسن زدا در پرسش و پاسخ به سوالات کاربران در صفحه اینستاگرام خود در خصوص قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی گفت: در مجلس این موضوع در کمیسیون ها در حال بحث و بررسی است و به محض تصویب آن را اجرا خواهیم کرد.

وی گفت: در حال حاضر ۵۲۰ هزار قالیباف تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند در حالی که دولت فقط برای ۳۰۰ هزار نفر آنها حق بیمه پرداخت می کند و ما باید مابقی آنها را یا از سایر بودجه ها و حق سایر بیمه شدگان پرداخت کنیم و یا اینکه بر اساس فرمول های جدید محاسبه و آن را از خود قالیبافان بگیریم. به همین دلیل شرایط بیمه بیش از این افراد را نداریم.

زدا در خصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان این سازمان گفت: یکی از دغدغه های ما همسان سازی است چرا که بازنشستگان در حال حاضر شرایط سختی را دارند و با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نمی توانند امورات جاری خود را بگذرانند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی افزود: برای همسان سازی مدل نهایی آن را طراحی و در ۲۴ اردیبهشت ماه نامه ای مبنی بر همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و اعتباری که نیاز دارند را به هیئت دولت ارسال کرده ایم.

وی تاکید کرد: چنانچه این اعتبار تامین شود، آمادگی داریم ظرف ۲۴ ساعت همسان سازی را اجرا کنیم.

زدا گفت: بازنشستگان بیشتر به این دلیل ناراحت هستند که در بودجه سال ۹۸ اعتبار همسان سازی برای بازنشستگان کشوری و لشکری اختصاص داده شده اما برای بازنشستگان تامین اجتماعی اعتباری نیامده است. بنابراین این سوال را باید دو گروه آنهایی که این لایحه را به بودجه اضافه کرده اند و هم نمایندگان مجلس که تصویب کرده اند پاسخ دهند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: بر اساس مدلی که برای بازنشستگان کشوری و لشکری اجرایی شد، ماهیانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان پرداخت می شود و ما این مدل را نمی پسندیم و مدنظر ما نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بازنشستگان در سال جاری منتظر اجرای همسان سازی باشند یا خیر، گفت: تعهدی است که باید انجام شود و در قالب برنامه ششم مصوب شده است. بر همین اساس امیدواریم که اجرایی شود.

زدا با اشاره به اینکه در سال جاری به دلیل فشارهای دشمنان در شرایط بسیار بدی هستیم، گفت: فشار اقتصادی روی ما زیاد است و اینگونه نیست که پولی باشد و نخواهند به ما اختصاص دهند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی در مورد اینکه رانندگان تاکسی جزء مشاغل سخت هستند یا خیر، گفت: گروهی از رانندگان که در شرکت هایی مشغول به کار هستند، از طریق مجموعه مورد نظر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند اما گروه دوم خودشان شخصاً مالک خودرو بوده و فعالیت می کنند. به همین دلیل حتی تحت پوشش قانون کار نیستند به همین دلیل پیشنهاد داده ایم صندوقی برای حمایت از این رانندگان با کمک دولت، رانندگان و بخش خصوصی انجام شود و در این صورت باید پس از تشکیل صندوق، مجلس تصویب کند و در این صورت می توان در مورد سخت یا زیان بودن شغل آنها تصمیم گیری شود.

وی در مورد پرداخت وام به بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: اینگونه نیست که به بازنشستگان کشوری وام پرداخت شود اما بازنشستگان تامین اجتماعی از این امکان محروم باشند.

زدا گفت: در سال جاری ۱۵۰ میلیارد تومان از طریق بانک رفاه برای پرداخت وام به بازنشستگان اختصاص داده شده که در بازه های زمانی ۴ ماهه بر اساس اولویت و حقوق بازنشستگان به آنها تعلق می گیرد.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: این اعتبار در اختیار استان ها قرار گرفته که بازنشستگان می توانند با مراجعه به دفاتر کانون های بازنشستگی ثبت نام کنند و با دارا بودن شرایط از این وام بهره مند شوند.

وی با اشاره به اینکه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته تحت پوشش تامین اجتماعی هستند، اظهارداشت: نمی توانیم همزمان به همه این افراد وام ۵ میلیون تومانی پرداخت کنیم به همین دلیل طی ماه های مختلف این وام اختصاص پیدا می کند.

کد خبر 4644428 مهناز قربانی مقانکی

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: وام مسکن مسكن تسهيلات بی خانه ها اوراق تسهيلات مسكن

منبع این خبر، وبسایت www.otaghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تخصیص اعتبار برای پرداخت وام به بازنشستگان تامین اجتماعی
 • سهم چشمگیر بانک ملی ایران از مجموع وام ازدواج پرداختی در نظام بانکی
 • بانک جهانی 918 میلیون دلار به پاکستان وام می دهد
 • احیاء 54 واحد صنعتی راکد در صدر برنامه‌های سازمان صمت استان آذربایجان غربی
 • پرداخت ۱۳۶۵ میلیارد تومان وام به ایثارگران در سال ۹۷
 • بازسازی مسکن مددجویان سیل‌زده، اولویت کمیته امداد در سال ۹۸
 • احیاء 54 واحد صنعتی راکد در آذربایجان غربی
 • ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق برای توسعه بلوار پیامبر اعظم(ص) قم فروخته شد
 • سايپا 4 هزار ميليارد ريال اوراق بهادار منتشر مي‌كند
 • اجرای 4 طرح کشاورزی در فامنین/ راه‌اندازی 13 واحد راکد
 • بازسازی مسکن مددجویان سیل‌زده، اولویت کمیته امداد در سال جدید
 • نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند
 • مشکل اجاره مسکن در تهران / نماینده مجلس نجف آباد: من شب‌ها در دفترم می‌خوابم
 • گرانی مسکن دامان نمایندگان مجلس را گرفت/ نماینده نجف آباد: من شبها در دفترم می‌خوابم
 • نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند
 • عرضه اوراق مشارکت پروژه خط یک مترو از امروز
 • 54 واحد راکد در آذربایجان غربی احیا می شوند
 • بانک توسعه آسیا پرداخت وام به پاکستان را تکذیب کرد
 • فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار توسط بانک‌پاسارگاد