علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور و سخنگوی دولت در تشریح جلسه امروز هیئت وزیران، تصویب لایحه حق تحصیل و آموزش دانشجویان ستاره دار، تصویب آیین نامه اجرایی «برنامه مدیریت سبز» و تصویب آیین نامه مقابله با پایان نامه های تقلبی و انتخاب استانداران گلستان و کهگیلویه و بویر احمد را از اقدامات مهم  امروز هیئت وزیران را اعلام کرد.

*بررسی مجدد لایحه حق تحصیل و اموزش دانشجویان ستاره دار

سخنگوی دولت  یکی از تصمیمات مهم جلسه امروز هیات وزیران را مربوط به لایحه حق تحصیل و آموزش دانشجویان ستاره دار عنوان کرد و گفت  دولت پیشتر، این لایحه را به مجلس ارسال کرده بود، اما در کمیسیون های مجلس رای لازم را به دست نیاورده بود اما از آنجا که دولت به تصویب این لایحه مصر است در این نشست لایحه الحاق یک تبصره به ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در خصوص حق تحصیل و آموزش دانشجویان ستاره دار را مجددا برای قرار گرفتن در دستور کار مجلس شورای اسلامی به تصویب رساند. ربیعی تاکید کرد که این لایحه مورد پیگیری دولت است؛ چرا که هر ساله تعدادی از دانشجویان و جوانان ما با مسئله ستاره دار بودن مواجه می شوند و این از نظر دولت پذیرفتنی نیست و امیدواریم با تبدیل این لایحه در مجلس به قانون ضمن اینکه حقوق این افراد مراعات می شود شاهد پرهیز از رفتارهای مبتنی بر سلیقه و بهانه های موهوم باشیم. 

*تصویب آیین نامه اجرایی «برنامه مدیریت سبز»

به گفته سخنگوی دولت، پیگیری تصویب و اجرای  آیین نامه برنامه مدیریت سبز یکی دیگر از موارد مهم جلسه امروز هیات دولت بوده است. ربیعی در این خصوص گفت:  هیئت دولت به پیشنهاد سازمان محیط زیست و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و در راستای اجرای قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، آیین نامه اجرایی « برنامه مدیریت سبز» را به تصویب رساند. وی با اشاره به چالش هایی که در سال های گذشته به دلیل کم توجهی به محیط زیست ایجاد شده است گفت: این مساله موجب شد سالهای سال بر آب و خاک کشور فشار وارد شود و کم توجهی به رعایت مسائل زیست محیطی از سوی صنایع نیز وضعیت نگران کننده ای در کشور پدید آورد. از همین رو دولت بر اجرای این برنامه تاکید دارد و به جد آن را دنبال می کند.

ربیعی با بیان اینکه نیازمندیم که در طولانی مدت با نگرش جامع و کامل برنامه های محیط زیستی از جمله مدیریت مصرف آب و بازیافت را دنبال کنیم تصریح کرد: در این مسیر نیازمند همکاری دستگاه ها و هم نهادهای عمومی هستیم و من از همه رسانه ها تقاضا می کنم در امر فرهنگ سازی به منظور نهادینه کردن این مهم در جامعه و خانواده ها به دولت کمک کنند.

*مقابله با پایان نامه های تقلبی 

سخنگوی دولت در ادامه از تصویب  پیشنهاد وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دادگستری آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی برای اولین بار در سطح دولت خبر داد.  ربیعی گفت:   همه ما شاهد هستیم که چقدر تبلیغات فروش مقاله و پایان نامه در خیابان های انقلاب و حتی اماکن دیگر زیاد شده و تقریبا یک امری عادی شده است. امروز دیگر نصب اگهی های مربوط به این معضل از زمینی و دیواری  فراتر رفته و در ایمیل ها و پیامک ها و حتی در و دیوار دانشگاه ها هم پر کرده است . متاسفانه این پدیده نامیمون مقاله نویسی و تقلب در تهیه آثار علمی فراگیر شده و سو استفاده افراد سودجو که آن را کسب و کار نامشروعی برای خودشان کردند در مراکز ما قابل مشاهده و رنج دهنده است . امروز این موضوع در دولت بررسی شد و از مدت ها قبل هم مطرح بود و دولت امروز بالاخره تصویب کرد دانشگاهها تمهیداتی جدی برای مقابله با آن اتخاذ کنند. از جمله اینکه مصوب شد برای پیشگیری از تقلب علمی، کمیته اخلاق در سطح دانشگاهها برای رسیدگی تخصصی و به دور از هیجانات به اتهام تقلب تشکیل شود و در این کمیته ها امکان ابطال و ملغی اثر نمودن مدرک تحصیلی حاصل از تقلب حتی پس از فارغ التحصیلی پیش بینی شود. همچنین دانشگاه ها مکلف می شوند تا متن پایان نامه ها را 5 سال پس از تاریخ دفاع بر اساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر کنند. این آیین نامه به نزاهت و پاکسازی محیط های علمی کمک می کند، موضوعی که خواست گسترده اساتید فرهیخته و زحمت کش دانشگاهی ما نیز هست.

*توصیه رئیس جمهوری به 2 استاندار جدید

علی ربیعی همچنین با اشاره به انتخاب آقایان حق شناس و کلانتری به عنوان استانداران جدید استانهای گلستان و کهگیلویه و بویر احمد گفت:  در این جلسه رئیس جمهوری از استانداران قبلی گلستان و کهگیلویه و بویراحمد تشکر کرد و پس از رای اعتماد هیئت وزرا به استانداران جدید توصیه هایی کردند که از جمله انها استفاده از همه ظرفیت های هر دو استان برای خدمت هرچه بهتر به مردم بود.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دانشجویان سه کشور خارجی در دانشگاه ایلام تحصیل می کنند

به گزارش ایرنا، محمد علی اکبری روز یکشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز ایلام در جمع رئیس و خبرنگاران این مرکز افزود: هم اکنون ۷۰ دانشجوی خارجی در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه ایلام مشغول به تحصیل هستند و ۲۰ نفر نیز تا کنون فارغ التحصیل شده و در دانشگاه های عراق تدریس می کنند.

وی یادآور شد: سال گذشته بیش از ۱۰۰ نفر دانشجوی اقلیم کردستان عراق در این دانشگاه پذیرش شدند که با توجه به مباحث سیاسی پیش آمده و جابجایی حکومت در این منطقه، امکان حضور در دانشگاه را نیافتند.

وی با بیان اینکه هیچگونه محدودیتی در پذیرش دانشجوی خارجی وجود ندارد، تاکید کرد: برای مهرماه سال تحصیلی آینده تعدادی از دانشجویان خارجی پذیرش شده و در حال طی فرآیند ثبت نام هستند که پیش بینی می شود مجموع دانشجویان خارجی این دانشگاه به ۱۰۰ نفر برسد.

رئیس دانشگاه ایلام اظهار داشت: واگذاری دیپلماسی علمی و فرهنگی به دانشگاه های کشور سیاست نظام اسلامی و دولت تدبیر و امید است و بر این اساس دانشگاه ایلام با ۱۲ دانشگاه کشور عراق ارتباط علمی و پژوهشی دارد.

علی اکبری اضافه کرد: روابط دانشگاه ایلام با برخی از دانشگاه های کشور عراق از جمله دانشگاه واسط راهبردی و همه جانبه شده و تا کنون چندین همایش و سخنرانی های دو جانبه با همکاری اساتید و دانشجویان ۲ دانشگاه برگزار شده است.

وی یادآور شد: با توجه به بحث تحریم های آمریکا، موضوع ارتباط دانشگاه ها اهمیت و ضرورت بیشتری پیدا کرده است و در این راستا دانشگاه ایلام مصمم به توسعه و گسترش هر چه بیشتر ارتباطات علمی خود با دانشگاه های دیگر کشورهای منطقه و جهان است.

به گزارش ایرنا، دانشگاه ایلام با ۶ هزار دانشجو در مقاطع کاردانی تا دکترا و ۲۰۰ عضو هیات علمی، ۳۲ گروه آموزشی دارد و در سال ۱۳۷۰ در سفر مقام معظم رهبری به استان ایلام از دانشکده زیر مجموعه دانشگاه رازی کرمانشاه به دانشگاه ارتقا یافته است.

استان ایلام در مجموع ۳۶ دانشگاه و موسسه آموزش عالی دارد که ۲۶ هزار دانشجو در این مراکز دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند.

۶۰۳۲/‏۶۰۳۴

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: رئیس جمهور سخنگوی دولت لایحه آیین نامه مجلس شورای اسلامی آیین نامه دولت رئیس جمهور سخنگوی دولت لایحه

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۳۰ تقاضای ماموریت به تحصیل هیئت علمی پیمانی دانشگاه پیام نور بررسی شد
 • تصویری دیدنی از یک کهکشان ستاره‌دار کوتوله
 • تصویر جذاب یک کهکشان ستاره‌دار کوتوله
 • هشدار به والدینی که مانع تحصیل فررندان شوند
 • ممانعت از تحصیل فرزند، مجازات دارد
 • والدینی که مانع از تحصیل فرزندانشان شوند، مجازات می‌شوند
 • لایحه تامین امنیت زنان به ایستگاه آخر نزدیک شد
 • مارکا: پوگبا به جدایی از منچستریونایتد و پیوستن به رئال مادرید اصرار دارد؛ مانعی بزرگ به نام گلیزرها!
 • ربیعی: لایحه مقابله با پدیده فروش پایان نامه تصویب شد
 • توضیحات دولت درباره حق تحصیل دانشجویان ستاره داد
 • ۹ درصد خانواده‌های ایرانی برای تحصیل فرزندانشان باید وسایل زندگی را بفروشند!
 • ­تصویب لایحه مقابله با پدیده فروش پایان نامه
 • توضیحات آقای سخنگو درباره چند مصوبه دولت
 •  لایحه تامین امنیت زنان، گامی برای کاهش خشونت‌های خیابانی؟
 • لایحه مقابله با پدیده فروش پایان نامه تصویب شد
 • چند مصوبه هیات دولت از نگاه سخنگوی کابینه
 • توضیح سخنگوی دولت درباره چند مصوبه هیات دولت
 • صفر تا صد تحصیل در خارج از کشور 2019
 • تاثیر لگد پرانی های ترامپ بر دانشجویان