شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور ایران اظهار داشت: برای اینجانب بسیار افتخار آمیز است در سالی که نودمین سال تاسیس روابط ایران و ژاپن می‌باشد، توانستم به ایران سفر کنم. با استقبال گرم و محبت‌آمیزی روبرو شدم و از جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم ایران و از همه مردم ایران صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی افزود: اینجانب راه بسیار طولانی را پیموده‌ام تا به ایران برسم. سفر بنده به ایران ۴۱ سال پس از آخرین سفر نخست وزیر ژاپن به ایران است. در این مدت مردم ایران و ژاپن تحولات مختلف بین المللی و حوادث متعددی را تجربه کرده و احساسات غیرقابل وصفی در دل داشته و گاهی احساسات پیچیده‌ای را چشیده‌اند، ژاپن و ایران به عنوان کشور‌های تاریخی و به عنوان کشور‌های بزرگ فرهنگی که به تاریخ بسیار قدیم افتخار می‌کنند، از طریق دل‌های مردم، رفت و آمد‌ها را به طور قاطع و پیوسته تا به امروز ادامه داده‌اند.

آبه همچنین گفت: با گذشت ۳۶ سال پس از اولین سفرم به تهران، امروز دوباره به تهران آمدم. آن زمان به همراه پدرم (وزیر وقت امور خارجه ژاپن) به ایران آمدم. آن موقع جوان ۲۳ ساله بودم و از دیدن منظره با ابهت شهر تهران که تاریخ کهن در ان نهفته است و از میهمان نوازی گرم مردم عزیز بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم، تجربه آن زمان و حتی امروز نیز برای بنده خاطره فراموش نشدنی است. احساسم این است که آرزوی ۳۰ ساله‌ام بالاخره به ثمر نشست و موفق شدم دوستان قدیمی‌ام را دوباره ببینم.

نخست وزیر ژاپن بیان داشت: برخی از حرف‌های اینجانب که همین‌جا برای مردم ایران خواهم گفت، شاید به گوش‌های شما خوش نباشد یا گوش‌نواز هم نباشد، اما چون اینجانب آرزو دارم که کمک و پشتیبان شما باشم، جسارتاً این حرف‌ها را خواهم گفت.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در منطقه خاورمیانه تنش رو به افزایش است و متخصصان هم به وقوع درگیری احتمالی اشاره می‌کنند، اما لازم است به هر قیمتی و هر گونه‌ای که شده جلوی درگیری نظامی گرفته شود. صلح و ثبات منطقه خاورمیانه نه تنها برای رونق و سعادت این منطقه بلکه برای رونق و سعادت تمام دنیا ضروری است. هیچ کس دوست ندارد جنگ اتفاق بیافتد. ژاپن آرزو دارد جهت کاهش تنش توان خود را به کار گیرد و نقش حداکثری ایفا کند. با تمرکز بر این نکته سفر بنده به ایران انجام شده است.

آبه گفت: ایران از زمان باستان تا به امروز کشور بزرگ منطقه خاورمیانه بوده است و در آینده هم خواهد بود. با توجه به اینکه در حال حاضر در منطقه خاورمیانه تنش رو به افزایش می‌باشد، صلح و ثبات خاورمیانه را باید تثبیت کنیم و از وقوع درگیری تصادفی جاوگیری کنیم، لازم است که ایران نقش سازنده خود را ایفا کند.

نخست وزیر ژاپن گفت: دین اسلام دین صلح است. اینجانب همیشه از منویت اسلام که میانه‌روی همیشه بهترین راه است، تحت تاثیر قرار می‌گیرم. اینجانب احترام بسیار زیادی قائل هستم برای اینکه مقام معظم رهبری در چندین نوبت فتوا صادر فرمودند: مبنی براینکه سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای حرام است. از اینکه ایران همکاری با آژانس انرژی اتمی را ادامه داده و می‌دهد، بسیار مثبت ارزیابی می‌کنم و انتظار دارم که پای‌بندی ایران به برجام ادامه پیدا کند.

وی عنوان کرد: امروز بر مبنای آن موضع اساسی با رئیس جمهور ایران در مورد اینکه چگونه می‌توانیم وضعیت فعلی پرتنش را آرام و تنش را کاهش بدهیم و همچنین چگونه می‌توانیم از متزلزل و بی‌ثبات شدن منطقه جلوگیری کرده و راه صلح و ثبات را جفت‌وجور کنیم، تبادل‌نظر سریع و پرمعنی را انجام دادیم.

آبه گفت: همچنین به خدمت ایشان (رئیس جمهور ایران) عرض کردم که ما قصد داریم همکاری‌ها از جمله کمک‌های فوری بشردوستانه به سیل‌زدگان اخیر و همکاری‌هایی در زمینه‌های پزشکی و درمانی و حمایت از پناهندگان از ابتدای دفاع مردم عزیز ایران آن را از این پس نیز ادامه بدهیم.

وی افزود: چنانکه در مقدمه عرض کردم، راه طولانی را پیموده‌ایم. راه طولانی بود، اما اعتقاد راسخ دارم که راهی که در جلوی چشمانمان است و خواهیم پیمود، حتماً راه باز و همواری است و همراه با منظره قشنگی است. برای تحقق این امر هر دو باید تلاش کنیم و آن تلاش نیازمند صبر و شکیبایی زیادی است.

نخست وزیر ژاپن در پایان بیان داشت: با این وجود امر تلاشی است که برای صلح در خاورمیانه و در تمام دنیا باید انجام بدهیم. برای این هدف ژاپن مصمم است که از این پس ناامید نشود و نقش حداکثری را در حد توان خود ایفا کند. امروز اولین قدم در این راه است. اینجانب خیلی دوست دارم شما را دوباره ببینم و مطمئناً در آینده نه چندان دور دوباره فرصت فراهم خواهد شد.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش آمار قتل و تیراندازی در لرستان/کشف سلاح قاچاق در غرب استان

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر بدری ظهر امروز سه شنبه در شورای اداری الیگودرز با اشاره به اینکه مسئله سیل که پیش آمد تمام توجهات و امکانات به سمت جنوب استان رفت؛ در منطقه شرق دو تا سه نقطه داشتیم که باید به آن توجه می‌شد و فرماندار الیگودرز با همین امکانات محلی و رایزنی با تهران و اصفهان توانست مشکل این مناطق را حل کند. از جمله مشکلات مسیر ززو ماهرو، ریزش کوه و… اظهار داشت: مدیریت ایشان در بحث بحران سیل جای تقدیر و تشکر دارد.

انتظار داریم دولت به وعده‌های خود در رابطه با جبران خسارت سیل عمل کند

وی با بیان اینکه سیل هم فراگیر بود، بسیاری از پل‌ها و جاده ها تخریب شد و عملکرد مجموعه دستگاه‌های اجرایی در استان خوب بود اما هنوز مشکل حل نشده است، انتظار داریم دولت به وعده‌های خود عمل کند، تصریح کرد: در برخی قسمت‌ها هنوز چادرها جمع نشده است و دولت باید به وعده‌های خود عمل کند، اگر بحث بازسازی و اسکان است اینها را تأمین کند، برخی مناطق دیگر امکان ساخت مجدد خانه نیست، در سال‌های گذشته مسامحه شده و برخی خانه ساخته اند و سند هم گرفته اند. نمی‌خواهیم اجازه دهیم در این مسیرها دیگر ساخت و ساز صورت گیرد.

رفع مشکلات نیاز به پشتیبانی دولت دارد، باید پول و اعتبار بدهند تا این وضعیت را سامان بدهیم

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه دولت به تعهدات خود باید عمل کند، یک مقدار پول و اجاره داده شده اما این کفاف نمی‌کند، انتظار می‌رود در مرحله اول محل اسکان سیل زدگان چاره اندیشی شود، افزود: مجموعه کار و عملکرد و ارزیابی که از دستگاه‌های اجرایی داریم عملکرد خوب و قابل قبولی دارند اما رفع مشکلات نیاز به پشتیبانی دولت دارد، باید پول و اعتبار بدهند تا این وضعیت را سامان بدهیم.

بدری با اشاره به اینکه در بخش حاکمیتی برخی دستگاه‌ها نیاز به پشتیبانی جدی دارند، به ویژه در این مناطق که فقر اقتصادی و گرفتاری‌های معیشتی است، یادآور شد: از یک سو باید از اموال عمومی حفاظت کنیم نگذاریم به اراضی ملی دست اندازی شود و از سوی دیگر معیشت مردم را تأمین کنیم.

آمار قتل و تیراندازی در استان جای نگرانی دارد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آمار قتل و تیراندازی‌ها در استان جای نگرانی دارد و به شدت افزایش یافته است، باید بررسی‌ها شود که علت افزایش خشونت چیست؟ فقر و گرفتاری است و یا وضعیت منطقه، به هر روی جای نگرانی دارد. ادامه داد: آمار قتل از ابتدای سال تاکنون بیشتر ناشی از اختلافات شخصی بوده و بحث سرقت و مسائل امنیتی نبوده است؛ دادستان مرکز لرستان را مأمور کردیم با حضور نیروهای ذی ربط جلسه بگیرند تا پرونده‌ها به صورت فوق العاده بررسی شود.

آمار کشفیات مواد مخدر بیش از ۱۲۰ درصد افزایش داشته است

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه حمل سلاح یک مسئله امنیتی است، تصریح کرد: در پرونده‌های دیگر دستگاه‌های دیگر به کمک آمده‌اند، مثلاً در مواد مخدر علاوه بر پلیس، اطلاعات و سپاه هم وارد شده‌اند لذا می‌بینید موفقیت خوبی به دست آمده است. آمار کشفیات مواد مخدر بیش از ۱۲۰ درصد افزایش داشته است. این امر نشان می‌دهد همکاری بین دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضائی خوب بوده است.

کشفیات خوب سلاح قاچاق در غرب لرستان

بدری با تاکید بر اینکه همکاری بین بخشی را باید به سایر تهدیدهایی که ممکن است باعث اخلال در کار مردم شود تسری دهیم، به ویژه در حوزه نگهداری سلاح که در خیلی از استان‌های کشور دیده می‌شود، افزود: در رابطه با حمل سلاح قاچاق کشفیات خوبی هم داشته‌ایم، مرتب گزارش می‌رسد به ویژه در غرب استان که کشفیات خوبی شده است.

وی با اشاره به اینکه در مورد خرید و فروش‌های جزئی سلاح در شهرها و یا مناطق روستایی هنوز اشراف اطلاعاتی کافی نداریم، باید این را قوی کنیم، گفت: برخی می‌گویند در منطقه‌ای پاسگاه وجود ندارد اما این دلیل نمی‌شود، بخشداران و دهیاران یک وظیفه اداری دارند یک وظیفه انتظامی، باید از اموال عمومی حفاظت و تهدیدها را شناسایی کنند. دهیار وظیفه دارد مسائل را مرتب گزارش کند.

در حوزه بسیج محله محور پیشرفت خوبی نداشته‌ایم

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه در حوزه بسیج محله محور پیشرفت خوبی نداشته‌ایم و باید این را توسعه دهیم، تصریح کرد: در یک برهه زمانی تعطیلات عید که نگرانی در حوزه سرقت‌ها داشتیم آمار به شدت کاهش یافت چون بسیج وارد عمل شد و گشت زنی کرد. لذا برای کاهش آسیب‌ها باید با برنامه ریزی حرکت کنیم و دستگاه قضائی هم آمادگی پشتیبانی دارد.

بدری در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله ساخت و ساز در اراضی ملی اشاره کرد و اظهار داشت: ساخت و ساز غیرمجاز تبعات دارد و بحران ایجاد می‌کند. یکی از جهات سیل همین بود که ساخت و ساز در مناطقی صورت گرفته بود که خسارات سیل را افزایش داد؛ هیچ دستگاهی حق ندارد به ساخت و سازهای غیرمجاز خدمات بدهد.

سال گذشته ۱۷ مورد قصاص در لرستان اجرا شده است

وی با بیان اینکه نیازمندی روستاییان در حوزه مسکن باید تامین شود، الان برنامه ما برای روستاها ۱۰ ساله است، این کفاف نمی دهد، باید برنامه ۴۰ ساله تدوین شود، طرح هادی را بر این اساس باید تدوین کرد تا روستاییان وارد ساخت و ساز غیرمجاز نشوند، تصریح کرد: سال گذشته ۱۷ مورد قصاص اجرا کردیم، اینها بازتاب دارد، گاهی اوقات یک قتلی می شود در منطقه ای و سال ها این فتنه ادامه می یابد، این نشان می دهد که از راه مجازات نمی توانیم جلوی تخلفات را بگیریم، باید رویکرد پیش بینی را دنبال کنیم. البته جرایم ریشه های متعدد دارد، اما باید روند رو به افزایش جرم را مهار کنیم.

غالب مدیران استانی ما آدم های سالمی هستند

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه باید راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم را بررسی و پیشنهاد داد، در رابطه با جعل و اختلاس و سوء استفاده مالی باید راهکارهای رفع خلاء در سیستم اداری ارائه شود، حراست ها را هم باید فعال کرد، افزود: حراست باید با جرات کار خود را انجام دهند، فساد امروز باعث سلب اعتماد مردم نسبت به عملکرد دستگاه های اجرایی می شود و اخبار فساد هم بزرگ جلوه داده می شود و این تصور ایجاد می شود که فساد در دستگاه ها شایع است؛ اینطور نیست، غالب مدیران استانی ما آدم های سالمی هستند.

بدری با اشاره به اینکه فسادی که رخ می دهد در لایه های پایینی است، یک مسئول حسابداری یک خلایی در کار گردش مالی است و از این خلاء استفاده می کند و مبلغی را حیف و میل می کند، باید این خلاء ها را شناسایی کنیم، اظهار داشت: در پرونده های کلان کشوری می بینیم که میلیاردها تومان رفته است، این مبلغ یک روز که نرفته، حداقل چندسال طول کشیده تا این سوء استفاده صورت گرفته است؛ باید حراست شود تا به موقع از جرایم جلوگیری شود.

کد خبر 4644192

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: شینزو آبه رهبر معظم انقلاب رهبر معظم انقلاب ایران و ژاپن

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • توفیقات توئیتری جبهه انقلاب
 • تقدیر ۲۱۰ نماینده مجلس از مواضع مقتدرانه رهبر انقلاب اسلامی در دیدار آبه
 • ۲۱۰ نماینده مجلس از مواضع مقتدرانه رهبر انقلاب در دیدار «آبه شینزو» حمایت کردند
 • ۳ تقدیر در مراسم پایانی جایزه «فرشته»
 • رهبرانقلاب کدام فرضیات ذهنی نخست وزیر ژاپن را باطل کردند؟/ دیداری که برای روحانی از «آبه شینزو» درس‌آموزتر بود!
 • مشکل ما با آمریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آن‌ها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند
 • کاهش اندک تعداد سلاح‌های هسته‌ای جهان
 • به رغم مدرنیزه سازی زرادخانه‌های هسته‌ای جهان، تعداد سلاح‌های هسته‌ای کاهش یافته است
 • رژیم صهیونیستی به سلاح های کشتار جمعی بیشتری دست پیدا می کند
 • کارشناسان سیاسی: موضع رهبری، نمایشی از پیروزی منطق مقاومت بود/ دیدار با نخست وزیر ژاپن، غرور ملی ایرانیان را برانگیخت
 • رژیم صهیونیستی در آستانه دستیابی به صدمین سلاح هسته‌ای
 • تقدیر دانشگاه هاروارد از اعضای خود
 • نمایش اقتدار ایران در دیدار «آبه» با رهبر انقلاب
 • اظهارات طائب درباره کاغذ همراه با شینزو آبه در دیدار با رهبر انقلاب
 • طائب: نامه‌ آبه شینزو باز می‌شد، توطئه‌ها بر سر ما می‌ریخت/ نگرفتن نامه توطئه انهدام نفتکش‌ها را برملا کرد
 • گفتگو| آصفی: نمایش اقتدار ایران در دیدار آبه با رهبر انقلاب/ حادثه نفتکش‌ها توطئه‌ آمریکا و رژیم صهیونیستی بود
 • ادعای حمله ایران به پهپاد امریکایی/ 150 هزار موشک در انتظار نابودی اسرائیل/ چرا سفر شینزو آبه محکوم به شکست بود؟!
 • افشاگری سناتور آمریکا از سیاست ضد ایرانی ترامپ
 • اگر ما قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، آمریکا هیچ کاری نمی‌توانست بکند