به گزارش حوزه جامعه خبرگزاری تقریب، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز در نشست مشترک با «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن گفت: بسیار خوشحالم که جناب آقای نخست وزیر آبه شینزو دعوت من را برای سفر به جمهوری اسلامی ایران پذیرفتند. امروز میزبان ایشان و هیئت همراه بودیم. روابط دو کشور از قدمت تاریخی برخوردار بوده و امسال نودمین سالروز روابط دیپلماتیک بین دو کشور است.

وی ادامه داد: ملاقات‌های سازنده ای را با آقای نخست وزیر داشتیم و امروز هشتمین دور از ملاقات‌ها در سالهای گذشته بود. از اینکه دولت ژاپن و شخص آقای نخست وزیر مصمم به روابط بین دو کشور در زمینه اقتصادی سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی هستند استقبال می کنیم.

رئیس جمهور گفت: ما امروز هم در جلسه خصوصی و هم در جلسه بین هیئت ها مذاکراتی راجع به مسائل و روابط بین دو کشور از جمله سرمایه گذاری ژاپن در منطقه جنوبی ایران مخصوصاً چابهار و سواحل مکران داشتیم. علاقه‌مندی  به ادامه خرید نفت از ایران و همچنین حل و فصل مسائل و روابط مالی و روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور نکته ای است که می تواند توسعه روابط دو کشور را تضمین کند.

روحانی افزود: ما علاوه بر مسائل مربوط به روابط دوجانبه، درباره امنیت و تنش زدایی در منطقه با یکدیگر گفتگو کردیم ضمن اینکه خوشحالیم که هر دو کشور برای ثبات و امنیت منطقه اهمیت بسیار زیادی قائل هستند.

وی تصریح کرد: من به آقای نخست وزیر گفتم ما در منطقه آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود حتی با آمریکا اما اگر جنگی علیه ما بخواهد شروع شود پاسخ بسیار قاطع خواهیم داد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: آقای نخست وزیر نسبت به آینده خوش بینی قابل ملاحظه‌ای داشتند و می‌گفتند می‌بینم تغییرات مثبتی در راه است ضمن اینکه بسیار خوشحالم که آقای نخست وزیر در مذاکرات امروز همچنان بر حمایت شان از برجام ادامه دادند و این توافق را برای منطقه و جهان حائز اهمیت می‌دانند. 

روحانی افزود: من به آقای نخست وزیر گفتم که ما علاقه مند به ادامه این توافق هستیم و اقداماتی که ایران انجام خواهد داد در چارچوب برجام و در چارچوب بند ۳۶ برجام خواهد بود. 

وی اظهار داشت: من از آقای نخست وزیر ژاپن خواستم که بین تهران و توکیو شاهد همکاری در زمینه هسته‌ای در آینده باشیم زیرا هر دو کشور معتقد به فناوری صلح آمیز هسته ای بوده و هر دوی ما با سلاح‌های هسته‌ای مخالف هستیم. 

رئیس جمهور گفت: من در مذاکرات امروز بر این نکته تاکید کردم که اگر ما شاهد برخی از تنش ها هستیم ریشه این تنش ها به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران باز می‌گردد و هر زمانی که این جنگ متوقف شود شاهد تحول بسیار مثبتی در منطقه و جهان خواهیم بود. 

وی خاطرنشان کرد: از آقای نخست وزیر و هیئت همراه تشکر می‌کنم که کاملاً با حسن نیت و برای آرمان‌هایی که مورد نظر دو طرف است مانند صلح و امنیت و تنش زدایی در منطقه است این سفر را انجام داده‌اند و امیدوارم این سفر آغازی برای روابط بهتر بین دو کشور و تحولات مثبت در منطقه باشد. 

روحانی اظهار داشت: ژاپن کشور بسیار مهمی بوده و همواره برای صلح و امنیت منطقه ما قدم‌های خوبی برداشته است و امروز هم در مذاکرات مان درباره همکاری های بین دو کشور برای مسئله مهاجرین، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با تروریسم و همچنین همکاری دو کشور در زمینه بازسازی سوریه و کمک به پایان بحران یمن گفتگو کردیم. 

انتهای پیام/ 

منبع: تقریب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

راهبرد جدید اتحادیه اروپا برای توسعه روابط با آسیای میانه

نخستین راهبرد این نهاد سال ۲۰۰۷ ارائه شده بود؛ در تهیه این راهبرد جدید، نمایندگان کشورهای آسیای مرکزی نیز شرکت داشتند، که بنا به ظرفیت و شرایط هر کشور تحقیقات فراوانی انجام شده است.

یکی از گروه‌هایی، که در تهیه استراتژی جدید اروپا برای آسیای مرکز مشارکت و فعالیت داشت، گروه "تقویت روابط آسیای مرکزی و اروپا" (Strengthening and Energizing EU-Central Asia Relations) است، که برنامه تقویت و نیرومند سازی روابط این کشورها را بر عهده دارد.

رهبری این برنامه را «کاترین بتگر»، رئیس پژوهشگاه علوم سیاسی برلین و «مایلک کایدینگ»، پروفسور سیاست‌های اروپایی در دانشگاه "دویسبرگ اسن" آلمان به عهده دارند.

کاترین بتگر روز چهارشنبهدر مصاحبه با یک رسانه محلی گفت: تقویت روابط آسیای مرکزی و اروپا پروژه‌ای است که از جانب کمیسیون اروپا و در چهارچوب طرح سال ۲۰۲۰ میلادی سرمایه گذاری شده است؛ هدف این برنامه بهبود همکاری‌ها در بخش تحقیقات و تقویت توانمندی و مشورت‌های سیاسی در اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی است.

وی در مورد پیشرفت در این زمینه گفت: «فعالیت ما در این زمینه متشکل از سه مرحله است؛ پیش از همه باید روابط میان دو منطقه را بر روی نقشه جغرافیایی ترسیم کرده، آن را تحلیل کنیم و در نهایت برای بهبود و ارتقای همکاری‌ها راه کار ارائه دهیم. از یک سو، ما با تشکیل یک پایگاه تحلیلی شروع به کار با محققان کرده ایم و از سوی دیگر از سوی دیگر، واکنش‌های آسیای مرکزی را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ سپس در مورد این کشورها با یکدیگر مشورت می‌کنیم.»

کاترین در مورد بخش‌های همکاری با آسیای مرکزی به این رسانه محلی گفت: ما مسائل گوناگون را مورد توجه قرار می‌دهیم؛ بیشتر به مسئله اقتصاد، معارف و تحصیلات عالی نگاه می‌کنیم. در بخش اقتصاد دایره همکاری‌ها وسیع است اما در حال حاضر خصوصیت راهبرد آسیای مرکزی بیشتر عمومی و وسیع است که چندین بخش را در بر می‌گیرد. ما باید روی طرح‌های مشخصی کار کنیم که باعث بهبود وضعیت در این کشورها خواهد شد.

کاترین در ادامه افزود: «در فهرست ما بیش از ۲۰۰ نماینده سازمان و گروه‌های مختلف وجود دارند، که با مسائل مربوط به جامعه مدنی همچون، حقوق بشر، حفاظت از مرزها و امنیت سفرها سرکار دارند؛ فعلاً مسئله تغییر اقلیم یکی از آن مسائلی است که اتحادیة اروپا در آسیای مرکزی بر آن تمرکز خواهد کرد. در اینجا بر ضرورت استفاده از انرژی سبز و تجدید پذیر تاکید شده است. برخی کشورها در مسائل مربوط به انرژی خورشیدی دانش بیشتری دارند در حالی که برخی دیگر در زمینه دیگر سوخت‌های تجدید پذیر فعال‌تر هستند. این همان چیزی است که در دایره راهبر جدیدمان طی پنج سال آینده بیشتر با آن سر و کار داریم و می‌توانیم از یکدیگر بیشتر یاد بگیریم.»

رئیس پژوهشگاه علوم سیاسی برلین در ادامه مصاحبه خود در مورد زمان اجرای این پروژه گفت که آغاز این راهبرد سال آینده همزمان با سرمایه گذاری در آن آغاز خواهد شد. این سند تا حدودی پیچیده و جامع است، اما فکر می‌کنم در سال آینده می‌توانیم آن را اعلام کنیم. در سال ۲۰۲۰ میلادی این سند که روابط اتحادیه اروپا با کشورهای آسیای مرکزی را برای ۱۰ سال آینده تعیین می‌کند، دریافت می‌شود.

هدف‌های این پروژه از دید کاترین، با چیزی که چین یا روسیه دنبال می‌کنند، تفاوت دارد. این راهبرد به همکاری‌های اقتصادی می‌اندیشد، اما همکاری‌های ثابت زمانی عملی می‌شوند که پیشرفت‌های دموکراتیک، رعایت قانون و مدیریت به درستی انجام شوند. این بخش از همکاری‌ها با آسیای مرکزی را اتحادیه اروپا پشتیبانی می‌کند.

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

منبع این خبر، وبسایت www.taghribnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نخست وزیر ژاپن در دیدار با مکرون: حفظ امنیت تنگه هرمز ضروری است
 • وزارت نفت زنگنه، خام‌فروش و کم‌فروش!/ داستان خطرناک یک انحلال در وزارت نفت/ صنعت خودرو محفل بده‌بستان‌های سیاسی شده است
 • بیمه تامین اجتماعی دانشجویان امنیت شغلی و اجتماعی آنها را تضمین می کند
 • سازه جدید گنبد حرم امام حسین(ع) تضمین مقاومت ‌تا ۳۰۰ الی۴۰۰ سال آینده دارد
 • تاکید سران ژاپن و فرانسه بر حفظ امنیت تنگه هرمز
 • بوشهری‌ها با كاهش مصرف ۱۰ درصدی، پایداری برق را تضمین كنند
 • تداوم انقلاب با خون پاک شهیدان تضمین شده است
 • تعامل با اصحاب رسانه از اصول فعاليت هاي روابط عمومي سازمان منطقه آزاد کيش است
 • بوشهری‌ها با کاهش مصرف ۱۰ درصدی برق پایداری برق را تضمین کنند
 • آزمون و خطای دولت روحانی در بخش مسکن ادامه دارد/ مونتاژ خودروهایی چینی 75 درصد کاهش یافت/ وزیر راه با بولدوزر از طرح مسکن اجتماعی رد شد
 • صحبت های جدید نخست وزیر ژاپن درباره سفرش به ایران
 • نخست‌ وزیر ژاپن: سفر به ایران برای صلح و ثبات در خاورمیانه بود
 • بوشهری ها با کاهش ۱۰ درصدی مصرف پایداری برق را تضمین کنند
 • نخست‌وزیر ژاپن: سفر به ایران برای صلح و امنیت بود/ حمله به ۲ نفتکش را تهدیدی جدی می‌دانیم
 • نخست‌وزیر ژاپن: سفر به ایران برای صلح و امنیت بود
 • سایه سنگین رکود بر بازار سکه به رغم رونق بازار جهانی/ وزیر جهاد کشاورزی: قیمت گوشت قرمز مقداری نامتعادل است/ بی‌اعتنایی دلار به تحریم‌های جدید/ مبادلات روبل و ریال کلید می‌خورد؟
 • تضمین سلامت شگرد جدید کلاهبرداران!
 • انتصاب دبیر کنفرانس بین‌المللی توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران روسیه امارات
 • ترامپ معاهده همکاری دوجانبه و تضمین امنیت ژاپن را هم لغو می کند