خبرگزاری ایسنا: سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین الملی در وین، در مصاحبه‌ای، ویژگی‌های نشست شورای حکام در خصوص بررسی گزارش آژانس در مورد راستی‌آزمایی اجرای برجام در ایران را تشریح کرد.

کاظم غریب‌آبادی اظهار کرد: نشست هفته جاری شورای حکام، در سایه تصمیم اخیر جمهوری اسلامی ایران برای کاهش برخی اقدامات داوطلبانه خود تحت برجام برگزار شد. از این رو، ضمن اینکه پانزدهمین گزارش آژانس اجرای تعهدات ایران را تأیید می‌کند، مدیرکل آژانس در گزارش شفاهی خود به تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان اشاره کرد.

وی افزود: آمانو علت اینکه در گزارش شفاهی خود جمله «ایران در حال اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام است» را در نشست شورای حکام تکرار نکرد؛ این‌گونه اعلام کرد که در پرتو تصمیم اخیر ایران، تکرار این موضع سابق وی منطبق با واقعیت نخواهد بود.

نماینده ایران در آژانس در پاسخ به این اظهارنظر آمانو گفت: ما نیز به آمانو بیان کردیم که به هنگام انعکاس واقعیت‌های صحنه، باید بی‌طرفانه عمل کرده و تمامی جوانب واقعیت را منعکس کند، نه به گونه‌ای که صرفاً بخشی از واقعیت برجسته شود.

وی ادامه داد: در این نشست، حمایت از برجام و چندجانبه‌گرایی به عنوان محور اصلی بیانیه‌های کشور‌های مختلف (به جز چند کشور و رژیم محدود) بود. عموم کشور‌ها بر ضرورت اجرای تعهدات تمامی اعضای برجام تاکید کردند. همانگونه که آمانو نیز از برجام به عنوان یک دستاورد مهم راستی‌آزمایی یاد کرد، بسیاری از کشور‌ها نیز برجام را به عنوان یک دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه قلمداد کردند و شکست آن را خسارت جبران‌ناپذیر برای جامعه بین‌المللی خواندند.

غریب‌آبادی با اشاره به اینکه برخی معدود کشور‌ها و همچنین اتحادیه اروپا در بیانیه‌های خود از ایران خواستند تا اجرای تصمیم اخیر خود را متوقف کند، افزود: در بیانیه ملی کشورمان که از سوی معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه قرائت شد، ضمن تشریح مبانی تصمیم اخیر ایران، این موضوع نیز صراحتاً مورد تاکید قرار گرفت که تداوم برجام صرفاً با هزینه ایران امکان‌پذیر نیست و این وظیفه کشور‌های باقیمانده در برجام، به‌ویژه اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی است تا حسن نیت خود را نشان داده و گام‌های عملی و جدی برای حفظ برجام در ظرف مدت باقیمانده بردارند.

سفیر کشورمان همچنین با اشاره به اینکه آمریکا در این نشست ادعا کرد که ایران با تصمیم اخیر خود برجام را نقض کرده است، افزود: به این ادعا نیز در سخنان هیأت کشورمان پاسخ لازم داده شد و از جمله ضمن اشاره به عدم پایبندی دولت آمریکا به تعهدات بین‌المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و محکومیت اقدامات یکجانبه این کشور، تصریح شد که اقدام اخیر ایران کاملاً در راستای اعمال حقوق خود تحت برجام و بر طبق برجام صورت گرفته است و در این مسیر نیز تاکنون خویشتن‌داری بالایی از خود نشان داده است.

غریب‌آبادی درباره ادعای طرح مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران برای دستیابی به یک توافق بهتر که از سوی نماینده این کشور در آژانس نیز تکرار شد، اظهار کرد: در بیانیه کشورمان در این خصوص آمده است که با وجود این ادعا، چند روزی از تحمیل تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی آمریکا بر صنایع پتروشیمی ایران نمی‌گذرد و چنین امری حاکی از بی‌معنی بودن لفاظی‌های دولت کنونی آمریکا در وعده خود در مذاکره با ایران است.

وی افزود: در این زمینه همچنین تاکید شد که اعمال فشار به اصطلاح حداکثری بر ایران توسط آمریکا و در همان زمان تظاهر به آمادگی مذاکره بدون پیش شرط، چیزی جز نمایش کاذب و غیرصادقانه برای جذب توجه عمومی و گمراهی جامعه بین‌المللی نیست. در بخش دیگری از موضع کشورمان در این زمینه، اعلام شد، اگر بنا است روابط بین دولت‌ها صلح‌آمیز باشد، باید فقط حول احترام و برابری ملت‌های مستقل باشد و نه سیاست چماق و هویج و بلوف‌های سیاسی.

وی ادامه داد: دولت آمریکا بار‌ها ثابت کرده است که یک طرف قابل اعتماد برای مذاکره نیست، چه برسد به اجرای یک مذاکرۀ به‌سرانجام‌رسیده. اگر آمریکا در مورد وعده‌هایش صادق است و می‌خواهد عزم و آمادگی خود را نشان دهد، مسیر شفاف است، و قطعاً مسیر صحیح، اعمال تحریم‌های جدید نیست.

این دیپلمات ایرانی گفت: آمریکا باید به عنوان یک بازیگر عادی در سیاست بین‌الملل رفتار کند، و از جایی شروع کند که خاتمه داده است، یعنی شروع پایبندی به تعهداتش تحت برجام، این، معنی مذاکره بدون پیش شرط است.

غریب‌آبادی با اشاره به اینکه در این نشست، نماینده رژیم صهیونیستی مواضع انحرافی و ادعا‌های خود را تکرار نمود، اظهار داشت: در پاسخ به ادعا‌های این رژیم، تاکید کردیم که چنین تلاش‌های بیهوده‌ای نمی‌تواند سابقه مخفی و شرم‌آور این رژیم را در عدم پایبندی به تمامی هنجار‌ها و استاندارد‌های بین‌المللی در حوزه عدم اشاعه و خلع سلاح، منحرف کند. همچنین این واقعیت نیز مورد تاکید قرار گرفت که نماینده رژیمی که در حال ساخت سلاح‌های هسته‌ای بوده و فعالیت‌های هسته‌ای آن تحت پادمان‌های آژانس نبوده، در موقعیتی نیست تا دیگران را در مورد تعهداتشان نصیحت کند که خود به آن عمل نمی‌کند.

نماینده دائم کشورمان با اشاره به اینکه عربستان و امارات تلاش کردند تا با طرح برخی مسائل بی ربط با موضوع این نشست در حوزه منطقه‌ای و موشکی، اجلاس را منحرف کنند، ضمن اینکه انزوای آنان کاملاً مشهود بود، در پاسخ به این ادعا‌ها تصریح کرد: برابر گزارش برخی نمایندگان کنگره آمریکا، تلاش‌های عربستان برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و همچنین عدم دسترسی این کشور به بازرسان آژانس در بازرسی از رآکتور در دست ساخت این کشور، موجب نگرانی جدی است. از این رو از آژانس خواستیم تا از کشور‌هایی که قرار است عربستان را در ساخت نیروگاه‌های احتمالی کمک کنند، بخواهد تا از ارائه رآکتور‌های هسته‌ای به عربستان تا زمانی که پادمان‌های هسته‌ای مرتبط آژانس را نپذیرفته، خودداری کنند.

غریب‌آبادی افزود: همچنین در پاسخ به این اظهارات غیرمرتبط، به اقدامات بی‌رحمانه عربستان و امارات در یمن و کشتار مردم مظلوم و بی‌گناه این کشور پرداختیم و به این دو کشور توصیه کردیم تا از حاشیه‌ها جهت ایجاد انحراف در مسیر کارکرد آژانس و دولت‌های عضو آن دست بردارند و به جای آن، از تقویت بی‌ثباتی در منطقه از طریق تأمین مالی، تجهیزاتی و ایدئولوژیک گروه‌های تروریستی که هزاران بی‌گناه را کشته‌اند، دست بردارند.

وی گفت در این چارچوب، با اشاره به دعوت چند هفته قبل وزیر امور خارجه کشورمان، از همه کشور‌های منطقه جهت پیوستن به مذاکرات ایجاد چارچوب امنیت منطقه‌ای که به واسطه آن امنیت تمامی کشور‌های منطقه خلیج فارس تأمین می‌شود اعلام کردیم که ما با آغوش باز، حاضریم با همه کشور‌های منطقه خلیج فارس جهت رسیدن به این هدف، گفتگو و همکاری کنیم.

اخبار داغ همتی: منتظر اتفاقات مهم در حوزه مسکن باشید پنهان‌کاری درباره یک اتفاق تلخ در استقلال؟ آیا مغز هسته زردآلو به درمان سرطان کمک می‌کند؟ شاکی جدید پرسپولیس از راه رسید آمار ناامیدکننده بازیکنی که قرار است جانشین مسی و رونالدو باشد

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جهانگیری: ‌آژانس هسته‌ای ۱۴ بار عمل به تعهدات ایران را تایید کرد‌

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ‌آژانس هسته‌ای ۱۴ بار عمل به تعهدات ایران را تایید کرد‌، گفت: امروز دشمن جور دیگر خود را نشان داده به نحو دیگر می‌توان گفت ‌حیله به خرج داده و با ما مذاکره کرد. ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲ استانها زنجان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، اسحاق جهانگیری امروز در جمع مردم قیدار اظهار داشت: شرایط کشور شرایط خاصی است، هیچ مقطعی از تاریخ انقلاب اسلامی در طول 40 گذشته به حساسیت امروز که در آن قرار گرفته‌ایم نبوده است.

وی با اشاره به اینکه ما جنگ هشت ساله داشتیم و هزاران نفر  شهید تقدیم کرده‌ و از سرزمینمان دفاع کردیم و سربلند شدیم، تصریح کرد: در طول 40 سال تحریم‌های آمریکا، تحریم‌های اتحادیه اروپا، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل را داشته‌ایم و اوضاع را گذرانده و نشان داده‌ایم که می‌توانیم، موفق شدیم ملتی پا برجا که نامش ماندگار است را داشته باشیم.

افتتاح طرح توسعه صنایع ریلی ایرانیان با حضور معاون اول رئیس جمهور در زنجانمعاون اول رئیس جمهور وارد زنجان شدجهانگیری طرح‌های کشاورزی و سامانه‌های نوین آبیاری را در زنجان افتتاح کرد

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز دشمن جور دیگر خود را نشان داده به نحو دیگر می‌توان گفت کلاه‌گذاری کرده است و حیله به خرج داده با ما مذاکره کرده و توافق کردیم و قرار داد بستیم،  خاطر نشان کرد: طرف دیگر قرار داد شش کشور بزرگ از کشورهای قدرتمند دنیا آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، چین و روسیه و در طرف دیگر ایران بود.

وی افزود: ما به توافق‌ها عمل کردیم و کارهایی که در ارتباط با انرژی هسته‌ای است را انجام دهیم و در جاهایی که باید کاهش و در جاهایی که باید تعطیل می‌کردیم، همه اقدامات را انجام دادیم.

جهانگیری با بیان اینکه یک سازمانی هم در دنیا‌ست که مسئول نظارت بر این‌هاست که بگوید ایرانی‌ها به توافق عمل کردند و اقدامات را انجام دادند یا خیر، گفت: این سازمان مرتب هم گزارش می‌دهد و تا حال حاضر 14 گزارش داده و در هر 14 گزارش گفته ‌که ایران به تعهدات خود عمل کرده است.

وی با اشاره به اینکه بعد از اجرای توافق برجام یک رئیس جمهور دیگر در آمریکا سر‌کار آمد و گفت این قرارداد بسیار بد است و به ضرر ماست و ما قرارداد را قبول نداریم، بیان کرد: اگر دو تا کشاورز و انسانی که وضعیت مالی مناسبی ندارند با هم معامله  و توافق کنند، خانه یا زمینی معامله کنند، یکی از آن‌ها به تمام تعهدات عمل کند اما طرف دوم نارو بزند و قرار‌داد را قبول نداشته باشد اسم آن را در دنیا چه می‌توان گذاشت؟

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه کشوری که زور و قدرت دارد می‌گوید من بیرون رفتم ولی ما که به تعهدات خود عمل کرده‌ایم مورد تحریم قرار می‌دهند، خاطر‌نشان کرد: با تحریم‌ها مهم‌ترین نقاط کلیدی کشور که مرکز کار و حیات اقتصادی هست قطع می‌کنند.

وی با بیان اینکه فرض کنید به یک روستایی گفته شود زمین کشاورزی را از تو می‌گیریم و اجازه کشاورزی نمی‌دهیم در نتیجه زندگی کشاورز فلج می‌شود، بیان کرد: اگر درآمد کشور از طریق نفت باشد و اجازه خرید نفت ندهند یا از بیرون از کشور قصد ورود کالایی به کشور داشته باشیم هیچ کس حق معامله نداشته باشد و اگر معامله کرد تهدید می‌شود و متاسفانه برخی از کشورهای بزرگ می‌ترسند و به حرف‌های آنها گوش می‌دهند.

این خبر در حال تکمیل است.......

R41375/P/S6,59/CT11

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: عربستان رآکتور هسته ای آمانو آژانس بین المللی انرژی اتمی

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۲۸۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نمایی واقعی از گنبد بتونی بهشت خنداب
 • (ویدئو) آیا در رآکتور آب سنگین اراک سیمان ریخته‌اند؟
 • تحلیل مقام روس از چرایی تصمیمات هسته‌ای تازه ایران/مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد
 • جهانگیری: ‌آژانس هسته‌ای ۱۴بار عمل به تعهدات ایران را تایید کرد‌‌
 • گمانه زنی نسبت به اهداف ایران از تصمیم های جدید در برجام
 • واکنش های بین المللی به دور جدید کاهش تعهدات برجامی ایران
 • واکنش ها به شوک برجامي ايران؛ کاهش تعهدات توافق هسته اي کليد خورد
 • ایران با کاهش تعهدات برجامی خود به سمت راه سوم می‌رود؟
 • مکرون به ایران: در مورد برجام صبور باشید
 • عبور ایران از مرز محدودیت‌‌ها
 • مبنای اتحادیه اروپا برای ارزیابی تعهدات ایران، گزارش‌های آژانس است
 • ایران به تعهداتش ذیل برجام پایبند بوده است
 • بر اساس گزارشات آژانس، برجام را ارزیابی می‌کنیم نه بر اساس بیانیه‌ها
 • آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟
 • کمالوندی: شمارش معکوس برای عبور از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده / تعلل بیشتر اروپا؛ گزینه‌های شدیدتر
 • شمارش معکوس برای عبور از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده
 • ایران ۶ تیرماه از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند
 • رژیم صهیونیستی در آستانه دستیابی به صدمین سلاح هسته‌ای
 • مقام شورای امنیت روسیه: برجام جایگزینی ندارد/ منافع ایران در سوریه در نظر گرفته شود