قاضی مسعودی مقام در حاشیه رسیدگی به اتهامات هادی رضوی و دیگر متهمان پرونده بانک سرمایه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی براینکه جلسه دادرسی آقایان دلاویز و رضوی تمام شده است، چند جلسه دادرسی داشته اند و چه میزان وقت دفاع داده شده است، اظهار کرد: هشتمین جلسه بانک سرمایه برگزار شد که متهمان دلاویز و رضوی هم خودشان و هم وکلایشان دفاعیات خود را ارائه کردند و هر جلسه بالغ بر ۴ ساعت بوده است.

وی گفت: تمام مدارک و مستنداتی که ارائه دادند مورد استماع قرار گرفت و به آن‌ها وقت داده شده است که مدارک و مستندات را ارائه دهند و اینکه در برخی از جاها گفته شده است که دفاعیات مورد استماع قرار نگرفته است فکر نکنم تا این میزان اجازه دفاع به متهمان داده شده باشد یعنی در هشت جلسه متهمان دفاع کردند و هرجلسه از ساعت ۹ صبح تا یک بعد از ظهر ادامه داشته است.

قاضی مسعودی مقام در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آقای رضوی عنوان کرده اند که مستنداتی را به دادگاه ارائه میکنم بدلیل محرمانه بودن فقط به قاضی ارائه می‌دهم، اما شرایط دفاع برای من ایجاد نشده است آیا صحت دارد یا خیر؟ بخصوص درخصوص شرکت نان صنعتی، اظهار کرد: مستنداتی که متهمان ارائه می‌دهند براساس قوانین و مقررات می‌توانیم بگوییم که محرمانه، سری، فوق سری و ... است.

وی افزود: آقای هادی رضوی یک سری مستندات در خصوص قراردادهایشان با شرکت‌ها، دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف ارائه داده اند که استعلام و در جهت صحت و سقم آن‌ها بررسی می‌کنیم، فکر نکنم بعد از هشت جلسه دفاعیاتی داشته باشند، ولی اینکه هر متهم و هر وکیلی هر استنادی را به دادگاه ارائه می‌کند مورد پذیرش قرار بگیرد یا خیر، در رای دادگاه ظهور و بروز خواهد کرد که آیا مورد پذیرش بوده است یا خیر با استدلال و استناد.

وی همچنین در خصوص حیدرآبادی که به تازگی توسط پلیس اینترپل دستگیرشده است چه زمانی به کشورمان باز می‌گردد اظهار کرد: زمان می برد و کمتر از یکی دوماه نیست اقدامات توسط پلیس بین الملل انجام می‌شود، ولی زمان خاصی باید صرف شود.

قاضی مسعودی مقام در خصوص اینکه در کیفرخواست خوانده شده بخشی مربوط به آقای حیدرآبادی پور بود آیا این کیفرخواست مجدد براساس تحقیقات از ایشان بازنگری و اصلاح می‌شود نیز پاسخ داد: کیفرخواست برای این فرد تنظیم شده و وکیل برایش انتخاب شده است دفاعیات خود را ارائه می‌دهند و اگر غیابی حکم صادر شود می‌تواند اقداماتی را درباره واخواهی انجام دهد.

قاضی مسعودی مقام گفت:در پرونده بانک سرمایه پرونده جدید آقای جهانبانی است و پرونده آقای امامی در مرحله تحقیقات مقدماتی است پرونده آقای نکوهی به شرکت‌های وابسته به بانک سرمایه بود که اساساً دادسرا هم اخلال در نظام اقتصادی نگرفت که به دادگاه کیفری دو برگردانده شده است.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1269463

منبع: خبرآنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ادامه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه/ مدیرعامل پیشین بانک: فعالیتم در چارچوب قانون بانکداری بدون ربا بوده است

به گزارش ایسنا، قاضی مسعودی مقام در ابتدای نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین بانک سرمایه ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آئین دادرسی کیفری اظهار کرد: اتهامات محمدرضا خانی فرزند اسفندیار، حسب کیفرخواست تنظیمی از سوی دادسرای ناحیه ۳۶ تهران در تاریخ ۲۷ اسفندماه ۹۷ قرائت شد.

وی از متهم خانی خواست در جایگاه حاضر شود و گفت: شما متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام پولی کشور و ۱۳ فقره خیانت در امانت به ارزش ۱۳ میلیارد و ۳۹۰ هزار و ۴۰ میلیون ریال، تحصیل مال از طریق نامشروع به ارزش ۳ میلیارد و ۶۵۳ میلیون ریال بابت دریافت فرش‌های نفیس از آقای عظیم زاده، ۶۴۰ هزار یورو از داریوش امانی، یک میلیارد ریال از قاسم خلیل خلیلی برای خرید بی ام و، دو میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال از شرکت سایه گستر، آیا اتهامات ذکر شده را قبول دارید؟

محمدرضا خانی پس از حضور در جایگاه ضمن رد اتهامات وارده، عنوان کرد: اینجانب از تاریخ ۳ خردادماه ۹۵ تا ۲۳ فروردین ۹۶ به عنوان مدیرعامل در بانک سرمایه حضور داشتم. اولین مطلب در کیفرخواست نقض قوانین توسط اینجانب و هیئت مدیره بود. همانطور که حضرتعالی مستحضر هستید مهمترین منابع و مآخذ نظام بانکی، قانون بانکداری بدون ربا است. تمام فعالیت من در زمان هیئت مدیره وقت در تجهیز و تخصیص منابع مستندا در چارچوب این قانون بوده است. مصوبه‌ای را پیدا نخواهید کرد که توسط من و اعضای هیئت مدیره امضا شده باشد و قوانین فصل سوم این قانون در آن رعایت نشده باشد.

این متهم بیان کرد: در سال ۹۵ در همین حریم و محدوده مصوبه هیئت مدیره را داشتیم و در چارچوب آن قدم برداشتیم. دومین منبع مورد استفاده ما اساسنامه بانک بود. این اساسنامه از ابتدای سال ۹۵ متوقف شد. در اساسنامه بانک در سال ۹۵ برای بانک‌های خصوصی دو هیئت در نظر گرفته شد. یکی هیئت مدیره و دیگری هیئت عامل بانک. در سال ۹۵ که سال حساسی برای بانک سرمایه در طول حیات خود تا امروز بوده است اعضای هیئت مدیره بانک به دلیل حساسیت اکثراً در هیئت اجرایی نقش داشتند.

وی افزود: سال ۹۵ سالی بود که مبارزه با فساد و شکایت بدهکاران در بانک سرمایه شروع شد. از آنجا بود که بحران بانک سرمایه و شایعات حوالی آن من جمله انحلال، ادغام و ورشکستگی بانک سرمایه همگی توسط بدهکاران کلان بانک به وجود آمد. اگر وجود نیروهای جوان و نظارت مستمر اعضای هیئت مدیره نبود بانک سرمایه به عنوان موفق ترین و طلایی‌ترین بانک در سال ۹۵ شناخته نمی‌شد. ما به عنوان هیئت ناظره و اعضای غیرموظف در بانک سرمایه حضور مستمر داشتیم.

خانی ادامه داد: اعضای هیئت مدیره مسئولیت تضامنی دارند و به همین دلیل توانستیم تمام مصوبات را در چارچوب قانون و مصالح رقم بزنیم. مرجع بعدی مصوبات هیئت مدیره است. آنچه در حوزه اختیارات ادارات بود تفویض شد و آنچه خارج از اختیارات بود در هیئت مدیره بررسی می‌شد و به اتفاق نظر همه اعضای هیئت مدیره آن موضوع به تصویب می‌رسید. لذا در هیئت اجرایی موردی را پیدا نخواهید کرد که در آن نظارت هیئتت مدیره نباشد.

این متهم عنوان کرد: منبع بعدی ما آئین نامه‌های داخلی بانک بود که به تصویب و امضای اعضای هیئت مدیره رسیده بود. منبع دیگر نیز عرف نظام بانکی بود چرا که در نرخ سود سپرده‌های بانکی، بانک‌ها یک عرفی را رعایت می‌کنند و در برخی موارد مستقیماً به عرف بانکی رجوع می‌شود. در خصوص اعتبار سنجی، تابعیت از عرف بانکی می‌شود. مورد بعدی اشاره شده در کیفرخواست عدم اعتبارسنجی در بانک سرمایه و در زمان حیات ما در کار ذکر شده است. منشأ اعتبار سنجی در بانک شکل می‌گیرد و هیئت مدیره نقشی در اعتبارسنجی ندارد. آنچه که معیار است مدارکی است که در عرف بانکی ملاک است. شعبه به مشتری اعلام می‌کند که گردش مال خود را ارائه دهد لذا مدرک اصلی برای اعتبارسنجی یکی از مواردی است که در تمام پرونده‌ها در نظام بانکی شکل گرفته و مدرک بعدی که نشان دهنده علم قاضی است گردش حساب مشتری است.

وی بیان کرد: فرم اعتبار سنجی را شعبه به مشتری می‌دهد. ممکن است شعبه مدارک مستند دال بر اموال را از مشتری بخواهد اما مهمترین مدرک در اعتبارسنجی استعلام از بانک مرکزی است. پس از اعتبارسنجی جلسه‌ای توسط کمیته ۳ نفره گذاشته می‌شود و در آنجا صراحتاً نظر مخالف یا موافق اعلام می‌شود. در رابطه با عدم اخذ وثایق کافی در کیفرخواست باید بگویم وثایق تسهیلات بستگی به اعتبارسنجی شعبه دارد.

این متهم تصریح کرد: اولین مورد ذکر شده در کیفرخواست پرداختی توسط بانک سرمایه به بانک تجارت جهت گروه ریخته گران است که در این رابطه در تاریخ ۷ مردادماه ۹۴ به استناد هیئت مدیره وقت بانک سرمایه یعنی اعضای هیئت مدیره قبل از ما با تاریخ ۲۲ تیرماه ۹۴ صورتجلسه‌ای میان کاظمی، بخشایش و گروه ماهان متعلق به ریخته گران بسته می‌شود. با توجه به تأکیدات سرپرست عمومی و انقلاب ناحیه ۲۲ تهران و ناظر دادستان تهران این توافق نامه امضا می‌شود و به استناد آن تمامی جرایم گروه، مورد بخشیدگی واقع شده و ۴۶ درصد سهام شرکت فولاد میبد در قرارداد آورده می‌شود.

خانی افزود: این سهام باز هم تحت مدیریت گروه ریخته گران باقی می‌ماند و بانک متعهد شد رضایت خود را به بازپرسی شعبه ۳ دادسرای امور اقتصادی اعلام کند. در تاریخ ۱۵ مهرماه ۹۴ مدیرعامل وقت بانک سرمایه اعلام می‌کند که با توجه به آنچه بانک تجارت به عنوان بانک عامل در تسویه امور ریخته گران تعیین شده است کارخانه فولاد میبد یزد، به میزان ۴۶ درصد نسبت به سایر اموال ارزنده‌تر است و همین صورت جلسه در تاریخ ۱۶ آبان ۹۴ به گروه صنعتی ماهان ابلاغ می‌شود و پس از آن بانک زودتر از گروه ریخته گران به تعهد خود عمل می‌کند و نامه‌ای به بازپرس شعبه ۳۰ ناحیه ۲۲ می‌زند و در آنجا اعلام رضایت می‌کند و شکایت بانک سرمایه علیه این گروه را پس می‌گیرد.

وی افزود: در تاریخ ۱۹ بهمن ۹۴ نامه‌ای به رئیس دادگاه اصفهان مبنی بر توقف اجرای دادنامه صادره له این بانک زده شد. تمام مدارک و مستندات تقدیم شورای عالی حقوقی شده و با امضای رئیس اداره حقوقی اعلام شده که در این رابطه منعی وجود ندارد. پس از اعلام گروه حقوقی موضوع در هیئت مدیره بانک سرمایه مطرح و عنوان می‌شود تعهدات گروه ماهان شکل نگرفته و فقط تعهدات بانک انجام شده است.

این متهم عنوان کرد: طبق اطلاعات ارائه شده توسط اداره اموال اعلام شد که تعداد ۱۴۰ قطعه از املاک تملیکی دارای معارض بوده و اموال، اموال مطلوبی نیست. بعد از ما و بنا بر سیاست فعلی و اعضای فعلی بانک در تاریخ ۷ تیرماه ۹۶ تفاهم نامه متوقف شد و ادامه پیدا نکرد و در مجمع سال ۹۵ مطرح نشد.

وی در رابطه با شرکا توسعه تجارت سرمایه پایدار قشم گفت: یک رویه ۴۰ ساله هنوز در نظام بانکی وجود دارد و آن این است که بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی به دلیل آنکه نرخ تمام شده در بانک‌های خصوصی بالاتر از مصوبه بانک مرکزی و شورای عالی پول و اعتباراست از شرکت‌های خود سود دهی در یافت می‌کنند و عموماً تسهیلات خود را از شرکت‌های تابعه می‌دهند. در اواخر حضور آقای پسندیده در بانک به من گفت خانی، به عنوان اولین پرچمدار مبارزه با این موضوع وارد شو. در بانک سرمایه نیز از سال ۹۲ این رویه در قالب تسهیلات ریالی و ارزی و خط اعتباری وجود داشت اما در زمان ما حادث نشد.

خانی افزود: در خرداد ۹۵ قائم مقام مالی بانک که در حال حاضر مشاور ارشد فعلی بانک سرمایه است در گزارش اعلام می‌کند قیمت تمام شده اموال در بانک سرمایه ۲۲ و نیم درصد اعلام شود. سود دهی بانک سرمایه در سال ۹۲ بیشتر از شرکت پایدار قشم بود. ۲۸ شرکت از قبل در ادارات اعتباری وجود داشت. این ۲۸ شرکت در هیئت مدیره خود به عنوان یک مشتری در شرکت اعتبارسنجی شد و تمام فرآیند تشکیل پرونده توسط شرکت شکل گرفت و این شرکت مستقیماً طی نامه‌ای درخواست تسهیلات مشارکت کرد.

ادامه دارد…

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: قاضی دادگاه اختلاس فساد مالی

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۴۵۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • معاون اول قوه قضاییه در نشست خبری ویژه بزرگداشت هفته قوه قضاییه مطرح کرد تشریح تحولات دستگاه قضایی در دوره ریاست جدید قوه قضاییه/انفصال ۶۰ قاضی متخلف/سفر رئیس قوه قضائیه به ۶ استان و برگزاری ده‌ها جلسه با نخبگان و طبقات مختلف جامعه/صدور حکم قطعی برای ۲۴۱
 • مدیرعامل اسبق بانک سرمایه ماهی ۱۳۲ میلیون تومان حقوق می‌گرفت | ۳۰ کارشناس رسمی تفهیم اتهام شدند
 • متهمان پرونده شرکت کیمیا خودرو با ۱۱۷۰ شاکی محاکمه می‌شوند
 • حکم انفصال خدمت ۶۰ قاضی طی یک ماه
 • واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار
 • متهمان شرکت کیمیا خودرو محاکمه می‌شوند
 • دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات تعدادی از متهمان بانک سرمایه آغاز شد
 • متهمان پرونده شرکت کیمیا خودرو محاکمه می‌شوند
 • واگذاری مراکز وابسته به دانشگاه جامع علمی کاربردی متوقف شد
 • نماینده دادستان از مهره‌چینی در ارکان بانک سرمایه پرده برداشت/ تسهیلات میلیاردی که بدون وثیقه داده شد
 • در نهمین جلسه محاکمه متهمان بانک سرمایه چه گذشت؟ / تصاویر
 • نهمین دادگاه تعداد دیگری از متهمان پرونده بانک سرمایه پایان یافت
 • مشروح نهمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه
 • نهمین جلسه متهمان بانک سرمایه
 • يک متهم اهل سيستان و بلوچستان است
 • آغاز نهمین جلسه دادگاه متهمان پرونده بانک سرمایه
 • آغاز نهمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه
 • نهمین جلسه دادگاه متهمان پرونده بانک سرمایه آغاز شد
 • نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات تعدادی از متهمان بانک سرمایه آغاز شد