در حالی خبر اقامت فرهاد نیلی در آمریکا با سکوت وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و دولتی‌ها همراه شد که جامعه عمومی از دولت این سؤال را دارند که چرا باید یک مسئول چندین‌ساله جمهوری اسلامی در کشوری اقامت گزیند که طبق اذعان مردان همین دولت، با آن در جنگ هستیم. ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰ اقتصادی اقتصاد ایران نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اقامت فرهاد نیلی در آمریکا خبری بود که در هفته‌های اخیر در رسانه‌ها مطرح شد آن‌هم درحالی که اسناد خرید خانه بزرگ نماینده سابق ایران در بانک جهانی به‌ارزش 705 هزار دلار نیز منتشر شد.

فرهاد نیلی برادر مسعود نیلی مشاور ویژه روحانی است؛ نیلی‌ها جزو اقتصاددانان لیبرال و نولیبرال موسوم به «حلقه نیاوران» هستند که اتفاقاً نقش مهمی در سیاستگذاری‌های اقتصادی کشور، دست‌کم از دوران ریاست جمهوری مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی داشتند. حلقه نیاورانی‌ها دست‌کم 3 دهه است بر نهادهای مهم اقتصادی چون سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و… سلطه دارند.

«فرهاد نیلی» برادر کوچکتر مسعود نیلی، یکی از چهره‌های آکادمیک به‌شدت تأثیرگذار بر سیاست‌های اقتصادی دولت است و مانند برادر عضو حلقه نیاوران است. این دو برادر به اقتصاد لیبرالی و تئوری «دست نامرئی» آدام اسمیت، برای همه بسیار دلداده هستند و خود این دو برادر در سخنرانی‌های متعدد، سمینارها و مقالات و کتب خود برای ترویج اقتصاد لیبرالی تلاش بسیار کرده‌اند.

فرهاد نیلی سال‌هاست در سطوح بالای مدیریتی در بانک مرکزی فعالیت می‌کرده و بعد به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی از سوی وزارت اقتصاد منصوب شد. از سال 94 فرهاد نیلی به بانک جهانی رفت ولی پایان دوره 4ساله حضور نیلی کوچک در آمریکا با خبر سؤال‌برانگیزی همراه شد.

اسناد منتشرشده نشان می‌دهد که فرهاد نیلی قصد اقامت طولانی‌مدت در خانه‌اش در آمریکا را دارد. برخی می‌گویند اگر فرهاد نیلی پول این خانه را نقدی پرداخت کرده است باید از او سؤال کرد که این حجم دلار را چطور تهیه کرده و اگر با دریافت وام بانکی خانه را خریداری کرده پس حتماً دیگر قصد بازگشت به کشور را ندارد چراکه دوره اقامت در آمریکا باید بیشتر از دوره بازپرداخت وام باشد.

سایت مشرق همزمان با انتشار این خبر نوشت: در بررسی عملکرد نیلی در طول چهار سال گذشته، اطلاعاتی به دست آمده است که آقای دکتر فرهاد نیلی منزلی را در ایالت مریلند آمریکا، شهر مونتگُمری خریداری کرده‌اند، شهری که در زمره مکان‌های ثروتمندنشین کشور آمریکا محسوب می‌شود. راستی‌آزمایی این موضوع، کار دشواری نیست. خرید این منزل واقع در بخش چهارم و در منطقه 27 آن، در اواسط سال 2016 میلادی صورت گرفته است، از این رو باید به سایت دولتی داده‌های املاک و مستغلات ایالت مریلند رفت.

طبق این اسناد، آقای فرهاد نیلی در سال 2016 این خانه را به‌مبلغ 705 هزار دلار خریداری کرده است. در صورت صحت این موضوع، کسانی که آمریکا دیده‌اند اذعان می‌کنند که خرید خانه آن هم با این کیفیت، نشان‌دهنده تمایل صاحب آن به اقامت دایم در آمریکاست. در غیر این‌صورت اقتصادی است که به اجاره خانه روی آورده شود، لذا به‌نظر می‌رسد آقای فرهاد نیلی تمایل دارد که در آمریکا اقامت طولانی‌مدت داشته باشد. البته هر فردی این حق را دارد که محل اقامت خود و خانواده خود را تعیین کند، اما آیا این چنین فردی می‌تواند کشوری به‌عظمت جمهوری اسلامی ایران را در نهادهای بین‌المللی نمایندگی کند؟

حال مناسب است که مسئولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی توضیح دهند که چرا کسی که تمایل اصلی‌اش ماندن و اقامت در آمریکاست، چهار سال به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی بوده است؟ عملکرد ایشان در دفاع از منافع ملی و معیشت مردم چه بوده است؟

هرچند  با گذشت دو هفته از انتشار خبر اقامت دائم فرهاد نیلی در آمریکا هنوز نه‌تنها واکنشی از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مطرح نشده است بلکه نزدیکان به حلقه نیاورانی‌ها که همواره داعیه وطن‌پرستی داشتند نیز اظهارنظری در این باره نداشته‌اند.

انتظار می‌رود افرادی که سال‌هاست در سطوح بالای کشور فعالیت کرده‌اند توضیحی درباره این انتصاب جنجالی آن‌هم با این پایان تلخ ارائه دهند.

به گزارش تسنیم، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی دو نهادی هستند که پس از جنگ جهانی دوم با هدایت آمریکا تأسیس شدند و نقش مهمی در نظم جدید ایجادشده به‌رهبری آمریکا دارند، طبیعی است که حضور فعال ایران در این دو نهاد برجسته برای دولتمردان مختلف ایرانی اهمیت ویژه داشته باشد.

اما در طول سال‌های مختلف که جمهوری اسلامی ایران نمایندگانی در این نهادها داشته است، گزارشی از عملکرد و فعالیت نمایندگان ایران در این نهادها منتشر نشده است.

انتهای پیام/*

R1012123/P/S7,77,79/CT12

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تمجید سرمربی پارس جنوبی از فرهاد مجیدی

به گزارش وانانیوز، 

 فراز کمالوند که برای تماشای تمرین تیم امید رفته بود در پایان تمرین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دو بازیکن پارس جنوبی در تیم امید حضور دارند و من هم برای دیدن آنها و هم دیدن فرهاد مجیدی آمدم مدت‌ها بود فرهاد را ندیده بودم. تیم خوبی داریم بازیکنان جوان هستند خود فرهاد مجیدی هم مربی جوانی است و من امیدوارم طلسم نرفتن به المپیک به دست یک جوان ایرانی شکسته شود. او در استقلال هم توانایی‌هایش را ثابت کرد و امیدوارم بتوانیم به المپیک برسیم.

وی در مورد تست از بازیکنان بومی شهر جم در بوشهر گفت: دیروز از ۳۰۰ بازیکن تست گرفتیم. هشت بازیکن از بین آن ۳۰۰ نفر را انتخاب کردیم که در شروع تمرینات‌مان از آنها استفاده خواهیم کرد. 

کمالوند در مورد جدایی برخی از بازیکنان از پارس جنوبی گفت: بازیکنانی که جدا شدند را هم می‌خواستیم اما براساس بودجه‌ خودمان کار می‌کنیم در فوتبال مهم این است که همدلی وجود داشته باشد الحمدالله در باشگاه پارس جنوبی هم این مسئله وجود دارد. مهندس رضاییان در رأس باشگاه قرار دارد از مردان خوشنام فوتبال است. سعی‌مان بر این است که روی همدلی و صمیمیت بازیکنان کار کنیم بازیکنان جوان انگیزه دارند. سعی می‌کنیم با همین جوانترها کار را پیش ببریم.

وی در مورد اینکه بیشتر بازیکنان را از لیگ یک جذب کرده است، گفت: خیلی نگران جدایی بازیکنان با تجربه نیستیم. سعی کردیم از جوانان حاضر در لیگ یک استفاده کنیم که آینده داشته باشند.  تا اینجای کار از جذب بازیکنان‌مان راضی هستم. 

سرمربی تیم  فوتبال پارس جنوبی در مورد اینکه نظرش در مورد عملکرد ویلموتس در دو بازی تیم ملی چیست، گفت: در مورد ویلموتس با دو بازی نمی‌شود صحبت کرد. به نظر شما در یک یا دو جلسه تمرین کسی می‌تواند تیم را هجومی کند؟ من این اعتقاد را ندارم. ویلموس را باید در درازمدت بررسی کرد یک مربی برای تأثیرگذاری حداقل به شش ماه زمان نیاز دارد. تا حرف‌ها و تاکتیکش جا بیافتد.

وی در مورد حضور فرهاد مجیدی در تیم امید گفت: فرهاد مجیدی باید از جایی شروع می‌کرد و فدراسیون فوتبال تصمیم خوبی در این مورد گرفت مثل تصمیم خوبی که در مورد وحید هاشمیان گرفته شد. این بازیکنان سال‌ها در تیم ملی بودند، پیراهن تیم ملی را پوشیده‌اند. مجیدی و هاشمیان هر دو لژیونر بودند. در باشگاه‌های بزرگی بازی کردند و جایی باید به آنها میدان داده شود. فدراسیون فوتبال تصمیم خوبی در این مورد گرفت. من اعتقادم بر این نیست که یک مربی باید ۲۰ سال در مربیگری تجربه کسب کند یک مربی هم که بعد از ۲۰ سال تجربه می‌آید قطعاً از یک جایی کارش را شروع کرده است. فدراسیون ریسکی کرده است ۴۰ سال است که با انواع و اقسام مربیان نتیجه‌ نگرفتیم مربیان خارجی  و با تجربه حال هم یک بار بگذارید یک مربی جوان بیاید. امیدوارم با انگیزه‌ای که مجیدی دارد این گره باز شود.

انتهای پیام/

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۵۲۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • از گران شدن پیاز و سیب‌زمینی تا صف‌های طویل گوشت/ آیا حذف ارز دولتی به نفع مردم است؟!
 • بررسی رنگ نیلی؛ از آثار فیزیولوژیکی تا عوارض و استفاده در دکوراسیون
 • ميرشجاعيان با چه کارنامه‌اي به بانک جهاني مي‌رود؟
 • چرا "فرهاد نیلی" از نمایندگی ایران در بانک جهانی کنار رفت؟/ میرشجاعیان با چه کارنامه‌ای به بانک جهانی می‌رود؟
 • توزیع رانتی ارز دولتی و نیمایی فسادزاست
 • رانت اطلاعاتی در ورادات کره/ قیمت کره حداقل یک سال نباید افزایش یابد
 • چند سکانس از «فرصت‌سوزی» اصلاح‌طلبان / تاریخ تکرار می‌شود؟
 • فرهاد نیلی به‌عنوان نماینده ایران در بانک جهانی چه دستاوردی داشته است؟
 • همایش معرفی به‌روزترین روش‌های سرمایه‌گذاری در استرالیا و دریافت اقامت آن
 • آقای دژپسند! دو تابعیتی بودن فرهاد نیلی را تایید می‌کنید؟
 • مجموعه پوستر و عکس‌نوشت «تکرار نمی‌کنیم»
 • میرشجاعیان نماینده جدید ایران در بانک جهانی
 • نیمه پنهان حقوق‌های نامتعارف/ عدم انتشار دستمزد مدیران، نوک کوه یخ پنهان‌کاری‌هاست
 • میرشجاعیان نماینده ایران در بانک جهانی شد
 • آقای دژپسند! فرهاد نیلی به عنوان نماینده ایران در بانک جهانی چه دستاوردی داشته است؟
 • نماينده ايران در بانک جهاني تغيير کرد
 • موارد عجیب در پرونده حقوق‌های نامتعارف
 • میرشجاعیان به زودی جایگزین من در بانک جهانی می‌شود
 • فرهاد نیلی: میرشجاعیان به زودی جایگزین من در بانک جهانی می‌شود