به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،سرهنگ محرمعلی قاسمی فرمانده انتظامی شهرستان خرمدره گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف اجرای طرح پیشگیری از سرقت و بالا بردن سطح احساس امنیت و آرامش در سطح شهرستان است.
وی افزود: در اجرای این طرح ۲۴ سارق و معتاد متجاهر دستگیر و تحویل کمپ ترک اعتیاد گردیدند.

فرمانده انتظامی شهرستان خرمدره از استمرار اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در طول سال جاری خبر داد و گفت: پلیس با اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی سارقان و توزیع کنندگان مواد مخدر و معتادان را گرفتار و این شهرستان را برای آنان نا امن خواهد کرد.   انتهای پیام/ن   اجرای طرح پیشگیری از سرقت در خرمدره

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سپربلاوخط مقدم مبارزه باموادمخدر هستیم/فروش روان گردان درعطاری ها

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی موسوی به مناسبت پیش از ظهر دوشنبه به مناسبت آغاز هفته مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران، گفت: کشور ما تشنه بسیاری از آگاهی‌ها به ویژه در زمینه مباحث اجتماعی است.

وی با بیان اینکه کسانی که دید تیزبینی داشته باشند مسائل و مشکلات اجتماعی را رصد می‌کنند می‌دانند ناهنجاری‌ها هم در سیطره و هم در عمق در حال افزایش است، بیان کرد: اگر بخواهیم نسخه‌ای اثربخش برای جامعه داشته باشیم باید سبب شناسی درستی داشته باشیم اگر عوامل را خوب نشناسیم در تدوین نسخه درمانی جامع دچار مشکل می‌شویم.

مدیرکل بهزیستی فارس با تصریح اینکه آسیب‌های اجتماعی چند ماهیت دارند، ادامه داد: اگر به درک مشترکی از مسائل و معضلات برسیم و بتوانیم راهکارهای مشترکی داشته باشیم با هزینه‌های کمتر کارهای اثربخش تر خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: آسیب‌های اجتماعی چند وجهی هستند که عوامل مختلف سیاسی اجتماعی فرهنگی و حتی اقلیمی در شکل‌گیری و اشاعه آسیب‌ها موثرند؛ آسیب‌های اجتماعی در بستر زمان پدید می آیند و سیال اند.

موسوی با توجه به اینکه پنجم تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است، اظهار کرد: ما سپر بلا و خط مقدم مبارزه با مواد مخدر هستیم.

مدیرکل بهزیستی فارس افزود: این برنامه در یک هفته با توجه به وضعیت مواد مخدر چالش‌های موجود اقدامات صورت گرفته و نقاط ضعفش و قوت را باید در این هفته مرور کنیم و با تکیه بر تجارب گذشته برنامه‌های آتی را مطرح کنیم.

وی با بیان اینکه در عرصه مبارزه با مواد مخدر دو برنامه اصلی وجود دارد، گفت: یکی مبارزه با تولید و توزیع مواد مخدر است؛ در بحث کاهش تقاضا دستگاه‌های مختلف در ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل شده است یکی از این دستگاه‌ها که در همه ابعاد فعال است سازمان بهزیستی است.

در پیشگیری، رسالت اول آموزش و آگاه سازی است

موسوی اظهار کرد: با توجه به اینکه رویکرد امروز به سمت اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر است مردم باید آگاه شوند و عوارض را بدانند و بعد جلب مشارکت آنها با تبیین برنامه‌هایی برای خود آنها سازمان بهزیستی فعال‌ترین سازمان در این زمینه است، از این رو ما عموم مردم را به همراه افرادی که در معرض خطر و افرادی که معتاد و آسیب‌دیده هستند آموزش می‌دهیم.

مدیرکل بهزیستی فارس در ادامه به ارائه آماری از اقدامات این سازمان در مبارزه با معضل اعتیاد دراستان اشاره کرد و گفت: ۶۳۳ گروه اجتماع محور در این راستا با ورود به محلات محیط‌های کاری و نظامی و نیز جاهایی که نیاز به ورود خاص است ورود یافتند.

به گفته موسوی، ۱۷۴ سی بی یا گروه اجتماع محور محلی، ۱۴۶ گروه اجتماع محور در روستا و ۶۱ مورد در محیط‌های کاری شکل گرفته اند.

این در حالیست که مدیرکل بهزیستی فارس از حضور ۱۵۱ گروه اجتماع محور در مهدهای کودک خبر داد و افزود: ۱۰۱ گروه هم در محیط‌های آموزشی حضور دارند.

وی در عین حال تصریح کرد: افرادی که علاقه‌مند هستند و احساس مسئولیت اجتماعی می‌کنند شریک خود می‌کنیم و در برنامه‌هایمان این گروه‌ها مسائل و شکلات محلات و محیط خود را احصا و به ما منعکس می‌کنند و به آنها راهکار می‌دهیم.

سن گرایش به اعتیاد کمتر شده و سیطره و نوع موادمخدر تغییر کرده

مدیرکل بهزیستی فارس در ادامه اعلام کرد: در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۱۹۰ هزار نفر را در قالب همین گروه‌ها به صورت فردی و خانوادگی آموزش دادیم؛ به رغم برنامه‌های اثربخش دستگاه‌های مختلف متأسفانه سن گرایش به اعتیاد کمتر شده و هم سیطره و نوع مواد مخدر تغییر کرده که تا ۱۵ و ۱۱ سال هم گزارش شده است.

وی با بیان اینکه سمت و سوی مواد مخدر از سنتی به صنعتی و مواد جدید رفته است، عنوان کرد: همه اینها ناشی از این است که تقاضا هست و جامعه ما مستعد این می‌باشد؛ زنانه شدن مواد مخدر هم یکی از معضلاتی است که وجود دارد و اکنون بین ۵ درصد معتادان بانوان هستند.

موسوی، یادآور شد: ایران محل ترانزیت بزرگترین تولید کننده مواد مخدر هستیم و ۷۵ درصد تولید مواد مخدر جهان در افغانستان می‌باشد که مسیر ترانزیت مستقیم ایران است؛ هم از لحاظ همسایگی و آسیب پذیر است و نزدیکی به دریا و دیگر اینکه جوان بودن جامعه، نبود نشاط اجتماعی، بیکاری و فقر جامعه ما را آسیب پذیر کرده و امید به آینده در نسل جوان و دانشگاهی کاهش یافته است.

مدیرکل بهزیستی فارس با تصریح اینکه امکانات این سازمان در حد مطلوب نیست، گفت: باید زیرساخت‌ها را آماده کنیم، مرزها امنیت داشته باشد و نسل جوان ما تفریح سالم، شغل و نشاط اجتماعی پیدا کند.

وی ادامه داد: کشوری که تحت فشار اقتصادی تحریم و بمباران اقتصادی است، درآمد کم و هزینه‌ها سنگین دارد تاوان دنیا را می‌دهد و به عنوان یک انسان اگر این برنامه‌ها نبود از لحاظ اجتماعی فروپاشیده بودیم.

پنج درصد جامعه ما دچار اعتیاد است

وی با اشاره به اینکه کسانی که اعتیاد دارند وابستگی روزانه بین ۲ تا ۲ و نیم درصد به موادمخدر دارند، افزود: ۵ درصد جامعه ما از ۱۵ سالگی به بالا دچار مشکل هستند درحالیکه در محیط‌های کارگری آمار بالاست.

موسوی در بخش دیگری، گفت: سطح دوم اقدامات بهزیستی در حوزه درمان و دارویی و توانبخشی است.

وی با اعلام اینکه سال گذشته در زمینه مبارزه با اعتیاد ۲۹۳۱ نفر دوران سم زدایی را در مراکز خود معرف تحت پوشش بهزیستی فارس طی کردند، افزود: ۳۰۶۰ نفر مراکز درمان غیر دارویی در کمپ‌ها و مراکز اقامتی میان مدتی بستری شدند.

به گفته موسوی، ۲۴ هزار و ۲۹۹ نفر را این مراکز از یک دوره سه هفته‌ای تا از ۲۱ روز تا ۶۳ روز بلند مدت پذیرش کردند.

مدیرکل بهزیستی فارس با اعلام اینکه مرکز «تی سی» برای با ماندگاری بالا برای کار کردن با ابعاد روانی اثر سال‌ها فرد را دچار مشکل می‌کند به ازای هر مدت استفاده سه برابرش طول می‌کشد تا قطع ارتباط کنیم برای ترک مواد مخدر، افزود: ۳ مرکز تی سی با ظرفیت خدمات رسانی به ۵۳۶ نفر راه‌اندازی شده است، این در حالیست که یک مرکز ماده ۱۶ ویژه معتادان متجاهر داریم که ۲۴۰ نفر ظرفیت دارد و تا اسفندماه ۱۴۰۰ نفر را نگهداری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه فارس ۱۲۰۹ مرکز ماده ۱۶ زنان در مجتمعی جداگانه دارد، افزود: تا ۱۸۰۰ نفر آمار دادند مردان زنان بین ۳۵ تا صد نفر هستند؛ معمولاً بالای ۴۰ درصد این معتادان غیر بومی هستند که در زمانی که شروع به پاکسازی می‌شوند فرار می‌کنند و به شهرهای همجوار می‌روند در حالیکه یک کمپ هم آماده کردیم؛ در پذیرش مشکلی نداریم، اما توجیه ندارد که برای این تعداد مرکز ماده ۱۶ داشته باشیم.

موسوی با بیان اینکه کمپ ماده ۱۶ توجیه فنی و اقتصادی ندارد و در کشور هم فقط تهران کمپ ماده ۱۶ زنان دارد، گفت: در کمپ مراکز درمان سرپایی و تی سی محدودیتی برای زنان نداریم، بحث معتادان متجاهر شرایط خاصی دارد زیرا هم اعتیاد دارد و هم حریم شکنی می‌کند.

تعطیلی ۴۶ کمپ غیر مجاز ترک اعتیاد در سالهای ۹۵ و ۹۶

وی اعلام کرد: ۴۶ کمپ غیر مجاز در سالهای ۹۵ و ۹۶ تعطیل کردیم اما در یک سال گذشته کمپ غیر مجاز معرفی نشده است در حالیکه انجمن صنفی کمپ‌ها تشکیل شده است.

مدیرکل بهزیستی فارس، ادامه داد: کمپ فاقد مجوز نداریم؛ در حال حاضر همه کمپ‌ها دوربین مدار بسته دارد و توسط ناظران بهزیستی چک می‌شود و بالای ۹۰ درصد کمپ‌های ما بحث تنبیه ندارند زیرا هرکس غیر از بهزیستی کمپ بزند خلاف است.

وی ادامه داد: قاضی مخصوص این کار را داریم و هر کمپی که احساس کنیم خطر جانی دارد بلافاصله تعطیل می‌کنیم؛ ۱۰۰ تا کمپ محور دار داریم که سال گذشته هم ۳ اخطار گرفتند دوازده تا هم تذکر گرفتند و اگر ظرف یک ماه رفع نکردند تعطیل موقت می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی فارس از اشتغال زایی برای ۶۰۰ معتاد بهبود یافته طی ۱۰ سال گذشته خبر داد که در هر کمپ ۵ تا ۶ بهبود یافته دارند کار می‌کنند؛ آثار اشتغال پایدار از طریق کمپ بوده است.

وی در زمینه درمان‌های دارویی در عطاری‌ها، اعلام کرد: با شیوه درمانی در عطاری‌ها روبه رو هستیم که کپسول‌های دست‌ساز دست مشتری می‌دهند که طبق نظر دانشگاه، داروهای روان گردان و برخی دارای خشخاش هستند؛ مدل بعدی شربت است که می‌فروشند و خانواده‌ها هم به طب سنتی دارند تشویق می‌شوند و مردم روی آورده‌اند به این درمان‌ها درحالیکه اینها را تأیید نمی‌کنیم؛ سازمان بهزیستی و علوم پزشکی با این موضوع برخورد می‌کنیم، این درحالیست که در سال ۹۶ و ۹۵ مجوز ۳ عطاری باطل شده است؛ بیشتر کپسول دست‌ساز شایع است دو کپسول متادون و بخشی اش داروهای مسکن و خواب آور است.

به گفته موسوی، سال گذشته ۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برای اعتبارات اشتغال زایی به معتادان اختصاص یافت.

مدیرکل بهزیستی فارس از مردم درخواست کرد با سامانه ۰۹۶۲۸ تماس بگیرند که ارتباط با خط ملی اعتیاد رایگان است.

وی افزود: ۱۰۰ مشاور در این زمینه کار می‌کنند که در موضوع درمان، پیشگیری، کاهش آسیب اعتیاد اطلاع می‌دهند؛ تماس با این سامانه رایگان است از هر جای ایران است درباره درمان پیشگیری و کاهش آسیب می‌توانند چندین جلسه صحبت کنند.

ایجاد طرح کیان پیشگیری از اعتیاد در نهادهای دولتی

همچنین هوشیار، معاون توسعه بهزیستی فارس از ایجاد طرح کیان پیشگیری از اعتیاد در نهادهای دولتی به صورت پایلوت در ۱۰ استان از جمله فارس خبر داد و گفت: مسئولیت اجتماعی کم شده سلامت اجتماعی کاهش یافته و آسیب‌ها رو به افزایش است.

وی یادآور شد: خانواده‌ها با ایجاد فضای همدلانه و ابراز محبت و انضباط در تربیت و پیشگیری از اعتیاد می‌توانند در پرورش بچه‌های تاب آور موفق‌تر در پیشگیری از اعتیاد عمل کنند.

کد خبر 4649477

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

کلیدواژه: نیروی انتظامی قوه قضاییه

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۵۲۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعتیاد از علت های اصلی طلاق در ایلام است
 • اجرای برنامه زندان‌زدایی تا پایان سال
 • رئیس قوه قضاییه: سازمان های بین المللی قاچاق مواد مخدر معرفی شوند
 • کشف 800 تن مواد مخدر در کشور/ اجرای برنامه زندان‌زدایی تا پایان سال
 • 8 میلیارد تومان برای درمان معتادان کرمانشاه هزینه شده است
 • ساماندهی 6200 معتاد متجاهر در پایتخت
 • افزایش یک هزار تومانی نرخ تخم مرغ در بازار/۶۰۰ تن تخم مرغ مازاد از سطح بازار جمع آوری شد
 • ساماندهی معتادین متجاهر/ضرورت اصلاح قوانین
 • ۳۰۰۰ بخاری نفتی مدارس لرستان جمع‌آوری می‌شود
 • مدیر کل بهزیستی فارس: سن گرایش به اعتیاد کاهش یافته است
 • نیمی از معتادان تزریقی هپاتیت c دارند / یک نفر از هر ۸ معتاد ایدز دارد
 • اختلال در عملکرد سازمان بهزیستی با حذف اعتبار بیمه درمانی معتادان
 • جمع آوری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال زکات در استان خوزستان
 • جمع آوری معتادان متجاهر پنج درصد آمار جرایم اهواز را کاهش داده است
 • تشکیل قرارگاه مبارزه با مواد مخدر/ عملیات پلیس برای مبارزه با مواد مخدر ۱۰۰ درصد رشد داشته است
 • تهدیدات امنیتی جمع آوری «بیگ دیتا» توسط کانالهای خاص/ مراقب نرم افزارهای آلوده باشید +جزییات
 • تهدیدات امنیتی جمع آوری «بیگ دیتا» توسط کانالهای خاص
 • خشم نهفته در افراد جامعه تاب آوری اجتماعی را پایین می آورد
 • ادامه خرید و فروش مواد مخدر در خانه‌های «قمر خانمی» پس از فک پلمپ / رهاسازی معتادان مبتلا به ایدز و هپاتیت در خیابان به دلیل عدم همکاری دستگاه‌های مسئول