خرداد؛ صدور هرگونه بخشنامه در آخرین روز‌های وزارت سید محمد بطحایی وزیر پیشین آموزش و پرورش درباره ممنوعیت پخش هرگونه موسیقی در مدارس، ازسوی این وزارتخانه تکذیب شد.
با انتشار خبری در یکی از روزنامه‌ها با عنوان «توبیخ شادی در مدارس»، معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش برای تنویر افکار عمومی موارد ذیل را به استحضار می‌رساند:
۱- این روزنامه در این مطلب، مدعی صدور بخشنامه‌ای شده است که به‌دنبال ممنوعیت موسیقی در مدارس است. همچنین ادعای دیگری هم مطرح شده که «این بخشنامه در آخرین روز‌های وزارت بطحائی، به صورت محرمانه به مدارس ارسال و بر مبنای آن، پخش هرگونه موسیقی در این محیط ممنوع شده است و صراحتاً مدیری که از این بخشنامه سرباز زند، متخلف خواهد بود».
در همین راستا صراحتاً اعلام می‌شود این ادعا کذب بوده و هیچ بخشنامه‌ای چه به صورت محرمانه یا غیرمحرمانه، در این‌باره و با محتوای ذکر شده در مطلب آن روزنامه، صادر نشده است و این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد. زیرا وزارت آموزش و پرورش به ویژه در دوره وزارت بطحائی همواره بر نشاط مدارس توجه ویژه داشته و محور برخی از طرح‌های اجرا شده نیز بر این اساس، شکل گرفته بود. رئیس جمهوری نیز در دستوری به وزیر پیشین، بر ایجاد محیط پرنشاط و شاداب برای دانش آموزان در محیط مدارس تاکید کرده بودند.
از سوی دیگر، موضوع نشاط و شادی در محیط مدارس که باید در چارچوب قوانین و منطبق با موازین شرعی باشد، به قدری برای این وزارتخانه اهمیت داشته است که از اوایل سال ۹۷ شیوه‌نامه‌ای برای اجرای برنامه‌ها و مسابقات فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور توسط معاونت فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش تهیه و به مدارس ابلاغ شد. بخشی از این «راهکارنامه» به نحوه اجرای سرود دانش آموزی اختصاص دارد که برخی از موارد مربوط به بحث سرود به صراحت مورد تاکید قرار گرفته، بدین شرح است.
۱- در اشعار سرود‌های محلی، تلفیقی، بومی و مقامی به مسائل فرهنگی، تاریخی، حماسی، آداب، سنن، مشاهیر و مفاخر منطقه پرداخته شود و از پخش و اجرای سرود‌ها و ترانه‌های عاشقانه و عارفانه و تک ترانه‌های پاپ نامتناسب با سن دانش‌آموز، پرهیز شود.
۲- همکاری مردان به عنوان مربی فنی، رهبرگروه، مشاور، ناظر سرود و… با مدارس دخترانه، ممنوع است و در صورت مشاهده و احراز تخلف، علاوه بر حذف گروه و مدرسه از دور مسابقات، با مدیران و اشخاص متخلف برابر قانون عمل می‌شود.
لازم است اجرای فعالیت سرود همگانی مدارس با بهره‌گیری از توان و قوە خالقه کلیه همکاران و عوامل مدرسه و دانش‌آموزان، برنامه‌ریزی، طراحی و فضاسازی شود و با استفاده از ظرفیت‌های هنری و نمایشی، شامل حرکت، بازی، تصویرسازی، رنگ‌آمیزی، شکل‌سازی و … با حفظ شئونات اسلامی برای اجرای با نشاط اثری آوازی، نمایشی متناسب با موضوع و محتوای سرود در صحن و حیاط مدرسه اقدام شود و از اجرای خشک، کسالت‌آور و ساکن پرهیز شود.
۳- به کارگیری نیرو‌های آزاد و غیرسازمانی در فعالیت سرود مدارس، بدون اخذ مجوز قانونی ممنو ع. است.
۴- استفاده از لباس‌های محلی به عنوان لباس فرم اعضا گروه سرود با رعایت شئونات اسلامی بلامانع است.
در پایان وزارت آموزش و پرورش دولت دوازدهم تاکید دارد که شعار ایجاد محیطی شاداب در مدارس مطابق با فرهنگ غنی اسلامی است و خود را نیازمند نقد کارشناسان خبره و دلسوزان نظام تعلیم وتربیت می‌داند، اما در عین حال از رسانه‌های محترم انتظار دارد که مطالب کذب منتشر نکنند و نشاط و امید جامعه را هدف تخریب هوشمندانه افرادی که مترصد فرصتی برای تزریق ناامیدی در کشور هستند و در این مسیر نیز از بیان هر نوع دروغی ابا ندارند، قرار ندهند.منبع: ایرنا
برچسب ها: موسیقی ، مدارس

منبع: خرداد

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مدارس صدرا می‌توانند بیانیه گام دوم را در جامعه محقق کنند

تقدیری گفت: با طراحی دوره‌های مهارت افزایی تلاش کردیم، مدارس صدرا را در انجام تحقق بیانیه گام دوم به دانش آموزان واگذارکنیم و این مدارس می‌توانند بیانیه گام دوم را محقق کنند.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، حجت‌الاسلام حامد تقدیری رئیس سازمان مدارس علوم و معارف اسلامی صدرای ولایت در گفتگو با روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی در مورد دوره‌های «آموزشی و مهارت افزایی مدیران جوان مدارس صدرا» اظهار کرد: این دوره‌ها ویژه دانش آموزان نخبه دوره متوسط دوم مدارس صدرا برگزارمی‌شوند و در هر دوره ۱۴۰ نفر شرکت می‌کنند.

حجت‌الاسلام تقدیری افزود: محتوای این دوره‌ها به نحوی طراحی شده که علاوه برتوانمندسازی دانش آموزان، تلاش می‌کند آنها را با مسائل بیانیه گام دوم به خوبی آشنا کند و یک رویداد فعالیتی، گروهی و برنامه‌ای را توسط دانش آموزان به انجام برساند.
وی افزود: با طراحی دوره‌های آموزشی و مهارت افزایی مدیران جوان مدارس صدرا تلاش کردیم، این مدارس را در انجام تحقق بیانیه گام دوم به دانش آموزان واگذار و آنها را در مسیر رشد مدارس درگیر کنیم و این فعالیت‌ها توسط گروهی در سازمان مدارس علوم و معارف اسلامی صدرای ولایت رصد، دنبال و پی‌گیری می‌شوند.
تقدیری با بیان اینکه چهاردوره آموزشی و مهارت افزایی دانش آموزان نخبه مدارس صدرا در تابستان امسال برگزار می شوند تصریح کرد: مدارس صدرا می‌توانند گفتمان انقلاب را تبدیل به برنامه کرده و برای تحقق در جامعه، آن را دنبال کنند.
رئیس سازمان مدارس علوم و معارف اسلامی صدرای ولایت با اشاره به این موضوع که رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم مسئولیت‌های انقلاب را بر دوش جوانان گذاشتند اذعان داشت: مدارس صدرای ولایت به‌عنوان کانون مدارس انقلاب اسلامی تلاش می‌کند با برگزاری «دوره‌های آموزشی و مهارت افزایی مربیان جوان» نقش مؤثری در رشد، اعتلا و تربیت نسل مهذب؛ نخبه، انقلابی، مسئولیت‌پذیر و پرنشاط برای تحقق بیانیه گام دوم ایفا کند.
تقدیری گفت: همچنین دوره‌های «روشنا» ویژه تمام دوره‌های آموزشی مدارس دخترانه صدرای ولایت، گامی نو در مسیر رشد و تعالی معرفت دینی و انقلابی دانش آموزان دختر برمی‌دارد که این دوره‌ها با مشارکت جامعة الزهرا سلام الله علیها، مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم علیه السلام و مدرسه علمیه کوثر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شوند.
حجت‌الاسلام حامد تقدیری در پایان سخنان خود یاد آورشد: دوره‌های تربیت مربیان جوان؛ ویژه بانوان مربی صدرا با مشارکت اداره کل تبلیغات اسلامی قم و مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم علیه السلام خواهران در راستای تربیت و مهارت افزایی مربیان جوان در تابستان ۹۸ برگزار می‌شوند. سازمان مدارس علوم و معارف اسلامی صدرای ولایت در این دوره‌ها تلاش می‌کند چشم اندازی را نسبت به آینده دختران تراز انقلاب اسلامی و مسئولیت‌ها و نقش آنها براساس بیانیه گام دوم و مطالبات مقام معظم رهبری، مشخص کند.

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: موسیقی مدارس

منبع این خبر، وبسایت www.khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۵۲۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خبر خوش برای دانش‌آموزان در خراسان جنوبی‌؛ خداحافظی با مدارس خشت و گلی تا مهر ماه
 • تکذیب واردات داروی تقلبی سالک
 • موسیقی پاپ، پا روی دوش سنتی‌ها گذاشت و بالا رفت
 • تکذیب واردات داروی جعلی سالک
 • ضرورت بازطراحی مدارس متناسب با رویکردهای نوین آموزشی
 • وجوه مشترک موسیقی ایرانی و قوالی
 • اجرای خیابانی موسیقی اسکاتلندی
 • خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| چرا عروس تاریکی، بوی باران نام گرفت؟/ آغاز پخش روزگار قریب در آی‌فیلم انگلیسی
 • جهانگیری: ممنوعیت واردات کالاهای لوکس مانع از نمایش شکاف طبقاتی می شود
 • ممنوعیت واردات کالاهای لوکس مانع از نمایش شکاف طبقاتی می شود
 • برنامه دولت برای ممنوعیت واردات کالا‌های لوکس با هدف صرفه جویی ارزی
 • دفتر موسیقی وزارت فرهنگ در روند مجوز کنسرت سازینه حسن نیت نشان داد
 • موسیقی سنتی ایران در دانمارک شناخته شده نیست
 • رئیس خانه مشارکت مردم یزد خواستار اجرای قانون ممنوعیت استعمال دخانیات شد
 • چرا ارتش سرخ در ساحت موسیقی موفق‌ترین بود؟
 • لزوم اجرای قاطع آیین‌نامه ممنوعیت دخانیات در اماکن عمومی
 • آغاز اجرای طرح سنجش سلامت نوآموزان از اول تیر/ ۳۰ هزار دانش آموز سنجش می شوند
 • وجوه مشترک موسیقی ایرانی و قوالی+ویدئوهایی از بزرگان قوالی جهان
 • تلاش خواهد شد در سالجاری دانش آموزی از تحصیل بازنماند/در انتخاب مدیران مدارس حساسیت بخرج دهیم/دایر کردن مدرسه عشایری مدنظر آموزش و پرورش می باشد