دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: پروژه کتابخانه مرکزی اراک که بنا بر آمار، بزرگترین کتابخانه مرکزی عمومی کشور است، با تزریق اعتبار لازم در سال ۹۹ افتتاح شود.

 علیرضا مختارپور در حاشیه بازدید از روند ساخت کتابخانه مرکزی اراک اظهار کرد: مراکز استان اندکی در کشور وجود دارند که کتابخانه مرکزی عمومی قابل توجهی داشته باشند.

وی افزود: یکی از پروژه‌هایی که مدت زمان زیادی از شروع ساخت آن گذشته و به دلایل مختلف مدتی متوقف مانده، کتابخانه مرکزی اراک است. با اینکه از سال‌ها قبل زمین موجود به پروژه اختصاص پیدا کرد، اما احداث این پروژه از سال ۹۳ شروع شد.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور همچنین عنوان کرد: برای اینکه این پروژه با وجود شرایط اقتصادی نه چندان مطلوب و تحریم‌های دشمنان و مشکلات مختلف تکمیل شود، قرار بر این شد که با همت مضاعف و همکاری میان دستگاه‌های مختلف استان و نهاد کتابخانه های عمومی کشور و مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، این پروژه که بنا بر آمار، بزرگترین کتابخانه مرکزی عمومی کشور است، با تزریق اعتبار لازم در سال ۹۹ افتتاح شود. برای تحقق این امر حتماً از ظرفیت خیرین هم استفاده خواهد شد. همواره بخش مهمی از تأمین اعتبار پروژه‌های بزرگ در کشور علی الخصوص پروژه‌های فرهنگی توسط خیرین صورت گرفته است.

مختارپور ادامه داد: نهاد کتابخانه های عمومی کشور مطابق قانون در درجه اول، بهره بردار کتابخانه است. کتابخانه توسط دستگاه‌های دولتی یا خیرین ساخته می‌شود و به نهاد کتابخانه های عمومی کشور واگذار می‌شود، آنگاه نهاد وظیفه تجهیز و تأمین پرسنل و کتب را بر عهده می‌گیرد، ولی به دلیل اهمیت برخی پروژه‌ها از جمله همین پروژه کتابخانه مرکزی اراک یا پروژه‌های کتابخانه های مرکزی مشهد و بجنورد که سال گذشته افتتاح شدند، نهاد در مرحله ساخت نیز مشارکت می‌کند.

وی اظهار کرد: قرار شد استانداری ۱۰ میلیارد تومان و نهاد کتابخانه ها پنج میلیارد تومان در بخش ساخت کمک کنند اما به دلیل وجود مراحل مختلف در ساخت، نحوه تأمین و زمانبندی تخصیص این کمک‌ها باید در کارگروه مشترکی که از دستگاه‌های مختلف تشکیل شده تعیین بشود.

به گزارش ایسنا، کتابخانه مرکزی اراک در زمینی به مساحت ۶ هزار و ۲۰۰ مترمربع با زیربنایی معادل ۱۸ هزار متر مربع در نظر گرفته شده که در هفت طبقه شامل ۲ طبقه پارکینگ و ۵ طبقه کتابخانه و فضای اداری در اراک ساخته می‌شود.

مخزن کتب مرجع، مخزن کتاب، چندین سالن مطالعه، کلاس‌های فرهنگی، آموزشی و هنری رستوران، واحدهای تجاری، فرهنگی و اداری و آمفی تئاتر، نمازخانه، بخش صحافی، کانون نابینایان، بازارچه کتاب، سایت کامپیوتری و… از اجزای اصلی این کتابخانه خواهند بود. برآوردها نشان می‌دهد که برای تکمیل این پروژه به بیست و پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز است./ایسنا

منبع: ایران آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کلید زدن بزرگترین پرونده‌های غرامت زیست محیطی علیه استرالیا

رسانه‌های استرالیایی و اندونزیایی گزارش دادند: اندونزی به دلیل خسارت‌های گسترده اقتصادی وارده ناشی از ورود یک لکه نفتی عظیم که از استرالیا به سمت آب‌های این کشور در سال ۲۰۰۹ سرازیر شده بود، با آغاز روند شکایت رسمی قضائی از کانبرا، یکی از بزرگترین پرونده‌های غرامت زیست محیطی درجهان به ارزش تقریبی ۲۰۰ میلیون دلار را رقم زد.
شبکه اس بی اس استرالیا در این زمینه نوشت: هزاران کشاورز که معیشت خود را به دلی آلودگی‌های شدید زیست محیطی ناشی از ورود لکه نفتی از استرالیا به آب‌های اندونزی معیشت خود را از دست داده‌اند، شکایت خود را در دادگاهی فدرال در سیدنی را ثبت کردند.

این اقدام جمعی قضائی اندونزیایی‌ها علیه استرالیا توسط یک وکیل بین المللی علیه شرکت نفتی PTTEP به ثبت رسید. کارشناسان می‌گویند در ۲۱ آگوست سال ۲۰۰۹ نشت ۷۰ روزه هزاران بشکه نفت از چاه‌های نفتی که این شرکت در دریای تیمور بر آن فعالیت داشت، به بزرگترین مشکل زیست محیطی دنیا تبدیل شد. میلیون‌ها تن نفت این چاه‌ها به سوی آب‌های اندونزی نزدیکترین همسایه اندونزی زندگی و معاش هزاران تولید کننده جلبک دریایی را نابود کرد.

وکلای این پرونده هنگام گشودن یکی از بزرگترین پرونده‌های قضائی زیست محیطی جهان به نقل از کارشناسان گزارش دادند: سهل انگاری و بی دقتی این شرکت نفتی در منطقه "چاه‌های نفتی موسوم به مونتارا در دریای تیمور " سبب بروز این حادثه عظیم نفتی در آب‌های جنوب شرق آسیا شد و بررسی‌ها نشان می‌دهد که این حادثه کاملاً قابل پیشگیری بوده است.

چاه‌های نفتی مونتارا در ۲۵۰ کیلومتری شمال غرب استرالیای غربی و ۷۰۰ کیلومتری جزیره داروین قرار دارد.

طبق این گزارش، مخلوطی از نفت و آلاینده‌های شیمایی سبب شد تا میلیون‌ها قطعه جلبک دریایی که یک از منابع بسیار مهم زیست محیط دریاها و اقیانوس‌ها برای حیات کره زمین است، طی یک دهه اخیر (۲۰۰۹ الی ۲۰۱۹) از بین بروند. علاوه بر این آلودگی نفتی براکو سیستم دریایی اثرات مخرب زیادی را از خود برجای می‌گذارد که ازجمله نابودی انواع زیادی از ماهیان و حیات حیوانی و گیاهی را در پی دارد.

وکلای کشاورزان اندونزیایی می‌گویند: حقیقت قابل کتمان نیست. تحقیقات نشان می‌دهد نمی‌توان حجم واقعی نفت وارد شده به آب‌های اقیانوسی را محاسبه کرد اما برآورها حاکی است بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ بشکه نفت در روزهای بحرانی حادثه سال ۲۰۰۹، به آب‌های منطقه نشت کرد و یک لکه عظیم نفتی به وسعت ۹۰ هزار کیلومتر مربع را ایجاد نمود و تمام جانداران دریایی در این منطقه نابود کرد و یا در سالهای بعد به سوی نابودی سوق داد.

به گفته این وکلا قرار است پروسه کامل شکایت در این پرونده مهم قضائی زیست محیطی در مدت ۱۰ هفته طی شود.

فاجعه نفتی خلیج مکزیک یکی از بزرگترین فجایع زیست محیطی دریایی بود که درسال ۲۰۱۰ به وقوع پیوست. بر اثر وقوع انفجار در محل حفاری‌های عمیق «هوریزون» در روز بیستم آوریل سال ۲۰۱۰ در آب‌های خلیج مکزیک ۱۱ نفر از کارکنان این حفاری‌ها کشته و ۱۷ نفر مجروح شدند. این انفجار باعث گسترده‌ترین مورد از نشت نفت در تاریخ آمریکا شد. مدت سه ماه نفت خام این چاه‌های زیردریایی به آب‌های خلیج مکزیک سرازیر شد تا اینکه بالاخره نشت نفت مهار شد.

این حادثه بزرگترین حادثه نفتی فراساحل آمریکا درجهان شناسایی شدکه اثرات منفی و مخرب زیاد زیست‌محیطی در پی داشت. در گزارش‌های این حادثه ذکر شده بود، عملیات اطفای حریق چاه نفت که زبانه‌های آن همچون گوی آتشین تا شعاع بیش از ۶۵ کیلومتری قابل مشاهده بود، ۸۷ روز طول کشید. در این مدت چهار میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت به دریا نشت کرد.

***

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۵۲۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حضور بیش از 1500 کتابدار در جشنواره قصه‌گویی
 • مسابقات نقاشی در کتابخانه‌های بندرماهشهر برگزار شد
 • ارومیه|جدیدترین وعده افتتاح بزرگترین مجتمع تجاری تفریحی شمال غرب ایران بعد از ۵ سال
 • ضرورت راه اندازی کتابخانه سیار در مناطق روستایی شاهرود
 • ارتقای خدمات کتابخانه‌ای نیازمند تعامل دستگاه‌ها است
 • بخش کودک باید از کتابخانه های عمومی حذف شود
 • کتابخانه روستایی مشکین افتتاح شد
 • آغاز به کار نخستین جشنواره ملی قصه گویی در ساری
 • سریال ساخت و سازهای ناتمام همچنان ادامه دارد/ انتظار اهالی فرهنگ و هنر اراک برای بهره‌برداری از بزرگ‌ترین کتابخانه عمومی کشور 12 ساله شد
 • عضویت 204 روشندل در کتابخانه مرکزی ایلام
 • عضویت روشندلان در کتابخانه مرکزی ایلام
 • برگزاری شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور
 • کتاب‌های رئیس‌جمهور ترکمنستان در کتابخانه ملی رونمایی شدند
 • رونمایی از کتاب‌های رییس‌جمهور ترکمنستان در کتابخانه ملی
 • شانزدهمین همایش ملی روسای کتابخانه های دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد
 • نگران کاهش میزان مطالعه در میان دانشجویان و استادان هستیم
 • جشنواره کتابخوانی رضوی از آمارسازی دور است/ اجازه ایجاد شبهه نمی‌دهیم
 • کتابخانه‌ متحرکی که حوضچه پرورش آبزیان است
 • نگران آینده جایگاه کتابخانه های دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستم