به گزارش ایکنا از قم، سیدموسی حسینی کاشانی، شامگاه چهارشنبه 22خرداد در جلسه شورای فرهنگ عمومی قم در مؤسسه علامه طباطبایی در سالن جلسات ساختمان اداری حرم مطهر حضرت معصومه(س) بیان کرد: قانون ممنوعیت استفاده از عناوین، واژگان و اصطلاحات بیگانه در سال 75 تصویب شد، اما به طور جدی پیگیری نشد؛ همچنین از سال 78 نظارت بر نام‌ گذاری اماکن عمومی و میدان‌های شهری به شورای شهر واگذارشده است. وی اظهار کرد: با بازنگری بر خلأهای قانونی، به زودی اسامی بیگانه روی واحدهای تجاری قم به فارسی برگردانده می شود و عناوین و تابلوهای بیگانه از سطح شهر قم جمع‌آوری خواهند شد. حسینی کاشانی عنوان کرد: بر اساس قانون، اختیار جمع‌آوری تابلوهای دارای اسامی بیگانه بر عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نهاده شده است. در مراحل ابتدایی، به صاحبان اصناف تذکر داده می شود؛ اما در مراحل بعدی اقدام به پلمپ واحد تجاری دارای اسم و عنوان بیگانه خواهد شد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: تلاش می کنیم با همراهی شهرداری در مدت 6 ماه از طریق 6 راهکار پیشنهادی تمامی تابلوها را جمع آوری کنیم. در حال حاضر 40 هزار واحد صنفی در قم فعال است که 8 هزار فاقد مجوز هستند و باید اصناف به طور جدی روی فعالیت و نام گذاری این واحدها نظارت داشته باشد. حسینی کاشانی اظهار کرد: خلأهای قانونی جدی در مورد ثبت اسامی و عناوین بیگانه وجود دارد و به همین دلیل نمی توان به راحتی با متخلفان برخورد قانونی کرد. باید کمیته و کارگروه شناسایی مشکلات قانون منع به کارگیری اسامی بیگانه در قم تشکیل شود و تغییر نام این واحدها در اسرع وقت اتخاذ شود. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: با توجه به ویژگی های شهر قم و تاکیدات رهبری پیرامون ظاهر مذهبی شهر باید راهکارهای اساسی اندیشیده شود. سر در واحدهای صنفی، رسانه‌ها، تبلیغات محیطی، سه عامل مهم در ترویج عناوین و اصطلاحات بیگانه در سطح استان و کشور است. انتهای پیام  

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ارومیه|جدیدترین وعده افتتاح بزرگترین مجتمع تجاری تفریحی شمال غرب ایران بعد از ۵ سال

سیتادیوم بزرگ‌ترین مجتمع تجاری-تفریحی شمال غرب کشور از زمان کلنگ زنی در سال ۹۳ تا رسیدن به مرحله بهره‌برداری مسیر پر پیچ‌وخمی را پشت سرگذاشته و اکنون درگیر وعده‌های متعدد از سوی مسئولین است و آبان ۹۸ آخرین وعده افتتاح آن اعلام شده است. ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، سال 93 و در آستانه عید غدیر خم، ساخت پروژه سیتادیوم یا همان رزت سابق بزرگ‌ترین پروژه سرمایه‌گذاری شهری شمال غرب کشور با مشارکت  شهرداری ارومیه و سرمایه‌گذار و در زیربنایی به وسعت 213 هزار مترمربع در ارومیه آغاز شد و بهره‌برداری از این پروژه علاوه بر اینکه می‌تواند در رونق اقتصادی منطقه نقش بسزایی داشته باشد می‌تواند زمینه اشتغال جوانان را نیز فراهم آورد.

این پروژه شامل هایپر استار، پارکینگ طبقاتی با ظرفیت بیش از یک هزار و  500 خودرو، فودکورت، محوطه‌سازی بیش از 20 هزار مترمربع و سایر فضاهای کاربردی است که فاز اول آن با زیربنای نزدیک به 40 هزار مترمربع در حال احداث است بزرگ‌ترین مجموعه تجاری و رفاهی شمال غرب کشور چند سال است با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کند وعده افتتاح این پروزه از سالی به سال دیگر موکول می‌شود.

خرداد هم تمام شد اما خبری از افتتاح فاز اول سیتادیوم نیست

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه درباره روند اجرای پروژه سیتادیوم می‌گوید: اگر مشکل جدیدی از لحاظ داخلی بخش هایپر مجتمع بزرگ سرمایه‌گذاری ستادیوم پیش نیاید و زمان تعیین‌شده را تغییر ندهند این مجتمع در خردادماه امسال افتتاح می‌شود.

حسین بخشایشی می‌افزاید: برای ادامه ساخت‌وساز سایر قسمت‌های مجتمع بزرگ سرمایه‌گذاری ستادیوم هیچ مشکلی وجود ندارد و در سال‌های آینده این بخش‌ها به  بهره‌برداری می‌رسند و انتظار  میرورد افرادی زیادی در آن اشتغال یابند که با توجه به‌پیش بینی‌های صورت گرفته فقط با افتتاح یک بخش از مجتمع ستادیوم  بیشتر از 300 نفر مشغول به‌کار می‌شوند.

وی با اشاره به جمعیت ارومیه و شهرهای هم‌جوار آن تصریح می‌کند: آذربایجان غربی دارای افزون بر 3 میلیون نفر جمعیت است که معمولاً به ازای هر 100 نفر یک مجتمع تجاری همراه با امکانات مناسب و کامل می‌بایست در شهرها وجود داشته باشد که شهر ارومیه نیز در همین سمت حرکت می‌کند.

فاز اول مجتمع تجاری سیتادیوم احتمال می رود امسال به بره برداری برسد

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه بیان می‌کند: بهره‌برداری از فاز نخست مجتمع بزرگ 33 هزار مترمربعی سیتادیوم که با همکاری شهرداری ارومیه در حال احداث است در 6 ماه نخست سال 98 افتتاح می‌شود.

عادل فتاحی با اشاره به دلایل تغییر نام مجتمع بزرگ تجاری رزت این شهر به سیتادیوم می‌گوید: با توجه به این‌که سرمایه‌گذار این پروژه تغییر کرده است، به همین سبب اسم آن نیز تغییر کرد و تمام مطالبات پیش خریداری‌شده از رزت پرداخت‌شده و کسانی که قبلاً در این پروژه کلاه‌برداری کرده بودند نیز دستگیر شدند.

فتاحی می‌افزاید: بلاتکلیفی و دیرکرد این پروژه به خاطر مسئله کلاه‌برداری بود وبعدازاین جریان عملیات اجرایی این پروژه به خوبی پیش می‌رود.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه بیان می‌کند: سازندگان و سرمایه‌گذاران مجتمع تجاری سیتادیوم در پی رعایت استانداردها و نکات طراحی و ساخت مدرن‌ترین شاپینگ مال در این شهر، از تجارب معماران و طراحان بین‌المللی استفاده کرده و سعی می‌کنند تمامی این نکات طراحی که سبب تفاوت و تمایز می‌شود را در این طرح استفاده می‌کنند.

وی تصریح می‌کند: مکان انتخاب‌شده برای این مجتمع تجاری به نحوی است که بتواند هم در منطقه شمال غرب کشور بی‌رقیب باشد و هم ازلحاظ تجاری تعامل مناسبی را با کشورهای همسایه نیز برقرار کند.

پروژه "سیتادیوم رشت" 2000 فرصت اشتغال‌‌زایی ایجاد می‌کندمعاون وزیر کشور: 4500 پروژه عمرانی در استان اردبیل تکمیل شد269 پروژه عمرانی جهاد کشاورزی در خراسان جنوبی بهره‌برداری می‌شود فرصت اشتغال برای 600 نفر با افتتاح فاز اول سیتادیوم

مدیر پروژه سرمایه‌گذاری سیتادیوم ارومیه، با اشاره به افتتاح فاز اول این پروژه می‌گوید: در صورت افتتاح فاز اول این پروژه برای 600 نفر اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین بهنام قلی‌اوغلی بابیان اینکه نمی‌توان زمان قطعی برای افتتاح فازهای بعدی این پروژه مشخص کرد، می‌افزاید: این پروژه در صورت افتتاح کامل دارای ظرفیت اشتغال‌زایی برای 3 هزار نفر است که می‌تواند جهش خوبی برای توسعه بخش اشتغال استان ایجاد کند.

وی دلیل اصلی به تعویق افتادن زمان افتتاح فاز اول این پروژه را تأخیر در ارسال تجهیزات مربوط به آن عنوان می‌کند و می‌گوید: هلدینگ بوکا سرمایه‌گذار این پروژه شهری است و پیش‌بینی می‌شود در صورت افتتاح روزانه 8 هزار نفر از این مجتمع تجاری بازدید و خرید داشته باشند.

مدیر پروژه سرمایه‌گذاری سیتادیوم ارومیه می‌افزاید: مساحت زیر بنایی این مجموعه 213 هزار مترمربع است که شهرداری ارومیه جهت پیگیری روند احداث مرکز تجاری رزت و احقاق حقوق خریداران این مجموعه دی‌ماه سال 95 با سرمایه گزار جدید قرارداد همکاری منعقد کرد.

به گفته وی فاز اول بزرگ‌ترین پروژه شهری شمال غرب کشور آبان ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

گزارش از فائزه نماززاده

انتهای پیام/ن

R41361/P/S6,48/CT7

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: قرآن ایکنا فارسی بیگانه نام جمع آوری حسینی کاشانی مدیرکل ارشاد

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۵۳۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ضرب‌المثل‌های فارسی از کجا آمده اند؟
 • نظریه ها و مفاهیم اجتماعی در داخل تولید شود
 • اسماعیل آذر: اجرای بدون پشتوانه به زبان فارسی لطمه می‌زند/ وقتی گلایه رهبری از وضعیت زبان فارسی را شنیدم، خوابم نبرد
 • ذخایر آبزیان دریاچه سد سلمان فارسی ارزیابی شد
 • اعلام اسامی آثار راه یافته به بخش پویانمایی جشنواره‌ی فیلم شهر
 • کمیته تعیین وضعیت اسامی باشگاه‌های بدهکار در لیگ برتر فوتسال و فوتبال را اعلام کرد
 • شبکه «بی‌بی‌سی فارسی» یک دهه پس از تأسیس، تغییر استراتژی می‌دهد!؟
 • اسامی باشگاه‌های بدهکار فوتبال و فوتسال اعلام شد
 • بی‌اعتنایی دانشجویان ایرانی به زبان فارسی/ چرا باید واژگان بیگانه را از زبان زدود؟
 • اسامی غایبین آغاز جلسه علنی امروز مجلس
 • امام طلایی ترکمنستانی‌ها کیست؟
 • ضرب‌المثل‌های فارسی از کجا آمده
 • بررسی بازار خرید و فروش واحد‌های تجاری/ آیا مال‌سازی در مناطق مختلف تهران قانونمند است؟
 • اپلیکیشن‌‌های پرمخاطب و طرح ملی حفظ قرآن در اخبار معارفی رسانه‌ها
 • اسامی نمایندگانی که با تأخیر در جلسه علنی مجلس حاضر شدند
 • فدراسیون فوتبال اسامی باشگاه‌های بدهکار را اعلام کرد
 • مطرح کردن «تست بسندگی زبان فارسی» با اصل 15 قانون اساسی مغایرت دارد
 • تست بسندگی زبان فارسی کج سلیقه‌گی است
 • بسندگی زبان فارسی و تصور عدالت آموزشی