دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس در سال جاری پنجشنبه ۲۳ خرداد به ریاست عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس برگزار شد.

در این نشست گره چندین ساله کتابخانه مرکزی شیراز تا حدی گشوده شد و استاندار فارس با بررسی زمین‌های پیشنهادی برای ساخت کتابخانه مرکزی، گزینه‌های نهایی را اعلام کرد و گفت: پیگیری‌های لازم برای عقد قراردادها و واگذاری این ۲ زمین، یکی برای کتابخانه مرکزی شیراز و دیگری برای ساخت کتابخانه عمومی دیگر در این کلانشهر تا یک‌ماه آینده صورت پذیرد.

استاندار فارس در این نشست با اشاره به سابقه شهر شیراز و عنوان پایتختی فرهنگی ابراز داشت: آنچه به عنوان مرکز فرهنگ و هنر برای شیراز شناخته می‌شود مربوط به گذشتگان است و ما تاکنون اقدام شاخصی در این زمینه صورت نداده‌ایم که آیندگان به ما افتخار کنند.

وی بیان کرد: چند سال است پیشرفت کتابخانه مرکزی شیراز در حد جلسات مانده است و بخشی از این موضوع مربوط به کم‌کاری مسئولان بوده است و بخشی دیگر بر عهده نهاد کتابخانه‌هاست.

رحیمی با تأکید بر اینکه هیچ ایرادی ندارد به جای یک کتابخانه، ۲ کتابخانه داشته باشیم، گفت: با بررسی گزینه‌های پیشنهادی برای کتابخانه مرکزی به نظر می‌رسد ۲ زمین در مناطق بلوار نیایش و میدان شهید فهمیده بهترین گزینه هاست، پیگیری‌های لازم برای هر دو زمین صورت پذیرد تا به نتیجه برسیم.

استاندار فارس درباره زمین پیشنهادی در بلوار نیایش عنوان کرد: می‌توان در این زمین با ۸۰ درصد ضریب اشغال و در بنایی چند طبقه کتابخانه‌ای با زیربنایی خوب ساخت و همچنین با کمک شهرداری فضای سبز اطراف این زمین را بهینه‌سازی کرد و در قالب باغ‌کتاب در کنار کتابخانه قرار داد.

رحیمی ادامه داد: کتابخانه مرکزی به عنوان نماد باید مورد توجه قرار گیرد و برای ساخت آن هم با وجود خیرین، سازمان مدیریت، اداره کل فرهنگ و ارشاد و نهاد کتابخانه ها نگرانی نیست.

رحیمی دستور فراهم‌سازی مقدمات انعقاد قراردادها و واگذاری زمین‌ها را برای جلسه آتی کتابخانه‌های عمومی را در کمتر از یک ماه صادر کرد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع پرداخت نیم‌درصد سهم شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها بیان کرد: شهرداری‌ها به موقع و منظم سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی را بپردازند. این موضوع را می‌توان با تعامل در استان انجام داد تا اعتبارات کتابخانه‌ها مشمول اعمال قانون نشود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در این نشست به بررسی مصوبه‌های جلسه پیشین پرداخت و تعیین زمین کتابخانه مرکزی شیراز، بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب، برگزاری جلسات انجمن در شهرستان‌ها با حضور فرمانداران و پرداخت نیم درصد کتابخانه های عمومی را از جمله مصوبات نشست پیشین برشمرد.

روح‌الله منوچهری با تأکید بر نامه‌نگاری‌های صورت‌گرفته درخصوص زمین کتابخانه مرکزی شیراز گفت: پس از پیگیری‌های لازم ادارات کل راه و شهرسازی و اوقاف و همچنین شهرداری شیراز، زمین‌های موجود را معرفی کردند، در این میان اداره کل آموزش و پرورش اعلام کرد که زمینی در اختیار ندارد و دانشگاه شیراز نیز در این خصوص پاسخی ارائه نکرده است.

وی در ادامه از بازدید مدیرکل دفتر فنی استانداری از کتابخانه عمومی شهید دستغیب و بررسی این کتابخانه سخن گفت و افزود: تصمیم نهایی برای بازسازی این کتابخانه در جلسه‌ای با حضور مدیرکل دفتر فنی استانداری، مدیرکل میراث فرهنگی استان و مدیرکل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گرفته خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس اضافه کرد: باوجود پیگیری‌های بسیار برای اعتبارات نیم درصد کتابخانه ها، برخی از شهرداری‌ها در استان همکاری خوبی با کتابخانه های عمومی ندارند.

تلاش برای یافتن زمین به منظور ساخت کتابخانه مرکزی شیراز از سال ۱۳۹۰ آغاز شد؛ این درحالی است که مقدمات آن از سال ۱۳۸۸ شروع شده بود که این مساله در سال‌های گذشته باعث شده بود بودجه ساخت کتابخانه مرکزی به تهران بازگشت بخورد.

۹۸۸۵ /‏۱۸۷۶‬

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جنوب استان فارس همچنان در بن‌بست؛ خط ریلی شیراز–لارستان- بندرعباس در ایستگاه توقف

ریل‌گذاری قطار پس از سال‌ها در جنوب استان فارس به دلیل کمبود بودجه و عدم اهتمام مسئولان همچنان با کمترین پیشرفت فیزیکی متوقف مانده است. ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶ استانها فارس نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از لارستان، از روزی که کلنگ احداث خط ریلی شیراز-جهرم-لارستان-بندرعباس به زمین زده شد، سال‌ها گذشته است. مردم جنوب استان فارس که تصور می‌کردند قطار به‌سرعت سرزمین آن‌ها را آباد می‌کند و می‌تواند اوضاع حمل‌ونقل این استان را بهبود بخشد، این روزها آرزوهای خود را از دست‌رفته می‌دانند.

خط ریلی شیراز–لارستان- بندرعباس در دولت دهم به تصویب رسید، در نیمه تیرماه سال 90 کلنگ خورد و قرار شد طبق وعده آن دولت ظرف مدت 36 ماه به پایان برسد. این در حالی است که این خط ریلی در مسیر ساخت خود با بحران‌های مختلفی روبه‌رو شد که مهم‌ترین آن مشکلات مالی و پول‌شویی مجری این پروژه بود.

استان پهناور فارس هیچ خط ریلی به سمت استان‌های جنوبی ندارد و ساخت راه‌آهن بندرعباس-لارستان-شیراز به‌عنوان نخستین خط ریلی که می‌تواند دسترسی فارس را به آب‌های خلیج‌فارس امکان‌پذیر سازد و این امر به‌ویژه در صادرات و واردات کالا از طریق مرزهای آبی کشور بسیار تأثیرگذار است.

در حال حاضر تنها کاری که در خط ریلی استان فارس انجام می‌شود جابه‌جایی مسافر است که در بعد اقتصادی هیچ‌گونه صرفه‌ای برای توسعه استان فارس ندارد و برای رسیدن به اهداف خود در این حوزه باید راه‌آهن به بنادر و مراکز تجاری وصل باشد که صرفه اقتصادی برای این استان داشته باشد.

در مردادماه سال 97 طی آئینی با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی آبنمای 300 متری «درزوسایبان» افتتاح تا در پی آن علاوه بر کاهش چشمگیر فاصله لارستان تا کرمان، یزد و مشهد امکان اتصال لارستان به ایستگاه راه‌آهن زاهدمحمود فراهم شود.

در حاشیه افتتاح این پروژه مدیرکل راه و شهرسازی لارستان در جمع خبرنگاران گفته است: محور لار به درز و سایبان و حاجی‌آباد هرمزگان و کرمان به لحاظ کاهش بیش از 100 کیلومتری مسیر لارستان به استان کرمان و مشهد مقدس از اهمیت زیادی برخوردار بود که با پیگیری‌های نماینده لارستان در مجلس و تلاش پرسنل این اداره کل عملیات آسفالت آبنمای درز و سایبان به پایان رسید و لارستان به شرق استان هرمزگان و استان کرمان متصل شد.

آب‌باره مظفر لارستان؛ تخریب بنای ثبت ملی در نبود اعتباراتشهرستان استراتژیک ‌لارستان سهمی از صنایع بزرگ نداردفارس| زمین چمن استادیوم شهید دانشیار لارستان پس از 7 سال هنوز سبز نشده است

محمدرضا باقری فرد بابیان اینکه با بهره‌برداری از این آبنما دسترسی مردم لارستان به ایستگاه راه‌آهن سراسر کشور از طریق زاهد محمود میسر شد، گفته است: مردم جنوب فارس و غرب هرمزگان با تردد از این محور در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند با قطار یا ماشین به استان کرمان و مشهد مقدس برسند طوری که فاصله لار تا ایستگاه راه‌آهن زاهد محمود 170 کیلومتر – لار تا حاجی‌آباد هرمزگان 200 کیلومتر – لار تا سیرجان 330 کیلومتر – لار تا کرمان 450 کیلومتر می‌شود.

اما همان‌گونه که در متن خبری بالاآمده است؛ ایستگاه خط آهن زاهدمحمود 170 کیلومتر با شهر لار فاصله دارد و در صورت احداث خط ریلی بندرعباس- لارستان-جهرم و شیراز، می‌تواند استان فارس را از بن‌بست ریلی خارج کرد.

در آبان ماه سال 97 عنایت‌اله رحیمی استاندار کنونی فارس که در آن زمان مسئولیت معاون عمرانی استانداری را بر عهده داشت، در جلسه شورای اداری لارستان به  احداث و توسعه راه‌آهن در استان فارس تأکید کرده و گفته بود: اجرای این طرح‌ها را به خاطر صرفه‌جویی در وقت و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است و هم درواقع مباحث زیست‌محیطی، مباحث امنیتی و هم جلوگیری از تلفات جاده‌ای که یکی از معضلات است در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی بابیان اینکه راه‌آهن شیراز جهرم – لارستان- بندرعباس یا درواقع سروستان- جهرم – لارستان- بندرعباس سال گذشته(سال 96) کددار شد و البته از قبل هم مصوب بوده است، افزود: این کد دار شدن، خود یک گام ما را به جلو هدایت می‌کند که به این مهم هم باید توجه کنیم، اعتبارات و منابع محدود است و بایستی از این اعتبارات محدود بهترین استفاده کنیم.

همچنین در شهریورماه سال گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست با علمای اهل تسنن و تشیع شهرستان لارستان در بخشی از صحبت‌های خود با تأکید براینکه پروژه دوبانده کردن جاده جهرم- لار به بندرعباس یک پروژه استراتژیک برای کشور محسوب می‌شود که برای آن ردیف بودجه در نظر گرفته‌شده است، گفته بود: نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی تلاش دارد تا بندر خشک در منطقه سامان پیدا کند که می‌تواند این موضوع موجب تحول منطقه شود.

در این میان، نمایندگان مردم لارستان و جهرم نیز به‌طور مستمر از مبادی مختلف به‌ویژه در دیدار با وزیر راه و شهرسازی موضوع مهم راه‌آهن شیراز-جهرم-لار-بندرعباس را پیگیری کرده و قول‌های مساعدی را دریافت کرده‌اند که تاکنون نتایج آن به شکل ملموسی درنیامده است.

در آخرین موضع‌گیری نماینده مردم لارستان در مجلس در خصوص پروژه راه‌آهن در فروردین‌ماه 98 با بیان اینکه در حوزه راه‌آهن، گرچه تلاش‌های خوبی در سال 97 صورت گرفته و مشارکت دولت در راه‌آهن لار- بندرعباس از مشارکت 15 به 50درصد افزایش‌یافته بود، اما به‌صورت جداگانه و بدون حذف این ماده‌قانونی  بودجه‌ای، موضوع استفاده از ظرفیت 100 درصد دولت را مدنظر قرار داده است، گفته بود: با تلاش‌های فراوان ردیفی جدید در بودجه قراردادیم که راه‌آهن لار-زادمحمود با تأمین کامل از طریق دولت در بودجه قرار گیرد.

وی افزوده است: این بدان معنی است که هم می‌توان از ظرفیت بخش خصوصی و مشارکت 50 درصد دولت بهره گرفت (توافق سال 97) و هم اگر وضع مالی دولت مناسب شد به استناد این ردیف بودجه‌ای می‌توان متقاضی انجام کلیه فعالیت توسط دولت بود.

به گزارش تسنیم، خط آهن بندرعباس- لارستان – شیراز از پروژه‌های شاخص استان فارس و کشور است چراکه خطوط ریلی در کاهش ترافیک جاده‌ای، افزایش امنیت در مسافرت‌ها، جابجایی کالا و صرفه‌جویی مصرف سوخت با توجه به گنجایش هر واگن حمل کالا در خطوط ریلی به‌اندازه چندین تریلر و ماشین‌های سنگین بسیار تأثیرگذار است و با یک محاسبه ساده می‌توان به نقش خطوط ریلی پی برد و این مهم را سرلوحه کار مسئولان کلان و متوسط کشور قرارداد.

انتهای پیام/ ز

R41382/P/S6,61/CT7

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد+ جزئیات عملیات

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد

تاج: نمی‌دانم قاضی‌زاده حلال و حرام را می‌داند یا نه!

کلیدواژه: شیراز کتابخانه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۵۳۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جشنواره ملی قصه گویی کتابخانه ها در ساری پایان یافت
 • کتابخانه ها به پایگاه های اجتماعی و فرهنگی مبدل شده است
 • قصه گوهای برتر کتابخانه های عمومی کشور معرفی شدند
 • برنامه عضویت رایگان و نیم بهاء کتابخانه های عمومی در سال 98 منتشر شد
 • ۱۶۵۰ جلد کتاب به کتابخانه های عمومی شهرستان ری اهدا شد
 • کتابخانه عمومی شهید مدافع حرم محمدی مفرد در مشهد افتتاح شد
 • رشد ۲۸ درصدی اعضای کتابخانه‌های مهاباد
 • نمایشگاه آثار اهدایی به ظریف در کتابخانه مرکزی افتتاح شد
 • نمایشگاه آثار اهدایی به ظریف در کتابخانه مرکزی بازگشایی شد
 • مطالبات کتابخانه‌ها از شهرداری‌های استان بوشهر پرداخت شود
 • خسارت ۷۰۰ میلیارد تومانی سیل به فارس/ اتمام تعمیر واحدهای مسکونی خسارت‌دیده در شیراز
 • خسارت ۷۰۰ میلیارد تومانی سیل به استان فارس/ اتمام تعمیر واحدهای مسکونی خسارت‌دیده در شیراز
 • احداث و تجهیز کتابخانه‌های طارم؛ چشم انتظار یاری خیران
 • دیدار حساس خلیج فارس با آذرخش تهران؛ پیروزی نماینده شیراز راهی برای فرار از سقوط
 • برگزیدگان نخستین جشنواره داستان شیراز معرفی و تقدیر شدند
 • کتابخانه زیتون شهر آب بر تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد
 • اجرای طرح «انفاق كتاب كمیل» در دانشكده علوم قرآنی شیراز
 • کتابخانه مرکزی بیرجند مشکل تامین اعتبار دارد
 • مسابقات نقاشی در کتابخانه‌های بندرماهشهر برگزار شد