به گزارش ایسنا، اردیبهشت ماه، بازار مسکن در پایتخت، بالاترین نقطه رشد ماهیانه قیمت از سال ۱۳۹۲ تا کنون را لمس کرد. طبق آمار بانک مرکزی میانگین قیمت شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به متری ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان رسید که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۱۲ درصد و نسبت به ماه قبل ۱۲.۵ درصد افزایش نشان داد. به دنبال آن بر اساس آمار اتحادیه املاک در ۲۰ روز ابتدای خردادماه معاملات ۶۱ درصد کاهش یافت. کارشناسان بیان می‌کنند افت شدید خرید و فروش واقعی، انتظارات تورمی در بازار مسکن را به حداقل رسانده که در ماه‌های آینده روند رشد قیمت کند می‌شود و در بعضی مناطق می‌تواند به صفر برسد.

شرایط جدید که توسط واسطه‌های ملکی عنوان می‌شود حاکی از آن است موج گرانی که از نیمه شمالی شهر تهران آغاز شده بود به تمام مناطق ۲۲ گانه شهر تهران سرایت کرده و بازار مسکن آماده ورود به آرامش قیمتی است. دو گروه از کارشناسان در تحلیل چشم‌انداز بازار ملک، نظرات متفاوتی دارند اما هردو به این جمع‌بندی قائل هستند که از نیمه دوم سال جاری شاهد ایجاد ثبات نسبی قیمت خواهیم بود. بیت‌الله ستاریان کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است که سیل اوایل سال جاری دو تغییر را در بازار مسکن ایجاد خواهد کرد؛ اتفاق اول به بازسازی واحدهای خسارت دیده مربوط است که منجر به رونق ساخت و ساز می‌شود و اتفاق دوم، بالا رفتن درآمد بخش کشاورزی و افزایش توان اقتصادی اقشار پایین جامعه است. این مساله به افزایش تقاضا در بازار مسکن منجر می‌شود و بنابراین رکودی که انتظار داشتیم در تابستان سال جاری اتفاق بیفتد به سال ۱۳۹۹ موکول شده است. با این حال او می‌گوید که سرعت رشد قیمت در نیمه دوم سال جاری کند می‌شود.

قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه در شرایطی اوج گرفت که تورم ماهیانه ملک در کشور از حدود دو درصد به ۰.۶ درصد رسید و رشد قیمت در پایتخت را سوال برانگیز کرد. کارشناسان دست کم شش عامل را در افزایش غافلگیرکننده قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه مؤثر می‌دانند؛ کمبود شدید فایل‌های دارای قیمت مناسب، نبود چشم‌انداز روشن در بازارهای طلا ارز و بورس، رشد قیمت کمتر بازار مسکن نسبت به بازارهای یاد شده، پایان معافیت صادرات نفت ایران در نیمه اول اردیبهشت، انتظارات تورمی ناشی از سردرگمی بازار و ماهیت مسکن به عنوان یک دارایی مطمئن را در هجوم تقاضا به سمت این بازار در اردیبهشت ماه مؤثر شناخته شده است.

از سوی دیگر، کارشناسانی که به اشباع قیمت مسکن معتقدند می‌گویند که هر نوع افزایش مجدد قیمت بر اساس بازارهای موازی، صرفاً رکود بازار مسکن که انتظار داریم ۱۰ تا ۱۲ فصل طول بکشد را طولانی‌تر خواهد کرد. بنابراین ظرفیت این بازار پر شده و کاهش معاملات سفته‌بازانه در هفته‌های اخیر، نشانه‌ای بارز برای اثبات این ادعاست. سلمان خادم‌المله با بیان این‌که قیمت‌های فعلی مسکن، تناسبی با توان دهک‌های میانی و حتی بالای جامعه ندارد گفت: اگر قرار است تعادل در بازار مسکن ایجاد شود باید نرخ رشد قیمت‌ها پایین‌تر از تورم عمومی قرار گیرد.

وی افزود: تقاضا برای بازار مسکن از سه نوع مصرفی، سرمایه‌ای و سفته‌بازانه تشکیل می‌شود. با توجه به سطح درآمد دهک‌های هفت و هشت به عنوان متقاضیان مؤثر بازار مسکن، تقاضای سفته‌بازی هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از این‌جا به بعد تغییرات قیمت مسکن شاید متناسب با متغیرها و چشم‌انداز کلان اقتصادی باشد اما از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شده، لذا افزایش قیمت مسکن بیش از نرخ تورم، معنی‌دار نیست.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز در تحلیل شرایط کنونی بازار مسکن گفت: نوسانات نرخ ارز و اثرات اقتصاد کلان تأثیر خود را ابتدا با رشد قیمت و سپس با افت معاملات در بازار مسکن نشان داد. افزایش قیمت، طبیعتاً رابطه معکوسی با نرخ معاملات دارد و هرچه به سمت بالا حرکت کند، معاملات پایین می‌آید.

مصطفی‌قلی خسروی درباره پیش‌بینی از وضعیت بازار در سال جاری اظهار کرد: انتظار داریم با روند کاهشی که قیمت ارز در هفته‌های اخیر داشته شاهد ثبات نسبی بازار مسکن باشیم. اگر نوسانات چندانی در حوزه ارز، طلا، بورس و حامل‌های انرژی نداشته باشیم پیش‌بینی ما این است که نرخ رشد قیمت مسکن در سال جاری پایین‌تر از تورم عمومی قرار گیرد.

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رشد ۱۸ درصدی درآمد رایتل در ۶ ماه اخیر و حرکت به سمت بازار بورس

مدیرعامل رایتل در گزارشی به هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی از رشد ۱۸ درصدی درآمد رایتل در ۶ ماه اخیر خبر داد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام رایتل، نشست مشترک هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی و شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با اعضای هیأت مدیره، معاونان و مدیران شرکت خدمات ارتباطی رایتل به‌منظور بررسی پروژه اجرای طرح بزرگ تأمین اجتماعی الکترونیک برگزار شد.

محمدحسین عادلی، رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی در این نشست ضمن تاکید بر اهمیت تقویت رایتل «به‌عنوان یک اپراتور هوشمند گفت»: در آینده‌ای نه‌چندان دور صنعت ICT در زندگی مردم اهمیت بسیاری پیدا می‌کند و لذا این مهم است که رایتل بتواند با برنامه‌ریزی هدفمند سهم مهمی برای ایجاد ارزش‌افزوده داشته باشد و قطعاً با توانمندی موجود این مهم دور از واقعیت نیست.

وی تاکید کرد: این سازمان از اقدام برای ارائه خدمات بهتر به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی استقبال می‌کند و البته که رایتل نیز برای همین مهم حضور دارد و لذا با توجه به اهمیت الکترونیکی شدن پرونده‌های بیمه‌شدگان و اسناد در جلسه معینی به بررسی پتانسیل‌های آماده رایتل برای تحول ساختار خدماتی سازمان تأمین اجتماعی می‌پردازیم.

همچنین محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی با اشاره به رشد درآمد شرکت‌های زیرمجموعه شستا گفت: در یک سال اخیر با روند رو به رشد مناسبی ازنظر کسب درآمد مواجه بوده‌ایم و برخی از شرکت‌ها رشد درآمدی قابل‌توجهی داشته‌اند؛ اما باید گفت رایتل به دلیل بدهی و زیان‌های حاصل از توسعه زیرساخت‌ها شرایط سختی را ماهه‌ای اخیر داشته ولیکن قطعاً با حمایت و سرمایه‌گذاری مناسب و وجود توانایی مدیریتی و روند رو به رشد فعلی می‌تواند به درآمدزایی مورد انتظار برسد.

مدیرعامل رایتل: رشد ۱۸ درصدی درآمد رایتل در ۶ ما اخیر

در ادامه سعید کریم‌زاده، مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی رایتل در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد ۶ ماه اخیر مدیریت خود و بررسی آن نسبت به زمان مشابه قبلی گفت: «در ۶ ماه اخیر شرکت رایتل علاوه بر کاهش قابل‌توجه هزینه‌ها با رشد ۱۸ درصدی درآمد مواجه بوده و این در حالی است که در سال ۹۷ به علت افزایش هزینه‌ها این مجموعه با انباشت بدهی و زیان مواجه شده بود که با برنامه‌ریزی مناسب و حمایت شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی به سمت کاهش آن حرکت می‌کنیم.

کریم‌زاده با تاکید بر تحول درآمدی سه‌ماهه نخست سال جاری گفت: «در سه ماه نخست امسال درآمد رایتل به نسبت سه ماه نخست سال قبل ۴۶ درصد رشد داشته است که این بیانگر اثربخشی نگاه مدیریتی شستا برای ایجاد تحول ساختاری در رایتل است که می‌تواند منجر به بستر مناسب برای استراتژی‌های بلندمدت شود.

وی در ادامه تاکید کرد: «با فعال‌سازی و به‌روزرسانی طرح‌های جذب مشترک ازجمله طرح تأمین اجتماعی، روند جذب مشترکان در این اپراتور افزایش قابل‌توجهی یافت. فروش و توزیع سیم‌کارت در این دوره‌ی سه‌ماهه به بیش از ۱.۷۰۰.۰۰۰ رسید که نسبت به سه‌ماهه‌ی قبل از آن با رشد ۳.۱۶ برابری مواجه شد.

کریم‌زاده افزود: «در انتهای اردیبهشت‌ماه ۹۸ تعداد تجمعی مشترکین فعال رایتل به بیش از ۵.۴ میلیون مشترک فعال ۳ ماهه و حدود ۴.۴ میلیون مشترک فعال یک‌ماهه رسید.

مدیرعامل رایتل خاطرنشان ساخت: سازمان تأمین اجتماعی به‌عنوان سهام‌دار رایتل می‌تواند با حمایت‌های متمرکز و هدفمند ما را در مسیری که برای عبور از بحران انباشت زیان و بدهی‌های گذشته آغاز کرده‌ایم یاری کند و این مهم قطعاً با اصلاح ساختار و تحقق برنامه استراتژیک رایتل در سال ۹۸ برای ورود به بازار سرمایه که در ابتدای سال به شستا ارائه‌شده است محقق خواهد شد.

وی به افزایش رشد درآمدی زیرمجموعه‌های هلدینگ رایتل اشاره کرد و گفت: «علاوه بر شرکت خدمات ارتباطی رایتل، گروه شرکت‌های داتک در ۶ ماه اخیر به رشد ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه قبل از آن دست‌یافته و این امر بیانگر توجه ویژه سهامداران به تحقق برنامه‌ها و رشد صنعت ICT در مجموعه شستا است.

کریم‌زاده کنترل و کاهش هزینه‌ها را یکی از سیاست‌های اصلی شرکت رایتل عنوان کرد و افزود: مدیریت هزینه‌های ارائه خدمات و هدفمندی تبلیغات و بازاریابی موجب کاهش هزینه‌های شرکت و افزایش کیفیت خدمات به مشترکان، استفاده از ظرفیت‌های سازمان تأمین اجتماعی با تحول رویکرد تجاری رایتل موجب افزایش درآمدها شده است و تا پایان سال جاری بیش از ۹۰ درصد از برنامه پیش‌بینی‌شده محقق می‌شود.

مینا مهرنوش، عضو هیأت مدیره و معاون تجاری رایتل نیز با اشاره به رویکرد رایتل برای ارائه خدمات هوشمند در قالب اپلیکیشن به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی گفت: «رایتل از این آمادگی برخوردار است که برای تمامی ذینفعان سازمان تأمین اجتماعی از جمله بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران، ارائه‌دهندگان خدمات درمانی و کارفرمایان از طریق اپلیکیشن‌های طراحی شده خدماتی از جمله دفترچه الکترونیکی، امضا الکترونیکی همراه و پرداخت همراه را ارائه نماید که این مهم موجب رضایت ذینفعان خواهد بود.

انتهای رپرتاژ خبری

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۰۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جزئیات نقل و انتقالات فرهنگیان تهران/ کدام مناطق تهران از نیروی فرهنگی اشباع شده‌اند؟
 • دولت در اجاره به دنبال دخالت در تعیین قیمت نیست/ بازار مسکن تا پایان سال جهش قیمتی نخواهد داشت
 • تاکید بر استمرار انتشار اطلاعات تحولات بازار مسکن
 • دوره آموزشی تراش سنگ‏‏‬‌های قیمتی در قم آغاز شد
 • آمار‌های جدید از معاملات و قیمت مسکن در پایتخت
 • آمارهای جدید از معاملات و قیمت مسکن در پایتخت
 • موندو: نیمار می‌خواهد به هر قیمتی که شده به بارسلونا برگردد؛ تحریم تمرینات پاری سن ژرمن، آخرین تیر ترکش او!
 • کارگاه تراش سنگ‌های قیمتی جنوب استان اردبیل راه اندازی شد
 • پایتخت‌نشینان، کجا و با چه قیمتی خانه می‌خرند؟
 • کمبود خانه یا نبود قانون قیمت‌گذاری
 • پایتخت‌نشینان کجا و با چه قیمتی خانه بخرند؟
 • ابزارسازی برای کاهش قیمت
 • ۱۰ تخته فرش قیمتی در مرز دوغارون کشف شد
 • واکاوای افزایش قیمت مسکن در تهران + آمار
 • بازی ادامه‌دار دلار در محدوده روانی/ یورو ۱۵۰۵۰ تومان شد
 • افزایش قیمت فرش ماشینی در شرایط اشباع بازار
 • چه عاملی سرعت‌گیر قیمت خودرو شد؟ / آیا کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود؟
 • ریزش قیمت خودرو در بازار/ دناپلاس ۱۵۵ میلیون تومان شد
 • رشد منفی بی سابقه صنعت در ۷ سال اخیر