براساس آخرین پژوهش انجام شده در مورد زندگی کودکان زباله‌گرد مشخص شد، ۱۴هزار زباله گرد در تهران وجود دارد که ۴۷۰۰ نفر از این افراد یعنی معادل یک سوم آنها کودک هستند.

به گزارش مشرق، مراسم رونمایی از پژوهش یغمای کودکی در آستانه روز جهانی مبارزه با کار کودکان در باب شناخت، پیشگیری و کنترل پدیده زباله‌گردی کودکان تهران برگزار شد.

 ۱۴هزار زباله‌گرد در تهران وجود دارد

فرشید یزدانی، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: نام این پروژه را یغمای کودکی گذاشتیم زیرا به به این معنی است که کودکی به تاراج رفته و زندگی کودکان زباله‌گرد در این دایره قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد نگاه بازار محور مهم‌ترین عامل یغمای کودکی به وسیله زباله‌گردی بوده است. با توجه به اهمیت موضوع تلاش کردیم تا به عنوان یک نهاد مدنی برای اثرگذاری در این حوزه، پژوهشی را طراحی کنیم. البته از سال ۷۹ اولین خانه‌های کودک مرتبط با انجمن حمایت از حقوق کودکان تاسیس شد، اما هنوز به راهکاری برای حل مسائل کودکان مبتنی بر سیاستگذاری نرسیده‌ایم، اگرچه بر اساس واقعیات موجود از بین بردن کامل کار کودکان ممکن نیست، اما ما هم باید تلاش کنیم تا واقعیت را تغییر دهیم.

بیشتر بخوانید:

شما هم برای جمع آوری زباله‌ فرهنگ سازی نکردید +عکس عکس/ آمریکا بهشتی برای همه! جولان موش‌های باهوش در پایتخت

وی افزود: یکی از سوالات اولیه ما در خصوص انجام این پژوهش این بود که اگر بخواهیم کار کودکان را به طور کامل حذف کنیم، بنابراین این کودکان چگونه باید گذران مالی داشته باشند؟ همچنین در پژوهش مذکور مسئله اخلاق در پژوهش به طور کامل رعایت و به موضوعاتی مثل عدم آسیب به مصاحبه شوندگان، عدم افشای هویت آنها  و حفظ حرمت و شأن انسانیشان توجه شد.

یزدانی گفت: بر اساس این پژوهش ۱۴هزار زباله گرد در تهران وجود دارد که ۴۷۰۰ نفر از این افراد یعنی معادل یک سوم آنها کودک هستند. علاوه بر این ارزش کل زباله‌های خشک درسال ۹۷، ۲۶۴۰ میلیارد تومان و ارزش تقریبی زباله‌های جمع آوری شده در بخش رسمی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان و در بخش غیر رسمی ۲۲۴۰ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: حدود ۱۰ درصد از زباله‌ها با وانت جمع‌آوری می‌شوند که متوسط درآمد زباله‌گردهای چرخی و کتفی نیز حدود ١٩.٣ میلیون تومان و متوسط درآمد ماهیانه آنها ١.۶ میلیون تومان است. سهم عوامل مختلف از ارزش زباله‌ها با کسر سهم جمع آوری شده رسمی عبارت است از ٨.٩ درصد برای شهرداری‌، پیمانکاران ۲۱ درصد، ارباب یا صاحب‌کار ۵۴.۵ درصد، زباله گرد ۱۵.۶، وانتی، ۶.۲ درصد، چرخی ٧ درصد و کودکان تنها ۲.۴ درصد است. این درحالیست که سهم کودکان در میزان زباله گردی یک سوم جمعیت زباله‌گردان است.

پس از آن، میزگردی با حضور کامیل احمدی سرپرست پروژه، بهاره آروین عضور شورای شهر، مراد ثقفی فعال مدنی، مروئه وامقی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و احمد میدری معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

کامیل احمدی، مردم‌شناس و سرپرست پروژه گفت: ارائه راهکار در مورد مقابله با کار کودکان زباله‌گرد راحت نیست؛ این راهکارها از جغرافیایی به جغرافیای دیگر متفاوت است و البته چون موضوع این کودکان عمدتا داخلی نیست و آنها مهاجران افغانستانی هستند، به همین دلیل راهکارها کمی متفاوت هستند. بعضی از کارهای غیر رسمی در بعضی از سیستم‌ها و دولت‌هایی که نگاه بازتری نسبت به مسائل اجتماعی دارند، می‌تواند بسیاری از این مسائل را حل کرده و کارهای زیرزمینی را قانونمند کند.

وی ادامه داد: مکانیزه‌کردن شیوه جمع‌آوری پسماندها می‌تواند به این موضوع کمک کرده و نیروی انسانی غیر متخصص را حذف کند. اگر به قوانین نگاه کنیم می‌بینیم که قوانین خوبی در کشور وجود دارد، اما این قوانین به خوبی اجرا نمی‌شود. در حوزه مدیریت شهری هم قوانین و آیین نامه‌های خوبی وجود دارد که اجرا نمی شود اما اگر همان‌ها را اجرا کنیم راهگشا خواهد بود.

احمدی افزود: شهرداری جمع‌آوری زباله‌های تهران را ۲۰۰ میلیارد تومان کرایه داده که برآورد می‌شود حدود ۱  تا ۱.۵ برابر این میزان پیمانکاران سود می‌برند. رتبه بعدی متعلق به ارباب یا صاحب کار است. حلقه آخر این حلقه نیز کودکان قرار دارند. طی چند ماه اخیر همزمان با اجرای این پژوهش دریافتیم تعداد زیادی از کودکان و خانواده‌های ایرانی در تهران نیز در حال وارد شدن به چرخه جمع‌آوری زباله‌ها هستند.

وی گفت:این موضوع به دلیل مشکل اشتغال و در دسترس بودن زباله اتفاق افتاده است. ساز و کاری هم اکنون وجود دارد که  پیمانکاران تنها بخشی از کارگران را بیمه می‌کنند و آنها با افراد غیر قانونی ادغام شده و در مراکز دولتی و غیر دولتی اسکان داده می‌شوند. فراهم کردن زیرساخت‌های آموزش شهروندی از دیگر اقدامات موثر در حل این موضوع خواهد بود. برای مثال هنوز شهروندان زباله‌هایشان را تفکیک نمی‌کنند. اگر مسئولیت پذیری شهروندان در تفکیک زباله در منزل اتفاق بیفتند بخشی از این مشکل برطرف خواهد شد.

احمدی تصریح کرد: حجم انبوهی از زباله بدون هیچ پرسشی از خودمان را تولید می‌کنیم بی‌آنکه بپرسیم چند نفر از ما هنگام خرید از مغازه از گرفتن کیسه پلاستیکی امتناع می‌کنیم؟ چراکه زندگی شهری ما را به شدت تنبل کرده است. افراد درگیر این موضوع دارای بهترین اطلاعات در این خصوص هستند و برای حل این مشکل باید از مشارکت زباله‌گردان برای تدوین قوانین استفاده کرد.

زباله‌گردان ۱۵ تا ۱۷ سال حدود ۳۰ درصد از این کودکان را تشکیل می‌دهند؛ این آمار بین افراد ۱۱ تا ۱۲ سال نیز ۲۳ درصد است اما ساعت‌های کاری آنها بسیار بالاست و تا پاسی از شب نیز ادامه دارد. در نهایت تامین امنیت کودکان مثل بیمه، اسکان، آموزش و پرورش رایگان از جمله دیگر راه کارهای پیشنهادی ماست که البته در چند سال گذشته گشایش‌هایی برای تحصیل آنها اتفاق افتاد.

بهاره آروین، عضو شورای شهر نیز گفت: شهرداری تهران از مجموع ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان گردش مالی حوزه زباله در مجموع ۲۰۰ میلیارد تومان سهم دارد. مدیریت شهری در دوره اخیر توانسته است با ایجاد رقابت و از بین بردن محدودیت‌ها و حضور پیمانکاران مختلف این رقم را از ٢٠ میلیارد به ٢٠٠ میلیارد برساند. میزان درآمد از حوزه زباله با سقف درآمدی که باید شهرداری از آن کسب کرده و برای شهروندان هزینه کند فاصله زیادی دارد. بنابراین نسبت شهرداری با مسئله زباله‌گردی بر اساس بی‌تفاوتی شهرداری نبوده است. شهرداری در مورد زباله‌های تر مناقصه و در مورد زباله‌های خشک مزایده برگزار می‌کند. در هر دو حوزه هم رانت و فساد و مافیا هست.

وی ادامه داد: در بخش پسماند تر هم با مسایلی رو به رو هستیم و قراردادها چند برابر است. شهرداری ماهیانه ۷۵۰ میلیارد تومان حقوق و هزینه نگهداشت شهر را پرداخت و هزینه کارگران پیمانکاران را به شکل نقدی به آنها پرداخت می‌کرد این در حالی است که پیمانکاران حقوق دریافتی را به موقع به کارگران نمی‌دادند، به همین دلیل شهرداری تصمیم گرفت این پول را قبل از هرکاری به کارگران برساند و ماهیانه لیستی را که شامل این کارگران بود از پیمانکاران دریافت می‌کرد. با این حال پیمانکاران تعداد بیشتری از کارگران واقعی مشغول به کار را به شهرداری معرفی می‌کردند؛ به همین دلیل شهرداری سامانه‌ای را راه‌اندازی کرد تا هر کسی که مشغول به کار است در آن انگشت بزند و این تعداد را کاهش دهد.

آروین تصریح کرد: در حوزه پسماند خشک نیز تخلفاتی اتفاق می‌افتد، یعنی پیمانکار پولی هم به شهرداری می‌دهد و تعهداتی دارد که از کارگر غیرقانونی استفاده نمی‌کند و اگر تخلفی کرد گواهی پیمانکاری‌اش باطل شود، اما وارد شدن به این پروسه زمان‌بر است و تا باطل شدن مزایده  دو سه ماه زمان صرف می‌شود که طی همین مدت زباله‌ها و پسماند خشک صاحب و مالکی ندارد. پیمانکار جدید هم برایش به صرفه است که تخلف کند، در این حالت شهرداری مثل پسماند تر ابزار نظارتی هم ندارد و تنها می تواند قرارداد را باطل کند که به نفع آنهاست و از صبح تا شب کار را غیر رسمی جلو می‌برد.

عضو شورای شهر گفت: من از همه دعوت می‌کنم که راهکاری پیشنهاد دهند که شهرداری این مشکل را برطرف کند. باید به سمت رسمی‌سازی و قبول این مشکلات حرکت کنیم. من با راهکار رسمی سازی مشاغل غیررسمی موافقم اما  ممکن است تصور شود شهرداری برای درآمدزایی به این سمت رفته است.

مراد ثقفی، فعال مدنی نیز گفت: پیشنهاد می‌کنم شهرداری انجمن‌های فعال در این حوزه مثل انجمن حمایت از حقوق کودکان و انجمن پویش دعوت کند تا تناقض‌های این موضوع برطرف شود. این کودکان هر سال به افغانستان می‌روند یعنی گردش مالی رد شدن آنها از مرز حتی تا یک چهارم درآمد شهرداری می‌رسد؛ به همین دلیل باید چرخه اقتصادی این کودکان را نه از داخل کشور بلکه حتی از دهکده‌ای در افغانستان شروع کرد و این مسئله محدود به تهران نیست. تحقیق انجام شده بیشتر ابعاد این پدیده را توصیف کرده است اما برای اینکه بتوانیم از این فراتر رفته و سیاستی را استخراج کنیم باید از سطح توصیفی نیز گذر کنیم.

احمد میدری، معاون رفاهی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز گفت: ما به ارزش‌هایی پایبند هستیم که امکان رسیدن به راه‌ حل را میسر نمی‌کنند و نمی‌توانیم مسئله را حل کنیم؛ برای مثال ما نمی‌خواهیم حضور افغانستانی‌ها در ایران را به رسمیت بشناسیم؛ یعنی درحالی که ۲ تا ۳ میلیون کارگر افغانستانی در کشور مشغول به کار هستند، ما تنها ۷۰۰ هزار نفر را به رسمیت می‌شناسیم. در وزارت کار تلاش کردیم این افراد را به رسمیت بشناسیم اما بزرگترین مانع ما خانه کارگر بود که به جد ایستاده و می‌گوید این کار نادرست است؛ چراکه قانون کار ایران معتقد است که نیروی کار ماهر باید وارد ایران شود و ما اجازه ورود نیروی کار غیرماهر به ایران را نمی‌دهیم.

وی افزود: خانه کارگر تشکلی است با ارتباطات گسترده و حاضر نیست در مورد این مسئله وارد مذاکره شود. ارزش دیگری که اجازه نمی‌دهد ما این مسئله را حل کنیم‌، بحث «رعایت الزام‌های قانونی» است؛ برای مثال کرمانشاه در تفکیک زباله موفق عمل کرده است، اما وقتی برای تعمیم آن به سراسر کشور با خانمی که در این شهر مشغول این کار بود صحبت کردیم، گفتند که در حال تعطیل کردن این کار هستند،  علت این کار را هم الزام پرداخت حق بیمه و عدم سودآوری این کار عنوان کردند.

منبع: فارس

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فرهنگ‌سازی حلقه گمشده مدیریت «طلای کثیف»

البرز- از نگاه خیلی ها چیزی که قابل استفاده نباشد زباله محسوب می شود، شاید به همین خاطر است که عادت کرده ایم هر وسیله کهنه و بلااستفاده ای را در سطل زباله بیندازیم وفارغ از ماهیت اش آن را از خانه وزندگی مان دور کنیم.

قدس آنلاین، گروه استان ها-مجتبی علی مردانی: این نگاه رویکرد سبب شده سرانه تولید زباله در کشورمان آماری متفاوت از دیگر نقاط دنیا داشته باشد و متاسفانه آسیب های جبران ناپذیری را برای محیط زیست پیرامون مان ایجاد کند.

بسیاری از ما فارغ از اینکه بدانیم زباله هایی که تولید کرده ایم چه بلایی بر سر طبیعت ومحیط زیست می آورد این چرخه معیوب را ادامه می دهیم و تاسف بارتر اینکه برنامه مشخص والزام آوری برای پیشگیری از این عادت ناپسند وبرخورد با آن اجرا نشده است.

این رویه ناصواب در حالی در کشورمان سال هاست ادامه دارد که بسیاری از کشورها تولید زباله را یک تهدید جدی برای حیات بشریت قلمداد کرده اند و با تمهیداتی ویژه والبته سخت گیری های فراوان قانونی، شهروندان خود را ملزم کرده اند که کمتر زباله تولید کنند و در صورت تولید زباله آن را به بهترین شکل تفکیک کرده و زمینه بازگشت بخشی از آن به چرخه مصرف وبهره برداری دوباره مهیا شود.

در عین حال زباله تولیدی هر شهروند اگر بیش از مقدار معین و استاندارد باشد مشمول پرداخت هزینه مضاعف و حتی جریمه می شود واین یعنی تولید زباله یک ضد فرهنگ وناهنجاری است.

در سال های اخیر وبا بروز برخی حساسیت ها به موضوع نگهداری وصیانت از محیط زیست و تصویب برخی قوانین بالادستی در حوزه حفظ محیط زیست مجموعه اقداماتی در جهت مدیریت پسماند در شهرهای مختلف کشور در حال اجرا است.

قوانینی که شهرداری ها را ملزم می کند تا مجموعه اقداماتی را برای کاهش تولید زباله، پردازش و بازیافت آن انجام دهند و با روش های علمی وبه کار گیری فناوری های روز به سمتی حرکت کنند که زباله تولیدی کمترین خطر و تبعات را برای محیط زیست ایجاد کند.

در این راستا سازمان هایی مجزا در شهرداری ها شکل گرفته و اقداماتی هم انجام شده اما واقعیت آن است که این سلسله تلاش ها چون پشتوانه ای آموزشی نداشته و کمتر ردپای اقدامات آگاهی بخش وفرهنگی در آن دیده می شود بنا براین به سرانجام درستی نرسیده و همچنان زباله ها از سوی مردم به سنتی ترین شکل ممکن تولید می شود و اسف بار تر اینکه به بدترین شکل ممکن دفن می شود.

در کلانشهر کرج با تولید روزنامه بیش از ۲ هزار تن زباله موضوع مدیریت پسماند و کاهش زباله به شکل جدی تری در دستور کار قرار گرفته و مجموعه مدیریت شهری مجموعه اقداماتی را برای ارائه آموزش های لازم به مردم و در نهایت کاهش زباله ورودی به مرکز دفن حلقه دره آغاز کرده است.

نگاه شهروندان به مدیریت پسماند

در گفتگو با شهروندان به خوبی می توان خلاء آموزش های لازم و مکانیزم تفکیک زباله و کاهش تولید آن را مشاهده کرد، جایی که بسیاری از شهرنشینان اطلاع کمی از مدیریت پسماند و نحوه تفکیک از مبدا دارند.

خانم خانه داری که در حال خرید میوه است در پاسخ به این سوال که تا چه حد از تفکیک زباله و روش های کاهش تولید پسماند اطلاع دارد گفت: بخشی از زباله ها تر است و امکان تفکیک آن نیست اما سعی می کنم بخشی از زباله تولیدی مانند ظروف شیشه ای، پلاستیکی و کاغذ ومقوای مربوط به بسته بندی مواد غذایی و شوینده را در کیسه ای دیگر نگه دارم وآن را به داخل زباله های روزانه نیندازم.

وی افزود: با این حال مجبورم همه این زباله ها را در بسته های جداگانه در سطل زباله محل بیندازم ویا به چرخ دستی هایی که گاه و بیگاه به درب منازل می آیند تحویل بدهم چرا که راه حل دیگری برای آن وجود ندارد.

شهروندی دیگر نیز با تاکید براینکه مردم آموزشی برای تفکیک زباله و روش های کاهش زباله ندیده اند گفت: جسته و گریخته در فضای مجازی ورسانه ها از ضرورت تفکیک زباله شنیده ایم اما اینکه آموزشی داده شود وجود نداشته است.

وی ادامه داد: شهرداری باید با جدی تر گرفتن مقوله تولید زباله شهروندان را آموزش دهد و روش هایی که مردم می توانند تولید زباله کمتری داشته باشند را به آنها آموزش دهد.

این شهروند برخی کمپین ها چون استفاده کردن از کیسه های پارچه ای برای خرید و خودداری از مصرف نایلون را یک اتفاق خوب دانست و گفت: لازم است مدیریت شهری با کمک سازمان های مردم نهاد، مردم را  ترغیب به استفاده از چنین روش هایی کنند و مطمئنم خیلی از مردم هم همکاری لازم را خواهند داشت.

شهروندی دیگر که خود را معلم معرفی می کند معتقد است باید از ظرفیت مدارس ودانش آموزان برای اجرای روش های مدیریت پسماند بهره گرفت و دانش اموزان را به عنوان یک سفیر فرهنگی در خانواده ها به کار گرفت.

وی افزود: اجرای موفق طرح همیار پلیس نشان داد می توان از وجود بچه ها برای فرهنگ سازی در خانواده استفاده کرد و قطعا در موضوع زباله و تفکیک آن دانش آموزان می توانند محرک خوبی در خانه ها باشند.

این چهره فرهنگی در تکمیل صحبت های خود گفت: فضای مجازی و ظرفیت های آن بستر مناسبی برای آگاهی بخشی به مردم در موضوعات مهمی چون زباله وتفکیک آن است و می توان با تولید انیمیشن ها و تصویرسازی های جذاب این اطلاعات را به مخاطب منتقل کرد.

شرایط تفکیک زباله در کلانشهر کرج و مجموعه اقدامات صورت گرفته در جهت فرهنگ سازی این رفتار اجتماعی را در گفتگو با سرپرست مدیریت پسماند و رییس شورای شهر کرج بررسی کردیم.

تغییر گفتمان سنتی زمان بر است

احمد خیری در این ارتباط گفت: بدون شک فرهنگ سازی دربحث مدیریت پسماند نوعی سرمایه گذاری برای آینده است چراکه تنها با این کار می توان از اتلاف انرژی و برخی هزینه های هنگفت دفع زباله جلوگیری کرد.

وی در توضیح بیشتر در خصوص راهکارهای مناسب جهت فرهنگ سازی عمومی گفت: فرهنگ سازی و تغییر گفتمان سنتی زمان خاص خود را می خواهد این در حالی است که با حمایت و تبلیغات چهره های برجسته ورزشی، هنری و اجتماعی می توان اذهان عمومی را جهت ایجاد تغییر در سبک زندگی آماده کرد، از همین رو پویش های فرهنگی نظیر "هشتگ از خودمان شروع کنیم" و "نه به زباله" در حال شکل گیری است.

 سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با بیان این که هرساله هزینه زیادی صرف دفع شیرابه زباله ها می شود گفت: مردم تنها با کاهش و حذف رطوبت از زباله می توانند تولید شیرابه و در نهایت هزینه های هنگفت مقابله با آن را کاهش دهند وصدالبته از ایجاد آلودگی های بیشتر زیست محیطی پیشگیری کنند.

وی ضمن پیش بینی از آینده دفع پسماند در کرج گفت: با استمرار اقدامات حال حاضر جهت هوشمند سازی مدیریت پسماند، پیش بینی می شود تا ظرف مدت ۵ سال آینده تفکیک زباله به ۷۰ درصد افزایش و دفع آن کاهش چشمگیری خواهد یافت.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با بیان این که هرساله هزینه زیادی صرف دفع شیرابه زباله ها می شود گفت: مردم تنها با کاهش و حذف رطوبت از زباله می توانند تولید شیرابه و در نهایت هزینه های هنگفت مقابله با آن را کاهش دهند.

خیری تصریح کرد: امروز مردم نقش بسزایی در مدیریت پسماند دارند، آن ها می توانند با پیگیری بحث تفکیک زباله از مبدأ که بزودی توسط سازمان مدیریت پسماند از درب منازل انجام می شود در صرفه جویی چندین میلیاردی سالانه مؤثر باشند.

رییس شورای شهر کرج هم به اهمیت جمع آوری و پردازش زباله ها را مطرح کرد و بیان داشت: باید پذیرفت که مردم در بحث تفکیک زباله ها از شهرداریها جلوتر هستند و تعداد شهروندانی که از دو نوع پلاستیک برای جمع آوری زباله های خود استفاده می کنند، قابل توجه است.

عباس زارع گفت: اما در نهایت شهرداری رفتار یکسانی با آنها دارد و به صورت سنتی زبال ها را دفن می کند.

این عضو شورا با بیان اینکه روزانه ۲۵۰ مترمکعب شیرابه زباله در حلقه دره کرج تولید می شود که یک چالش بسیار بزرگ است و بوی نامطبوع و انواع تهدیدها را به همراه دارد، اظهار کرد: چنانچه حداقل ۱۰ درصد از زباله هایی که روزانه دفن می شوند اما دارای ارزش اقتصادی هستند، در چرخه بازیافت و ارزش آفرینی قرار می گرفت، بخش اعظم هزینه های این چرخه تامین می شد.

مردم و مسئولان به این باور رسیده اند که تولید ودفع زباله ها به روش فعلی آینده این شهر و کشور و فرزندان آنها را به مخاطره خواهد انداخت و بخشی از این تبعات امروز خود را در کیفیت آب های زیرزمینی و به هم خوردن شرایط زیست محیطی نشان داده است.

حال در این شرایط که همه پذیرفته ایم ادامه این عادت نادرست چه عواقبی می تواند برای شهروندان داشته باشد چه خوب است که مجموعه اقدامات لازم را برای حرکت به سمت یک رفتار درست آغاز کنیم.

اینکه هر پسماندی را زباله ندانیم و با تفکیک اصولی آن کمک کنیم تا دوباره وچندین باره مورد استفاده قرار گیرد باید به یک رفتار و رویکرد در نزد تک تک ما مبدل شود ودرنهایت به جایی برسیم که یک یک شهروندان در تولید کمترین زباله وسواس لازم را به خرج دهند و این باور را داشته باشند که محیط زیست امانتی در نزد ما است وباید در حفظوصیانت از آن کوشا بود.

در سوی مقابل نیز مدیریت شهری نیز می بایست با فاصله گرفتن از دفن سنتی زباله در جهت آموزش های شهروندی اقدام کند و مردم را ضرورت های تولید زباله کمتر باروش های موثر آشنا کند.

باید پذیرفت کاهش تولید زباله، بازیافت و دفن علمی آن می تواند یک بازی برد برد برای همه شهروندانی باشد که به دنبال شهری پاک و زندگی ای سالم هستند.

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: وعده های روحانی بازار سکه و ارز قتل همسر نجفی شهید نصیری تهران زباله گردی کودکان زباله گرد

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۰۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تداوم گرما در کشور/ وقوع گرد و خاک در پایتخت و ۶ استان کشور
 • اجرای طرح جمع‌آوری زباله در ۲۹هزار روستا/ هشت درصد دهیاران کشور از بانوان هستند
 • اجرای طرح جهادی آموزش اصناف زباله ساز در منطقه ۱۰
 • شهر لوجلی فاقد کامیون حمل زباله است
 • همکاری دانشجویان منطقه ۱۵ در طرح تفکیک زباله از مبدأ
 • تداوم پدیده گرد و غبار در چهارمحال و بختیاری
 • "کوه های زباله" چالشی برای کلان شهر های هند
 • گزارش منشا فرامرزی گرد و غبار در شمال شرق کشور به وزارت امور خارجه ارائه شد
 • فعالیت ۳ هزار چرخ دستی
 • کاهش کیفیت هوا به دلیل وزش باد و گرد و غبار در مناطق مرکزی/دمای تهران به ۳۹ درجه رسید
 • (+18) تصویری تکاندهنده از جنین دوقلو‌ها در زباله‌های رشت!
 • مافیای ۳ هزار میلیاردی زباله و دست خالی شهرداری
 • شورای نگهبان اجازه تصویب و اجرای لایحه حمایت از حقوق کودکان را نمی‌دهد/ باید فقر کودکی را ریشه‌کن کنیم/48 هزار کودک، شناسنامه ندارند
 • مافیای ۳هزار میلیاردی زباله!
 • پاسخ حناچی به دیرباز
 • گرم‌ترین و خنک‌ترین شهرهای کشور/ پیش‌بینی خیزش گرد و خاک در برخی استان‌ها
 • چاچیچ قیمتش را پایین آورد؛ پرسه دلالان درهتل مدیران پرسپولیس
 • با کنوانسیون جهانی حقوق کودک فاصله زیادی داریم
 • کشف دو جنین دختر در میان زباله‌ها