مسعود پزشکیان با اشاره به افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن، اظهار کرد: مسئله گرانی مسکن تا جایی حاد شده که تعدادی از نمایندگان مجلس که از شهرستان آمده و در تهران منزل اجاره کرده اند در شرایط کنونی با مشکلاتی مواجه شده اند و برای اینکه دوباره بتوانند در همان واحد مسکونی سال ابتدایی مستقر شوند پولی نداشته اند، چرا که صاحب خانه پول پیش بیشتر و قابل توجهی از رقم ابتدایی پرداخت شده درخواست کرده است.

وی با بیان این‌که موضوع مسکن به مشکلی مزمن تبدیل شده است، تصریح کرد:برای رفع این مشکل نمی‌توان نسخه‌ای فوری نوشت، چرا که در بسیاری از مواقع تصمیم‌ها و سیاست‌های ما برای آینده جامعه مشکل ایجاد می‌کند. لحظه‌ای که قانونی نوشته و تصمیمی اخذ می‌شود همه خوشحال هستند که اقدامی برای رفع مشکلات مردم انجام داده اند، اما پس از یک دوره که این تصمیم عوارض و آثار خود را نشان می‌دهد همه می‌گویند اشتباه کرده ایم و باید اقدام دیگری انجام می‌دادیم.

وی با بیان اینکه مشکلات حوزه مسکن ناشی از تصمیماتی بوده که از ۲۰ تا ۳۰ سال پیش اخذ شده و همچنان ادامه یافته و اکنون خود را نشان می‌دهد، تاکید کرد: اگر قانونی در این حوزه وضع شود و این قانون به درستی تدوین و توسط دولت اجرایی نشود هیچ مشکلی از مردم رفع نمی‌شود.

نایب رئیس مجلس با بیان "در کشور‌های مختلف توسعه یافته دنیا هیچ فردی پول خود را صرف سرمایه گذاری در مسکن نمی‌کند" افزود: با توجه به سیاست‌های پولی کشور یکی از مسیر‌هایی که مردم منابع مالی خود را در آن بخش سرمایه گذاری می‌کنند، مسکن است و در واقع با خود فکر می‌کنند که چه اقدامی انجام دهند تا ارزش پولششان از بین نرود و راهکاری که پیدا می‌کنند خرید مسکن است که بر این اساس هر فرد متناسب با سرمایه خود از یک تا چند خانه خریداری کرده و حتی یک برج می‌سازد و براساس آن در بازار قیمت تعیین می‌کند.

پزشکیان با بیان اینکه اگر قانونی در کشور وجود داشت و سیستم و ساختار به گونه‌ای بود که از سرمایه‌ها مالیات اخذ می‌شد بسیاری از این سوداگری‌ها رخ نمی‌داد، ادامه داد: ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم می‌گوید که افراد باید درآمد و دارایی‌های خود را به وزارت امور اقتصاد و دارایی اعلام کنند و براساس درآمد و دارایی هر فرد باید مالیات اخذ شود، اما در حال حاضر چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

وی با تاکید بر این‌که نباید از فردی که به یک منزل مسکونی نیاز دارد مالیاتی اخذ شود، تصریح کرد: اگر فردی واحد دومیا سوم مسکونی خود را در اختیار دیگران قرار نداده یا در یک چارچوب مشخصی اجاره ندهد و تنها به عنوان یک سرمایه به این واحد‌ها نگاه کند باید یک مالیات اساسی بر آن وضع شود تا دیگر فردی سرمایه خود را در بخش مسکن و زمین سرمایه گذاری نکند. برخی افراد از زمین و مسکن به عنوان یک سرمایه از آن استفاده می‌کنند و بسیاری واحد‌های اضافه خود را خالی نگه می‌دارند و در اختیار کسی قرار نمی‌دهند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که اگر فردی واحد مسکونی اضافه داشته و مالیات آن را پرداخت کند، دیگر به هر قیمتی شده تلاش می‌کند آن را اجاره دهد تا مالیات پرداخت نکند به خانه ملت گفت:برخی سیاست‌های کلان کشور در حوزه ارزی، پولی، بانکی در شرایط کنونی مشکلاتی ایجاد کرده است و زمانی که یک بازار دچار مشکل می‌شود افراد سرمایه خود را وارد بازار طلا و مسکن کرده و متناسب با آن سود کسب می‌کنند.

پزشکیان با اشاره به ایجاد ابزار‌هایی مانند کد پستی، کد ملی و کاداستر برای نظارت بر بخش مسکن، ادامه داد: باید علاوه بر این سه مورد کد دارایی‌های افراد نیز در اختیار دولت قرار می‌گرفت، اما متاسفانه قوه مجریه از هیچ کدام از این ابزار‌ها برای کنترل بازار استفاده نکرده است.

وی با بیان این‌که مسئولان در شکل گیری مشکلات کنونی کشور مقصر هستند، تصریح کرد: باید از فردی که بیش از یک واحد مسکونی داشته و از آن استفاده‌ای نمی‌کند مالیات درست و حسابی اخذ شود تا دیگر افراد به فکر احتکار مسکن نیفتند.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات کنونی کشور زاییده تصمیمات مجلس، دولت و قوه قضائیه و سایر نهاد‌ها مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام است، افزود: اگر قوانین تدوین شده در کشور به درستی اجرایی و بر حسن اجرای آن نظارت می‌شد بسیاری از مشکلات در کشور ایجاد نمی‌شد. باید قوانین مرتبط با اخذ مالیات از خانه‌های خالی اجرایی شود و در هر بخشی که نواقصی وجود داشته باید آن حوزه قانونی تکمیل شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در کشور افرادی که دارایی و درآمد بیشتری دارند باید مالیات بیشتری پرداخت کنند، افزود: این افراد نه تنها مالیات پرداخت نمی‌کنند، بلکه بسیاری از اقدامات خلاف قانون انجام می‌دهند و در نهایت نیز مدعی هم هستند. اگر اطلاعات هر فردی دست حاکمیت باشد مستقل از اینکه من چه فردی هستم به صورت مستقل از بنده مالیات اخذ می‌شود.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آتش سهل انگاری بر دامان طبعیت

حفظ خاک، منابع آب زیرزمینی و سطحی، زیست بوم منطقه و تمام مواردی که به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی استان شامل می‌شود امروز جزو وظایف ذاتی و تک تک ما ایرانی‌ها به شمار می‌رود، چرا که با از بین رفتن هر یک از این موارد در اصل ما تیشه به ریشه زندگی خودمان زده‌ایم و خودمان از آن خبر نداریم.

لذا با بروز پدیده چند ۱۰ ساله خشکسالی در ایران، موضوع حفظ طبیعت با همه چرخه‌هایش اهمیت دو چندانی برای امروز جامعه ما دارد و لازم است شرایط، راهکارها و بیان تهدیدات در این حوزه از طریق افرادی که صاحب تریبون هستند، تبیین و جانمایی شود.

طبق گفته کارشناسان منابع طبیعی سرعت بیابان زایی مراتع و حرکت به سمت فرسایش خاک به ۳۸ درصد در استان زنجان رسیده، همچنین حدود ۵۰ درصد زمین‌های ملی استان نیز در منطقه بحرانی قرار دارد.

این زمین‌ها با وجود حفاظت، در مکان‌هایی هستند که امکان تخریب آنها وجود دارد. یا اینکه مدیران شرکت آب منطقه‌ای زنجان از وجود چندین هزار حلقه چاه غیر مجاز و اضافه برداشت چندین میلیون مترمکعبی چاه‌های دارای پروانه خبر می‌دهند و ادامه این روند را موجب تشدید بیابان زایی در زنجان می‌دانند.

موضوع فرسایش خاک که تبدیل به یک بحران در برخی از استان‌ها شده و بیابانی شدن زنجان نیز موجب سرعت بخشیدن به فرسایش خاک می‌شود. آتش سوزی منابع طبیعی به ویژه مراتع و جنگل‌ها بر اثر سهل انگاری انسانی سبب ساز تسریع در این روند خطرناک می‌گردد. بنابراین لازم است تا همه این تهدیدات را جدی گرفته و از مسئول، کشاورز، دامدار تا مردم عادی و گردشگران طبیعت عملاً بر حفظ این منابع ارزشمند تاکید داشته باشند.

به خاطر بارندگی‌ها پوشش گیاهی منطقه نیز بهتر از سال‌های گذشته است و با خشک شدن این پوشش‌ها احتمال بروز آتش سوزی در مراتع بیش از گذشته شده است و نیازمند توجه جدی مسئولان و بهره برداران مراتع می‌باشد.

گشت‌های یگان حفاظت از منابع طبیعی در تابستان افزایش پیدا می‌کند

جانشین یگان حفاظت از منابع طبیعی استان زنجان گفت: آتش سوزی‌های مراتع بزرگترین دشمن منابع طبیعی هستند و متأسفانه بارها مشاهده شده که با ناآگاهی ما یک حجم عظیمی از مراتع آتش گرفته و خسارت‌های زیادی را از جانب ما انسان‌ها می بیند.

عباس لطفی تاکید کرد: با فرا رسیدن فصل گرما کوچک‌ترین سهل انگاری باعث ورود بزرگترین خسارات به دامن طبیعت شده و در خیلی از مواقع تا سال‌ها امکان جبران سوختگی وجود ندارد.

جانشین یگان حفاظت از منابع طبیعی استان زنجان خاطرنشان کرد: همشهریان عزیز توجه داشته باشند که انداختن شیشه‌های خالی سالم یا شکسته باعث ذره بینی عمل کردن آن در طبیعت شده و آتش سوزی‌های ناخواسته زیادی را به بار می‌آورد، البته گاهی اوقات به طور طبیعی نیز آتش سوزی رخ می‌دهد که این موضوع خیلی کم پیش می‌آید.

لطفی افزود: اینکه آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی به ویژه بقایای مزارع حبوبات و غلات باعث تقویت زمین می‌شود از نظر علمی کاملاً رد شده و به خاطر خطرات و خساراتی که به بار می‌آورد کشاورزان توجه داشته باشند که طبق قانون این مورد جرم محسوب شده و از ۲ تا ۶ ماه حبس دارد.

آتش سوزی در مزارع بعد از برداشت محصولات از قدیم بوده و امروزه به طور علمی ثابت شده که نه تنها سودی برای زمین ندارد، بلکه موجب از بین رفتن خاک، فرسایش و مواد مغذی آن برای زراعت می‌شود.

۹ هکتار از مراتع زنجان در آتش سوخته است

لطفی افزود: امسال با توجه به اینکه هنوز وارد فصل گرما نشده‌ایم لذا اتش سوزی آن‌چنانی هم در استان نداشتیم، فقط دو مورد از مراتع در آتش سوخته اند که حدود ۹ هکتار می‌باشند.

وی با اشاره به ظرفیت عظیم مردمی برای حل بحران‌ها، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از هرگونه گسترش آتش سوزی و غیر قابل کنترل شدن آن، هر جا از طبیعت و مراتع کوچک‌ترین آتش سوزی را مشاهده کردند بلافاصله با شماره تلفن شبانه روزی ۱۵۰۴ تماس گرفته و گزارش حادثه را به اطلاع مأموران یگان برسانند.

لطفی تاکید کرد: سال گذشته ۲۰ مورد آتش سوزی به میزان ۸۲ هکتار داشته‌ایم که نسبت به سال ماقبل آن ۷۵ درصد کاهش داشته اما امسال به خاطر بارندگی‌ها باید دقت بیشتری نسبت به حفظ طبیعت داشته باشیم.

وی با اشاره به کمبود نیروهای یگان حفاظت از منابع طبیعی استان اظهار داشت: مجموع نیروهای یگان در حال حاضر ۶۰ نفر است، اما با تمهیدات انجام گرفته سعی بر افزایش ۱۰ نفری نیروها در نخستین فرصت را داریم.

لطفی گفت: امسال برای مقابله با آتش سوزی‌ها ۱۰ دستگاه دمنده، ۳۰۰ آتش کوب، ۱۰۰ چراغ قوه، ۱۰۰ ثوب لباس اطفای آتش، ۱۰۰ جفت پوتین، چهار خودروی شاسی بلند و ۲۰۰ جعبه کمک‌های اولیه تهیه شده است.

وی خاطرنشان کرد: البته وسایل خریداری شده از سال‌های قبل نیز قابل استفاده بوده و برای استفاده در اختیار نیروهای مردمی و یگان قرار می‌گیرد.

آتش سوزی مراتع باعث ناقص شدن چرخه حیات در طبیعت می‌شود

کارشناس و فعال محیط زیست گفت: رشد بارندگی‌ها شاید در رشد پوشش گیاهی مراتع مؤثر باشد و تفاوت چشمگیری نسبت به سال قبل داشته باشد، اما در پوشش گیاهی درختان و جنگل‌های استان چنین نیست.

رضا رمضانی با بیان اینکه درختان در یک شب رشد نمی‌کنند که با یک بارندگی تفاوت آن‌چنانی داشته باشند، افزود: درختی که به طور مثال ۲۰ سال طول کشیده تا به وضعیت رشد کنونی برسد، آتش سوزی مرتع باعث از بین رفتن آن درخت نیز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آتش سوزی‌هایی که با یک ته شیشه شکسته انداختن به طبیعت یا سهل انگاری در خاموش کردن آتش بعد از استفاده رخ می‌دهد نه تنها مراتع را می‌سوزاند، بلکه کلی از غذای حشرات و جانوران یا خودشان را نیز از بین می‌برد، لذا تا مدت‌ها در آن منطقه چرخه حیات ناقص شده و تبعات زیان باری به طبیعت وارد می‌گردد.

رمضانی اظهار داشت: باید همه دقت داشته باشند که نه تنها پلاستیک بلکه هیچ چیز را در طبیعت رها نکنید، چرا که مثلاً همان دستمال کاغذی که بعد از استعمال در طبیعت رهاسازی می‌کنید شاید روزی با شدت گرفتن گرما به خاطر اشتعال سریع باعث آتش سوزی طبیعی شده و کلی خسارت به بار بیاورد.

وی یادآور شد: باید کمترین دخالت‌ها را در طبیعت داشته و تا آنجایی که ممکن است به طبیعت دست نزنیم، چرا که تجربه نشان داده مداخلات انسانی همواره به ضرر منابع طبیعی ما بوده تا به نفع آن.

به نظر می‌رسد با بالا رفتن استفاده از وسایل ارتباط جمعی آگاه سازی جامعه برای مراقبت از جنگل‌ها و مراتع هرچند نسبت به گذشته روند بهتری داشته، اما بررسی میزان تخریب طبیعت، استفاده از منابع آب زیرزمینی و زمین خواری عرصه‌های ملی توسط سودجویان نشان می‌دهد به شدت نیازمند حمایت همه جانبه مسئولان از مروجان این آگاه سازی است.

۸۰۶۸/‌۳۲۱۶

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: مسعود پزشکیان قیمت مسکن مجلس دولت گرانی مسکن

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۰۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خم شدن کمر مستأجران زیر بار مافیای بازار مسکن
 • علل گرانی مسکن در بیرجند/ با وضعیت فعلی فاقدان‌مسکن خانه‌دار نخواهند شد
 • کاهش ارزش پول ملی، مهم ترین دلیل گرانی خودرو است
 • روش جدید مشاوران املاک برای قیمت‌سازی در بازار مسکن
 • چرا دولت مالیات بر عایدی سرمایه را زودتر تصویب نمی‌کند؟
 • چرا دولت مالیات برعایدی سرمایه را تصویب نمی‌کند؟/ روش جدید بنگاه‌ها برای بالابردن قیمت
 • نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند
 • گرانی مسکن دامان نمایندگان مجلس را گرفت/ نماینده نجف آباد: من شبها در دفترم می‌خوابم
 • نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند
 • ذی‌نفعان پرنفوذ؛ عامل عدم‌اجرای مالیات بر عایدی مسکن
 • مردم: چرا دولت مالیات سرمایه را زودتر تصویب نمی‌کند؟
 • ماراتن افزایش قیمت کالاهای اساسی/گرانی در بروجرد بیداد می‌کند
 • مردم: چرا دولت مالیات سرمایه را زودتر تعیین تکلیف نمی‌کند؟
 • مجمع نمایندگان کرمانشاه وظیفه خود را در زمینه کنترل بازار مسکن انجام دهد
 • نماینده مجلس: گرانی خودرو طبیعی است
 • سوء استفاده ضد انقلاب‌ها از معضل اجاره بهای مسکن در کرمانشاه / فرماندار: فقط دو نفر از مراجعان خواستار دریافت چادر بودند
 • مالیات برعایدی سرمایه در قالب یک لایحه‌ مستقل به مجلس می‌رود/ به دنبال افزایش پایه‌های مالیاتی هستیم
 • عضو کمیسیون عمران مجلس: افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است
 • افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است