فدراسیون فوتبال در نظر دارد با تبعیت از قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه حضور سرمربیانی که مدرک مربیگری حرفه‌ای ندارند روی نیمکت را ندهد.

به گزارش "ورزش سه"، آخرین مرحله از کلاس مربیگری حرفه‌ای قرار است از تاریخ 31 خرداد ماه با حضور چهره‌های سرشناس مربیگری در تهران برگزار شود. این دوره کلاس‌ها سال 2017 در حال انجام بود اما ریچارد بیت مدرس انگلیسی آن در داخل ایران درگذشت و به همین خاطر مرحله آخر آن به تعویق افتاد. حالا بر اساس هماهنگی‌های فدراسیون فوتبال قرار است مدرس خارجی جدید که اهل کشور مالزی است، هفته آینده به تهران سفر کند تا آخرین مرحله کلاس حرفه‌ای را برگزار کرده و به پایان برساند. این کلاس‌ها قرار بود از روز 28 خرداد برگزار شود اما به تاخیر افتاد و از 31 خرداد به مدت 10 روز انجام خواهد شد.


مدرک پروفشنال مربیگری آخرین درجه از سطوح مربیگری محسوب می‌شود که خیلی از مربیان ایرانی آن را در اختیار ندارند و حالا به دنبال اخذ این مدرک هستند. در ایران افراد محدودی مانند مجید جلالی، امیر قلعه‌نویی و چند نفر دیگر که در لیگ برتر سرمربیگری می‌کنند این مدرک را در اختیار دارند و حالا بسیاری از سرمربیان لیگ برتری به تکاپو افتادند تا چنین مدرکی را دریافت کنند.


در همین کلاسی که هفته آینده برگزار می‌شود مربیانی مثل علی دایی، علیرضا منصوریان، حمید مطهری، مهدی تارتار، مجتبی حسینی، عبدالله ویسی، نادر دست نشان، فراز کمالوند ، سیروس پورموسوی و... حضور دارند تا بتوانند مدرک آن را دریافت کنند. دلیل هجوم مربیان به این کلاس‌ها تهدید های کنفدراسیون فوتبال آسیا است. بر اساس اعلام AFC از لیگ قهرمانان فصل آینده(2020) افرادی که مدرک حرفه‌ای مربیگری را دریافت نکرده باشند به عنوان سرمربی نمی‌توانند روی نیمکت تیم‌های خود بنشینند و به همین خاطر مربیان ایرانی نیز به دنبال اخذ این مدرک هستند.


از سوی دیگر AFC به فدراسیون‌های تهدید پوشش خود نیز توصیه کرده تا برای مربیان الزام دریافت مدارک مربیگری حرفه‌ای را قرار دهد. به همین خاطر گفته می‌شود فدراسیون تمهیداتی اندیشیده تا از لیگ بیستم این قانون را برای نشستن سرمربیان روی نیمکت الزامی کند.
بر اساس اعلام دبیر کمیته آموزش فدراسیون فوتبال سرمربیان برای نشستن روی نیمکت در لیگ برتر نوزدهم نیازی به مدرک مربیگری حرفه‌ای ندارند اما تا سال اینده همه آنها باید چنین مدرکی را دریافت کنند.


از جمع سرمربیان کنونی لیگ برتر مهدی تارتار، رضا مهاجری، فراز کمالوند، نادر دست نشان، محمود فکری، اکبر میثاقیان، علیرضا منصوریان، علی دایی و چند نفر دیگر در کلاس‌های حرفه‌ای حضور دارند و تا 20 روز آینده مدرک حرفه‌ای خود را دریافت می‌کنند.


در این بین اما افرادی مثل جواد نکونام و ابراهیم صادقی که به تازگی هدایت فولاد و سایپا را برعهده گرفته‌اند مدرک حرفه‌ای دریافت نکردند و برای اینکه بتوانند در لیگ برتر بیستم هم روی نیمکت بنشینند باید در دیماه کار خود را برای حرفه‌ای شدن آغاز کنند. حسین فرکی نیز مدرک حرفه‌ای در اختیار ندارد، حتی فرهاد مجیدی که در امارات مدارک مربیگری A آسیا را گرفته نیزمدرک حرفه‌ای را ندارد و مربیگری این افراد در سال‌های آینده منوط به ثبت نام در دوره بعدی کلاس‌ها است که در دیماه ثبت‌نامش آغاز می‌شود.


اتخاذ مدرک مربیگری حرفه‌ای یکی از الزام‌های فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا است که به بالا رفتن سطح دانش مربیان کمک می‌کند و به همین خاطر فدراسیون فوتبال قصد دارد این قانون را الزامی کند. البته با توجه به اینکه هنوز بسیاری از سرمربیان موفق به اخذ این مدرک نشده‌اند فدراسیون فعلا توصیه می‌کند که مربیان بتوانند چنین مدرکی را دریافت کنند اما از سال آینده این موضوع به صورت قانون در می‌آید.


غلامرضا جباری، دبیر کمیته آموزش فدراسیون فوتبال درباره کلاس‌های پروفشنال مربیگری به خبرنگار ما گفت: این کلاس‌ها طی 1.5 تا 2 سال در مقاطع 10 روزه برگزار می‌شود. موضوعات در مقاطع مختلف کلاس‌ها با هم متفاوت هستند. این دوره کلاسی که هفته آینده شروع می‌شود یکی از مقاطع کلاسی است که سال 2017 آغاز شد اما در میانه راه ریچارد بیت مدرس انگلیس فوت شد وگرنه در اواخر سال 2017 تمام می‌شد. به همین خاطر مجبور شدیم اواخر خرداد آن را تمام کنیم.


دبیر کمیته آموزش در پاسخ به این پرسش که تکلیف مربیانی که در این کلاس‌ها حضور ندارند و باید مدرک حرفه‌ای دریافت کنند چه خواهد شد، بیان کرد: ثبت نام برای دوره بعدی کلاس‌های حرفه‌ای دی‌ماه انجام می‌شود و متقاضیان می‌توانند آن زمان ثبت نام کرده و کارشان را برای دریافت مدرک حرفه‌ای شروع کنند.


**آسیایی ها مشکلی ندارند


مساله‌ مهم  در این بحث درباره سرمربیان 4 تیمی است که قرار است در لیگ قهرمانان سال اینده حضور داشته باشند. پرسپولیس،استقلال، سپاهان و پدیده نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیای 2020 هستند که سرمربیان همه این تیم‌ها باید مدرک حرفه‌ای داشته باشند وگرنه حق حضور روی نیمکت را ندارند. در این بین امیر قلعه‌نویی چنین مدرکی را دریافت کرده و مشکلی ندارد. یحیی گل‌محمدی نیز تا چند روز دیگر با حضور در کلاس‌ها این مدرک را دریافت می‌کند اما با توجه به اینکه حضور استراماچونی و برانکو در استقلال و پرسپولیس مشخص نیست هنوز نمی‌شود درباره نیمکت این دو تیم در آسیا صحبت کرد. این دو مربی خارجی مدارک مربیگری پروفشنال خود را دریافت کرده‌اند اما اگر به استقلال و پرسپولیس برای فصل آینده نیایند شاید درباره مربیان جدید و جایگزین یک چالش جدید در فوتبال ایران برای حضور در آسیا ایجاد شود.

فدراسیون فوتبال

منبع: ورزش 3

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سپهرزاد: از مربیان تعهد می‌گیرند که حقوقشان را طلب نکنند

هادی سپهرزاد مربی تیم ملی دوومیدانی در گفتگو با خبرنگار پایه و آبی گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اخذ تعهدنامه از مربیان قبل از اعزام به مسابقات مبنی بر تعلق نگرفتن پاداش به آن‌ها اظهار کرد: بله این موضوع صحت دارد، اما من تعهدنامه را امضا نکردم. از مربیان تعهد می‌گیرند تا حقوقشان را ندهند. من در چند سال اخیر شاگردانم مدال گرفتند و فرم تعهد نامه را باید به کسانی بدهند تا امضا کنند که ورزشکار ندارند. یک بار هم کیهانی رئیس فدراسیون دوومیدانی فرم رضایت نامه به ما داد تا تعداد سکه را کم کند و ما برای اینکه مشکل ایجاد نشود موافقت کردیم.

دبیر فدراسیون دوومیدانی نباید پاداش دریافت کند

سپهرزاد بیان کرد: رئیس فدراسیون دوومیدانی معتقد است که افرادی که حقوق می‌گیرند نباید پاداش بگیرند پس چطور کیهانی پاداش سرپرستی بازی‌های آسیایی جاکارتا را دریافت کرد. مربیان دوومیدانی زحمت زیادی در گرما و سرما می‌کشند و پاداش‌ها باید به آن‌ها تعلق بگیرد و نباید دبیر فدراسیون به عنوان مربی پاداش دریافت کند.

مربی تیم ملی دوومیدانی تصریح کرد: من به عنوان یک مربی موفق در دوره ریاست کیهانی تقریبا ۴ نفر از شاگردانم مدال آسیایی گرفتند و بابت این ۵ مدال کسب شده ۲۵ میلیون تومان پاداش دریافت کردم و علاوه بر این باید ۲۰ میلیون دیگر هم به من می‌دانند که تاکنون این مبلغ را دریافت نکردم.

او درباره اینکه صیامی بیان کرده که در جاکارتا مربی بوده است، گفت: حسین کیهانی و امیرمرادی شاگردان سجاد مرادی در بازی‌های آسیایی جاکارتا بودند که پاداش جاکارتا را باید او بگیرد. علاوه بر این سجاد مرادی مسئولیت دوندگان نیمه استقامت و استقامت را در سازمان تیم‌های ملی بر عهده دارد.

کارمندان فدراسیون را با اضافه کاری تشویق کنند نه اهدای پاداش مربیان

سپهرزاد درباره اظهارات دبیر فدراسیون دوومیدانی مبنی بر سنت شکنی در اهدای پاداش‌ها بیان کرد: من گمان نمی‌کنم این اتفاق بیافتد. کارمندان فدراسیون را با احترام و اضافه کاری تشویق می‌کنند نه حق مربیانی که خود چشمشان به این پاداش‌ها است.

کیهانی از پاداش اهدایی سواستفاده کرد

او بیان کرد: کیهانی که از مشکلات اقتصادی کشورمان حرف می‌زند چرا از پاداشی که دولت داده است سواستفاده کرد و اسم کسانی را برای اهدای پاداش داد که مربی تیم ملی نبودند.

مربی تیم ملی دوومیدانی درباره اینکه قرار است پاداش بازی‌های آسیایی صرف توسعه پایدار شود، گفت: کیهانی موضوع توسعه پایدار را مطرح کرده است تا در آستانه انتخابات رای برای خودش جمع کند. کیهانی حق و حقوق مربیان را بدهد و با آن‌ها قرارداد ببندد تا مشکلاتشان حل شود.

بیشتر بخوانید: 

کیهانی: من تشخیص می‌دهم که پاداش جاکارتا را به چه کسانی بدهم

صیامی: درصد زیادی از پاداش جاکارتا را به مربیان شهرستان‌ها می‌دهیم

مرادی: برای کسب ورودی جهانی نیاز به مسابقات بهتری دارم

انتهای پیام/

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

ساناز کریمی درگذشت

کلیدواژه: کمپین ستاره ها فدراسیون فوتبال

منبع این خبر، وبسایت www.varzesh3.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۱۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲۷۵۰ دوربین پلیس نظاره‌گر رفتار رانندگان ۴ میلیون خودرو در پایتخت
 • مجیدی: بدون فکر کردن پیشنهاد تیم امید را پذیرفتم/ در مربیگری تجربه زیادی ندارم، اما با مربیان بزرگی کار کردم
 • ثبت ۹۶ فقره تصادف درون شهری در هفته‌ای که گذشت
 • زندی:هر چه قدر مربیان تراز اول به فوتبال ایران بیایند به رشد فوتبال کمک می‌کند
 • رصد شهر تهران با 1400 دوربين نظارتي و 1350 دوربين ثبت تخلفات رانندگي
 • وقوع روزانه ۲۵۰۰ تصادف در تهران
 • اجازه نمی‌دهیم به پلیس تعدی شود/ وقوع روزانه ۲۵۰۰ تصادف در تهران
 • قطع پیامک عوارض طرح ترافیک از ابتدای سال
 • آمادگی پلیس برای اجرای طرح جدید ترافیک تهران/پل گیشا به زودی بسته می‌شود
 • ارسال نشدن پیامک عوارض طرح ترافیک از ابتدای سال برای مردم
 • وقوع روزانه ۲۵۰۰ تصادف جرحی و خسارتی در تهران
 • چالش ۷۰ ساله‌ها در تراکتورسازی/ نکات آماری از مربیگری دنیزلی
 • وقوع روزانه ۲۵۰۰ تصادف در تهران/ در اعمال قانون نباید به کسی ظلم شود
 • پیامک عوارض طرح ترافیک از ابتدای سال برای مردم ارسال نشده
 • درگیری مأمور راهنمایی و رانندگی با یک شهروند قمی بررسی می‌شود
 • برگزاری دوره دانش افزایی مربیگری فوتبال در یزد
 • ‌آیا ستاره شدن با مدارس فوتبال ممکن است؟
 • دوره دانش افزایی مربیان فوتبال و فوتسال بانوان سه استان در یزد برگزار شد
 • دانشگاه تبریز کلاس‌های آموزشی فوتبال برگزار می‌کند