دادستان کل کشور گفت: اگر نزار زاکا به اظهارات خود ادامه دهد اسناد و مدارک مربوط به محکومیت وی را که در اختیار داریم رو خواهیم کرد تا معلوم شود چه کسی دروغ می‌گوید.

به گزارش ایسنا، منتظری در رابطه با اظهارات اخیر نزار زاکا، زندانی لبنانی که با آزادی مشروط آزاد شده است، اظهار کرد: اسناد و مدارک موجود است، اگر چنانچه لازم باشد هم اسناد و مدارک کافی در اختیار ما هست هم مصاحبه‌هایی که شده، فیلم‌ها و مستنداتی که وجود دارد وی افزود: ا امیدواریم که این اقدام ناجوانمردانه را شاهد نباشیم.

دادستان کل کشور تصریح کرد: از کسی که با وساطت دولت لبنان و وساطت حزب الله از این فر صت استفاده کرده، بخشی از دوران محکومیت‌اش را اینجا گذرانده، بقیه‌اش را از آزادی مشروط استفاده کرده و به خارج از کشور رفته است امروز به جای تقدیر و تشکر از نظام قضائی و نظام جمهوری اسلامی، بسیار اقدام ناجوانمردانه‌ای می‌بینیم.

منتظری گفت: اگر زاکا بخواهد ادامه دهد دستگاه قضائی هم اسناد و مدارکی را که دارد رو خواهد کرد و بعد معلوم می‌شود که چه کسی دروغ گفته است.

نزار زاکا، زندانی لبنانی- آمریکایی بود که اخیراً با آزادی مشروط او موافقت شد و به لبنان بازگشت.

منبع: بیتوته

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

يک متهم اهل سيستان و بلوچستان است

خبرگزاري آريا- دومين جلسه رسيدگي به اتهامات 14 متهم پرونده ارزي در شعبه اول دادگاه ويژه رسيدگي به جرايم اخلالگران در نظام اقتصادي برگزار شد.
به گزارش آريا؛ قاضي موحد با تأکيد بر لزوم رعايت نظم دادگاه اظهار کرد: دومين جلسه رسيدگي به اتهامات حميدرضا رنود و 13 نفر ديگر از متهمان پرونده با حضور دادستان مرکز استان سيستان و بلوچستان و متهمين و وکلا تشکيل شده است و در اين جلسه ادامه کيفرخواست را خواهيم شنيد.
حجت‌الاسلام والمسلمين موحدي راد، دادستان زاهدان با کسب اجازه از محضر دادگاه در جايگاه حاضر شد و گفت: از 14 متهم ارزي که صبح روز گذشته در اين شعبه از دادگاه محاکمه شدند تنها يک متهم اهل سيستان و بلوچستان بوده است، اين در حالي است که در خبر‌ها از اين پرونده تحت عنوان پرونده متهمان ارزي سيستان و بلوچستان ياد کردند، همچنين طبق قانون بايد خود دادستان در اين جلسات دادگاه شرکت کند و فقط در تهران است که نماينده دادستان در جلسه حاضر مي‌شود.
وي اضافه کرد: روز گذشته تک تک اتهامات را در خصوص متهمان قرائت کردم، با توجه به اينکه گردش کار برخي متهمان پرونده تکراري است با اجازه دادگاه از قرائت آن صرف نظر مي‌کنم و در ادامه به اتهامات متهم رديف پنجم پرداخته خواهد شد.
حجت‌الاسلام والمسلمين موحدي راد افزود: متهم بهزاديان با واسطه دوستي با محمد رنود و با توجه به تحصيل در دانشگاه علم و صنعت و به دليل هوش بالا توسط متهم رنود جذب مي‌شود و سفر‌هاي مختلفي به کشور‌هاي اروپايي جهت کسب تجربه مي‌رود، پس از آغاز فعاليت متهم رنود و وزيري و رفت و‌آمد وزيري به شرکت، متهم بهزاديان با اين فرد آشنا مي‌شود و پس از خريد شرکت نارين بارين توسط متهم وزيري، متهم بهزاديان کليه فعاليت‌هاي بازرگاني شرکت اعم از ثبت سفارش را پيگيري نموده است.
وي گفت: متهمان فرجي و وزيري به جهت پوشش سوابق مالي خود اقدام به خريد شرکت عمران بهگان راد در شهريور ماه سال 96 مي‌کنند و با اغفال متهم دهقاني وي را به عنوان مدير عامل شرکت معرفي مي‌کنند، متهم بهزاديان به عنوان مشاور بازرگاني به آن مجموعه اضافه مي‌شود، متهم رنود نيز از اسناد شرکت در جهت فروش حواله‌هاي ارزي استفاده مي‌کند.
موحدي راد افزود: متهم بهزاديان در سال 89 از طريق محمد رنود با مجموعه پايا پلاستيک شروع به همکاري نموده است و سپس در سال 93 به وي پيشنهاد مدير عاملي شرکت پيرايه چوب ايرانيان داده مي‌شود.
وي بيان داشت: متهم بهزاديان در راستاي فعاليت‌هاي بازرگاني شرکت‌هاي فرجي و وزيري، 7 ميليارد و 500 ميليون ريال به عنوان حق الزحمه دريافت نموده است و بابت 3 ميليارد و 500 ميليون ريال يک دستگاه BMW به وي پرداخت گرديده است همچنين تعدادي سکه بهار آزادي و مبالغي در بانک‌هاي توسعه تعاون، سپه و ... از متهم کشف گرديده است.
دادستان مرکز سيستان و بلوچستان گفت: متهمين اصلي اين شبکه جهت خريد و فروش حوالجات ارزي از طريق علي برخوردار (صراف) و تخصص متهم بهزاديان اقدام به جعل پرفرم‌هاي و مهر‌هاي شرکت‌هاي خارجي نموده‌اند.
قاضي موحد خطاب به دادستان زاهدان گفت: پس اين مهر‌ها همگي جعلي است؟!
حجت‌الاسلام والمسلمين موحدي راد گفت: اين مهر‌ها براي شرکت‌هاي چيني و عربي و برخي مهر‌هاي شرکت‌هاي کاغذي و صوري دنيز، گلکار و الحوت است که جعلي است.
وي در ادامه در خصوص متهم رديف ششم پرونده، گفت: متهم مسعود نوري با ايجاد ارتباط با فردي به نام عبدالرشيد در سيرجان قصد داشته در بانک صادرات و سپه حوالجات ارزي اخذ نمايد، همچنين با هماهنگي امير سعيديان قصد داشته با استفاده از اسناد کشاورزي نسبت به اخذ ال سي داخلي براي شرکت فولاد اهواز مبادرت نمايد، همچنين قصد داشته تسهيلات 4 ميلياردي و ضمانت نامه نيز اخذ نمايد.
دادستان زاهدان افزود: از مجموع شرکت‌هاي قطعي تحت اختيار متهم (شرکت مهسان تجارت، آرتا بنيان، ابنيه سازان، شايان ساز الوند) مبلغ 5 ميليون و 744 هزار و 530 دلار از نوع يورو و يوآن حواله ارزي زده‌اند که متهم اين ميزان را به صورت قطعي پذيرفته است. متهم براي جلوگيري از سوءاستفاده اعضاي شبکه، تعدادي چک سفيد امضا از اعضا اخذ نموده است و روند اغفال مديران بانکي توسط متهم با مانور متقلبانه منجر به تضييع حقوق بيت المال گرديده است. تخلف متهم 14 ميليون و 983 هزار و 192 دلار از نوع يورو و يوآن برآورد مي‌شود.
در ادامه دادستان سيستان و بلوچستان گفت: محمد قدسي از بانک توسعه تعاون ال سي داخلي و تسهيلات اخذ کرده است.
حجت الاسلام والمسلمين موحدي راد ادامه داد: متهم تعدادي سند املاک کشاورزي را به محمودرضا سليمانزاده تحويل داده تا حوالجات بانک کشاورزي را دنبال کنند و يک سند ملکي را براي اخذ تسهيلات 40 ميلياردي کارسازي کنند که البته موفق به اين کار نشده‌اند.
وي به خلاصه اتهامات متهم رديف هفت محمود رضا سليمانزاده اشاره کرد و گفت: وي پس از اخذ ديپلم در دفتر مشاور املاک مشغول به کار مي‌شود و بعد از آن به موسسه افضل توس وارد مي‌شود البته به علت جعل اسناد و چک بلامحل از آن موسسه اخراج مي‌شود و در سال 86 توسط يکي از دوستانش آموزش‌هاي لازم براي اغفال مديران بانکي ديده است.
حجت الاسلام والمسلمين موحدي راد بيان کرد: متهم با کمک تعدادي از افراد به بانکي در کرمان مراجعه کرد تا بتواند زمينه نفوذ در سيستم بانکي را فراهم کند که امکان سوءاستفاده براي او فراهم نمي‌شود.
وي گفت: متهم سپس به تهران عزيمت و با نويد پيروز آشنا مي‌شود و حواله براي شرکت نارين بارين اخذ مي‌کند و علاوه بر هتلينگ و هزينه سفر و ... 20 ميليون تومان هم از او دريافت کرده است.
دادستان سيستان و بلوچستان افزود: متهم با رضا قزاق در بانک کشاورزي آشنا شده و قزاق (در سنندج درباره اخلال در نظام اقتصادي پرونده مفتوح دارد) از متهم مي‌خواهد بانکي براي حواله ارزي به او معرفي کند.
حجت الاسلام والمسلمين موحدي راد اضافه کرد: تمام اين فعاليت‌ها براي اين بود که مبالغ مورد نظرشان کارسازي شود تا بتوانند مبالغي را که مي‌خواهند، دريافت کنند.
وي بيان داشت: همچنين متهم براي نفوذ به بانک توسعه چابهار از طريق بزرگ طايفه وارد عمل شده و طرح اغفال را آغاز مي‌کند.
حجت الاسلام والمسلمين موحدي راد خاطرنشان کرد: متهم پس از قطع ارتباط با نويد پيروز مکررا با او تماس مي‌گيرد که نويد پيروز اعلام مي‌کند با شهرام فرجي ارتباط بگيرد و از اينجا ارتباط متهم با فرجي آغاز مي‌شود و در پي هماهنگي با او از کرمان به تهران مراجعه و در دفتر او مشغول به کار مي‌شود.
وي افزود: متهم گفته است 15 تا 18 ميليون تومان از شهرام فرجي دريافت کرده؛ اما مشخص شده که 496 ميليون ريال به وي براي کارسازي امور پرداخت شده است.
دادستان سيستان و بلوچستان گفت: پس از کارسازي اوليه شهرام فرجي با متهم قطع رابطه کرده و خودش کار را دنبال مي‌کند و بعد با مسعود نوري ارتباط مي‌گيرد تا به کارسازي بپردازد. در سال 96 کارسازي را شروع کرده‌اند و از بانک توسعه تعاون در زمان انجام معامله، حدود ده درصد وجوه نقد را مسدود کرده‌اند.
حجت الاسلام والمسلمين موحدي راد ادامه داد: متهم در سال 96 در بانک گردشگري شعبه قيطريه به صورت تصادفي با مصطفي سليمي آشنا مي‌شود و با آيدين زارع صاحب امضا براي افتتاح حساب به چابهار عزيمت مي‌کند، اما بنا بر دلايلي حواله ارزي کارساز نشده است و 7 حواله ارزي به شرکت قزل پخش هانا انجام شده است که هنوز زمان موعد آن فرا نرسيده است. او با هدايت پرويز ريگي و تعدادي ديگر به بانک کشاورزي شعبه قيطريه مراجعه و مصوبه 30 ميليون يورويي را اخذ مي‌کند و تعدادي حواله ارزي به چين و ترکيه کارسازي کرده است.
وي خاطرنشان کرد: همچنين متهم مسعود نوري تعدادي سند املاک کشاورزي را به متهم سليمانزاده تحويل نموده تا بتواند حوالجات ارزي در بانک کشاورزي را دنبال کند و سند ملکي متعلق به مسعود نوري براي اخذ تسهيلات 40 ميليوني کارسازي کنند که البته موفق نشده‌اند.
حجت الاسلام والمسلمين موحدي راد ادامه داد: متهم در راستاي نفوذ در سيستم بانکي و کارسازي در حواله شرکت‌هاي ذي نفع با اسامي الوند تجارت، نارين بارين، مزرعه صنعت، نوين کان دارو بهداشت، رکسانا تجارت و ... از متهمين مبالغي را جهت امور جاري دريافت کرده است.
وي به خلاصه اقدامات متهم رديف هشتم آقاي قدسي اشاره کرد و گفت: وي اقدام به خريد و راه اندازي شرکتي در امور پيمانکاري وارائه خدمات شهري در شهرداري تهران کرده، ولي آن را از سال 96 به بابک وثوقي زاده (متواري به خارج از کشور) واگذار کرده است. متهم قدسي با فرا رسيدن سررسيد رفع تعهد حواله‌هاي ارزي اقدام به درخواست آگهي تغييرات در شرکت خود نموده و عنوان آن را به شايگان تجارت الوند تغيير داده است و سپس اقدام به ضمانت نامه بانکي و ال سي داخلي با اسناد اجاره‌اي کرده و از سويي اقدام به ساخت اسناد حسابرسي صوري و ساخت فاکتور غير واقعي کرده است و اين اسناد را به ادارات مالياتي و ذيربط ارائه کرده است.
حجت الاسلام والمسلمين موحدي راد بيان کرد: همچنين متهم با پرداخت وجوهي اقدام به سندسازي و فاکتور غيرواقعي از شرکت به پاک با پول مدير شرکت کرده و فاکتور‌ها را به بانک توسعه تعاون ارائه مي‌کند.
دادستان سيستان و بلوچستان با اشاره به ملاحظات در اين بخش گفت: متهم علاوه بر گروه نوري با بابک وثوقي‌زاده پس از رفع نکردن تعهد آشنا شده و بعد از انجام حواله از کشور متواري و احتمالا در کانادا اقامت دارد.
وي در بيان توضيحات مشخصات متهمان رديف نهم و دهم گفت: اتهام آقايان توسلي و عزت آبادي با هم مشترک است و يکي را قرائت مي‌کنم و از ديگري صرفنظر مي‌کنم.
حجت الاسلام والمسلمين موحدي راد در بيان اتهام متهم عزت آبادي بيان کرد: متهم عزت آبادي با افرادي آشنا شده و براي انجام اموري جهت ثبت شرکت در دفتر متهم جمع شده و به فعاليت پرداخته‌اند. ضمن اعلام آمادگي متهم براي واردات و صادرات و حوالجات ارزي براي شرکت‌هاي صوري امير سعيديان متهم را به مسعود نوري معرفي کرده است.
وي گفت: افراد مذکور براي انجام فعاليت غيرقانوني، مدتي را در دفتر آقاي توسلي کار کرد ليکن با هدايت مسعود نوري و پرداخت هزينه رهن و اجاره، دفتري را در برجي تجاري در خيابان ميرداماد تهران اجاره و به آنجا نقل مکان مي‌کند. بر اساس تقسيم وظايف متهم به عنوان مدير بازرگاني شرکت انتخاب مي‌شود و با مديرعامل شرکت صوري در بانک‌هاي کشور او را همراهي مي‌کند تا براي اموري مثل پيگيري انجام امور ثبت شرکت، تخصيص ارز براي بانک و روابط و رشوه اقدام کند که جمعا شش حواله ارزي 500 هزار يورويي معادل 3223485 دلار انجام شده که 5 حواله مربوط به مسعود نوري، دو حواله مربوط به بانک توسعه تعاون و سه حواله مربوط به بانک کشاورزي و يک حواله هم در بانک شهر زده شده است.
حجت الاسلام والمسلمين موحدي راد افزود: امير سعيديان اقدام به ساخت و جعل پرفوم‌ها کرده و آن را از طريق واتس آپ و تلگرام به مسعود نوري ارسال کرده است و از آن طريق اقدام به ثبت سفارش و پيگيري امور حواله ارزي کرده است.
وي گفت: مسعود نوري گفته بود که قصد دارد در قبال اخذ حواله واردات کالا انجام بدهد، اما بعد گفته که قصد واردات کالا ندارد و اين افراد با علم به اين موضوع با او همکاري کرده‌اند.
دادستان زاهدان: تاسيس شرکت هاي صوري با اسناد جعلي
دادستان زاهدان گفت: تاسيس شرکت هاي صوري توسط متهمان ارزي با اسناد جعلي فرصتي براي دريافت ارز دولتي بوده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري صداوسيما؛ حجت الاسلام موحدي راد در ادامه قرائت کيفرخواست 14 متهم ارزي افزود: متهم مسعود نوري حواله‌ها را به نام عبدالله تبعه کشور چين در يکي از بانک‌هاي اين کشور کارسازي نموده است و کار‌هاي عبدالله را فردي به نام طالبي در ايران انجام مي‌دهد، عبدالله در جلسه‌اي از نامبردگان مي‌خواهد يک شرکت برايش بخرند که براي اين موضوع 18 ميليون به حساب توسلي واريز مي‌شود، طالبي قصد داشته روي اين شرکت صوري حواله بزند، ولي اصلا شرکت خريداري نمي‌شود.
حجت‌الاسلام موحدي راد با اشاره به اتهام متهم رديف يازدهم ادامه داد: متهم سعيديان با شناسايي و خريد و ايجاد شرکت‌هاي صوري از جمله شرکت رهپويان قانون بوعلي اين شرکت‌ها را در اختيار مسعود نوري و سايرين قرار مي‌داده و آن‌ها با سوءاستفاده از اسناد اقدام به صدور حواله ارزي و فروش آن به نرخ آزاد نمودند و هيچ يک از حواله‌هاي صادره را رفع تعهد نکرده است، متهم با ساخت و جعل پروفرم‌ها و اسناد اقدام به ثبت سفارش کالا از شرکت‌هاي آرتا بنيان کوشا، ابنيه‌سازان، مهتان تجارت نموده است.
وي ادامه داد: متهم سعيديان با پرداخت 15 ميليون تومان به يک شرکت اقدام به اخذ ترازنامه صوري و غيرواقعي نموده و مدعي است شرکت رهپويان قانون بوعلي که از شرکت‌هاي صوري است را به مبلغ 20 ميليون تومان براي انجام حواله‌جات ارزي به فرد ديگر فروخته است.
دادستان زاهدان با اشاره به اتهامات آرش شيرآقايي گفت: آرش شيرآقايي داراي مدرک کارشناسي عمران از سال 90 تا کنون در کار ثبت و خريد شرکت‌هاي صوري بوده است و با اغفال افراد عموما کارگران رستوران برادرش با وعده‌هاي مالي آن‌ها را اغفال مي‌نموده است و با پرداخت رشوه به اتاق بازرگاني تهران کارت بازرگاني دريافت کرده است.
حجت‌الاسلام و المسلمين موحدي راد افزود:‌آرش شيرآقايي با همراهي علي شيرواني و با نام مستعار دلير جهت افتتاح حساب به بانک سپه کرج مراجعه مي‌کند و با فردي به نام صيام آشنا مي‌شوند و چند روز بعد شيرآقايي 150 ميليارد ريال سفته جهت امضا به شيرواني مي‌دهد و سپس سفته‌هاي به آقاي صيام تحويل داده مي‌شود، بر اساس اقدامات مجرمانه متهم و ساير متهمين جمعا شش حواله ارزي به ارزش 3 ميليون و 223 هزار و 485 دلار معادل يورو و يوآن انجام شده است.
دادستان زاهدان افزود: بررسي حساب‌هاي بانکي متهم شيرآقايي در بانک ملي از تاريخ 16/10/87 يعني از بدو افتتاح حساب تا پايان سال 93 نشان مي‌دهد که جمعا مبلغ 603 ميليون و 973 هزار و 731 ريال گردش داشته است، اما از سال 94 به بعد ناگهان مبلغ واريزي به حساب وي بالغ بر 3 ميليارد در سال 95 بالغ بر 4 ميليارد و در سال 96، 9 ميليارد و 894 ميليون و 22 هزار ريال به حساب متهم واريز شده است که اين مبالغ سهيل صيام، وطني و افرادي که اقدام به کارسازي حواله‌هاي ارزي نموده‌اند واريز شده است.
حجت‌الاسلام و المسلمين موحدي راد گفت: حساب‌هاي متهم در تاريخ 12/12/94 نزد بانک صادرات تا تاريخ 25/2/97 فاقد فعاليت بوده و اولين واريزي وجه مبلغ 600 ميليون ريال بابت کارسازي حواله ارزي از کارت داود توسلي واريز شده است. > وي ادامه داد: حسب تحقيقات مبسوط اداره کل اطلاعات سيستان و بلوچستان و گزارشات محرمانه بانک مرکزي اقدامات صورت گرفته در گروه‌هاي مجرمانه به عنوان مصداقي از اخلال در نظام اقتصادي کشور تلقي مي‌شود، اسناد مجعول و مهر‌هاي کشف شده در پرونده موجود است و در صورتجلسه تفهيم اتهام نيز منعکس شده است.
دادستان زاهدان با اشاره به مواد 592، 593، 536 و 535 قانون مجازات اسلامي بخش تعزيزات و ماده 125، 126 و 127 قانون مجازات اسلامي گفت: با توجه به تعداد بزه‌ديدگان و مال‌باختگان و گستردگي آثار مخرب اجتماعي و اقتصادي و خسارت ناشي از جرم، اقدامات متهمان از مصاديق اخلال خواهد بود لذا از محضر دادگاه درخواست رسيدگي و برخورد شايسته و درخور اهميت موضوع و صدور حکم محکوميت نامبردگان را دارم وقتي يک مربي خارجي مي‌آوريم و قرارداد مي‌بنديم و به ميزان 800 يا 900 هزار يک بخش را با مشکل مواجه مي‌کند لذا اين ارقام و اعداد که متهمين برده‌اند نيز به طريق اولي از مصاديق اخلال خواهد بود.
قاضي موحد پس از پايان قرائت کيفرخواست خطاب به دادستان زاهدان گفت: از تنظيم کيفرخواست مفصل که قرائت آن بيش از سه ساعت طول کشيد تشکر مي‌کنم.
قاضي دادگاه گفت: با توجه به ماده 20 و 143 قانون مجازات اسلامي نسبت به شخص حقوقي چه اقدامي کرديد؟
دادستان زاهدان پاسخ داد: در خصوص اين شرکت‌ها پرونده‌اي در دادسراي زاهدان مفتوح است ان‌شاء الله نسبت به تعقيب مدير عاملان صوري اقدام خواهيم کرد.
متهم رنود: 30 درصد از تسهيلات رفع تعهد شده است
متهم رديف اول پرونده ارزي گفت: حدود 30 ميليون از تسهيلات دريافتي رفع تعهد شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري صداوسيما؛ قاضي موحد در جريان رسيدگي به پرونده 14 متهم ارزي از متهم حميدرضا رنود متهم رديف اول خواست تا براي بيان دفاعيات خود به جايگاه بيايد.
قاضي موحد خطاب به وي گفت: خود را معرفي کنيد و آيا سابقه کيفري داريد يا خير؟
متهم پاسخ داد: محکوميتي به واسطه خريد يک زمين کشاورزي داشتم که منتهي به رضايت شد.
قاضي پرسيد: خريد زمين که جرم نيست؟
متهم پاسخ داد: آن فرد گفته بود که من امضايش را جعل کردم، اما در نهايت حکم برائت گرفتم.
دادستان زاهدان گفت: شما بابت استفاده از سند مجعول به شش ماه حبس محکوم شديد که آن حبس تعديل شد.
قاضي خطاب به متهم گفت: آيا حکم برائت گرفتيد؟
متهم پاسخ داد: بله. با رضايت آقاي صمديان حکم برائت گرفتم که اين حکم در جلسه بعد و يا از طريق وکيل به شما ارائه مي‌دهم.
قاضي موحد خطاب به متهم گفت: به استناد ماده 280 قانون آيين دادرسي کيفري اتهام شما مشارکت در اخلال در نظام اقتصادي با متهمين سيد علي وزيري، شهرام فرجي، عليرضا بهزاديان، حميدرضا انصاريان و سليمان‌زاده از طريق قاچاق عمده ارز معادل 65 ميليون يورو به نحو سازمان يافته و وصف سردستگي و تشکيل گروه مجرمانه و دستور صدور پيش فاکتور‌هاي جعلي و ثبت در سامانه تجارت و ارائه به بانک‌ها و تحصيل مال به مبلغ 33 ميليارد تومان ناشي از جرم است، هر دفاعي داريد بيان کنيد و برخلاف حقيقت، ادب و نزاکت صحبت نکنيد.
متهم پاسخ داد: ديناري از بانک پول نگرفتم 30 درصد سهم بنده و 70 درصد بانک بايد ماشين‌آلات مي‌داد حدود 30 ميليون يورو در سال 94 سرمايه‌گذاري کردم، ماشين‌الات واحد‌هاي توليد آلماني است و در ان موقع بخشي از هيئت دولت و بخشي از هيئت دولت آمدند و آن را افتتاح کردند، آقاي همتي که الان استاندار بندرعباس است و استانداران قبلي در آنجا حضور داشتند و بنده را به عنوان سرمايه‌گذار نمونه انتخاب کردند. عکس‌هاي آن نيز موجود است.
قاضي موحد گفت: ما نگفتيم که چرا واحد توليد داريد؟ عکس‌ها نيز قابل بررسي است.
متهم رنود ادامه داد: ممنونم که به من فرصت دفاع مي‌دهيد در منطقه پل چوبي بزرگ شدم هيچ ارتباطي با دولت نداشتم، وقتي مجموعه را افتتاح کردم براي گرفتن مواد اوليه به بانک مراجعه کردم، تمام کارشناسان زاهدان بياوريد هيچ کدام نمي‌دانستند ال سي فاينانس چيست؟
قاضي موحد گفت: شما که يک فرد ديپلمه هستيد چطور مي‌دانستيد؟
متهم پاسخ داد: کار تيمي انجام مي‌شود، مگر مي‌شود مهر‌ها جعلي باشد، آقاي دادستان گفت: در بانک مرکزي اتفاقاتي مي‌افتد و پول‌ها حواله مي‌شود.
قاضي موحد گفت: در پرونده‌هايي که در تهران رسيدگي شد ارز را گرفتند و کالا وارد کردند و آن‌ها نيز مانند شما عمل کردند.
دادستان زاهدان خطاب به متهم پرسيد: شرکت گوهر اشراف براي کيست در اين زمينه توضيح دهيد.
متهم پاسخ داد: من چنين شرکتي ندارم.
دادستان زاهدان گفت: اين شرکت از بانک دولتي وام گرفته است.
در ادامه متهم قاضي از متهم رنود پرسيد: چه تعداد حواله ارزي گرفتيد؟
متهم رنود گفت: 7 ميليون يورو بابت خريد ماشين‌آلات که نصب شده است.
قاضي گفت: از کدام بانک‌ها ارز گرفته‌ايد.
متهم پاسخ داد: از صنعت و معدن.
قاضي پرسيد: چه کسي دنبال صدور حواله ارزي بود؟
متهم گفت: خودم مي‌رفتم يا آقاي ضابطي يا خانم زماني که کارمند بنده است.
قاضي ادامه داد: با آقاي وزيري چطور آشنا شديد؟
متهم گفت: از شرکت نيک‌پارس مطالبه داشتم وقتي رفتم بعد از چند جلسه با آقاي وزيري صحبت کردم او به من گفت: شما طلبکار عمده هستيد به ما فرصت بدهيد تا بدهي‌تان را پرداخت کنيم.
قاضي گفت: از تسهيلات رفع تعهد کرده‌ايد؟
متهم گفت: حدود 30 ميليون يورو رفع تعهد شده.
قاضي گفت: چرا الباقي را رفع تعهد نگرفته‌ايد؟
متهم افزود: با شخصي به نام جان‌نثار در بازار پارچه آشنا شدم او گفت: مي‌تواند کمکم کند بعد از آن زمان با آقاي جان نثار اين کار‌ها را انجام داديم الان 50 تا مانده و 2 و نيم ميليون يورو ماشين‌آلات هم موجود است.
قاضي گفت: با آقاي بهزاديان و سليمان‌زاده چگونه آشنا شديد؟
متهم افزود: با آقاي بهزاديان به واسطه برادرم و آقاي سليمان‌زاده را نمي‌شناسم.
قاضي گفت: چرا شرکت‌هاي متعدد را تشکيل داديد؟
متهم افزود: من 40 هکتار زمين خريدم و به خاطر اينکه طرح توسعه دارم شرکت‌هاي متعدد داشتم.
قاضي گفت: سهامداران و مديران شرکت را نام ببر.
متهم افزود: خودم، همسرم و فرزندم.
قاضي گفت: نام مديران عامل را بگوييد.
متهم ادامه داد: الان حضور ذهن ندارم.
قاضي دوباره سوال خود را پرسيد و متهم اظهار بي‌اطلاعي کرد.
قاضي گفت: بنا نداريد صادقانه صحبت کنيد.
متهم گفت: الان حضور ذهن ندارم استعلام کنيد.
قاضي گفت: يعني نمي‌دانيد مديران عامل و هيئت مديره چه کساني هستند.
متهم گفت: مي‌دانم، ولي حضور ذهن ندارم.
قاضي تکرار کرد: شما بنا نداريد جواب بدهيد اين‌ها صورتجلسه شود اين شرکت اعلام شده صوري بوده است.
متهم گفت: آن شرکت‌ها به من مربوط نيست.
قاضي گفت: اينکه شما اسامي مديرعامل و هيئت مديره را نمي‌گوييد نشان دهنده اين است که طفره مي‌رويد.
متهم گفت: از اينترنت جستجو کنيد.
قاضي گفت: شما بايد دفاع کنيد ما نبايد مدارک جمع‌آوري کنيم.
متهم گفت: خانم کريمي مديرعامل شرکت پايا پليمر نسبتي با من ندارد خودش آنجا چند سال کار مي‌کرد و بعد جذب شدند.
قاضي گفت: بقيه مديران را معرفي کنيد.
متهم گفت: بقيه را حضور ذهن ندارم.
دادستان مرکز استان سيستان بلوچستان پرسيد: آيا شما شرکت خالص گوهر را مي‌شناسيد؟
متهم گفت: حضور ذهن ندارم.
دادستان مرکز سيستان بلوچستان در ادامه قراردادي را نشان داد و گفت: اين قرارداد بين خالص گوهر و طرف ديگر حميدرضا رنود براي کارسازي فرآيند تخصيص ارز مبادله‌اي بسته شده است.
دادستان همچنين پرفرم جعلي را نيز به دادگاه نشان داد.
قاضي پرسيد: شما که گفتيد حضور ذهن نداريد؟
دادستان زاهدان ادامه داد: اين‌ها قطعا در گمرک نقش داشتند يا شما کالا نياورده‌ايد يا کالاي غيرمرتبط اورده‌ايد.
متهم گفت: خالص گوهر مال من نيست.
قاضي پرسيد: شما چند حساب بانکي داريد؟
متهم گفت: 2 حساب بانکي دارم البته براي شرکت‌هايم نيز حساب بانکي دارم حساب بانکي من در بانک دي، ملت، پارسيان و صنعت و معدن است.
قاضي پرسيد: چند تا مهر شرکت از شما کشف شده است؟
متهم گفت: سه يا چهار مهر شرکت خارجي.
قاضي پرسيد: شما چند شرکت در اختيار داريد و محل آن‌ها کجاست؟
متهم گفت: در تهران خيابان وليعصر. در خارج از کشور شرکت ندارم.
قاضي پرسيد: ارتباط شما با آقاي فرجي به چه صورت بود؟
متهم گفت: به واسطه آقاي وزيري بود.
قاضي گفت: چرا به آقاي فرجي معرفي کرديد.
متهم گفت: وزيري از من خواست.
قاضي در اين هنگام گفت: وقت تعيين شده براي امروز رو به اتمام است ختم جلسه امروز، ادامه جلسه فردا ساعت 9 صبح به صورت غيرعلني خواهد بود.
جلسه دادگاه رسيدگي به اتهامات 14 متهم ارزي
دومين جلسه دادگاه رسيدگي به اتهامات 14 متهم ارزي در شعبه اول دادگاه ويژه جرايم اقتصادي آغاز شد.
متهمان در دادگاه حضور دارند و پرونده آن‌ها به رياست قاضي موحد رسيدگي مي‌شود.
در جلسه گذشته کيفرخواست متهمان قرائت شد که بخشي از آن باقي ماند و امروز ادامه کيفرخواست خوانده مي‌شود.
اين متهمان 65 ميليون يورو ارز دولتي گرفتند و فروش آزاد داشتند، خروج ارز از کشور، قاچاق سازمان يافته ارز، کلاهبرداري از شبکه بانکي، سوءاستفاده از افراد و جعل اسناد از مهمترين اتهامات متهمان اين پرونده است.

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۴۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شما در کدام گروه مالیاتی هستید ؟
 • نماینده دادستان: اظهارات خاتمی مخدوش و بدون سند بود/تخلف هم ثابت نشد چه رسد به تقلب ۸ میلیونی
 • نماینده دادستان: اظهارات خاتمی مخدوش و بدون سند است
 • خاتمی تخلف هم نتوانست ثابت کند چه رسد به تقلب ۸ میلیونی
 • واکنش دادستانی تهران ادعای خاتمی درباره تقلب 8 میلیونی در انتخابات 88
 • واکنش نماینده دادستان به تقلب ۸ میلیونی در انتخابات سال ۸۸
 • کتب تاریخ شفاهی دفاع مقدس تدوین می‌شوند
 • «نزار زاکا» لبنان را به مقصد آمریکا ترک کرد
 • در کدام گروه مالیاتی هستید؟
 • یک توصیه به هنرمندان؛ عدم ارایه اظهارنامه مالیاتی به منزله کتمان است
 • ادعایی درباره تذکر یک نهاد امنیتی به جهانگیری پیرامون نجفی/روایت انصاری از جلسات چهره‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا/انتقاد ابطحی از پولی‌شدن سایت روزنامه‌های اصلاح طلب/تعجب صادقی از احضارش به دادگاه کارکنان دولت
 • خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم
 • سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم
 • فرصت مجدد ارسال مدارک فارغ‌التحصیلی داوطلبان کنکور ارشد ۹۸
 • نماینده مجلس: مدارکی علیه سرپرست آموزش و پرورش دارم
 • نماینده مجلس، روحانی را تهدید کرد
 • تهدید رییس جمهور توسط نماینده مجلس/ مدارک را رو میکنم!
 • نماینده مجلس: در صورت معرفی حسینی اسنادی را رو می کنم!
 • نماینده مجلس، روحانی را تهدید کرد: در صورت معرفی حسینی اسنادی را رو می کنم!