حمید ملانوری روز پنجشنبه در نشست معاون سیاسی و امنیتی وزیر کشور با نمایندگان احزاب و تشکل های قزوین افزود: در سال جاری نیز ضمن پیگیری بودجه جهت یارانه احزاب تلاش می شود تا خانه های احزاب استان ها نیز از مبالغ مشخصی بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: موضوع کرامت مردم و ایجاد زمینه برای حضورآنان در صحنه های مختلف از آغازین روزهای انقلاب اسلامی همواره مورد توجه حاکمیت بوده است و مردم سرمایه های اصلی نظام و انقلاب هستند و در این چهار دهه در همه عرصه ها با قدرت نقش آفرینی کرده و باعث پیشرفت کشور شده اند.
ملانوری ادامه داد: دولت به تحزب و فعالیت احزاب اعتقاد راسخ دارد و هم برای زمینه سازی جهت تاسیس احزاب و هم حمایت های مالی آن تلاش می کند.
وی اظهار داشت: شاید مهم ترین موضوع در این خصوص ابلاغ منشور گفت و گوی سیاسی بود که حاوی ۹ بند است و اولین بند آن به تاسیس خانه های احزاب و مردم نهاد در استان ها اختصاص دارد.
ملانوری یادآور شد: این قانون همچنین بر خانه سازمان های مردم نهاد نیز تاکید دارد تا از ظرفیت بخش خصوصی هم در تصمیم گیری ها و هم درحل مشکلات جامعه استفاده کند.
وی با بیان اینکه این منشور در صورت اجرای دقیق می تواند انتظارات سیاسی مناطق کشور را برطرف کند، افزود: قانون جدید نحوه فعالیت احزاب سیاسی نیز در راستای حمایت از این تشکل های سیاسی است که در سال ۶۰ مصوب شده بود اما در سال ۹۵ با تصویب اصلاحیه آن در مجلس و ابلاغ ان از سوی دولت، احزاب مکلف شدند ظرف یک سال خود را با قانون جدید تطبیق دهند که در نهایت این قانون تا یک سال دیگر نیز مهلت را تمدید کرد.
به گفته ملانوری ۲۴۷ حزب بر اساس قانون قبلی در کشور مجوز داشتند که فقط تعدادی از آنها فعال بودند اما در قانون جدید تشکیل مجمع مشروط به شرایط مشخص شده آن، اصلاح اساسنامه و مرامنامه و راه اندازی دفاتر احزاب است.
وی با بیان اینکه احزاب ملی می توانند در مراکز استان ها شعبه راه اندازی کنند، گفت: بر اساس قانون جدید تعداد احزاب مجوز گرفته ۱۱۰ مورد است و ۱۰ حزب دیگر نیز حال طی فرایند اخذ مجوز هستند که به نظر می رسد تعداد قطعی احزاب با این قانون در همین حد باشد.
ملانوری با بیان اینکه در ۱۷ استان کشور خانه احزاب راه اندازی شده و ۱۳۰۰ تشکل ملی و استانی نیز فعالیت دارند، گفت: انتظار می رود احزاب در تصمیم گیری ها جدی گرفته شوند و مداخله در امور داشته باشند.
۷۳۸۸*۶۰۱۲

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جای خالی اصلاح قیمت‌ها و یارانه‌ها در اصلاح بودجه

تین‌نیوز | 

در حالی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی و اصلاح نظام یارانه به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای اصلاح ساختاری بودجه کشور با هدف کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی نام برده می‌شود که هنوز هیچ تصمیم جدی در نهادهای مسوول برای افزایش قیمت بنزین و... وجود ندارد.

به گزارش تین نیوز به نقل از اعتماد، چارچوب کلی نقشه راه و اصلاح ساختاری بودجه کشور در هفته‌های اخیر توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه و منتشر شد که هدف از آن، کمرنگ کردن نقش نفت در بودجه و تقویت منابع بودجه‌ای جایگزین است. چارچوب کلی نقشه راه و اصلاح ساختاری بودجه کشور شامل برنامه‌هایی برای

دو دوره زمانی کوتاه‌مدت (سال ۹۸) و میان‌مدت است.

البته، چارچوب کلی نقشه راه و اصلاح ساختاری بودجه کشور هنوز نهایی نشده و صرفا جنبه پیشنهاد دارد و بر این اساس از کارشناسان خواسته شده نظرات خود را در این باره ارایه کنند.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره این طرح گفت: به منظور کاهش وابستگی کشور به فروش نفت و اصلاح بودجه کشور ۲۴ برنامه طراحی شده است.

به گفته او، ۱۱ برنامه کوتاه‌مدت و ۱۳ برنامه میان‌مدت برای خلاص شدن بودجه از فروش نفت درنظر گرفته شده است.

محمدباقر نوبخت گفت: برای آنکه بودجه کشور را از درآمدهای نفتی خلاص کنیم، به یک سلسله برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت نیاز داریم. باید به سمت هزینه‌های پایدار برویم تا درآمدهای حاصل از بودجه و سپس نفت در جامعه تقلیل یابد.

براساس برنامه‌ای که سازمان برنامه با عنوان چارچوب اصلاح ساختاری بودجه با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت ارایه شده 4 محور اساسی درنظر گرفته شده است. تقویت نهادی بودجه، هزینه‌کرد کارا، درآمدزایی پایدار و ثبات‌سازی اقتصاد کلان و توسعه پایدار ارایه شده است.

محور اصلاحات هزینه‌کرد کارا شامل برنامه‌های کوتاه‌مدت: تامین حداقل‌های معیشتی برای عموم مردم و اقشار آسیب‌پذیر و اصلاح یارانه‌های نقدی، حذف هزینه‌های اجتناب‌پذیر و اولویت‌بندی فعالیت‌هاست. اصلاح نظام یارانه‌ها و بیمه نیز جزو برنامه‌های میان‌مدت است. همچنین نگاهی به این طرح نشان می‌دهد که در بخش درآمدزایی پایدار برای دوره زمانی کوتاه‌مدت در سال ۹۸ توجه اصلی به افزایش درآمدها از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، مالیات و فروش دارایی‌های دولتی است.

در این طرح، چهار راهکار اصلاح نظام یارانه انرژی (بنزین، گازوییل و برق)، اصلاح یارانه کالاهای اساسی، کاهش معافیت‌ها و افزایش پایه و پوشش مالیاتی و فروش دارایی‌ها از طریق صندوق‌های

قابل معامله در بورس (ETF) به عنوان مهم‌ترین راهکارهای افزایش درآمدها در سال ۹۸ پیشنهاد شده است.

اگرچه تحریم‌ها و کاهش درآمدهای نفتی عامل اصلی تهیه این طرح بوده اما به نظر می‌رسد که متولیان تهیه طرح اصلاح ساختار بودجه به همه واقعیات اقتصادی کشور توجه نداشته و سراغ راهکارهایی رفته‌اند که اجرای شماری از آنها جای ابهام دارد.

اصلاح بودجه بر پایه افزایش قیمت حامل‌های انرژی

از مهم‌ترین ابزارهای پیشنهاد شده در طرح اصلاح ساختار بودجه، افزایش درآمدها از طریق افزایش قیمت حامل‌های انرژی و اصلاح نظام یارانه انرژی (بنزین، گازوییل و برق) است اما نکته‌ای که باید بدان توجه داشت این است که باتوجه به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، در حال حاضر هیچ عزمی در میان نهادهای مسوول برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و به‌ویژه بنزین وجود ندارد.

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی نیز روز شنبه هفته جاری درباره سهمیه‌بندی بنزین، گفت: من بعید می‌دانم که سهمیه‌بندی بنزین اجرایی شود. بر این اساس نمی‌توان به افزایش درآمدهای بودجه سال ۹۸ از محل اصلاح و افزایش نرخ حامل‌های انرژی و بنزین دلخوش کرد که در صورت عدم تحقق آن، ابزار مهمی که در طرح اصلاح ساختار بودجه پیشنهاد شده زیر سوال می‌رود

علاوه بر رشد قیمت حامل‌های انرژی، ابزار دیگری که برای بالا بردن درآمدهای بودجه سال ۹۸ پیشنهاد شده، افزایش درآمدهای مالیاتی به‌شمار می‌رود که از طریق شناسایی محل‌های جدید اخذ مالیات، شناسایی فرارهای مالیاتی و... اجرایی خواهد شد.

اگرچه افزایش درآمدهای مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، روشی مناسب برای کسب درآمدهای ملی به‌شمار می‌رود اما باتوجه به رکود اقتصادی کنونی و شرایط نامطلوب تولید و نبود ابزار مناسب برای شناسایی درآمدهای واقعی و به تبع آن اخذ مالیات، نمی‌توان امید چندانی برای افزایش درآمدها از محل مالیات داشت.

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: سیاسی یارانه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۵۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیانیه پایانی نشست احزاب عربی در دمشق
 • احزاب عربی: حق بازپس گرفتن جولان برای سوریه محفوظ است
 • بیانیه «کنفرانس احزاب عربی»: محاصره سوریه و ایران توسط آمریکا تجاوز آشکار است
 • تاکنون 110 حزب خود را با قانون جدید تطبیق داده اند و 10 حزب در حال تطبیق هستند/ اصلاح اساسنامه و مرامنامه حزب کارگزاران به جلسه بعد موکول شد/ پروانه فعالیتی که به احزاب می‌دهیم، تاریخ اعتبار ندارد
 • تطبیق ۱۱۰ حزب با قانون جدید تشکل های سیاسی
 • ۱۱۰ حزب با قانون جدید احزاب خود را تطبیق داده‌اند
 • رونمایی از فرم جدید پروانه فعالیت احزاب
 • خلاصه گزارش چهارمین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب
 • نشست «کنفرانس احزاب عربی» در دمشق
 • نشست ماهانه فراکسیون اصولگریان خانه احزاب
 • توافق نخست‌وزیر دانمارک با احزاب چپ‌گرا برای تشکیل دولت اقلیت
 • برگزاری نشست «کنفرانس احزاب عربی» در دمشق
 • بنزین‌سوزی یا یارانه‌سوزی
 • برندگان اصلی یارانه‌ها
 • سود اصلی یارانه‌های اقتصادی ایران به جیب چه کسانی می‌رود؟
 • نشست ماهانه فراکسیون اصولگرایان خانه احزاب برگزار شد
 • احزاب تونس تحریم رژیم صهیونیستی را خواستار شدند
 • لیبرمن نتانیاهو را به همکاری با احزاب عربی متهم کرد
 • پولدار‌ها برندگان اصلی یارانه‌ها هستند