رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد: مسکو نسبت به بحران‌های خاورمیانه و همچنین وضعیت پیرامون توافق اتمی ایران، کره شمالی و بحران افغانستان نگران است.

به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز (پنج‌شنبه) در مصاحبه‌ای با شبکه MIR گفت: بدون شک ما نسبت به مشکلات خاورمیانه نگران هستیم اما این بدان معنا نیست که نگرانی ما نسبت به برنامه اتمی ایران و کره شمالی کمتر است. ما به طور ویژه‌ای رویدادها در افغانستان را نیز دنبال می‌کنیم.

رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد که کشورش از همکاری مثمرثمر و بسیار فعالی با بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا برخوردار است.

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود تأکید کرد که آمریکا و چین روابط دوجانبه خاصی در مسائل تجاری و مالی دارند و به همین خاطر روسیه دلیلی برای مداخله در مذاکرات آن‌ها نمی‌بیند.

پوتین گفت: آمریکا و چین هر دو اقتصادهای بزرگ جهان هستند و با روابط تجاری و مالی بسیار قوی با یکدیگر ارتباط دارند.

وی در این مصاحبه افزود: روابط خاص متعددی میان آمریکا و چین وجود دارد. بدون شک ما هیچ دلیلی برای مداخله در روند مذاکرات آن‌ها حتی به لحاظ حس مشترک نمی‌بینیم.

با این حال پوتین اذعان کرد که روسیه از روابط بسیار خوب و عالی بی‌سابقه‌ای با چین برخوردار است در حالی که روابطش با آمریکا رو به وخامت است.

وی افزود: در چنین شرایطی همدردی ما بدون شک با شریک استراتژیک‌مان است.

پوتین در ادامه این مصاحبه گفت: روابط ما روز به روز بدتر و بدتر می‌شود. دولت کنونی واشنگتن در سال‌های اخیر تحریم‌های متعددی را علیه روسیه اعمال کرده است. من امیدوارم علی‌رغم روند کنونی، روابط‌ میان مسکو و واشنگتن بهبود یابد. ما حقیقتا امیدواریم که در نهایت حس مشترک ایجاد شود.

وی افزود: با تمام شرکایمان از جمله شرکای آمریکایی‌مان می‌توانیم در چهارچوب نشست گروه ۲۰ به تصمیماتی برسیم که سازنده باشند و شرایط باثبات لازم را برای همکاری اقتصادی به وجود آورند.

در بخش دیگری از مصاحبه خود پوتین تأکید کرد: مسکو دلایل بسیاری دارد که باور کند قاسم جومارت توکایف رئیس جمهوری تازه منتخب قزاقستان به توسعه روابط کشورش با روسیه ادامه خواهد داد.

وی افزود: توکایف در مسکو تحصیل کرده است. او به خوبی روسیه را می‌شناسد. من دلایل بسیاری دارم که باور کنم این شخص بدون شک به این روند که نور سلطان نظربایف نخستین رئیس جمهوری قزاقستان بنا نهاده برای دوستی هر چه بیشتر با روسیه و تقویت روابط متحد ما از جهات مختلف از جمله در زمینه صنعت، کشاورزی و حوزه‌های فناوری پیشرفته همچون صنعت فضایی ادامه خواهد داد.

پوتین خاطرنشان کرد که روسیه و قزاقستان پروژه‌های بزرگ متعددی دارند.

وی افزود: ما امیدواریم که هر چیزی که برنامه‌ریزی کرده‌ایم به واقعیت تبدیل شود. من هیچ دلیلی ندارم که فکر کنم ممکن است شکست بخوریم.

رئیس جمهوری روسیه گفت: فرصت‌ها برای همکاری میان مسکو و آستانه در چارچوب‌های دوجانبه و چند جانبه همزمان با تقویت روابط این دو کشور افزایش می‌یابند.

پوتین تأکید کرد: پروژه‌های بسیار بزرگ متعددی وجود دارند و من مطمئن هستم که این پروژه‌ها اجرایی خواهند شد.

رئیس جمهوری روسیه اظهار کرد، روسیه از ایگور دودون رئیس‌جمهوری کنونی مولداوی و شرکای ائتلافی او حمایت می‌کند تا از اولیگارشی که قدرت را غصب کرده، رهایی یابد.

پوتین اظهار کرد: نمی‌دانم کسانی را که قدرت را غصب کرده‌اند به طور مودبانه چه بنامم، قدرت در مولداوی همانند وضعیت اوکراین شده و ساختارهای اولیگارشی بر موسسات دولتی به خصوص سازمان‌های امنیتی و پارلمان و موسسات دیگر سایه افکنده‌اند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

همکاری امنیتی ترکیه و آمریکا در پرونده ادلب/ پوتین از سبد سوریه به اردوغان امتیاز می‌دهد!

ترکیه و آمریکا تمایلی به پایان ماجرای ادلب ندارند، آمریکا نمی‌خواهد با پایان مناقشه ادلب و ریشه کن شدن تروریست‌ها،پرونده التنف روی میز قرار بگیرد و ترکیه نیز نمی‌خواهد بهانهاشغالگری خود را ازدست بدهد.

سرویس جهان مشرق - ترکیه در روابط روسیه و آمریکا بویژه در پرونده سوریه به دنبال اجرای یک بازی دو گانه است و تلاش دارد بر اساس آن مفروضات خود را دنبال کند. ترکیه در ابتدای جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱ نوک پیکان حمله به سوریه را بر عهده گرفته بود، این کشور تقریباً در آن زمان از تمامی گروه‌های نظامی و عناصر مسلح حمایت می‌کرد، اما با پیروزی‌هایی که طی سالهای اخیر توسط دولت سوریه و محور مقاومت به دست آمده، به این نتیجه رسیده است که جز در سایه پناه بردن به اردوگاه ایران و روسیه نمی‌تواند دستاورد قابل توجهی در سوریه داشته باشد و خود را از باتلاق سوریه خارج کند.

این کشور که بعد از چندین سال بازی در پازل آمریکا و رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس پشتوانه‌ای در آینده تحولات سوریه برای خود نمی‌دید، تلاش کرد با تغییر مواضع ناگهانی، آب رفته را به جوی بازگرداند. آنکارا از یک طرف تلاش دارد خود را از مخاطرات تحولات آینده سوریه دور نگه دارد و از سوی دیگر از آنجا که خود را عضو مهمی از ناتو می‌داند، تلاش دارد خود را از زیر نفوذ آمریکا خارج کند و به نوعی در سیاست‌گذاری‌های این کشور تاثیرگزار باشد.

این رویکرد باعث شده آنکارا از یک طرف خود را به روسیه و ایران نزدیک کند تا در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی سوریه از مزایای اردوگاه پیروز در جنگ استفاده کند و از سوی دیگر مناسبات خود با واشنگتن را به مخاطره نیندازد و منافع این کشور را حفظ کند.

تطابق مواضع آنکارا و واشنگتن را به عنوان نمونه، در عملیات ادلب می‌توان مشاهده کرد، با وجود تنش‌های رسانه‌ای که این روزها بین آنکارا و واشنگتن مطرح می‌شود، اما دو طرف مواضع متطابقی در خصوص تحولات ادلب دارند. همین موضوع باعث شده که حتی در شرایط کنونی نیز ترانزیت سلاح‌های غر

با وجود اعلام دولت سوریه مبنی بر آغاز عملیات ادلب، گرچه در حال حاضر حملات گاه بی گاهی در جبهه‌های اطراف ادلب رخ می دهد و موشک‌باران هوایی و توپخانه‌ای نیز به صورت مکرر دنبال می‌شود، اما این تحرکات نتوانسته کار خاصی از پیش ببرد.

عملیات ارتش سوریه در مناطق مختلف پیش از این عمدتاً در زمان موعود انجام می شد، اما عملیات ادلب با وجودی که حدوداً یک سال از اعلام آغاز آن می گذرد، همچنان در انتظار حذف موانع سیاسی و دیپلماتیک موجود در این عملیات است. سوالی که اینجا مطرح است، اینکه موانع پیش روی سرنوشت‌ساز ترین عملیات ارتش سوریه برای ریشه کن کردن کامل گروه‌های تروریستی در سوریه چیست و چرا بر خلاف دفعات پیشین دولت سوریه نتوانسته به وعده خود برای آزادسازی این مناطق عمل کند.

ترکیه بر اساس پروژه آمریکایی تلاش دارد یکسره شدن سرنوشت جنگ ادلب را با مانع مواجه کند تا جلوی پایان جنگ داخلی در سوریه را بگیرد. این اتفاق مانع از پرداختن دولت سوریه به پرونده التنف و گروه‌های کرد در این کشور می شود و این موضوع به نفع واشنگتن است.

علاوه بر اینکه توقف روند مبارزه دولت سوریه با گروه‌های تروریستی می‌تواند توجه آنها را معطوف به پرونده‌هایی نظیر تجاوزهای رژیم صهیونیستی به سوریه و اشغالگری این کشور در ارتفاعات جولان نماید.

ترکیه به این ترتیب تلاش دارد از هر دو طرف این معادله امتیازگیری کند. این اتفاق در نتیجه موقعیت راهبردی است که اردوغان در اختیار دارد و هر دو طرف معادله در سوریه برای پیشبرد مطالبات خود نیازمند موافقت آنکارا هستند.

اردوغان هم از نیاز آمریکایی‌ها در ماجرای سوریه آگاه است و هم از نیاز روس‌ها در مواجه با ناتو و دور زدن تحریم‌ها از نقش ویژه ترکیه برای روسیه خبر دارد. و از همین رو به دنبال حداکثر امتیاز است.

به همین علت است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از سبد سوریه و با نتیجه ادامه بحران امنیتی در این کشور به ترکیه امتیاز می دهد تا بتواند منافع خود را در همراهی با آنکارا تامین کند. آمریکا نیز با وجود اقدامات اردوغان در انجام معامله سامانه ضد موشکی اس -۴۰۰ روسیه، همچنان هماهنگی‌های امنیتی منطقه‌ای خود با ترکیه را کاهش نمی‌دهد.

ترکیه و آمریکا تمایلی به پایان ماجرای ادلب ندارند، آمریکا نمی‌خواهد با پایان مناقشه ادلب و ریشه کن شدن تروریست‌ها در ادلب، پرونده التنف روی میز مقامات دولت سوریه قرار بگیرد و ترکیه نیز نمی‌خواهد بهانه اشغالگری خود در خاک سوریه را از دست بدهد. به این ترتیب پوتین گرچه بخشی از منافع خود را در جنگ ادلب می‌بیند، اما در نتیجه فشارهای آنکارا مانع از این اقدام می‌شود.

با توجه به آنچه که گفته شد، گرچه آمریکا تاکنون نتوانسته برنامه‌های خود را در سوریه به اجرا بگذارد، اما این بار با ابزاری به نام ترکیه، در تحقق خواسته خود برای پیشبرد جنگ فرسایشی در ادلب تا حدی موفق خواهد بود. ترکیه با ارائه سلاح و کمک‌های لجستیک به تروریست‌ها مانع از ریشه کن کردن گروه‌های تروریستی در ادلب می شود و هزینه‌های انسانی بیشتری را به ملت سوریه تحمیل می کند. البته به نظر می‌رسد تا زمانی که دولت ترکیه از حمایت خود از تروریست‌ها دست برندارد، پایان خوشی برای جنگ ادلب قابل تصور نیست.

در حال حاضر ادامه جنگ فرسایشی در ادلب که باعث افزایش تلفات غیر نظامیان سوری می‌شود، تحت مدیریت ترکیه دنبال می‌شود که با وجود اختلافات موجود بین واشنگتن و آنکارا به ابزار آمریکا در این پرونده تبدیل شده است. آمریکایی‌ها پیش از این نیز تمایلی به عملیات ارتش سوریه در بخش‌های مختلف نداشتند، اما دولت سوریه بدون توجه به این مطالبات غیر قانونی، عملیات خود برای پاکسازی گروه‌های ترورریستی را ادامه داد، اما اوضاع ادلب متفاوت از مناطق دیگر است. این بخش در مرز ترکیه قرار دارد و ترکیه با وجود ادعاهایی که در روند مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه مطرح کرده، همچنان به پشتیبانی لجستیک و تسلیحاتی تروریست‌ها ادامه می دهد، لذا به نظر می رسد تا زمانی که نظر موافق ترکیه در مورد جنگ ادلب به دست نیاید، ریشه کن کردن تروریست‌ها در این منطقه امکان پذیر نخواهد بود.

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: پوتين

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۵۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پوتین و ترامپ جمعه دیدار می‌کنند
 • دیدار پوتین و ترامپ در اوساکای ژاپن
 • نماینده پوتین: در مقابل هر نوع اقدام آمریکا در کنار ایران خواهیم بود
 • نماینده پوتین: در هر اقدام غیرمسئولانه آمریکا علیه ایران، درکنار تهران خواهیم بود
 • پسکوف: پوتین و ترامپ احتمالا معامله قرن را بررسی کنند
 • همچنان مشغول بررسی دیدار پوتین و ترامپ در اوزاکا هستیم
 • نماینده پوتین: ایران درمقابل آمریکا تنها نیست
 • حدیث‌نگاشت/بخیل، بدتر از ظالم است
 • کرملین ازبرنامه نشست بین پوتین و بن سلمان در حاشیه نشست گروه ۲۰ خبر داد
 • دیدارهای پوتین با ترامپ و بن سلمان در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰
 • پوتین با بن سلمان در ژاپن دیدار می کند
 • انتصاب دبیر کنفرانس بین‌المللی توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران روسیه امارات
 • انتصاب آقای دکتر ادیان به عنوان دبیر روابط اقتصادی و تجاری ایران و روسیه
 • سایه سنگین هلسینکی و مولر بر سر دیدار پوتین-ترامپ
 • ترامپ امیدوار است در حاشیه نشست گروه ۲۰ با پوتین دیدار کند
 • سایه هلسینکی و مولر بر سر نشست آتی پوتین – ترامپ
 • ترامپ و پوتین در ژاپن درباره ایران گفتگو می‎کنند
 • پوتین: روسیه دومین بازار جهانی اسلحه است
 • پوتین: صادرات نظامی روسیه به ۵۴ میلیارد دلار رسیده است