جعفری با اعلام جزئیات پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی مسکن در بافت های فرسوده خراسان جنوبی، گفت: امسال ۸۰ پروژه بازآفرینی شهری با ۳۹ میلیارد تومان اعتبار در استان اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان  از بیرجند، «مهدی جعفری» امروز (23 خرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سطح کشور  در برنامه های امسال وزارت راه و شهرسازی است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: از این واحدها 200 هزار در شهرهای جدید، 100 هزار در بافت‌ها فرسوده و 100 هزار در سایر شهرها احداث خواهد شد.

 

جعفری با اشاره به اینکه تکمیل واحدهای مسکن مهر نیز در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، عنوان کرد: در خراسان جنوبی تکمیل 30 هزار و 900 واحد مسکن مهر به اتمام رسیده  و 33 واحد در دست اجرا است که در سالجاری به اتمام می رسد.

 

وی ادامه داد: آماده سازی زمین برای تولید مسکن یکی دیگر از برنامه های وزارتخانه است که اکنون 2 طرح بزرگ در دستور کار داریم و تا پایان امسال برنامه های دیگری در این راستا خواهیم داشت.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برنامه آماده سازی 450 هکتاری اراضی پادگان بیرجند در حال اجرا است، بیان داشت: همچنین آمادسازی اراضی 50 هکتاری در شهر طبس نیز در دستور کار است که با توجه به درخواست‌های بسیاری به زودی برای انتخاب پیمانکار به مناقصه می رود.

 

جعفری بیان کرد: بزودی در شهر عشق آباد نیز پروژه آماده سازی آغاز می شود و در سایر شهرهای دیگر نیز که کمبود زمین داریم نیز برنامه داریم که اگر نیاز باشد بحث آماده‌سازی را در این شهرها شروع کنیم.

 

به گفته وی در شهر قاین با مشکل کمبود یا نبود زمین دولتی مواجه هستیم و به دنبال این هستیم که محدوده شهر را افزایش دهیم تا برنامه های ساخت مسکن در شهر قاین به سرانجام برسد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امسال تامین زمین برای ساخت مسکن محرومان توسط بنیاد مسکن و نهادهای حمایتی در دست اقدام است، گفت: امسال مجوز تامین زمین برای طلاب نیز داریم که در حال پایش است.

 

جعفری با بیان اینکه تاکنون یک هزار واحد مسکونی توسط  خیرین مسکن ساز در استان احداث شده است، افزود: برای تامین و واگذاری زمین 500 واحد مسکونی خیرین مسکن ساز اعلام آمادگی کردیم که در شهر بیرجند فردوس، سرایان و طبس قراردادها در حال انعقاد است.

 

وی با اشاره به اینکه بحث بازآفرینی شهری از برنامه های وزارت راه و شهرسازی است، عنوان کرد: بحث بازآفرینی شهری در دو بخش پروژه های زیربنایی و روبنایی در قالب 80 پروژه به اعتبار 39 میلیارد تومان به استان ابلاغ شده که تاکنون در سال جاری 20 درصد تخصیص یافته است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: پروژه‌های بازآفرینی شهری شامل احداث کتابخانه، پارک، روکش آسفالت، بهسازی معابر،  تامین قیر رایگان برای معابر در محلات هدف، کانال جمع آور آب،  سالن ورزشی، پنج خانه محله،  اصلاح شبکه آب و انشعابات، احداث مراکز فرهنگی و هنری، پیاده روسازی خیابان شهید رجایی شهر بیرجند، احداث مدرسه، ترمیم و اصلاح شبکه‌های برق و روشنایی و  توانمندسازی در راستای مهارتهای شغلی است.

 

جعفری با اشاره به وجود 2 نهاد توسعه محله در خیابان 17 شهریور و خیابان خیرآباد، افزود: این نهادها با  ارتباط مردمی مشکلات و پروژه های این محله‌ها  را شناسایی می کنند و خصوص آموزش اجتماعی و اشتغال افراد ساکن اقداماتی انجام می دهند که  اولویت ما رشد و بهبود اقتصاد مردم در این محلات است.

 

وی با تاکید بر اینکه تولید و بهسازی مسکن بافت فرسوده یکی دیگر از اقدامات در بحث بازآفرینی شهری است، گفت: تاکنون در این زمینه 35 میلیارد تومان یارانه برای دریافت تسهیلات به استان ابلاغ شده که 20 درصد تخصیص یافته است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: میزان سهمیه استان طی سالهای 97، 98 و 99 میزان یک هزار و 762 واحد مسکونی است و پرداخت تسهیلات شامل دو نوع پروژه نوسازی مسکن در محلات هدف و پروژه های ویژه جابه جایی و اسکان مجدد است.

 

جعفری با بیان اینکه در طرح بهسازی و نوسازی محلات، اولویت پرداخت تسهیلات به مجریان ذیصلاح، توسعه گران و انبوه‌سازان است، ادامه داد: به متقاضیان شخصی و غیرحرفه‌ای در بیرجند 40 میلیون تومان وام 9 درصد و 20 میلیون تومان وام 18 درصد و به سازندگان حرفه‌ای 40 میلیون تومان وام 9 درصد و 40 میلیون تومان وام 18 درصد پرداخت می‌شود.

 

به گفته وی در صورتی که انبوه‌سازان، مجریان ذیصلاح و توسعه‌گران در ساخت این مساکن از تکنولوژی جدید و فناوری نوین و کاهش مصرف انرژی استفاده کنند 20 میلیون تومان به تسهیلات فوق اضافه می شود که در مجموع 100 میلیون تومان در مرکز استان و در سایر شهرها به مبلغ 90 میلیون تومان خواهد رسید.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: مردم محلات هدف از جمله موسی بن جعفر(ع)، کارگران، جوادیه و در مجموع شمال شهر بیرجند و محله فرزان می توانند از تسهیلات بهسازی و نوسازی استفاده کنند اما در خراسان جنوبی از این استقبال کمتری می‌شود.

 

جعفری یادآور شد: در بحث ودیعه مسکن تا سقف 15 میلیون تومان با سود تسهیلات 9 درصد و  هفت میلیون و 500 هزار تومان هم با سود 18 درصد پرداخت می شود که این مبالغ فقط برای مالکینی است که منزلشان تخریب شود.

 

به گفته وی ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز توسط متقاضی به شرکت عمران و مسکن‌سازان استان، ثبت‌نام در سامانه پرداخت تسهیلات بهسازی و نوسازی محلات، بررسی اسناد و مدارک توسط شرکت عمران و ارسال آن‌ها به راه و شهرسازی، بررسی مدارک توسط مطالعات اقتصاد مسکن و مهندسی بازآفرینی شهری و تطبیق در سامانه پرداخت تسهیلات، معرفی به بانک عامل، برسی طرح توسط بانک عامل، انعقاد قرارداد و اجرای پروژه از فرآیندهای اعطای تسهیلات بهسازی و نوسازی محلات هدف بازآفرینی شهری است.

 

پایان پیام/375

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چراغ سبزبه عرضه کم‌متراژها

شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ممنوعیت تامین پارکینگ به شکل مزاحم برای هسته فرسوده پایتخت را لغو کرد. مطابق با تصمیم جدید نهاد ناظر بر اجرای مصوبات شهرسازی، پس از این در محدوده ۱۲ منطقه فرسوده شهر تهران، ایجاد پارکینگ مزاحم برای پروژه‌های ساختمانی مستقر در پهنه‌‌های مسکونی بلامانع خواهد بود. پیش از این در جریان انحراف‌گیری از ضوابط طرح تفصیلی، مجوز ساخت پارکینگ مزاحم برای پروژه‌های مسکونی از سوی شورای عالی شهرسازی لغو شده بود. کارشناسان بازار مسکن معتقدند این تصمیم یک چراغ سبز جدید به سازندگان برای ساخت واحدهای کوچک‌متراژ در هسته قدیمی پایتخت است. به گزارش «دنیای اقتصاد» با ابلاغ طرح تفصیلی جدید تهران در اردیبهشت ماه ۹۱،  یکی از ضوابط مورد توجه در جریان ساخت وسازهای مسکونی، چگونگی نحوه تامین پارکینگ برای هر واحد مسکونی در پروژه‌های ساختمانی بود. مطابق با بند ۲-۱۲ ضوابط طرح تفصیلی، تامین پارکینگ برای تمامی واحدهای مسکونی، در پهنه سکونت متناسب با اندازه واحد مسکونی تعیین شده به‌طوری که آپارتمان‌های تا ۱۵۰ مترمربع مکلف به تامین یک واحد پارکینگ، بیش از ۱۵۰ متر تا ۲۵۰ مترمربع مکلف به تامین ۲ واحد پارکینگ و بیش از ۲۵۰ مترمربع مکلف به تامین ۳ واحد پارکینگ شدند. در عین حال مطابق با ضوابط تعیین شده، در قالب تبصره ۱۰ بند ۱-۱۲ طرح تفصیلی تهران، «ایجاد پارکینگ مازاد، به‌صورت مزاحم در تمامی پهنه‌ها مجاز شناخته شد.

به این ترتیب، سازنده‌های پروژه‌های مسکونی در تمامی مناطق شهر امکان ایجاد پارکینگ مزاحم را براساس ضوابط و مقررات طرح تفصیلی تهران پیدا کردند. این مجوز به سازنده‌های مسکونی در پایتخت امکان تامین پارکینگ برای تمامی واحدها در پروژه‌های ریزدانه نیز فراهم می‌کرد. با این حال شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در تابستان ۹۳ در جریان انحراف‌گیری از محتوای طرح تفصیلی و شناسایی مغایرت‌های آن با طرح جامع شهر تهران، مجموعه‌ای از مصوبات اولیه طرح تفصیلی را لغو و مصوبات جایگزین را به شهرداری تهران ابلاغ کرد. یکی از تصمیمات جدید شورای عالی شهرسازی مربوط به ضوابط اجرایی تامین پارکینگ مزاحم در چهار پهنه تعریف شده بود. براساس تصمیم شورای عالی شهرسازی دو سال پس از اجرای طرح تفصیلی جدید تهران، اجازه تامین پارکینگ به شکل مزاحم به‌طور کلی در تمامی پهنه‌های شهری ابطال شد.

بررسی‌های انجام شده از تاثیرگذاری این تصمیم بر روند عرضه مسکن در پهنه‌های مسکونی پایتخت طی دو تا سه سال گذشته نشان می‌دهد: از آنجاکه مطابق با ضوابط شهرسازی، تامین یک واحد پارکینگ برای هر واحد مسکونی کمتر از ۱۵۰ مترمربع الزامی شناخته شده، تامین تعداد پارکینگ موردنیاز برای تمامی واحدهای مسکونی در پروژه‌های ساختمانی ریزدانه با مشکلاتی مواجه شد. به این معنا که سازنده‌هایی که در برخی محلات شهری، تمایل به اخذ پروانه ساختمانی برای ساخت واحدهای مسکونی کمتر از ۸۰ مترمربع را داشتند در پروژه‌های ساختمانی که مساحت زمین به اندازه کافی بزرگ نبود و جز زمین‌های ریزدانه محسوب می‌شد، فضای تامین پارکینگ برای تمامی واحدهای مسکونی وجود نداشت. اگرچه سازنده‌ها تا پیش از لغو مجوز احداث پارکینگ مزاحم، امکان جبران کسری پارکینگ در این پروژه‌های مسکونی را از این طریق داشتند، اما با لغو این مجوز، مشکلات متعددی بر سر راه پارکینگ‌های موردنیاز در پروژه‌های مسکونی کوچک‌متراژ به وجود آمد.

برخی کارشناسان بازار مسکن معتقدند مشکلات موجود در مسیر تامین پارکینگ برای پروژه‌های مسکونی ریزدانه سبب شد طی چند سال اخیر، ساخت واحدهای بزرگ‌متراژ تشدید و سرعت عرضه واحدهای کوچک‌متراژ کاهش پیدا کند.

با این حال شورای عالی شهرسازی و معماری کشور پس از پنج سال، در جدیدترین مصوبه خود، موضوع اصلاحات طرح تفصیلی را مجددا در دستور کار خود قرار داد. براین اساس با توجه به مشکلات گزارش شده درخصوص چگونگی تامین پارکینگ در این نوع از پروژه‌های ساختمانی، این شورا در تصمیم اخیر خود مجوز ایجاد پارکینگ مزاحم را در برخی از مناطق شهری مجددا احیا کرد. در مصوبه جدید شورای عالی شهرسازی که به دنبال پیشنهاد شهرداری تهران مبنی بر تجدید نظر در برخی مفاد مصوبات قبلی شورای عالی شهرسازی در ارتباط با اصلاح ضوابط طرح تفصیل در انطباق با طرح جامع اخذ و ابلاغ شده، آمده است: «به منظور ایجاد زمینه تشویق جهت نوسازی بافت‌های هدف بازآفرینی شهری(بافت فرسوده) احداث پارکینگ مزاحم در پهنه‌های مسکونی(R) به‌صورت یک به یک(فقط مزاحم یک واحد) در محدوده‌های هدف(بافت فرسوده) مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مجاز است.» به این ترتیب احداث پارکینگ مزاحم برای تامین تمامی پارکینگ‌های مزاحم یک پروژه مسکونی به شکل محدود در محدوده خاصی از شهر یعنی هسته فرسوده شهر تهران مجاز شناخته شد. پیرو این تصمیم شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، از این پس، هر سازنده‌ای در بافت فرسوده شهر تهران برای تامین تمامی پارکینگ‌های پروژه ساختمانی(هر واحد یک پارکینگ) می‌تواند پارکینگ مزاحم ایجاد کند. پارکینگ مزاحم فضای استاندارد سایر پارکینگ‌ها را ندارد و در مسیر خودروهای سایر واحدها به فضای پارکینگ مجتمع تعبیه می‌شود. به این معنا که دو خودرو پشت سرهم به گونه‌ای پارک می‌شوند که برای خروج یکی از آنها نیاز به خروج دیگری نباشد. سازنده‌های پروژه‌های مسکونی عنوان می‌کنند لغو مجوز احداث پارکینگ مزاحم طی چند سال اخیر منجر به ایجاد یک مانع برای ساخت پروژه‌های مسکونی با تعداد واحد مسکونی کوچک‌متراژ در مناطق مختلف شهری شده بود. نکته مهم آنکه این مانع در محدوده فرسوده شهر تهران که بخش عمده‌ای از پلاک‌ها در گروه پلاک‌های ریزدانه قرار دارند به یک گره کور تبدیل شده بود. چراکه از یکسو مطابق با ضوابط شهرسازی، تامین یک واحد پارکینگ برای واحدهای مسکونی کمتر از ۱۵۰ مترمربع الزامی بود و از سوی دیگر در پلاک‌های ریزدانه که تعداد واحدهای مسکونی کوچک‌متراژ افزایش پیدا می‌کرد مساحت زمین امکان تامین تمامی واحدهای موردنیاز را برای سازنده‌ها فراهم نمی‌کرد. از این رو برخلاف الگوی تقاضای مسکن(واحدهای کمتر از ۸۰ مترمربع)، عرضه واحدهای بزرگ‌متراژ در محلات مختلف شهری حتی در محدوده بافت فرسوده نیز تشدید شده بود. از این رو این انتظار وجود دارد که این گره کور در مناطق فرسوده شهری با تصمیم جدید شورای عالی شهرسازی که امکان احداث پارکینگ مزاحم براساس آن در مناطق فرسوده پایتخت احیا شده است، باز شود. به این معنا که احیای این مجوز می‌تواند روند ساخت‌وسازهای کوچک‌متراژ در محدوده فرسوده شهر تهران را تسهیل کند و به تبع آن عرضه ساختمان‌های مسکونی به شکل کوچک‌متراژ با قدرت خرید مسکن در این مناطق شهری انطباق بیشتری پیدا کند. مطابق با آخرین آمار، ۳ هزار و ۲۶۸هکتار از مساحت شهر تهران به‌عنوان بافت فرسوده شناخته شده‌اند. مناطق ۷ تا ۱۲ و ۱۴ تا ۱۸ و ۲۰ مناطق فرسوده شهر تهران هستند. برخی کارشناسان بازار مسکن اعتقاد دارند این تصمیم می‌تواند بخشی از شکاف شکل‌گرفته بین جنس عرضه و الگوی تقاضای مسکن در شهر تهران را به تدریج و آهسته حل کند. چراکه در حال حاضر بیش از نیمی از تقاضای خرید مسکن برای واحدهای مسکونی کمتر از ۹۰ مترمربع وجود دارد این در حالی است که بخش زیادی از ساخت‌وسازهای اخیر شکل گرفته در بازار مسکن پایتخت به ساخت واحدهای بزرگ‌متراژ (بیش از ۸۰مترمربع) اختصاص دارد.

      

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: مجلس اردبیل خبرگزاری شبستان بیرجند شبستان بیرجند مریم داوری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات آماده سازی زمین بازآفرینی شهری مسکن محرومان مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۵۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حناچی: تلاش شهرداری بر افزایش ثروت های شهری در سطح تهران متمرکز است
 • مدیر منصوب آخوندی تغییر کرد/انتصاب مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران
 • نوسازی بافت های فرسوده شهری نیازمند عزم ملی است
 • خبری خوش برای زعفران کاران مرزی خراسان جنوبی
 • اعتبارات بازآفرینی پایدار شهر همدان تعیین تکلیف شد
 • مخالفت وزیر راه و شهرسازی با مسکن اجتماعی
 • اردبیل 830 هکتار سکونتگاه غیررسمی دارد
 • شناسایی ۷ نقطه شهری لرستان برای اجرای طرح جدید مسکن
 • هفت نقطه شهری لرستان برای اجرای طرح جدید مسکن شناسایی شد
 • 6 سال آزمون و خطا و اینک «هیچ»/مسکن قسطی؛ آینده‌ای مبهم برای طرحی خام
 • ثروت مردم باید به دلیل زندگی در بافت‌های تاریخی افزایش یابد
 • مصوبه شورای عالی شهرسازی در خصوص طرح توسعه دانشگاه تهران ناقص است
 • همایش ملی بازآفرینی شهری در نیشابور
 • برگزاری همایش ملی بازآفرینی شهری با رویکرد بافت های تاریخی و گردشگری در نیشابور
 • چهاردهمین جلسه کمیته خدمات و زیرساخت ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران برگزار شد
 • رتبه اول استان اردبیل در حوزه املاک و مسکن
 • پرونده مسکن مهر اردبیل بسته می‌شود
 • استادكاری که بناهای تاریخی را بازآفرینی می‌کند
 • کلنگ زنی بزرگترین پروژه بازآفرینی شهری