ایران در تلاش است تا برای جبران کاهش صادرات نفت خود، صادرات پتروشیمی خود را افزایش دهد. ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳ اقتصادی اقتصاد جهان نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، منابع صنعتی گفتند، ایران در تلاش است تا برای جبران کاهش صادرات نفت خود، صادرات پتروشیمی خود را افزایش دهد.

6 منبع آگاه شامل 2 مقام ارشد ایرانی گفتند، از زمان وضع مجدد تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران، این کشور حجم صادرات محصولات پتروشیمی خود به کشورهای برزیل، چین و هند را افزایش داده است. آمارهای کشتیرانی نیز نشان دهنده افزایش ماهانه محموله های ارسالی ایران به این کشورهاست.

به گفته منابع صنعتی، با وجود اینکه تحریم های ضد ایرانی به حوزه محصولات پتروشیمی نیز تعمیم یافته است، با توجه به ابهام در مورد انواع متعدد محصولات تولید شده در صنعت پتروشیمی، ایران همچنان به صادرات اوره، آمونیا و متانول ادامه می دهد.

 وزارت خزانه داری امریکا با هدف تشدید محدودیت ها علیه صنعت پتروشیمی ایران، شرکت های خارجی را از همکاری با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بزرگترین گروه پتروشیمی ایران منع کرد. این محدودیت همچنین 39 شرکت زیرمجموعه و عوامل فروش خارجی این شرکت بزرگ ایرانی را نیز در بر می گیرد.

به گفته مقامات ایرانی، به لطف افزایش صادرات محصولات پتروشیمی، میزان درآمد صادرات غیرنفتی ایران در ماه فوریه از میزان درآمد صادرات نفت این کشور فراتر رفته است.

دو منبع تجاری گفتند، در هفته های اخیر ایران اقدام به ارسال محموله هایی به برزیل، به عنوان یک بازار جدید محصولات پتروشیمی کرده تا پتانسیل این بازار را مورد سنجش قرار دهد. مدیر یک شرکت محصولات شیمیایی گفت، شرکتش از ایران اوره وارد می کند.

انتهای پیام/

R1012128/P/S7,80,85/CT10 واژه های کاربردی مرتبط نفت ایران

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازار روسیه تشنه محصولات لبنی ایران است/ سدهای داخلی در برابر توسعه تولید و صادرات/ مسئولان ما را باور داشته باشند/ هزینه واردات مکمل‌های غذایی صرف توسعه تولید شیر شود

ابراهیم حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه در دیپلماسی اقتصادی ضعف داریم، اظهار کرد: کشور ما ظرفیت بالایی برای تولید محصولات لبنی با قیمت مناسب دارد، اما مشکلات زیادی در زمینه مقررات، ثبات تصمیمات و تعرفه ها داریم.

وی ادامه داد: علاوه بر عراق و افغانستان که بازارهای سنتی ما هستند، بازار روسیه یکی ار فرصت های بزرگ برای صادرات محصولات لبنی کشور به شمار می رود که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته حسینی؛ مانع تصاحب بازار بزرگ روسیه نه مشکلات خارجی بلکه قوانین دست و پاگیر داخلی، تغییر یک شبه قوانین در کشور و ضعف دیپلماسی اقتصادی برای تعیین تعرفه منطقی برای محصولات ما است.

وی با تاکید بر اینکه صادرات به روسیه بسیار سخت است، اظهار کرد: علی‌رغم سختگیری های روسیه و سطح بالای استاندارد آن‌ها پگاه موفق شده است از این کشور برای سه محصول خود مجوز صادرات بگیرد.

حسینی یادآور شد: روس‌ها برای صدور مجوز صادرات برای محصولات پگاه بارها بازدیده گسترده‌ای از تمام زنجیره تولید از دامداری ‌ها، محل دریافت شیر، امکانات آزمایشگاهی، سیستم‌های زیر ساخت و کارخانه‌ها داشته‌اند.

وی پگاه را برنده سلامت محصولات لبنی عنوان کرد و گفت: در محصولات پگاه هیچ نوع مواد نگهدارنده‌ای استفاده نمی‌شود و محصولات در بهترین سطح از سلامت و کیفیت هستند، به همین دلیل این برند توانسته است در صادرات پیشگام باشد.

حسینی گفت: در حال حاضر از 4 کارخانه‌ای که صادرات محصولات لبنی را انجام می دهند، 3 کارخانه متعلق به پگاه است.

حسینی با اشاره به آماده‌سازی خط‌های جدید تولید در تعدادی از کارخانه‌های پگاه برای تولید محصولات بر اساس سفارش روس‌ها، افزود: در حال آماده‌سازی خط تولید پنیرهای سخت بر اساس سفارش روس‌ها هستیم تا پاسخگوی سفارش و نیاز آن‌ها باشیم.

وی تاکید کرد: هم اکنون کارشناسان روسی در کارخانه‌های منتخب پگاه حضور دارند تا ما را در تولید محصول برای صادرات کمک کنند، آن ها حتی حاضرند ماشین‌آلات مورد نیاز برای ما وارد و نصب کنند.

مدیرعامل پگاه تنها خواسته تولیدکنندگان برای توسعه تولید و حضور در بازار روسیه را همراهی مسئولان دولتی برای حذف مقررات زائد و اقدام آن‌ها برای کاهش تعرفه‌های ورودی کالاهای ایرانی به روسیه عنوان کرد.

حسینی یادآرو شد: این خواسته را چندین‌بار با مسئولان دولتی مطرح کرده‌ایم، اما پاسخ آن تنها این بود " رفتیم نشد"!

وی یکی از نمونه‌های مشکلات تولیدکنندگان محصولات لبنی در تعرفه‌های ورودی کالاهای ایرانی را افزایش ناگهانی 50 درصدی تعرفه ورودی ماست به کشور عراق عنوان کرد.

حسینی گفت: این در حالی است که کشور ترکیه توانسته به واسطه دیپلماسی فعال و نفوذ سیاسی بالای خود، تعرفه ورودی پایینی را برای کالای صادراتی خود بگیرد.

وی از دیگر نمونه‌های موانع توسعه تولید و صادرات محصولات لبنی را تصمیم ناگهانی دولت برای افزایش قیمت شیر و لبنیات برشمرد.

حسینی گفت: دولت به طور ناگهانی قیمت شیرخام که مهمترین ماده اولیه تولید فرآورده‌های لبنی است را بالا می‌برد در حالی که دامداری ها برای نهاده‌های دامی ارز 4200 تومانی دریافت می‌کنند.

وی تبعض در برخورودهای تعزیراتی را یکی از گلایه های صنایع لبنی عنوان کرد و افزود: برای قیمت شیرخام نظارت تعزیزاتی وجود ندارد، اما 80 درصد از محصولات ما شامل نظارت تعزیراتی می شود.

مدیرعامل پگاه کاهش متوسط سالانه مصرف شیر از 75 کلیوگرم به 70 کیلوگرم را نتیجه رفتارهای غیر کارشناسی بخش دولتی دانست.

حسینی گفت: نتایج این اتفاق خود را در سال های نه چندان دور با سونامی انواع بیماری های مربوط به استخوان نشان خواهد داد.

به گفته وی؛ هر ساله حجم زیادی ارز صرف واردات مکمل های مدنی و ویتامین می شود در حالی که می توان همین هزینه را در توسعه تولید شیر و فرآوده های لبنی به کار گرفت.

حسینی همچنین از دیگر گلایه های این صنعت را گرفتن تصمیمات بدون حضور تولید کنندگان برشمرد و گفت: نقش تولید کنندگان در سرنوشتشان بسیار کمرنگ است، اما همواره از آن‌ها انتظار می‌رود همراه با حفظ امنیت غذایی ایجاد اشتغال داشته باشند.

این فعال صنایع لبنی گفت: بر اساس آمار به ازای هر دام شیری 4 تا 5 نفر اشتغال زایی ایجاد می شود که این امر نشان دهنده ظرفیت بالای صنایع و دامپروری در ایجاد اشتغال است.

وی یادآرو شد که تنها مجموعه پگاه بیش از 10 هزار نفر شغل ایجاد کرده و با 50 هزار واحد دامدار سنتی و 1600 دامدار صنعتی کار می کند.

حسینی با تاکید دوباره بر اینکه بازار کشورهای همسایه تشنه محصولات ما هستند، اظهار کرد: پگاه تنها با در اختیار قرار دادن دانش و برند خود در کشورهای عراق و و افغانستان توانسته همراه با جذب سرمایه، زمینه ارز آوری برای کشور را فراهم کند.

مدیرعامل پگاه افزود: در حال حاضر میزان صادرات محصولات لبنی ما به بازار بزرگ و بکر روسیه کمتر 10 از درصد است، اما پگاه به تنهایی توان آن را دارد که این رقم را تا 30 درصد افزایش دهد.

حسینی در پایان درباره اقدامات این برند برای کاهش فشار اقتصادی بر مردم برای تامین محصولات لبنی، گفت: ما سعی کرده‌ایم با کاهش هزینه‌های سربار تا حد امکان از افزایش قیمت محصولات لبنی خود جلوگیری کنیم، اما برخی هزینه مانند افزایش قیمت خرید شیرخام از دامداران به ما تحمیل می‌شود که بر قیمت محصولات موثر است و چاره ای جز افزایش قیمت برای ما نمی‌گذارد.

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

ساناز کریمی درگذشت

کلیدواژه: نفت ایران نفت ایران

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۸۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قیمت نفت‌خام سنگین ایران بیش از ۲ دلار کاهش یافت
 • تهدید پتروشیمی و فرصت اصلاحات
 • توسعه صنایع پتروپالایشی، کلید بی‌اثرکردن تحریم‌های نفتی
 • توقف تعداد بسیاری از نمادها در پی افزایش قیمت شیر خام/ لبنیات گران شد
 • نفت خام سنگین در بورس انرژی عرضه می‌شود
 • ۲۸ خرداد؛ عرضه نفت خام سنگین
 • ۲۸ خرداد، سومین عرضه نفت‎ خام سنگین در بورس انرژی
 • سه رکورد تولید، تدوام تولید با ظرفیت حداکثری و فروش در پتروشیمی پارس شکسته شد/ تحریم‌ها تاثیری در روند کاری و صادرات محصولات ما نداشته است
 • عرضه ۲ میلیون بشکه نفت‌ خام سنگین ایران در بورس انرژی
 • چرا عربستان بدنبال کاهش خام‌فروشی و احداث پتروپالایشگاه است؟
 • نفت خام سنگین ایران در بورس انرژی عرضه می‌شود
 • پالایش نفت خام چین کاهش یافت
 • دولت برای افزایش فروش محصولات پتروشیمی در داخل برنامه‌ دارد
 • تجربه اقتصادی مصدق را دنبال کنید تضمین می کنم تحریم ها لغو شود
 • گذر از تحریم پتروشیمی با فروش داخلی در بورس کالا
 • توسعه زنجیره محصولات پایین دستی پتروشیمی؛ یکی از رویکردهای جدید صندوق بازنشستگی
 • توقف صادرات محصولات شرکت کاله به اروپا
 • محصولات پایین دستی پتروشیمی در اولویت صندوق بازنشستگی کشوری
 • توسعه زنجیره محصولات پایین دستی پتروشیمی؛ یکی از رویکرد‌های جدید صندوق بازنشستگی