به گزارش فارس، سعید نمکی وزیر بهداشت اظهار داشت: سازمان غذا و دارو به عنوان یکی از سازمان‌های مهم در زمینه تهیه دارو و بها دادن به تولید داخل و چه از نظر نظارت بر مواد غذایی و آرایشی بهداشتی یکی از مهمترین سازمان‌های هر کشوری است.

وی افزود: در اوایل شروع به کار در وزارت بهداشت با هدف حمایت از تولید داخل کار خود را آغاز کردیم ما تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا همه فعل و انفعالات سازمان غذا و دارو برای مردم شفاف باشد و مردم از فعالیت‌های این سازمان اطلاع داشته باشند.

در شرایط جنگ اقتصادی هستیم

نمکی با بیان اینکه در سازمان غذا و دارو شفافیت وجود نداشت گفت: در اوایل آقای پیرصالحی برای این کار انتخاب شد که پیشرفت کار به دو دلیل مورد قبول من نبود، یکی این که پروسه این شفافیت و تغییرات کند بود و دوم اینکه در حال وارد شدن به مرحله بعد از جنگ اقتصادی به دلیل تحریم‌ها هستیم، و ما برای انتقال پول با مشکلاتی مواجه هستیم.

وزیر بهداشت افزود: کمبودهای دارویی به مراتب مشابه از روزهای سال قبل کمتر هستند، ما به صورت روزانه آمار کمبودهای دارویی کشور را مشاهده می‌کنیم آنچه برخی از دوستان اشاره می‌کنند داروهای خارجی است به دلیل اینکه مشابه تولید داخل دارند اجازه ورود به آنها داده نشده است.

نمکی در پاسخ به این سوال که پزشکان مردم را به مصرف داروهای خارجی تشویق می‌کنند توضیح داد: قطعا طبق ضوابطی که در سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت داریم این افراد را توجیه می‌کنیم استدلال‌های آنها را می‌خواهیم ممکن است فراورده‌های داخلی و خارجی با یک بیمار ناسازگار باشد،در ابتدا باید کیفیت دارو را بررسی کنیم و واکنش بدن بیمار به دارو را مورد بررسی قرار دهیم.

سلامت مردم را فدای سیاست واردات و تولید داخل نخواهیم کرد

وی افزود: برخی از پزشکان متأسفانه از محصولات وارداتی حمایت ویژه می‌کنند ما این موضوع را به حساب کمبود دارو نمی‌زنیم و به سمت این موج نیز حرکت نمی‌کنیم، سلامت مردم برای ما بسیار مهم است و سلامت مردم را فدای سیاست واردات نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: اگر در شرایطی مشاهده کنیم که کیفیت داروی تولید داخل مناسب نیست داروی خارجی را وارد خواهیم کرد، ما قبول نداریم که داروی «متفورمین هگزال» با دارویی که از آلمان وارد می‌شود تفاوت کیفیتی دارد، مگر اینکه شخص وارد کننده این داروی خارجی این صحبت‌ها را مطرح کند. ما به عنوان مرکز علمی این حرف را قبول نداریم در برخی از مواقع بیمار ممکن است از لحاظ روحی و روانی و رفتاری رنگ یک قرص هم عادت کند در صورتی که تاثیرگذاری این دو نوع دارو با یکدیگر تفاوتی ندارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه من متولی سلامت مردم هستم گفت: من رانتی به واردات و تولید کننده نمی‌دهم،خون خانواده من و خانواده اهل سیستان و بلوچستان هیچ تفاوتی ندارد و اگر قرار باشد قرصی در تولید داخل کیفیت لازم را نداشته باشد به قفسه داروخانه وارد نمی‌شود.

وزیر بهداشت افزود: ظالمانه است که بگوییم کیفیت داروی تولید داخل به مراتب از داروهای خارجی پایین تراست، این موضوع فضاسازی است که به وسیله وارد کنندگان صورت می گیرد، بنده برای خودم و اعضای خانواده‌ام به جز داروی ایرانی در تمام سال‌های گذشته داروی دیگری مصرف نکرده‌ام و حتی اگر به سفر خارجی بروم بروم از داروی ایرانی استفاده می کنم، این افتخار است که صنعتگران تولید داخل ما توانستند دارو تولید کنم و آن را به کشورهای دیگر صادر کند.

جوسازی در خصوص کیفیت داروی تولید داخل

نمکی گفت: ۳ درصد داروی وارداتی ما به این دلیل معادل تولید داخل ما ارزبری می‌کند که برخی جوسازی می‌کنند و این کار عاقلانه و منطقی نیست، در طرح تحول سلامت باید پارامترهای اقتصادی را مد نظر قرار می‌دادیم، پوشش بیمه‌ای برای ۵ میلیون نفر به صورت ناگهانی هزینه‌های زیادی را به بیمه‌ها تحمیل کرد، افرادی که بیمه خویش‌فرما بودند به سمت بیمه سلامت سرازیر شدند همچنین افرادی که توانایی پرداخت حق بیمه را داشتند نیز تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند، این‌ها مواردی بود که می‌توانست مدیریت شود.

طرح تحول سلامت ادامه میابد

وزیر بهداشت گفت: طرح تحول سلامت فواید قابل توجهی از قبیل کاهش پرداخت از جیب بیمار، ماندگاری پزشک در مناطق محروم و نوسازی و بهسازی مراکز درمانی و حمایت از بیماران خاص را به دنبال داشت که این موضوعات درحال پیگیری و ادامه دادن است.

نمکی با بیان اینکه برای این موارد منابع بیشتری گذاشتیم گفت: برخی از بسته‌ها نیز محدود شده است و اولویت پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر بستری را به عنوان سیاست مدنظر وزارت بهداشت قرار دادیم، اگر ما بتوانی در موضوع پیشگیری سرمایه گذاری کنیم در آینده به مراتب موفق‌تر خواهیم بود.

وزیر بهداشت گفت: در سال ۹۶ حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور ثبت شده است که ۹۰ هزار مورد آن ارتباط مستقیم با فشار خون داشته است. این افراد زمانی متوجه فشار خون خود می‌شوند که به دلیل بیماری به آس سی یو یا سی سی یو مراجعه کرده‌اند.

بررسی سلامت دهان و دندان ۱میلیون و ۲۰۰هزار دانش‌آموز

وی ادامه داد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون به اندازه ۳ تخت بیمارستانی برای ما هزینه داشته است، در حوزه دهان و دندان نیز سلامت یک میلیون ۲۰۰هزار کودک دبستانی را بررسی کرده‌ایم و بحث پیشگیری از پوسیدگی در مدارس تا زمان آغاز سال تحصیلی خاتمه پیدا خواهد کرد. این موضوع به معنی صرفه‌جویی در حوزه هزینه دندانپزشکی است.

ایجاد ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری

۴۰۰ خانه بهداشت عشایری در حال ایجاد است تا سلامت مردم ساکن در این مناطق توسط بهورزی از همین مناطق بررسی شوند، طرح تحول ادامه پیدا خواهد کرد و در زمینه امر توانبخشی و پیشگیری پوشش بیمه‌ای این خدمات پیگیری خواهد شد. 

سازمان غذا و دارو مانند قرارگاه اداره می‌شود

وی در خصوص استعفای سرپرست سازمان غذا و دارو در دولت قبل توضیح داد: در آن دوران وی شرایط را عادلانه ندانست و از این سمت استعفا داد، شانه‌ساز از مدیران پاکدست است؛ در حال حاضر سازمان غذا و دارو به شکل قرارگاه در حال اداره شدن است تا بتوانیم از لحاظ اقتصادی همه چیز را رصد کنیم. سازمان غذا و دارو به صورت قرارگاه اداره می‌شود و من به عنوان رئیس قرارگاه هفته‌ای دو جلسه در سازمان حضور پیدا می‌کنم و راهکارهای ورود دارو، مسائل ارزی، مواد اولیه و رصد صدور مجوز و پروانه را بررسی می‌کنیم.

از نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان، وارد کنندگان و نمایندگان شرکت‌های ذی‌نفع در شورای مشورتی حضور خواهند داشت، و مشکلات خود را به ما مطرح کرده و سعی می‌کنیم با سرعت این مشکلات را برطرف کنیم.

واریز افزایش حقوق کارمندان وزارت بهداشت

نمکی تصریح کرد: معوقات ما به مطالبات ما از سازمان تامین اجتماعی برمی‌گردد و حدود ده هزار میلیارد تومان از تأمین اجتماعی طلب داریم، مطالبات کارمندان ما در کشور ۲هزار میلیارد تومان است و اکنون مبلغ ۴۰۰هزار تومان مصوب مجلس در حال واریز شدن است.

پرداخت پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت

وی در برنامه رادیویی پارک شهر گفت: پاداش پایان خدمت بازنشستگان وزارت بهداشت تا سال ۹۶ پرداخت شده است و تا ماه آینده پاداش سال ۹۷ این افراد نیز پرداخت می‌شود.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ضمانت صادرات شرکت‌های دانش بنیان/تحریم باعث توجه به تولید داخل شد

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی عصر امروز در نشست صمیمی با شرکت‌های دانش‌بنیان و مدیران پارک فناوری پردیس خطاب به مدیران شرکت‌های دانش بنیان پارک فناوری پردیس خاطرنشان کرد: اکنون در آستانه جهش‌های بزرگ هستیم و تحریم‌ها هم کمک کرده که شرکت‌های بزرگ خرید خارجی نداشته باشند و این می‌تواند رویکردی برای کمک به شما باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تردید نکنید که در کشور اراده و سمت گیری به سوی کمک به شما جوانان است چه در بخش بودجه وقانون گذاری و چه در بخش اجرایی.

وی با بیان اینکه همه نگاه‌ها به سمت توانایی شما جوانان است، خاطرنشان کرد: اصلاً مأیوس نباشید شاید در سیستم اداری کشور دست اندازهایی داشته باشیم اما شما استوار باشید و پیشنهاد دهید تا دست اندازها را بردارید.

لاریجانی تصریح کرد: مقام معظم رهبری هم تاکید دارند که از شما جوانان حمایت شود؛ یکی از مسائلی که در موضوع مرتبط با شما جوانان به قانون باز بر می‌گردد این است که ۱۰ سال از زمان تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان می‌گذرد و ملاحظاتی در اجرا دست یافته اند که به نفع محیط کسب و کار فناوری است.

رئیس مجلس خطاب به معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: آقای ستاری می‌تواند تیمی برای بررسی این قانون تشکیل دهد که به نفع کسب و کار فناورانه باشد.

وی خطاب به رئیس پارک فناوری پردیس و صحبت‌های وی که در خصوص ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در جوار تهران و در پارک فناوری پردیس بود، گفت: نمی دانم ایجاد منطقه ویژه چه خاصیتی دارد؟ پیشنهاد می کنم که منافعی که در مناطق ویژه اقتصادی مانند معافیت‌های مالیاتی وجود دارد را در قانون مالیات بر ارزش افزوده در نظر بگیریم.

به گفته لاریجانی این قانون تصویب شده و به کمیسیون فرستاده شده است و می‌تواند زمان مناسبی برای پیشنهادات باشد و اگر نکته‌ای در مورد مناطق ویژه در نظر دارید را پیشنهاد دهید تا به نتیجه برسیم و آن را در قانون بگنجانیم.

لاریجانی در ادامه در مورد صادرات خاطرنشان کرد: علی القاعده باید ضمانت نامه هایی برای صادرات وجود داشته باشد؛ پیشنهاد می دهم که با صندوق ضمانت صادرات کار کنید. اگر مشکلی در این زمینه بوجود آمد به ما بگویید تا ما آن را حل کنیم.

ضمانت صادرات شرکت‌های دانش بنیان

رئیس مجلس گفت: ما می توانیم سفارش شرکت های دانش بنیان را در زمینه صادرات به صندوق ضمانت صادرات کنیم.

وی همچنین با اشاره به صفر رسیدن بودجه پارک فناوری پردیس گفت: تعجب می کنیم که بودجه این پارک به صفر رسیده است. ما ۷۰ میلیون یورو برای حوزه فناوری بودجه اختصاص داده ایم که بخشی از این بودجه مختص به پارک فناوری پردیس است.

لاریجانی تاکید کرد: صندوق توسعه ملی ملاحظاتی در زمینه اختصاص بودجه دارد و به سختی پول را به بخش ها اختصاص می دهد زیرا بودجه این صندوق برای بخش خصوصی است.

رئیس مجلس افزود: اما همواره هر سال بودجه ای به معاونت علمی و فناوری از سوی صندوق اختصاص می‌یابد که این می تواند پشتیبان حوزه فناوری به شمار رود؛ ما برای معاونت علمی، صندوق توسعه ملی را ناخنک کردیم تا بودجه خوبی به معاونت علمی اختصاص یابد و اگر در این زمینه ها کمکی لازم باشد انجام می دهیم.

وی خاطرنشان کرد: مدیران شرکت های دانش بنیان می توانند پروپوزالی را در حوزه قانونگذاری ارائه دهند و بر این اساس کمکی به مجلس شود؛ ما از پیشنهادات مدیران و از نظر مردم در راستای قانونگذاری استقبال می کنیم.

وی با توصیه ای در خصوص تحریم ها گفت: تحریم ها برای کشور چیز خوبی نیست ولی منافعی دارد که می توان این گونه استنباط کرد تحریم به صورت کلی خسارت به شمار نمی‌رود.

لاریجانی افزود: تحریم ها شرایطی را ایجاد کرده است که بیش از گذشته به دستاوردهای داخلی توجه شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه در سالهای قبل آنقدر در مضیقه نبودیم، ادامه داد: شما شرکت های دانش بنیان نیروهای فعال هستید. می‌توانید به این موضوع وارد شوید و اگر در قوانین کسب و کار موانعی وجود دارد پیشنهاداتی به مجلس ارائه دهید تا این امور برای شما سهل شود.

وی گفت: امیدواریم که در بخش‌هایی که کشور نقص دارد کمک کنید تا این نقص‌ها برطرف شود.

ضرورت اولویت بندی حوزه‌ها برای تولید داخل

لاریجانی با بیان اینکه اگر تولید داخلی وجود دارد نباید به سمت خارج برویم، تاکید کرد: باید اولویت‌هایی در این زمینه در نظر بگیریم و بر اساس آن محصول تولید کنیم.

رئیس مجلس با بیان مثالی افزود: اکنون قطعاتی از خودرو در داخل کشور تولید می‌شود اما بخش‌هایی از خودرو حلقه مفقوده هستند که باید روی این موضوع کار شود و در اولویت قرار بگیرد.

وی در خصوص تولید دارو در کشور گفت: تا آنجایی که می دانم ۹۶ درصد تولید دارو در داخل کشور انجام می‌گیرد اما همین ۴ درصد، ۱.۵ میلیارد دلار بار را به دوش دولت گذاشته است.

لاریجانی با تاکید بر اولویت بندی برای تولید داخل گفت: دکتر ستاری می تواند لیستی از کالاهای اولویت دار را در حوزه‌های مختلف تهیه کند تا به استقلال در کشور در زمینه تولید برسیم؛ قطعاً این موضوع اشتغالزا خواهد بود.

رئیس مجلس تصریح کرد: تجهیزاتی که در داخل کشور تولید می شود نباید از خارج کشور وارد شود. این موضوع را همواره پیگیری می کنیم که دولت در این زمینه از توانایی شرکت های دانش بنیان استفاده و از آنها حمایت کند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت علاقه مند به تولید کالاهای ضروری است، افزود: می توان لیستی از این نوع کالاها را از وزارت بهداشت و سایر کالاهای ضروری را از وزارتخانه‌ها درخواست کرد.

لاریجانی تاکید کرد: در حوزه‌هایی همچون کشاورزی، صنعت، معدن نیز می توان اینگونه فعالیت کرد تا کمتر شاهد واردات کالاها باشیم؛ تولید داخل باعث استقلال کشور شده و برای کشور عزت را به همراه می‌آورد.

لاریجانی گفت: باید درخواست‌هایی که از ارگان‌های مختلف می‌شود را مورد توجه قرار داد. معاونت علمی می تواند پل ارتباطی بین ارگان‌ها و شرکت های دانش بنیان برای تولید داخل باشد.

رئیس مجلس وی اظهار داشت: نیاز مالی شرکت‌ها هم از طریق صندوق انجام می‌گیرد و اگر مشکلی وجود بیاید مجلس از آنها حمایت خواهد کرد. البته که تنها مشکل، مشکل مالی نیست بلکه ارتباطاتی است که باید بوجود بیاید.

وی تصریح کرد: ما همواره به وزیران و معاون علمی و فناوری توصیه می کنیم که سازوکاری برای این ارتباطات و پشتیبانی از آنها فراهم کنند. ما اگر به نیازها تمرکز کنیم می‌بینیم مشکل اصلی منابع مالی نیست.

لاریجانی گفت: ما همواره پشتیبان حوزه‌های بهداشت و درمان، نفت وگاز، معادن و … هستیم؛ همچنین در حوزه کشاورزی باید از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم.

رئیس مجلس تاکید کرد: تردیدی نیست که این نیروهای خلاق در کشور را ارج می نهیم و در همه زمینه ها از این نیروها حمایت می کنیم.

لاریجانی خطاب به مدیران شرکت های دانش بنیان گفت: امیدواریم در زمینه تولید داخل گام برداریم و سالهای آینده پرتوفیق تر برای شما باشد.

کد خبر 4641610 میترا سعیدی کیا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

ساناز کریمی درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۸۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تدوین فهرست داروهای سنتی و گیاهی تا یک ماه آینده
 • یک میلیون پلاسمای مازاد به دارو تبدیل می‌شود
 • کودک حادثه تروریستی مجلس کجاست؟ +عکس
 • کارگاه تولید داروهای گیاهی و عسل تقلبی در شهرستان فردیس پلمب شد
 • علت برگشت دادن داروهای ایرانی از کشورهای همسایه دستور آمریکا بود/ اگر داروهای داخلی کیفیت ندارند پس چرا قاچاق می شوند/ تاثیر منفی ممانعت تبلیغ دارو در رشد داروسازی کشور/در فرهنگسازی دارویی کم کار هستیم
 • پلمب یک عطاری که داروهای غیرمجاز و عرقیجات تاریخ گذشته می فروخت
 • کودک معروف حادثه تروریستی مجلس کجاست؟ +عکس
 • لاریجانی: تحریم باعث توجه به تولید داخل شد
 • تحریم ها منافعی برای کشور به همراه داشته است/ ۹۷ درصد داروی مورد نیاز در داخل تولید می‌شود
 • جوسازی آمریکا علیه ایران در اوج روابط دیپلماسی
 • پایش محصولات پرمصرف کشاورزی به صورت مداوم
 • مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند/ تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه/ آمار ام اس رو به افزایش است
 • داروهای نانویی به کشورهای همسایه صادر می شوند
 • محصولات پرمصرف کشاورزی به صورت مداوم پایش می‌شود
 • ۵ مولفه مهم برای ارتقا شاخص‌های سلامت شبکه بهداشت و درمان مهاباد
 • ارتقای کیفیت یا تجاری‌سازی سلامت
 • پشت پرده حمایت از داروی تولید داخل
 • واکنش آلمان به جوسازی‌های آمریکا علیه ایران
 • تولید داروهای خاص در ترکیه به همت متخصصان ایرانی