محمدرضا طلایی روز پنج‌شنبه در آیین افتتاح طرح‌های کشاورزی بخش خلجستان قم افزود: ۳ هزار و ۱۰۰ هکتار گلخانه سال ۹۷ در کشور احداث شد.
وی اضافه کرد: ۶۰ درصد منابع احداث گلخانه‌های ایجادشده در سال گذشته از منابع سرمایه‌گذاران هزینه شده و فقط ۴۰ درصد از منابع بانکی برای آن مصرف گردیده که نشان از توجیه اقتصادی توسعه گلخانه در ایران است.
طلایی گفت: در زمینه تولیدات محصولات گلخانه‌ای به هر میزانی که محصول تولید شود، ظرفیت صادرات به کشورهای خارجی وجود دارد.
وی تاکید کرد: صدور مجوز مهم‌ترین مشکل توسعه گلخانه در سال‌های گذشته بوده که زمان صدور آن در وضعیت فعلی به کمتر از ۳ روز کاهش پیداکرده که امکان تقلیل آن تا ۲۴ ساعت در استان قم فراهم است.
وی گفت: ۱۲۰ هکتار ظرفیت امسال قم در توسعه کشت‌های گلخانه‌ای است اما امکان توسعه کشت‌های گلخانه‌ای تا ۲۰۰ هکتار نیز در قم قابلیت اجرایی شدن دارد.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای صدور مجوز گلخانه بخشداری‌ها حق دریافت هیچ‌گونه عوارضی را ندارند، گلخانه ازنظر اقتصادی به‌شدت توجیه‌پذیر بوده و اشتغال و ارزآوری مناسبی را نصیب کشور می‌کند.
طلایی افزود: منطقه جعفرآباد قم ظرفیت قابل‌توجهی در زمینه کشاورزی و کشت‌های گلخانه‌ای دارد که در صورت ایجاد بسترهای لازم بخش قابل‌توجهی از مشکلات اشتغال آن به‌صورت کامل برطرف می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت مطلوب کشور در تولید گندم تصریح کرد: امسال نیز مانند سه گذشته کشور در بحث گندم خودکفا و امکان ذخیره‌سازی و صادرات به دلیل تولیدات بالا فراهم شده است.
وی گفت: تولیدات دانه‌های روغنی کشور تا ۱۰ سال آینده به بالای ۸۰ درصد تولید کنونی می‌رسد، در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد نیاز روغنی کشور از خارج تأمین می‌شود که مسئله خطرناکی است.
طلایی اظهار داشت: بیش از ۹۰ درصد گوشت مصرفی مردم کشور در داخل تولید می‌شود، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا ۱۰ سال آینده این ۱۰ درصد واردات گوشت نیز در داخل تولید و تمام وابستگی‌های کشور به گوشت از بین خواهد رفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: امنیت غذایی مسئله مهم و حیاتی بوده که کشاورزان سنگینی بار آن را بر دوش می‌کشند این مساله از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.
وی گفت: جهاد کشاورزی سازمان مردمی بوده که در دوره جنگ تحمیلی مشارکت ماندگاری از خود برجای گذاشته که آثار مثبت آن همچنان ادامه دارد.
در بخش کشاورزی کل زمین‌های قابل کشت قم برابر ۱۰۵ هزار و ۷۳۰ هکتار است که این رقم ۴۶ صدم درصد کل اراضی قابل کشت کشور می‌باشد؛ مجموع کشت سبز استان شامل ۲۰ هزار هکتار باغ و ۴۲ هزار هکتار زراعت شامل است.
میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال برابر ۷۴۶ هزار تن شامل ۴۲۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و ۲۰۸ تن آبزیان و ۳۲۰ هزار تن محصولات دامی است.
بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند که طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ تن است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می‌کنند.

امروز ۳۳ طرح کشاورزی در بخش خلجستان قم به بهره برداری رسید، بهرام سرمست استاندار قم در حاشیه افتتاح این طرح ها، از طرح آبیاری تجمیعی اراضی ۳ هزار و ۱۳ هکتاری بخش خلجستان و همچنین مجتمع کشت گلخانه‌ای سبز گستر طوبی در روستای طینوج این بخش بازدید کرد.

بخش خلجستان با وسعت یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار تن در شرایط عادی و ۵۰ هزار تن در فصول خاص، به مرکزیت شهر دستجرد یکی از بخش های پنج گانه قم است که با مرکز استان حدود ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.
بخش خلجستان دارای ۲ دهستان دستجرد و قاهان و ۵۲ روستاست، همچنین در این بخش، ۳۳ روستا دارای شورای اسلامی و ۲۷ روستا دارای دهیاری فعال می باشد.

‏ ۷۴۰۳/‏‬ ۶۱۳۳/‏

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند/ تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه/ آمار ام اس رو به افزایش است

خبرگزاری میزان- مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند، تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه، آمار ام اس رو به افزایش است، تجویز دارو بر اساس ژن بیمار، ترمز بخش‌های هزینه‌ای طرح تحول سلامت را کشیدیم و ... گزیده‌ای از اخبار منعکس شده در بسته سلامت امروز است.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند، تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه، آمار ام اس رو به افزایش است، تجویز دارو بر اساس ژن بیمار، ترمز بخش‌های هزینه‌ای طرح تحول سلامت را کشیدیم و ... گزیده‌ای از اخبار منعکس شده در بسته سلامت امروز است که در ادامه می‌خوانید.

• مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند
محققان هشدار می‌دهند مصرف مکمل‌های رژیمی برای کاهش وزن می‌تواند عواقب شدیدی برای سلامت افراد جوان داشته باشد. به گزارش مهر، محققان دانشگاه هاروارد دریافته اند مصرف مکمل‌های رژیمی برای کاهش وزن، عضله سازی و ایجاد انرژی منجر به مرگ، ازکارافتادگی و بستری شدن در بیمارستان برای نوجوانان و جوانان می‌شود. نتایج این مطالعه نشان داد این نوع مکمل‌ها در مقایسه با ویتامین ها، با بروز سه برابری مشکلات سلامت در افراد جوان مرتبط هستند. در این مطالعه، محققان به بررسی گزارشات بروز حوادث بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ در آمریکا پرداختند و فاکتور پرخطر مربوط به حوادث شدید پزشکی نظیر مرگ، ازکارافتادگی و بستری شدن در بیمارستان را در افراد صفر تا ۲۵ سال که با مصرف مکمل‌های رژیمی به خاطر کاهش وزن، عضله سازی با انرژی ارتباط داشت را بررسی کردند. محققان دریافتند در تولید بسیاری از این محصولات، دارو‌های تقلبی، مواد ممنوعه، فلزات سنگین، آفت کش‌ها و سایر مواد شیمیایی خطرناک استفاده شده است.


• تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه
رئیس دهمین همایش داروسازی بالینی ایران، گفت: در حدود ۳۰۰ قلم دارو در کشور بدون نسخه تجویز می‌شود. به گزارش مهر، خیراله غلامی افزود: نقش داروسازان در تجویز دارو برای بیمار از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. وی با عنوان این مطلب که در حال حاضر ۳۰۰ قلم دارو برای تجویز نیاز به نسخه ندارد، ادامه داد: داروساز باید با عوارض دارو‌ها آشنا باشد و اطلاعات دارویی را به بیمار ارائه دهد. استاد دانشکده داروسازی، در پاسخ به این سوال که وضعیت مصرف دارو در ایران چگونه است، گفت: مردم ما هم بی پروا دارو مصرف می‌کنند، هم از مصرف دارو خیلی می‌ترسند.

• تجویز دارو بر اساس ژن بیمار
رئیس انجمن داروسازان بالینی ایران، گفت: استفاده از علم دارو درمانی شخصی شده، آثار مثبتی در روند درمان به دنبال دارد. به گزارش مهر، جمشید سلام‌زاده با عنوان این مطلب که تحقیقات زیادی در دنیا در زمینه دارو درمانی شخصی شده صورت گرفته است، گفت: آنچه در کشور ما شروع شده در قالب تحقیقات است که می‌خواهیم داروسازان بالینی با این شیوه آشنا شوند. سلام زاده با اشاره به موضوع ژنوم انسانی، افزود: اختلافاتی که در نقشه ژنتیک افراد دارد، نشان داده است که در زمینه برخی بیماری‌ها، تفاوت‌هایی به لحاظ پاسخ دهی به دارو‌ها وجود دارد. سلام زاده افزود: ۹۹ و یک دهم درصد نقشه ژنتیکی انسان‌ها مثل هم است و تنها در ۹ دهم درصد شاهد اختلاف ژنتیکی در انسان هستیم. اما همین مقدار اندک برای استفاده از علم دارو درمانی شخصی شده حائز اهمیت است.

• ترمز بخش‌های هزینه‌ای طرح تحول سلامت را کشیدیم
وزیر بهداشت با بیان اینکه وضعیت سازمان غذا و دارو و هیات امنای ارزی چندان مناسب نبود، گفت: ۳ درصد داروی وارداتی به کشور ۱.۳ میلیارد دلار و ۹۷ درصد داروی تولید داخلی ۵۵۰ میلیون دلار ارزبری داشت! به گزارش ایلنا، سعید نمکی اظهار کرد: از همان روز‌های اول مسئولیتم در وزارت بهداشت، ابلاغ کردم که هیچ دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه آن در کشور تولید می‌شود، اجازه واردات ندارد و به‌شدت بر روی این موضع، ایستادم و اعلام کردیم که هر شرکت داروسازی اقدام به تولید دارو‌های وارداتی کند، از آن حمایت می‌کنیم. وی تصریح کرد: اخیرا احساس کردم که در سازمان غذا و دارو، ساز و کار مناسبی برای مقابله با هجمه‌های اقتصادی و شرایط جدید، مهیا نیست و این سازمان را تبدیل به قرارگاه کردم و خود نیز مسئولیت آن را پذیرفتم و دیروز نیز نشست ۶- ۵ ساعته‌ای در این سازمان با اعضای هیئت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو داشتم.

• "زردآلو" موثر در کاهش فشارخون
مسول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با اشاره به فواید میوه تابستانی زردآلو، عنوان کرد: زردآلو‌های تازه و پررنگ تأمین کننده مقادیر قابل توجهی بتاکاروتن (ماده پیش ساز ویتامین A) و پتاسیم برای بدن بوده و برگه‌های زردآلو نیز منبع بسیار غنی پتاسیم هستند. به گزارش ایسنا، مینا کاویانی در رابطه با سایر فواید میوه زردآلو تصریح کرد: زردآلو یکی از میوه‌های خوش طعم و مغذی فصل تابستان است. البته انواع خشک و آماده مصرف آن نیز موجود است که دسترسی به آن را در سایر فصول سال میسر می‌کند. وی ادامه داد: همچنین نتایج تحقیقات حاکی از آن است که دریافت ۵/۲ تا ۹/۳ گرم پتاسیم اضافه بر نیاز در رژیم غذایی روزانه، فشار خون را در افرادی که پرفشاری خون دارند، کاهش می‌دهد؛ بنابراین برگه‌های زردآلو نیز که دارای حدود ۴/۱ گرم پتاسیم در هر ۱۰۰ گرم هستند، در کاهش فشار خون نقش بسزایی ایفا می‌کنند.

• "میگرن" شایع‌ترین علت سردرد در کودکان
عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات اعصاب کودکان درباره طرح تحقیقاتی که در این مرکز در زمینه میگرن کودکان انجام شده، گفت: برخلاف تصور شایع‌ترین علت سردرد در کودکان میگرن است. به گزارش ایسنا، پروانه کریم زاده با بیان این مطلب اظهار کرد: ما دارو‌های مربوط به درمان میگرن را در قالب طرح‌های تحقیقاتی بررسی کردیم و نتایج آن هم منتشر شده است. در مورد داروی میگرن پژوهشی داشتیم که مشخص شد "پرگابالین" در درمان میگرن کودکان تأثیرگذار است و نتایج آن هم در سایت‌های بین‌المللی منتشر شد. به گفته عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات اعصاب کودکان بخشی از تحقیقات این مرکز در زمینه کودکان اوتیستیک است و مباحثی مانند میزان تکرار اوتیسم در خانواده، علت این بیماری و نوار مغز افراد مبتلا در این طرح‌های تحقیقاتی بررسی شده است.


• شیوع ام. اس در زنان بیشتر از مردان
یک پزشک متخصص مغز و اعصاب در مشهد گفت: بیماری ام. اس در زنان بیشتر از مردان شیوع دارد و در ایران شیوع این بیماری در بین زنان کشورمان بیش از میانگین جهانی است به طوری که هم اکنون ابتلاء به این بیماری در بین زنان ایرانی سه برابر مردان است. به گزارش ایرنا، محسن حکاک افزود: در مجموع، شمار زنان مبتلا به این بیماری در ایران در مقایسه با آمار‌های خاورمیانه و محدوده مدیترانه به مراتب بیشتر است. وی کمبود ویتامین دی را یکی از فرضیه‌های مطرح در زمینه ابتلای بیشتر زنان ایران به بیماری ام. اس ذکر کرد و گفت: کمبود این ویتامین که نور آفتاب در ایجاد آن نقش به سزایی دارد یکی از علل احتمالی بیماری ام. اس شناخته شده است. این پزشک متخصص مغز و اعصاب گفت: بر اساس تحقیقات جهانی افرادی که نزدیک خط استوا زندگی می‌کنند به دلیل نزدیک بودن به آفتاب کمتر به ام. اس مبتلا می‌شوند درحالی که هر چه از استوا فاصله بگیریم ابتلاء به این بیماری افزایش می‌یابد. حکاک افزود: شیوع ابتلاء به بیماری ام. اس در کشور ما طی دو دهه گذشته رشد فزاینده‌ای داشته است به طوری که هم اکنون میانگین شیوع بیماری ام. اس در ایران ۵۰ بیمار در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است و اصفهان با بیش از ۹۰ بیمار در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بالاترین شیوع بیماری ام. اس را در کشورمان داراست. وی ام. اس را بیماری هزار چهره دانست و افزود: علائم حسی و بینایی مهم‌ترین علام این بیماری هستند که با خواب رفتگی در اندام‌ها، مور مور شدن دست‌ها، بی حسی اندام‌ها، کاهش بینایی، کاهش دید و اختلال در دیدرنگی خود را نشان می‌دهند همچنین ضعف حرکتی، اختلال در راه رفتن، سرگیجه، اختلالات ادراری، کاهش حافظه و افسردگی از دیگر علائم بیماری ام. اس است.


• استان مرکزی رتبه دوم اهدای خون زنان کشور را دارد
مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: این استان در شاخص اهدای خون زنان رتبه دوم کشور را بعد از استان لرستان دارد. به گزارش ایرنا، فاطمه سادات مهدویانی افزود: شاخص اهدای خون زنان در کشور چهار درصد است و استان مرکزی با ۷ و ۲ دهم درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است. وی اظهار داشت: از هر ۱۰۰ اهداکننده خون ۹۳ نفر مرد و هفت نفر زن هستند که باور‌های غلط از جمله اثر نامطلوب و ضعف برای زنان، ابتلای زنان به پوکی استخوان و تکمیل میزان اهدا خون توسط مردان باعث شده است تا شمار زنان در اهدای خون، کمتر از مردان باشد.

• شب ادراری کودکان را جدی بگیرید
رئیس انجمن نورویورولوژی ایران، از والدین خواست نسبت به شب ادراری کودکان خود بی اعتنا نباشند. به گزارش برنا؛ مهری مهراد، افزود: شب ادراری در کودکان خیلی شایع است که اغلب مشکل خاص زمینه‌ای ندارند. وی با تاکید بر توجه والدین به مسئله شب ادراری کودکان، تصریح کرد: گاهی شب ادراری می‌تواند یک علت بیماری زمینه‌ای خیلی حاد و مادر زادی یا مشکلات کلیوی و مثانه باشد. مهراد ادامه داد: اگر بی اختیاری ادراری کودکان در طول روز اتفاق بیافتد، می‌بایست حتماً توسط والدین نزد پزشک متخصص برده شوند تا مورد معاینه و چکاب قرار بگیرند. وی افزود: پسر بچه‌ها در سنین ۳.۵ تا ۴ سالگی به مرحله کنترل ادرار و مدفوع می‌رسند و دختر بچه‌ها در سنین ۳ تا ۳.۵ سالگی به این مرحله می‌رسند. مهراد با تاکید بر اینکه بی اختیاری ادرار در طول روز و هنگام بیداری کودکان یک مسئله مهم است، تصریح کرد: این قبیل مشکلات صد در صد علت خاصی دارد و کودک باید مورد چکابقرار گیرد. رئیس انجمن نورویورولوژی ایران، در ادامه با بیان این مطلب که عفونت‌های ادراری در سنین یائسگی خیلی شایع است، تاکید کرد: توصیه ما به زنان میانسال، انجام معاینات دوره‌ای است.

 

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

ساناز کریمی درگذشت

کلیدواژه: افتتاح طرح سازمان جهاد کشاورزی استان قم

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۸۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارزش محصولات بخش کشاورزی کرمان ۲۰ هزار میلیارد تومان است
 • تبدیل جنوب کرمان به هاب گلخانه‌ای کشور
 • مدرن‌سازی کشاورزی در آذربایجان‌غربی
 • هر هکتار گلخانه؛ ‌۱۰ شغل جدید
 • رونق کشت مکانیزه در کشت و کار شالیکاران شمال کشور
 • پیشگامی اصفهان در توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای
 • آغاز کشت ذرت در سطح 20 هزار هکتار از مزارع کشاورزی استان
 • بازگشت واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال گلخانه‌ای به چرخه تولید
 • برداشت ۲۵۱ تن انواع محصولات گلخانه‌ای در سال زراعی جاری
 • 251 تن محصولات گلخانه ای در قصرشیرین برداشت شد
 • ۴۵ هزار هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند
 • صرف ۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان/ سطح مبارزه به 169 هزار هکتار رسید
 • کرمان گلخانه طبیعی ایران
 • ۱۳۴هکتار گلخانه در استان سمنان ایجاد شد/ضرورت ترویج کشت گلخانه‌ای
 • رئیس جهادکشاورزی استان: ۱۳۴ هکتار گلخانه در سمنان ایجاد شده است
 • کشت نشایی چغندرقند در ۳۰ هکتار از اراضی کوهدشت اجرایی می‌شود
 • گلخانه ها؛ بستری برای اشتغال
 • کشت گیاه کینوا برای نخستین بار در همدان
 • سرپرست فرمانداری بوکان بر تسریع در روند ایجاد سایت گلخانه‌ای سریل آباد تاکید کرد