به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید محمد سعیدی قبل از ظهر پنج شنبه در آیین خطبه خوانی و شکرگزاری خدمات آستان مقدس حضرت معصومه (س) در ماه مبارک رمضان که در شبستان امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به سالروز تخریب قبور ائمه (ع) در بقیع، اظهار کرد: بغض نا اهلان نسبت به اهل بیت (ع) همواره در تاریخ مشهود است و این بغض نه تنها در زمان حیات ایشان وجود داشت بلکه پس از شهادتشان نیز ادامه داشت و مانع از وجود بقاع بر مزار ایشان شدند.

وی با اشاره به روایتی که هشام بن حکم از موسی بن جعفر (ع) نقل می‌کند، گفت: بر اساس این روایت خداوند برای مردم دو حجت باطنی و ظاهری روی زمین قرار داده است که حجت ظاهری قرآن، اهل بیت (ع) و ائمه (ع) را شامل می‌شوند و حجت باطنی همان عقل است.

امام جمعه قم ادامه داد: گرچه از نظر بزرگی و مرتبت کتاب‌های الهی بالاتر از عقل است اما به برکت عقل انسان راه درست را از نادرست تشخیص می‌دهد و از جهنم گریزان و دست به دامان اهل بیت (ع) می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر عقل نباشد انسان به خمودی گرایش پیدا می‌کند، گفت: در این صورت اگر پیامبری مانند حضرت نوح (ع) هم عروج کند و ۹۵۰ سال به تبلیغ اهتمام داشته باشد، نمی‌تواند موفق شود.

آیت الله سعیدی، پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی را نتیجه عقل و در نهایت تصمیم شایسته مردم ذکر و تصریح کرد: مردم با خرد جمعی طاغوت را سرنگون کرده و پرچم جمهوری اسلامی را بر بلندای ایران به اهتزاز در آوردند که رود خروشان این انقلاب همواره در حال حرکت است.

نماینده ولی فقیه در استان قم با اشاره به نادانی دشمنان اسلام و اهل بیت (ع) عنوان کرد: این افراد به دلیل بی عقلی و نداشتن خرد؛ با ذکر نام خدا و پیامبر؛ سر مردم را بریدند و زن و بچه‌های بیگناه را به خاک و خون کشیدند و برای نشان دادن این حرکت فجیع و غیر انسانی پرچم شیطان را به اهتزاز در آوردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با تأکید بر اینکه خدمت به اهل بیت (ع) نیاز به تشریفات ندارد، گفت: هرکسی که در هر لباسی خدمتگزار اهل بیت (ع) باشد نامش در دفتر الهی ثبت می‌شود.

آیت الله سعیدی در بخش پایانی سخنان خویش با تأکید بر اینکه قم حرم اهل بیت (ع) است، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم که چهره حرم را حفظ کنیم و با توجه به اینکه قم در طول تاریخ به عنوان یک الگو معرفی شده است باید تلاش شود تا این شهر در تمام زمینه‌ها اعم از حجاب، کسبه، بازار، فعالیت‌های علمی و… همچنان به عنوان الگو باقی بماند.

کد خبر 4639910

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اهل علم را گرامی بدانیم/ توجه صدوقی سها به ناخوانده های فلسفه ایران است

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛  دکتر مهدی محقق بیان کرد:  امروز جمع شده‌ایم تا از جایگاه علمی، فلسفی  و ادبی استاد به نام و بزرگی همچون "منوچهر صدوقی سها" ، که هم در حقوق مهارت دارند و هم در فلسفه، تقدیر به عمل آوریم.

وی افزود: استاد صدوقی سها، از نوادر کسانی است که به آن قسمت از تاریخ علم و فلسفه ایران توجه کردند که مهجور است. گفته شده مطالعات فلسفی در ایران، با ابن رشد ختم شد. اما این اشتباه است زیرا در ایران به برکت تشیع، در دوره‌ای فلسفه بالیدن گرفت که فرنگی‌ها از آن اطلاع ندارند. ما بعد از میرداماد، فلاسفه زیادی داریم از جمله حاج ملاهادی سبزواری که فلسفه را زنده نگه داشتند.

صدوقی گفت:حکیم کسی است که علم و حکمت (فلسفه) در وجودش مطرح باشد، این سنت از قدیم تا همین امروز در کشور ما بوده است و صدوقی سها، بدون هیچ ادعایی و بی‌سرو صدا، آثار زیادی را تألیف کرد.

دکتر حکمت الله ملاصالحی در این مراسم گفت: تمدن دوره جدید، بی‌شب‌ترین تمدن در دوره جدید است؛ این تمدن، تمدن روز است و شب ندارد. در ادبیات عرفانی ما آنقدر از وجه رازآمیز شب سخن گفته شده که موجب حیرت است اما در دوره جدید، هیچ رویدادی به شب نسبت داده نمی‌شود ولی آقای دهباشی، این وجه رازآمیز را زنده کرد. در اشعار مولانا هم شب نقش تعیین کننده‌ای در انسان بودن ما و انسان ماندن ما داشته است. حافظ، شب‌آگاه‌ترین شاعر تاریخ ما است.

وی افزود: تمامی ارزش‌های ما، روی تاریخ زلزله‌خیز بنا نهاده شده‌اند. اگر همه ارزش‌های ما روی این گسل‌های زلزله خیز تاریخ هستند، چرا از بین نمی‌روند؟ روزگار ما، زلزله‌خیزترین عصر تاریخ است. اندیشه‌های قطبی به موزه‌های تاریخ پیوسته‌اند. در چنین دورانی مشعل‌داران دانایی، با مجاهدت خویش، مشعل دانایی را زنده نگه می‌دارند. استاد صدوقی سها یک چنین شخصیتی است و این رسالت کمی نیست. شناخت، جسارت و دلیری به میدان آمدن و شناخت و نقد نظام دانایی و ارزشی دوره جدید، ویژگی دیگر ایشان است.

دکتر نصرالله حکمت، طی سخنانی اظهارداشت: به اعتقاد من، صدوقی‌سها، یک استاد فلسفه به معنای رایج و متعارف آن نیست که مباحث فلسفی را می‌دانند و آنها را در قالب تکرار مکررات، مطرح می‌کنند. ایشان یک فیلسوف است و دغدغه فلسفه و تفکر دارد و در یک سلوک عقلی و فلسفی به سر می‌برد.

وی افزود: صدوقی‌سها، بر خلاف آنچه مستشرقان می‌گویند، قائل به استقلال فلسفه اسلامی و اصالت تفکر حکمای مسلمان است و در کتاب اخیرش، «شناخت تاریخ استعلایی فلاسفه اسلامی»، این دغدغه را به خوبی نشان داده‌اند. امروز فلسفه اسلامی دچار انسداد و انجماد شده است. صرف خواندن فلسفه اسلامی، به معنای جریان و نشاط آن نیست. ارتباط فلسفه اسلامی با زندگی امروز قطع شده است و نمی‌تواند درباره مسائل اجتماعی و سیاسی حرف بزند. این وضعیت هم عامل بیرونی دارد هم درونی. عامل بیرونی آن، مطالعات مستشرقان است که فلسفه اسلامی را حاشیه‌نشین فلسفه یونان و نوعی کلام می‌دانند که با مرگ ابن‌رشد، به پایان رسیده است. عامل درونی آن که باعث انجماد فلسفه اسلامی شده، آن است که ما دست به چند تقلیل وحشتناک زده‌ایم.

وی افزود: جناب استاد صدوقی‌سها، با نوشتن آثاری، دغدغه جریان فلسفه اسلامی را نشان می‌دهند. نکته دیگر، توجه ایشان به جوانبی از فلسفه اسلامی است که هیچ‌کس به آن توجه نکرده است. ما گمان می‌کنیم بعد از صدرا فلسفه اسلامی تعطیل شده ولی ایشان دوره صدرا تا امروز را مطالعه کردند و فلاسفه را به ما شناساندند. نکته سوم آنکه ایشان درباره چگونگی اسلامیت این فلسفه بحث کرده‌اند. وجه دیگر شخصیت ایشان آن است که در حالی که امروز ارتباط بین استادان و متفکران فلسفه برقرار نیست و آنها با هم گفتگو نمی‌کنند و توجه به آراء دیگران ندارند، ولی استاد صدوقی به آراء دیگران توجه دارند.

دکتر حسن بلخاری، در این مراسم بیان داشت: ما در دوره صفوی، برای اولین بار تاریخ‌نگاری هنر را آوردیم و در آنجا از نقاشان و… و از چهره‌گشایان گفتیم. در عصر صفوی، برای نگارگر از کلمه «چهره‌گشا» استفاده می‌شد. گشودن و فتح و فتوح، در جهان ایرانی ما، مفهوم دیگری داشت. چهره گشودن، کشف بطن و سیرت چهره بود. کلمه «منوچهر» در اصل «مینوچهر» است. یعنی آنکه چهره مینوی دارد. یعنی کسی که باطن مینوی دارد. دوم کلمه «صدوقی» است که احتمالاً‌ نسبت دارد با شیخ صدوق که از بزرگ‌ترین علمای علم رجال است. «سها» هم به معنی ستاره است. این از نام استاد.

وی تصریح کرد: وارستگی از عمل، صنعت مهمی است که من در صدوقی آن را دیدم. غرّه شدن به عمل طناب ‌داری است که بسیاری به آن مبتلا هستند.

بلخاری ادامه داد: کاری را با هم شروع کردیم. صدوقی می‌خواهد ریشه‌های اسلامی فلسفه را پیدا کند، این به معنای یونانی زدایی از فلسفه نیست. من درباره کار ایشان می‌خواهم بگویم صدوقی می‌خواهد ریشه استدلال‌های فقهی را در کلام معصوم پیدا کند. در تحقیق می‌توان این گونه ریشه‌ها را کشف کرد و استاد در حال چنین کاری هستند.

احمد مهدوی دامغانی، طی پیام ویدئویی، از شخصیت منوچهر صدوقی سها تقدیر کرد. منوچهر صدوقی سها، در این مراسم اظهار داشت: اولین حرف بنده آن است که در این لحظه در درون من فقط شرمندگی است که می‌گذرد. اما آنچه مرا آرام می‌کند آن است که معلوم است استادان عظام کاری به بنده ندارند، تمجید فکر و تفکر است که جریان دارد. مطلب دیگر آنکه از الطاف دوستان متشکرم که این مجلس را تدارک دیدند. و با قدر دانی از استادانش سخنان خود را به پایان رسانید. 

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پسر سیدحسن خمینی: متصدیان دفتر رهبری من را به صف اول نماز عیدفطر راهنمایی کردند

کلیدواژه: ماه مبارك رمضان قم حرم حضرت معصومه س

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۶۸۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دهه کرامت تجلی محبت شیعه و اهل سنت هرمزگان به ساحت مقدس اهل بیت است
 • نشست علمی «تمدن نوین اسلامی در آئینه تقریب با تاکید بر اندیشه‌های مقام معظم رهبری» برگزار شد
 • تاج: هیات های مذهبی متکی بر مردم و ارداتمندان اهل بیت است
 • غذاهای فرآوری شده شما را مبتلا به «زوال عقل» می‌کند
 • هک مغز برای بازسازی چهره افراد
 • علمای اهل سنت: تحریم ها، سلاح دشمنان برای ایجاد فتنه ای جدید است/ فرمایشات رهبری،عامل خاموشی فتنه بود
 • هک مغز انسان برای بازسازی چهره افراد بر مبنای تصور شخصی
 • داستان خطبه های ۲۹ خرداد/ «جمهوری اسلامی اهل خیانت در آرا نیست»
 • اهتزاز پرچم عزا بر فراز مرقد حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
 • یک کودک وحشت‌زده چگونه یک مدیر بورژوا می‌شود؟
 • سه روزی که بر اهل بیت (ع) سخت گذشت
 • نباید افشای چهره پلید آمریکا فراموش شود
 • دبیر کل بنیاد هابیلیان: منافقین مسعود رجوی را پنهان کردند تا چهره کنونی خود را سفید کنند
 • همه بازیگران چهره، حرفه‌ای نیستند
 • اردیبهشت نام دیگر توست؛ عاشقانه‌ای دیگر از مدافعان حرم
 • 31 خردادماه؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون حفظ كل قرآن بیت‌الاحزان
 • برگزاری بیش از ۶۰ کلاس معارفی در حرم بانوی کرامت
 • تخطئه شیخ انصاری تخطئه امام(ره) است/ استفاده مادی از اهل بیت(ع) بدبختی است
 • رییس مرکز فوریت‌های پزشکی کرمانشاه چهره برتر اجرایی اورژانس پیش بیمارستانی شد