ارتش یمن در تغییر استراتژی خود و حملات هوایی به فرودگاه های عربستان موفق عمل کرده و شکست تسلیحات نظامی و رادارهایی آمریکایی را به اثبات رساند. ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، صنعا در اجرای تهدیدات خود درمقابل ائتلاف عربستان و امارات در خصوص معادله فرودگاه ها و همچنین حملاتی که هفته های قبل ترتیب داد موفق عمل کرده است. در حاشیه این اتفاق، مبارزان یمنی بار دیگر توانایی خود را در استفاده از تجربه و حفظ خط خود برای بالا بردن و گسترش توانایی های کمی و کیفی ثابت کردند. این حالت درعربستان کاملا برعکس است، طولانی کردن جنگ توسط عربستان در این زمان محاسبات دردناک و جبران ناپذیری به این کشور تحمیل کرده است.

موفقیت عملیات هفت پهپاد در خط ابقیق- ینبع در اواسط ماه مه در حمله ای که در یمن تحت عنوان عملیات نهم ماه رمضان شناخته شد، نشان دهنده یک مرحله جدید از درگیری است. اتفاقی که دیروز رخ داد تنها یک ایستگاه جدید در حملات صنعا در چارچوب پاسخ به حمله ائتلاف عربستان و امارات ضد یمن بود که 300 تاسیسات حیاتی را برای اهداف احتمالی آماده کرده بود. منابع پیش رو در جنبش انصارالله هدف قرار دادن فرودگاه ابها را (فرودگاه منطقه ای در شهر عسیر که پروازهای داخلی و خارجی را هدایت می کند) در چارچوب یک معادله ساده قرار می دهند: فرودگاه های یمن را بازکنید تا حملات به فرودگاه های عربستان و امارات متوقف شود. محمد عبدالسلام رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا در کامنت خود اعلام کرد که صنعا حمله به فرودگاه های امارات و عربستان را با تهدید به حمله موشکی اجرا کرد که ریاض هم به آن اعتراف کرده است و همین دلیل تعطیلی فرودگاه است. عبدالسلام روز گذشته اعلام کرده بود که در پی بسته شدن فرودگاه بین المی صنعا و کوتاهی سازمان ملل متحد در انجام هرکاری، این حق کشورهای دشمن است که فرودگاه هایشان در معرض آتش قرار بگیرد.

اعتراف رسمی عربستان به هدف قرارگرفتن فرودگاه «ابها»پاسخ یمنی‌ها به تجاوزات مستمر سعودی‌ها؛ حمله موشکی به فرودگاه «ابها» در عربستان

برای اولین بار است که صنعا تا این اندازه به اهداف غیرنظامی نزدیک می شود. منابع نیروهای یمنی در مصاحبه با روزنامه الاخبار بر توجیه قانونی بودن این اعمال تاکید کرد. این منابع اشاره کردند که سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح هشدار داده است که شهروندان در کشورهای دشمن از حضور در فرودگاه ها و تاسیسات حیاتی اجتناب کنند.

از زمان عملیات روز نهم از ماه مبارک رمضان، ابتکارات نظامی ارتش یمن در مقابل عربستان تغییر کرد. از جمله این ابتکارات حمله با چند هواپیمای قاصف ک2 به انبارهای اسلحه و رادار و اتاق کنترل در پایگاه هوایی ملک خالد در خمیس مشیط و هدف قرار دادن پایانه ها و ایستگاه های هواپیماهای بدون سرنشین در فرودگاه جیزان است. علاوه بر این حملات وسیع در نجران که منجر به سقوط 20 پایگاه عربستان در 72 ساعت شد و 75 جنگنده نتوانستند آن را متوقف کنند نیز از جمله این ابتکارات بود. این عملیات ها هربار شدید تر می شوند و اگر این استراتژی هم چنان ادامه یابد معادله جنگ به گونه ای می شود که عربستان و آمریکا که از آن حمایت می کند اصلا آن را نمی خواهند. همچنین این استراتژی، شکست سلاح های آمریکا و ناتوانی تکنیک های حفاظت و سیستم های آنها در زمینه واکنش به این نوع حملات پهپادی، و نیز ضعف زرادخانه های موشکی آن را آشکار می کند.

منابع نظامی هشدار می دهند که همه فرودگاه ها در عربستان و امارات در معرض هدف گیری هستند تا زمانی که فرودگاه صنعا باز شود.این منابع تاکید کردند که یمن توانایی اجرای این تهدید را دارد. منابع نظامی در ادامه اعلام کردند که هدف قرار دادن برج فرودگاه ابها موجب خسارت و تعطیلی آن شده است. نوع موشک های استفاده شده در این عملیات، کروز با برد 2500 کیلومتر است. منابع همچنین اضافه کردند که بگذارید نیروهای دشمن وقت خود را صرف بررسی و جستجوی بقایای موشک ها کنند، خودمان در فرصت مناسب جزئیات آنها را اعلام می کنیم. بااین حال جستجو در بایگانی نیروهای یمنی نشان می دهد که یمن دوبار پیش از این در حمله به ابها از این نوع موشک ها استفاده کرده بود؛ بار اول به صورت آزمایشی بود و بار دوم رآکتورهای هسته ای در ابوظبی را به شدت مورد هدف قرارداد.

این نکته قابل توجه است که نیروی موشکی یمن در صحنه های پرتاب موشک کروز قرار گرفته است. با وجود عدم وضوح بالای پارامترهای فنی این نوع از موشک ها، به نظر می رسد که پس از پرتاب، شبیه به یک هواپیمای کوچک حدود 5 متری که کلاهک انفجاری آن گاهی به بیشتر از 400 کیلوگرم می رسد عمل کرده و چند ثانیه پس از پرتاب از موتورهای تقویت کننده خود جدا می شود.

انتهای پیام/

R36346/P/S8,90,1128/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "عربستان سعودی" اخبار "یمن"

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اختلافات عربستان و امارات در جنوب یمن رو به وخامت است؟

به گزارش فارس، یمن در پنجمین سال جنگ ائتلاف سعودی اماراتی علیه خود، شاهد اختلافات بیشتر ریاض و ابوظبی است. 

پس از آنکه با عقب‌نشینی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی (انصارالله) از شهرهای جنوبی و قرار گرفتن کنترل چهار پنج استان جنوبی یمن، اندک اندک اختلافات عربستان و امارات آغاز شد و این اختلافات در درگیری نیروهای متحد امارات با نیروهای دولت «عبدربه منصور هادی» که مورد حمایت ریاض است، آشکار شد.

در جدیدترین مورد درگیری‌های دو طرف، روز دوشنبه (23 ژوئن، دوم تیرماه)  منابع محلی در شهر «عتق» مرکز استان شبوه اعلام کردند، نیروهای مورد حمایت امارات به فرودگاه این شهر حمله کرده‌اند و درگیری‌های شدیدی میان نیروهای مذکور و نیروهای دولت مستعفی آغاز شده است.

وبگاه خبری «الخبر الیمنی» گزارش کرد که نیروهای موسوم به «النخبه الشبوانیه» [نیروهای ویژه شبوه] مورد حمایت امارات بر ورودی‌های شهر عتق در مرکز استان شبوه مسلط شده‌اند. در پی این درگیری‌ها حداقل پنج نفر از نظامیان دولت مستعفی یمن و یک نیروی امنیتی از النخبة الشبوانیة زخمی شدند.


موقعیت استان شبوه و شهر عتق / اندازه بزرگ‌تر اینجا

 

در کشاکش این اختلاف، آنچه «شورای انتقالی جنوب» نامیده می‌شود، و مورد حمایت امارات است، از روز گذشته هواداران خود را به تجمع در استان شبوه فراخوانده است؛ طبق گزارش وبگاه خبری «اخبار الیوم»، این فراخوان «اعلام جنگ علیه دولت هادی» توصیف شده است. 

این شورا از هواداران خود خواسته امروز در شهر عتق (مرکز استان شبوه) تجمع کنند و با این کار حمایت خود را از نیروهای «النخبة الشبوانیة» نشان بدهند. این شورا به دنبال تأیید مردمی برای اقدامات نظامی این نیروها علیه دولت عبد ربه منصور هادی است که مورد حمایت عربستان سعودی است. اختلافات نیروهای متحد امارات و عربستان تا جایی بالا گرفته که شورای انتقالی جنوبی، نیروهای هادی را «نیروهای تروریسم و اشغالگر شمالی»‌ توصیف کرده است. 

طبق سایت اطلاع‌رسانی شورا، در بیانیه و فراخوانی که شورای انتقالی جنوب منتشر کرده، خود را به «آزادسازی صحرای حضرموت، بیحان و میکراس» متعهد دانسته است تا اینکه جنوب یمن قوای خود را بازیابد و مستقل شود. 


منصور هادی متحد بن سلمان و الزبیدی متحد بن‌زاید

 

اختلافات؛ از درگیری تا کودتای امارات

منابع خبری و تحلیلگران امور یمن، اختلافات اخیر میان نیروهای متحد ریاض و ابوظبی در جنوب یمن را، کودتای امارات علیه عربستان توصیف کرده‌اند.  تحرکات اخیر نیروهای متحد امارات علیه نیروهای دولت مستعفی یمن به ریاست هادی، در چند استان جنوبی، در راستای کودتای ابوظبی علیه دولت هادی تعبیر شده که هدفش جدا کردن جنوب یمن و حمایت از آن تحت عنوان «استقلال جنوب» است که عملا به معنای تجزیه یمن خواهد بود. 

هشدار به تجمع‌کنندگان در شبوه

در مقابل فراخوان متحدان امارات، متحدان ریاض نیز بیانیه هشدار آمیز دادند. طبق گزارش وبگاه خبری «المشاهد» یمن، سرتیپ احمد مساعد حسین عضو گروه موسوم به «الهیئة الشعبیة» درباره فراخوان‌ها تحریک‌آمیز برای «تجمع و کوبیدن بر طبل فتنه در مرکز استان شبوه در شهر عتق» هشدار داد. 

سرتیپ حسین در این خصوص اعلام کرده، آنانکه دعوت به تجمع برای تأیید یک طرف علیه طرفی دیگر می‌کنند، فتنه‌گر و خصم مردم شبوه و مخالف ثبات و امنیت آن هستند و مسئولیت ناامنی بر عهده آنان است و تجمع‌کنندگان بازداشت خواهند شد.

این مقام نظامی یمنی نزدیک به دولت مستعفی یمن، درباره هرگونه درگیری نظامی هشدار داده و خواستار تشکیل کمیته‌ای بی‌طرف برای روشن شدن حقایق و پایان دادن به دو دستگی‌ها در شبوه شده است. 

شورای انتقالی کیست؟

شورای انتقالی جنوب که خواستار جدایی جنوب یمن از شمال یمن است، یازدهم ماه می سال 2017 (اردیبهشت 1396) در شهر عدن، جنوبی‌ترین شهر یمن و دومین شهر بزرگ این کشور اعلام موجودیت کرد. 

این شورا با حضور شماری از سیاسیون و مسئولان قبیله‌ای و نظامیان شهر عدن به همراه «عبدروس الزبیدی» استاندار وقت عدن که تصاویرشان به همراه پرچم «جمهوری یمن جنوبی» زنده از تلویزیون محلی پخش شد، اعلام موجودیت کرد. 


شورای انتقالی جنوبی یمن

 

طبق گزارش «بی.بی.سی عربی»، ریاست این شورا را «هیئت رئیسه شورای انتقالی جنوبی» بر عهده دارد. الزبیدی در آن روز اعلام کرد که این شورا 26 عضو دارد که پنج نفرشان استانداران پنج استان جنوبی یمن و دو نفر از وزرای دولت (مستعفی) یمن هستند و این هفت نفر مسئولیت مدیریت و نمایندگی استان‌های جنوبی را بر عهده دارند. 

هر چند این شورا در ماده دو اساسنامه یا بیانیه موجودیت خود از «ادامه شراکت جنوب با ائتلاف عربی در مقابله با توسعه نفوذ ایران در منطقه و شراکت با جامعه بین‌الملل در جنگ علیه تروریسم» سخن گفته بود، اما این شورا با مخالفت منصور هادی و دولت او روبه‌رو شد و در بیانیه‌ای که پس از بیانیه شورای انتقالی، در ریاض از طرف دولت هادی منتشر شد، بر «رد قاطع» این شورا تأکید شد. 

اختلافات عربستان و امارات از بدو تشکیل این شورا در سال 2017 آغاز شده و تاکنون ادامه یافته و به درگیری‌های نظامی در استان شبوه و عدن رسیده است. عدن از دیگر شهرهای جنوبی یمن است که نیروهای متحد امارات این روزها در آن بشدت فعال شده‌‌اند. هفته جاری، یکی از فرماندهان نظامی دولت مستعفی یمن اعلام کرد،‌ امارات طرحی دارد تا با حمایت از جدایی‌طلبان، بر یمن مسلط شود.

«مهران قباطی» فرمانده تیپ زرهی چهارم گارد ریاست جمهوری دولت مستعفی یمن در فایل صوتی فاش شده می‌گوید؛ در پی بسیج نیروهای موسوم به شورای انتقالی جنوب یمن برای تسلط بر این شهر ساحلی، اوضاع در عدن بد است.

دیدار هیأتی آمریکایی با رئیس شورای انتقالی

یک هفته قبل، سه‌شنبه هجدهم ژوئن، «ژرالد وایرشتاین» سفیر سابق آمریکا در یمن، در رأس هیأتی از کارشناسان آمریکایی، با «عیدروس قاسم الزبیدی» رئیس شورای انتقالی دیدار کرد. 


هیأت آمریکایی و عیدروس الزبیدی

 

برخی ناظران سیاسی این دیدار را حمایت از شورا می‌دانند که رویکرد جدایی‌طلبانه از یمن دارد. این هیأت شامل هجده پژوهشگر و کارشناسان از اندیشکده‌های مهم و راهبردی مختلف در آمریکا بوده است که الزبیدی در این دیدار از حضور این هیأت آمریکایی بشدت ابراز خرسندی و ابراز امیدواری می‌کند که این دیدار، باب دیدارهای بیشتر و در سطوح عالی‌تر را باز کند. 

الزبیدی در این دیدار با رویکرد جدایی‌طلبانه این شورا تأکید و از هیأت آمریکایی خواست که «پیام شورا و مردم جنوب یمن را به مردم آمریکا و سران آن برسانند تا حق مردم جنوب یمن در بازپس‌گیری کشورشان با مرزهای 21 می 1990 را درک کنند». 

به نظر می‌رسد آنچه در جنوب یمن در جریان است، از یک سو قربانی شدن منافع مردم جنوب یمن میان ابوظبی و ریاض است و از سویی دیگر تجزیه شدن یمن که در نهایت به سود آمریکا خواهد بود. 

      

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: اخبار عربستان سعودی اخبار یمن اخبار عربستان سعودی اخبار یمن

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۷۲۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شلیک موشک بالستیک به مقر فرماندهی متجاوزان سعودی/ حمله پهپادی گسترده به فرودگاه های ابها و جیزان
 • سعودی‌ها در تیررس یمنی‌ها
 • مواضع حساس سعودی در تیررس یمنی‌ها
 • یمنی ها سعودی را کلافه کردند/ حملات سنگین به فرودگاه های عربستان/ هواپیماهای سعودی زمین گیر شدند
 • مواضع حساس سعودی در تیررس یمنی‌ها/فرودگاه‌هایی که دیگر امن نیستند
 • انصار الله یمن باز هم حمله گسترده هوایی به 2فرودگاه عربستان انجام داد
 • شلیک دقیق پهپادهای یمنی‌ به فرودگاه‌های ابها و جازان
 • حملات پهپادی گسترده به فرودگاه‌های أبها و جیزان/ الحوثی: عملیات ما پاسخی طبیعی به تجاوز مستمر سعودی است
 • یگان پهپادی ارتش یمن بار دیگر فرودگاه‌های ابها و جیزان را هدف قرار داد
 • ضریب نفوذ تلفن ثابت در چهارمحال و بختیاری ۲۶.۸ درصد است
 • حمله پهپادي يمن به فرودگاه هاي ابها و جيزان عربستان
 • حمله پهپادی انصارالله یمن به فرودگاه‌های ابها و جیزان
 • حمله پهپادی انصارالله یمن به فرودگاه های جیزان و أبها
 • حمله پهپادی انصارالله یمن به فرودگا ههای جیزان و أبها
 • یمن بار دیگر ۲ فرودگاه سعودی را هدف قرار داد
 • حمله گسترده پهپادهای یمنی به فرودگاه ابها
 • پهپادهای رزمندگان یمنی و کابوس آل سعود
 • ادعای رویترز درباره ارسال پیام فرانسه، انگلیس و آلمان به ایران/شلیک ۲۲۶ موشک بالستیک به سمت عربستان و حمایت آمریکا/عملیات گسترده «حشد شعبی» در مرزهای سوریه و عراق/ ادعای بی‌اساس وزیر خارجه مصر علیه ایران
 • شلیک ۲۲۶ موشک بالستیک به سمت عربستان