آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی با شرکت بیش از ۶۱۴ هزار داوطلب امروز و فردا ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه جاری در ۱۳۲ کد رشته امتحانی برگزار می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ به همراه اولین مرحله المپیاد علمی دانشجویی کشور در ۶ گروه آموزشی و ۱۳۱ کدرشته برای تمامی دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی با حضور ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب در روزهای ۲۳ و ۲۴ خرداد ۹۸ برگزار می‌شود.

از تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب این آزمون تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر معادل ۵۰.۱۰ درصد داوطلبان زن و تعداد ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر معادل ۴۹.۹۰ درصد داوطلبان مرد هستند.

تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ نسبت به آمار داوطلبان سال ۹۷ این آزمون ۱۲۱ هزار و ۵۰۲ نفر کمتر است.

در گروه علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب در ۴۵ کدرشته، در گروه علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۱۷ کدرشته، در گروه فنی و مهندسی ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ داوطلب در ۲۴ کدرشته، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب در ۲۳ کدرشته، در گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب در ۱۳ کدرشته و در گروه دامپزشکی یک هزار و ۳۹۵ داوطلب در ۹ کدرشته به رقابت می‌پردازند.

از میان ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب شرکت کننده، تعداد ۴۰ هزار و ۶۶۹ داوطلب نیز در کدرشته های دوم (شناور) شرکت کرده اند که از این تعداد ۱۸ هزار و ۳۹۳ نفر معادل ۴۵.۲۳ درصد داوطلبان زن و تعداد ۲۲ هزار و ۲۷۶ نفر معادل ۵۴.۷۷ درصد داوطلبان مرد هستند.

با توجه به مجموع داوطلبان در کدرشته های اول و کدرشته های شناور در مجموع تعداد ۶۵۵ هزار و ۵۵۲ کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ صادر شده است. که از این تعداد ۳۲۶ هزار و ۴۴۷ کارت مربوط به خواهران و ۳۲۹ هزار و ۱۰۵ کارت مربوط به برادران است.

در آزمون صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد ۲۹۹ هزار و ۵۶۴ داوطلب در ۳۲ کدرشته، در بعدازظهر پنجشنبه ۲۳ خرداد ۸۲ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۶۳ کدرشته و در صبح جمعه ۲۴ خرداد ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ کدرشته به رقابت می‌پردازند.

پس از برگزاری آزمون و اعلام نتایج اولیه به صورت کارنامه، کارنامه در نیمه دوم تیرماه منتشر می‌شود و دفترچه راهنمای انتخاب رشته پس از انتشار کارنامه در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. مجازین به انتخاب رشته می‌توانند در تیرماه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ در اواخر شهریورماه اعلام می‌شود و ظرفیت پذیرش در مجموع همه دانشگاه ها حدود ۳۵۰ هزار نفر است.

کنکور امسال به علت سیل با تاخیر برگزار شد.   دانلود  

منبع: شبکه خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چند توصیه به دانش‌آموزان کنکوری

کارشناس اداره مشاوره اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: داوطلبان در ایام نزدیک به کنکور سراسری ساعات مطالعه خود را کاهش دهند و بیشتر استراحت کنند، همچنین در این مدت می‌توانند سوالات علامت‌دار شده یا فرمول‌ها را مرور کنند.

سید علی‌اکبر میرابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هر داوطلبی در طول چندماه گذشته بسته به شرایط زمانی و مطالعه‌ای که داشته است، تلاش کرده خود را به یک سطح مطالعاتی برساند. برخی اشتباهات محاسباتی که داوطلبان دارند این است که فکر می‌کنند با ایجاد فشردگی بیشتر در برنامه خود و افزایش تلاش خود می‌توانند خود را به داوطلبانی که از آن‌ها جلوتر هستند، برسانند.

وی افزود: بهتر است در دو هفته پیش از کنکور برنامه منظمی را برای خود در نظر بگیرند. مطمئناً خیلی از داوطلبان تاکنون برنامه‌های مطالعاتی و تغذیه‌ای داشته‌اند. هر شب بهتر است داوطلب به مدت چند دقیقه تمام کارهایی را که قرار است در جلسه کنکور انجام شود، مرور کند. این کار موجب می‌شود عاداتی که در جلسه کنکور مورد نظر فرد است، در ذهن او تثبیت شوند.

کارشناس اداره مشاوره اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: خواب شبانه داوطلبان باید تنظیم شود. به طور مثال داوطلب باید ساعت ۱۱ شب بخوابد تا بتواند بعد از هفت ساعت خواب مفید، ساعت ۶ صبح از خواب بیدار شود. خیلی از داوطلبان در این روزها ممکن است صبحانه مناسبی نخورند یا صبحانه خود را خیلی دیرتر در ساعت‌های ۹ یا ۱۰ میل کنند؛ این داوطلبان باید تلاش کنند که این عادت را تغییر دهند و یک صبحانه مقوی و کم‌حجم را در برنامه خود قرار دهند.

میرابراهیمی افزود: داوطلبان باید هر روز صبح با یک روند مناسب به مدت سه تا چهار ساعت درس بخوانند. به شکلی که بیشتر این درس خواندن به شکل مرور یا جمع‌بندی باشد. ما نمی‌خواهیم در این دو هفته خستگی که در گذشته در داوطلب وجود داشته است، کماکان وجود داشته باشد. یکی از نکات خیلی مهم بروز استرس و اضطراب به واسطه فکر وسواس گونه درباره زمان و روز کنکور است. داوطلبان باید تلاش کنند که از تماس با افرادی که این احساس را در آن‌ها ایجاد می‌کنند، دوری کنند.

وی خاطرنشان‌کرد: فرمول‌ها و نکته‌ها در این مدت باقیمانده باید به طور سطحی مرور شوند. در هفته منتهی به کنکور بهتر است داوطلبان قدری متفاوت‌تر عمل کنند. مقدار مطالعه باید کمی تغییر کند. اغلب هرچه به سمت ماه‌های آخر می‌رویم، ساعات مطالعه داوطلبان افزایش پیدا می‌کند. برخی داوطلبان می‌گویند در ماه‌های آخر ۱۲ ساعت مطالعه را در برنامه خود قرار داده‌اند. ما توصیه می‌کنیم دانش‌آموزان تلاش کنند این ۱۲ ساعت مطالعه را در سه هفته آخر به ۱۰ تا ۸ ساعت کاهش دهند و فضای استراحت بیشتری را برای خود ایجاد کنند. افزایش ساعت مطالعه در روزهای پایانی ممکن است مشکلاتی را در روزهای پایانی برای دانش‌آموزان ایجاد کند.

کارشناس اداره مشاوره اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: داوطلب بهتر است حجم زیاد تست‌ها را نیز کاهش دهد و در روزهای پایانی به سمت تست زدن نرود تا از نظر روانشناسی علاقه مندی و اشتیاق خود را برای تست زدن حفظ کند. ما پیشنهاد می‌کنیم در هفته آخر یک آزمون جامع را در برنامه خود قرار دهند. فرمول‌ها یا سوالات علامت دار شده را نیز می‌تواند مرور کند. همچنین دروس عمومی را می‌توان به صورت سطحی و سریع، یک بار مرور کرد.

میرابراهیمی افزود: داوطلب باید استراحت کند و تفریحات خود را بیشتر کند اما نه تفریحاتی که هیجان بیشتری را در او ایجاد می‌کند. در هفته آخر نیز داوطلبان باید تلاش کنند به موقع بخوابند و هشت ساعت خواب کامل را داشته باشند. ما تاکید می‌کنیم که داوطلبان شب کنکور خواب مناسبی داشته باشند. در روز کنکور نیز این افراد باید یک صبحانه مقوی و کم‌حجم استفاده کنند.

وی ادامه داد: در زمان حضور در حوزه امتحانی نیز از صحبت درباره مطالبی که خوانده‌اند یا میزان ساعات مطالعه خود با سایر دوستان صحبت نکنند، چرا که این مرور می‌تواند موجب ایجاد اضطراب و یک مقایسه میان داوطلب و دیگران می‌شود. اشتباه فاحشی که داوطلبان دارند این است که نکات و یادداشت‌هایی را همراه خود می‌آورند و تا لحظه امتحان مطالعه می‌کنند؛ این کار درست نیست و ما به داوطلبان توصیه می‌کنیم در این زمان مطالعه‌ای نداشته باشند.


انتهای پیام

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: کنکور ارشد

منبع این خبر، وبسایت www.irinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۷۲۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جزییات کنکور ۹۸ / ریاضی دارای کمترین متقاضی
 • جزییات کنکور ۹۸/ افزایش ۶۴ هزار نفری داوطلبان؛ ریاضی دارای کمترین متقاضی
 • آزمون‌هاي ورودي تخصصي مقطع كارشناسي ارشد موسسه امام خمینی (ره)آغاز شد
 • اشتراک 80 درصدی منابع ارشد با منابع فعلی در طرح تجمیع علوم قرآن و حدیث
 • ۷۰ هزار نفر در آزمون ارشد پزشکی سال ۹۸ رقابت می کنند
 • بانک قرض الحسنه مهر
 • داوطلبان شرکت در آزمون سراسری۹۸ بخوانند
 • اعتمادسازی در حوزه‌های برگزاری کنکور سراسری در کهگیلویه مورد توجه باشد
 • آغاز ثبت‌نام آزمون قضاوت
 • آغاز ثبت‌نام آزمون تصدی منصب قضا
 • ثبت‌نام آزمون جذب عمومی تصدی منصب قضا ۹۸ آغاز شد
 • اطلاعيه‌ آزمون (جذب عمومي) ‌تصدي منصب قضاء سال 1398
 • ثبت‌نام آزمون تصدی منصب قضا آغاز شد
 • کدام داوطلبان می توانند در کنکور ۹۸ شرکت کنند؟
 • کنکوری های 98 بخوانند
 • کدام داوطلبان می توانند در کنکور ۹۸ شرکت کنند/ طراحی دو نوع سئوال
 • آیین رونمایی و ارسال تجهیزات پزشکی بانک امانات به ۲۴ استان کشور از سوی خیر داوطلب گلستانی
 • چند توصیه به کنکوری ها
 • قابل توجه داوطلبان شرکت در آزمون سراسری۹۸