رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: از ابتدای طرح تاکنون ثبت نام ۴۴ هزار و ۳۲۶ واحد را در سامانه جامع انبارهای استان داشته‌ایم. ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵ استانها مرکزی نظرات - اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، محمدرضا حاجی‌پور ظهر امروز در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی در بحث صادرات اظهار داشت: یکی از مواردی که در بحث صادرات وجود دارد، اینکه صادرکنندگان ما باید نرخ ارز را به صورت آزاد بگیرند و براساس قیمت نیمایی عرضه کنند، این از مشکلاتی است که عمده واحدهای صنعتی استان دچار شده‌اند و همین عامل سبب کاهش صادرات استان شده است.

وی افزود: به طوری که سال گذشته پیش‌بینی ما در حوزه صادرات غیرنفتی استان، بالغ بر یک و نیم میلیارد دلار بود که به همین سبب و در اثر سیاست‌‌گذاری‌های بانک مرکزی به یک میلیارد و 13 میلیون دلار رسید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: با پیگیری‌هایی که داشتیم این موضوع را منعکس کردیم و تاکید داریم تا سیستمی که درحال حاضر نرخ ارز و صادرکننده و تولیدکننده را رصد می‌کند این موضوع را مورد توجه قرار دهد.

حاجی‌پور بیان کرد: به دنبال فعالیتِ تُجاری که به عنوان واسطه وارد عرصه می‌شوند و صرافی‌هایی که به صورت واسطه‌ای نرخ دلار و ارز را تغییر می‌دهند، عمده ضرر به بخش تولید می‌رسد و این یکی از نکات مورد تاکید ما بوده که باید بتوان با سیاست‌ مدون و مشخصی برای ارائه تسهیلات ساده‌تر به بخش صادرکنندگان و تولیدکنندگان آن را برطرف کنیم.

وی با اشاره به قیمت‌گذاری‌های کالاهای پایه ادامه داد: در گذشته چون بحث محدودیت‌های ارزی نبود، خیلی از واحدهای تولیدی قیمت‌های پایه کالایی را به حد و اندازه‌ای که خودشان تشخیص می‌دادند یا براساس روندی که در بازار بود تعیین و نسبت به صادرات اقدام می‌کردند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: اما محدودیت‌های قیمت ارز سبب شد که به سراغ قیمت‌گذاری کالاها هم بروند، اینها نکاتی است که به نظر می‌رسد بانک مرکزی باید بازنگری ویژه‌ای در بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های خود داشته باشد، ما هم آمادگی داریم که با واحدهایی که در این زمینه دچار مشکل و چالش هستند تشکیل جلسه دهیم.

محدودیت‌های چند روزه صادرات کالاهای ایرانی به قطر رفع شدبخشنامه محدودیت صادرات کالا و مواد اولیه به صنوف استان تهران ابلاغ می‌شودصادرات کالا از گمرکات استان کرمانشاه 18 درصد افزایش یافت‌

حاجی‌پور افزود: به نظر می‌رسد که لحاظ کردن مشوق‌ها برای صادرکنندگان عمده می‌تواند عاملی برای تشویق صادرکنندگان کوچک برای توسعه صادرات خود باشد.

وی تصریح کرد: مکاتبه‌ای را در 23 اردیبهشت‌ماه امسال با مدیران دستگاه‌های اجرایی داشتیم، تعداد 170 قلم کالاهای تنظیم بازاری در سامانه جامع انبارها درحال حاضر بارگذاری شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به آخرین وضعیت فعالیت سامانه جامع انبارها در استان بیان کرد: از ابتدای طرح تاکنون ثبت نام 44 هزار و 326 واحد را در سامانه داشتیم که یک‌هزار و 921 مورد در حوزه صنعت، 13 هزار و 199 مورد در بخش کشاورزی، 26 هزار و 594 مورد در بخش اصناف، 938 مورد در بخش انبارها و و مراکز نگهداری کالا، 859 مورد در حوزه دام، طیور و آبزی، 122 مورد در بخش بهداشت و درمان و 703 مورد در حوزه معدن بوده است.

حاجی‌پور ادامه داد: استان مرکزی رتبه دوم را در حوزه سامانه جامع انبارها دارد، با توجه به ارزیابی‌های انجام‌شده، تعداد یک‌هزار و 614 مورد از انبارهای ثبت‌شده به تایید کاربران رسیده است، 2 هزار و 189 واحد هم به دلایل مختلف از قبیل تغییر کد پستی باطل شده بود که از سامانه حذف شده‌اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: از ابتدای شهریورماه سال گذشته تاکنون تمامی این واحدها ملزم به ثبت در سامانه شده‌اند که به دنبال آن 11 هزار و 832 مورد رسید-حواله داشتیم و از این تعداد 3 هزار و 809 مورد رسید و 8 هزار و 23 مورد حواله بوده است.

حاجی‌پور افزود: تمامی واحدهایی که انبارهای آنها در سامانه ثبت شده، ملزم هستند که اطلاعات و موجودی کالاهای خود را در این سامانه ثبت کنند تا بتوانیم در قالب مدیریت فرآیندها، انبارداری و انبارگردانی و امکان رصد کالا در زنجیره تامین این موضوع را دنبال کنیم.

وی با اشاره به مسائل و مشکلات در اجرای طرح سامانه انبارها گفت: یک موازی‌کاری بین سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا و سامانه جامع مدیریت کالا و خدمات وجود دارد که ابهاماتی را در زمینه وارد کردن اطلاعات در سامانه توسط واحدهای صنفی و صنعتی ایجاد کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به دیگر مشکلات پیش روی اجرای طذرح سامانه جامع انبارها تصریح کرد: عدم استقبال واحدهای تجاری، صنفی و صنعتی از ثبت در سامانه به علت شناسایی‌شدن و مشکلاتی نظیر دارایی، نبود ضمانت اجرایی لازم و کافی برای عملیاتی شدن سامانه با توجه به گذشت 2 سال از فعالیت این سامانه، ثبت بارنامه‌های صوری و نادرست با حجم بالا توسط شرکت‌های باربری، عدم تمایل رانندگان به دریافت بارنامه برخط الکترونیکی از مشکلات پیش روی اجرای این طرح به شمار می‌روند.

حاجی‌پور بیان کرد: بازرسی از 320 واحد ثبت‌شده در سامانه جامع انبارها توسط بازرسی صنعت و معدن انجام شد، 86 واحد شناسایی شده و مابقی به سبب نقص آدرس غیرقابل شناسایی بودند، از این 86 مورد هم 14 مورد اطلاعات را به صورت صحیح وارد کرده بودند، از این رو باید تاکید بر صدور بارنامه برای واحدهایی که در سامانه جامع انبارها ثبت نام نکرده‌اند بیشتر شود.

وی با اشاره به پیشنهادات برای پیگیری این سامانه گفت: اطلاع‌رسانی مجدد برای ثبت نام از طریق مرکز و کمیسیون استانی، مشارکت فعال‌تر نیروی انتظامی در خصوص ممانعت حمل بارهای فاقد بارنامه و غیره از جمله پیشنهادات ما برای پیگیری اجرای این سامانه است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی ادامه داد: خوشبختانه سامانه داشبورد این مجموعه هم برای تجمیع اطلاعات و گزارش‌ها راه‌اندازی شد، امکان رصد برای تمام کالاهای کشور هم راه‌اندازی می‌شود.

حاجی‌پور با تاکید بر ضرورت ثبت اطلاعات صاحب کالا به منظور صدور بارنامه عنوان کرد: بعضا مشاهده می‌شود که برای افراد متوفی بارنامه صادر شده یا برای یک نفر بارنامه‌های متعدد صادر شده و اینها از مشکلاتی به شمار می‌روند که با آن درگیر هستیم، بنابراین درخواست داریم که شرکت‌های حمل و نقل را به ثبت اطلاعات صاحب کالا ملزم کنند تا رصد کالا آسان‌تر انجام شود.

انتهای پیام/ ع

R41371/P1494/S6,73/CT11

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مرمت مسجد جامع کوزه کنان به زودی پایان می‌یابد

آبدار از اتمام بخش عمده مرمت مسجد جامع کوزه کنان در شهرستان شبستر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از تبریز به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، «مرتضی آبدار»  اظهار داشت: مسجد جامع کوزه کنان از جمله مساجد تاریخی و ارزشمند استان محسوب می شود که قدمت آن به دوره ایلخانی منصوب بوده  و از ظرایف و زیبایی های ابنیه  آن دوره برخوردار است.

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان با بيان اين‌كه مرمت بناي اصلي مسجد طی سال گذشته تمام شده بود، افزود: از سال گذشته عملیات مرمتی بر روي قسمت هاي الحاقي و توسعه جبهه جنوبی بنا ادامه داشت كه هم اكنون بخش عمده آن به پايان رسيده است.

آبدار به مراحل پیشین مرمتی این مسجد تاریخی اشاره کرد و گفت: پیش از این اقداماتی نظیر خاکبرداری و آواربرداری از محوطه و استحکام بخشی و اقدامات حفاظتی انجام گرفته بود و در حال حاضر مرمت و ساماندهی نمای بیرونی جبهه جنوبی در دست اجرا است.

وی در ادامه به میزان اعتبار هزینه شده عملیات مرمتی این مسجد تاریخی اشاره کرد و گفت: در راستای مرمت و بازسازی این مسجد تاریخی اعتباری بالغ بر ۹۶ میلیون تومان هزینه شده است.

آبدار افزود: مسجد جامع کوزه کنان مسجدی از نوع شبستانی است که در حال حاضر تمام مراسمات مذهبی شهرستان کوزه کنان در این مسجد تاریخی برگزار می شود.

گفتنی است، مسجد جامع کوزه‌کنان در شهرستان شبستر واقع شده و دارای پلان مستطیل‌شکل با طول بیش از  متر است که عرض دهانه طاق‌های آن‌ با تزئینات گره‌بندی بسیار نفیس اجرا شده است.

پایان پیام/533

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۷۲۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ماجرای خودروهای دپو شده در انبارهای خودروسازان چیست؟
 • مراحل و شرایط دریافت توزیع لاستیک ناوگان عمومی جاده‌ای
 • طرح جامع کلانشهر اراک آماده ارایه در شورای‌عالی شهرسازی و معماری می شود
 • طرح جامع حواله الکترونیک برای اولین بار در استان اجرایی می شود
 • طرح جامع حواله الکترونیک در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود
 • طرح جامع حواله الکترونیک برای اولین بار در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود
 • جهش ۲درصدی قیمت نفت خام با کاهش ذخایر انبارهای آمریکا
 • جهش ۲ درصدی قیمت نفت خام با کاهش ذخایر انبارهای نفت آمریکا
 • واحدهای مرکز جامع توانبخشی هلال احمر عصرها نیز خدمات رسانی می کنند
 • راه اندازی سامانه جامع روابط کار در کردستان
 • فرماندار اردکان اطلاع رسانی از عملکرد سامانه انبارهای کالا را خواستار شد
 • آزمون جامع دکتری استان خراسان رضوی ۱۱ و ۱۲ تیرماه برگزار می‌شود
 • بهره‌برداری از فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور
 • کشاورزان گندم‌های ذخیره شده در انبارهای شخصی را در سامانه صمت ثبت کنند
 • راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار تا دو ماه دیگر
 • بوشهر| سامانه جامع امور گمرکی در گمرک منطقه ویژه پارس جنوبی راه‌اندازی شد
 • سامانه جامع روابط کار تا دو ماه دیگر راه‌اندازی می‌شود
 • آب انبارهای اردکان، یادگارهایی که گاهی معضل می شوند!؟
 • آب انبارهای اردکان، یادگارهایی که گاها معضل می شوند!؟