پول‌نیوز - حبیب جهان‌ساز، رئیس سازمان چای، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار تا ۱۹ خرداد ماه، ۵۰ هزار و ۵۳۴ تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۱۵۸ میلیارد تومان از چای‌کاران دو استان گیلان و مازندران خریداری شده است.

وی از پرداخت بیش از ۵۴ درصد مطالبات چای‌کاران خبر داد و گفت: تاکنون ۸۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از مطالبات چای‌کاران پرداخت و مابقی طی هفته آینده به حساب چای‌کاران واریز می‌شود.


جهان‌ساز با اشاره به اینکه عمده چای چین بهاره از کیفیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: با توجه به شرایط مناسب اقلیمی ۹۴ درصد برگ سبز خریداری شده درجه یک و مابقی درجه دو است.

رئیس سازمان چای با بیان اینکه چین اصلی برداشت از ۲۵ خرداد به بعد آغاز می‌شود؛ اظهار کرد: با استمرار شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می‌شود که میزان خرید تضمینی برگ سبز چای به ۱۳۰ هزار تن برسد که در صورت تحقق این امر ۲۶ هزار تن چای خشک استحصال می‌شود.
 
وی از رشد ۱۸ درصدی تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: تاکنون از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده ۱۱ هزار و ۴۰۰ تن چای خشک تولید شده است.
 
این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به افزایش تقاضا و استقبال مصرف کنندگان از چای داخل به سبب کیفیت بالا مشکلی در فروش چای تولیدی نداریم.
 
رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه ۲۶ تا ۲۷ درصد نیاز کشور از تولید چای داخل تأمین می‌شود، بیان کرد: با توجه به مصرف سالانه ۱۰۵ هزار تن چای در کشور و مابقی نیاز از طریق واردات تأمین می‌شود.
 
جهان‌ساز اختصاص ارز نیما به واردات را عاملی مهم در کنترل قاچاق برشمرد و گفت: با توجه به کیفیت چای تولیدی و استقبال مصرف کنندگان از چای داخل به سبب رقابت با برند‌های خارجی کارخانه‌های چای مشکلی در فروش ندارند.

وی با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای تا حدودی تعدیل شده است، گفت: بر اساس درخواست کشاورزان و پیگیری سازمان چای نرخ خرید تضمینی هر کیلو برگ سبز درجه یک ۳۲۵ تومان و درجه دو ۳۵۰ تومان افزایش پیدا کرده است که چایکاران با افزایش عملکرد از طریق توسعه مکانیزاسیون و سیستم‌های نوین آبیاری می‌توانند هزینه‌های تولید را کاهش دهند.

رئیس سازمان چای ادامه داد: با استمرار شرایط مساعد اقلیمی پیش بینی می‌شود که تولید برگ سبز چای نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد افزایش یابد.

وی در پایان تصریح کرد: از مسئولان دولتی انتظار می‌رود که به جای اختصاص ارز دولتی به واردات چای به تولید داخل توجه بیشتری داشته باشند به طوری که با اختصاص ارز یارانه‌ای به واردات ماشین آلات و به روز کردن کارخانه‌های چای و باغات میزان واردات کاهش یابد.

منبع: پول نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آماده باش ۲۶ مرکز برای خرید تضمینی گندم کشاورزان خراسان شمالی

وحیدرضا فریدونی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، نرخ خرید هر کیلوگرم گندم با ۴ درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید را ۱۷ هزار ریال عنوان و بیان کرد: در سال زراعی جاری از نرم افزار پهنه بندی استفاده می‌شود و پیش تر گندمکاران به منظور جلوگیری از فعالیت واسطه‌ها در زمینه خرید گندم، در سامانه سازمان جهاد کشاورزی نام نویسی کرده‌اند.
وی اظهار داشت: وضعیت تحویل گندم با ثبت نام دقیق کشاورزان و همچنین ثبت مقادیر تولید و تحویل گندم به مراکز خرید رصد می‌شود.
وی گفت: امسال گندم تنها از طریق سامانه‌های خرید و از کشاورزانی که نسبت به ثبت نام در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد کشاورزی استان اقدام کرده‌اند تحویل گرفته می‌شود.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: کشاورزان، سطح زیر کشت و میزان محصول تولیدی برآوردی را در سامانه پهنه بندی ثبت کرده‌اند و هم اکنون طبق اطلاعات این سامانه از آنان محصول خریداری می‌شود.
فریدونی با بیان اینکه کشاورزان امسال از کرایه تشویقی نیز برخوردار می‌شوند، افزود: اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی همانند سال‌های گذشته متولی خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی است و به منظور رفاه حال کشاورزان مراکز خرید با تجهیزات و امکانات لازم آماده ارائه خدمات لازم در سطح استان است.

وی گفت: براساس بررسی‌های انجام شده از سوی کارشناسان کشاورزی، کیفیت گندم این استان به علت اقلیم مناسب از میانگین کشوری مطلوب‌تر است و به همین دلیل متقاضی زیادی دارد.
به گزارش ایرنا همچنین به علت استفاده مناسب از کود و سم، استفاده از بذرهای اصلاح شده و همچنین مبارزه به موقع با آفات بخصوص سن، کیفیت گندم استان مطلوب است.
وی با بیان اینکه استفاده از جوش شیرین در نان‌های خراسان شمالی به طور کامل حذف شده، افزود: آرد مصرفی این استان با عناصر آهن و اسید فولیک نیز غنی سازی شده است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: ۳۰۰ هزار تن ظرفیت ذخیره سازی گندم در این استان وجود دارد، از مجموع ظرفیت ذخیره سازی گندم در استان ۷۵ هزار تن سیلوی بتنی، ۹۵ هزار تن سیلوی فلزی، ۹۵ هزار تن انبارهای مکانیزه و ۳۵ هزار تن انبارهای نیمه مکانیزه است.
فریدونی با بیان اینکه در سال زراعی گذشته ۹۱ هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان خریداری شد، گفت: پارسال گندم با قیمت هر کیلوگرم ۱۳ هزار ریال از کشاورزان استان خریداری و در انبارها ذخیره سازی شده بود.
معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز گفت: برداشت گندم و جو از سطح ۱۸۶ هزار هکتار کشتزار این استان از ابتدای هفته جاری آغاز شده است.

نقی کاظمیان اظهار داشت: از مجموع کشتزارهای استان ۱۴۶ هزار هکتار گندم و ۴۰ هزار هکتار جو است که آغاز برداشت از مناطق جنوب استان انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری انتظار تولید ۳۱۰ هزار تن گندم در استان را داریم، گفت: پیش بینی می‌شود تولید گندم در سال زراعی جاری در مقایسه با پارسال ۶۳ درصد رشد یافته و افزون بر ۲۵۹ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود.
اکنون یکهزار و ۱۱۲ واحد نانوایی یارانه پز و حدود ۳۰۰ واحد آزادپز در خراسان شمالی دایر است و ماهیانه بطور میانگین هفت هزار تن آرد بین واحدهای نانوایی یارانه‌ای این استان توزیع می‌شود.
خراسان شمالی با جمعیت بیش از ۸۶۳ هزار نفر ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می‌کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

۳۰۰۷/‏۵۱۳۲

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

آغاز مذاکره با سه گزینه خارجی/دومربی داخلی مدنظر مسئولان پرسپولیس

کلیدواژه: برگ سبز چای سازمان چای

منبع این خبر، وبسایت www.poolnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۷۳۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یک مورد عجیب؛ واردات کره رکورد زد
 • خرید تضمینی گندم در استان سمنان به ۲۰ هزار تن رسید
 • خرید تضمینی کلزا به 270 هزار تن رسید
 • تشخیص کیفیت برگ سبز چای برعهده ناظران است
 • خرید تضمینی گندم از مرز 3.1 میلیون تن عبور کرد
 • ۷۰ درصد بهای برگ سبز چای به چایکاران شمال کشور پرداخت شد
 • خرید تضمینی کلزا به ۲۷۰ هزار تن رسید/کاهش واردات روغن در راه است
 • آغاز خرید تضمینی دانه کلزا در خراسان رضوی
 • به وقت چای
 • آغاز خرید توافقی خرما تا چند روز آینده
 • چای ترکیه ای یا قهوه ترک؛ کدام یک نوشیدنی ملی ترکیه است؟
 • ذخیره سازی بیش از 15 هزار تن گندم در سیلوها/ خرید تضمینی در سیستان همچنان ادامه دارد
 • فعال شدن ۱۵ مرکز خرید تضمینی گندم در استان
 • خرید تضمینی گندم در کشور از ۳ میلیون تن فراتر رفت
 • ۱۵ مرکز خرید تضمینی گندم در چهارمحال و بختیاری فعال می شود
 • چطور لثه‌هایی سالم داشته باشیم+ ترفند‌هایی برای درمان لثه‌های تحلیل رفته
 • سرمایه سازمان مرکزی تعاون روستایی ۸۷۵ برابر شد/ آغاز خرید توافقی خرما تا چند روز آینده
 • ۸ مرکز خرید آماده خرید تضمینی گندم از کشاورزان قزوین است
 • با طب سنتی جوان و زیبا بمانید!!