به گزارش فارس، «حسن نافعه» نویسنده و استاد دانشگاه مصر در یادداشتی برای روزنامه فرامنطقه‌ای «القدس العربی»، اقدام دولت آمریکا در تشویق کشورهای عربی و غربی مثل عمان، قطر، ژاپن  و غیره برای کاستن از شدت تنش‌ میان واشنگتن و تهران را نشانه استحکام موضع ایران و مقاومت آن توصیف کرد.

نویسنده که یادداشت خود را با عنوان پرسشی «نابودی معامله قرن در ازای تغییر نظام در ایران؟» آورده است، نوشت:  آمریکا در مسئله کنفرانس منامه از نقش خود به عنوان یک میانجیگر بی طرف کناره‌گیری کرده و از دیدگاه رژیم صهیونیستی جانبداری کامل می‌کند. از همین رو درک معامله قرن و اهداف واقعی آن صرف نظر از راهبرد آمریکا در قبال همه خاورمیانه دشوار است.

وی افزود: نقاط اصلی راهبرد  کنونی آمریکا در خاورمیانه را می‌توان در چهار مورد زیر خلاصه کرد:

1- ارائه پشتیبانی بی قید و شرط از اسرائیل به منظور اینکه در نابود کردن نهایی مسئله فلسطین موفق عمل کند و به جایگاهی منطقه‌ای دست یابد که به آن اجازه کنترل اوضاع در منطقه و تسلط بر تحولات آن را می‌دهد.

2- اعمال تحریم فراگیر علیه ایران به منظور وادار کردن آن برای تغییر سیاستش و تضعیف آن تا حدی که مانع اجرای معامله قرن شود تا از سوی دیگر آمریکا بتواند به باج‌گیری و اخاذی از کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) ادامه دهد و ثروت آنها را بر باد دهد و البته عملیات نظامی برای سرنگونی نظام ایران را در صورت لزوم غیرممکن نمی‌داند.

3- استفاده از سیاست چماق و هویج در قبال ترکیه تا آنجا که از یک سو اجازه می‌دهد در پیمان ناتو بماند و از سوی دیگر از پیوستن آن به روسیه یا ائتلاف با ایران ممانعت کند.

4- ادامه سیاست ایجاد هرج و مرج و شکاف در داخل جهان عرب با هدف اینکه تنش‌های کنونی بخصوص میان ایران و عربستان و ترکیه و مصر را باقی نگاه دارد و از سوی دیگر همزمان جهان عرب را به قطع ارتباطش با مسئله فلسطین و تشکیل جبهه‌ای یکپارچه برای مقابله با تهدید ایران سوق می‌دهد.

نافعه تاکید کرد: با آنچه گفتیم روشن شد که تحریم ایران مهم‌ترین نقطه تمرکز راهبرد کنونی آمریکا در قبال خاورمیانه است. بخصوص که موفقیت و شکست آمریکا در تحقق هدفی که از آن دنبال می‌کند یعنی «تسلیم کردن ایران یا تغییر نظام آن» به صورت خودجوش بر قدرت آمریکا برای دستیابی به دیگر اهدافش سایه خواهد انداخت. اینکه اسرائیل را بر ظرفیت‌های منطقه مسط می‌کند، ترکیه را بی طرف می‌کند و جهان عرب را از معادلات قدرت و نفوذ در فرآیند تحولات منطقه بیرون کند.

نویسنده شانس موفقیت دولت ترامپ در تحقق هدف مزبور (تسلیم کردن ایران) را بسیار ضعیف خواند و چند دلیل برای اثبات ادعای خود آورد:

1- تصمیم آمریکا در خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران غیرقانونی بوده است.

2- تحریم‌ها اصول و توجهیات قانونی  و اخلاقی لازم را برای متحد کردن جامعه بین المللی در حمایت از آن ندارد. ایران هم از تجربه بالایی در چگونگی برخورد با تحریم‌های آمریکا برخوردار است و می‌تواند با پیدا کردن جایگزین‌هایی تحریم‌ها را دور بزند یا احیانا از آن برای رسیدن به خودکفایی استفاده کند.

3- اخیرا هم ایران به ابزارهای متعددی دست یافته که به آن فرصت می‌دهد سخت‌ترین و بیش‌ترین زیان‌ها را به منافع آمریکا در منطقه بزند آن هم  در صورتی که آمریکا به اقدام نظامی برای تشدید تحریم‌ها متوسل شود و با زور مانع صادرات نفت خام ایران یا محصولات پتروشیمی آن شود.

4- پایبندی اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای و بیان دائمی آن از پایبندی به ایجاد ساز و کار ویژه برای تسهیل تجارت با ایران و تشویق تلاش‌های کشورهای عربی و غربی متعدد نظیر عمان، قطر، ژاپن  و غیره از سوی دولت ترامپ برای کاستن از شدت تنش‌ها و دستیابی به راه حل مورد رضایت طرفین نشانه استحکام موضع ایران و مقاومت آن است و احتمال عقب نشینی تدریجی آمریکا از مواضع خود با مرور زمان را بیشتر کرده است.

القدس العربی نوشت: بنابراین می توان گفت معامله واقعی قرن که آمریکا مطرح کرده  در معادله‌ای خلاصه می شود که مفاد آن این است «در ازای نابودی مسئله فلسطین و عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل، آمریکا و اسرائیل از امنیت کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) حفاظت می‌کنند».

نافعه افزود: به نظر می‌رسد متاسفانه ترامپ فعلا در وادار کردن کشورهای عربی حاشیه خلیج (فارس) بخصوص عربستان، امارات و بحرین را برای قبول صریح یا ضمنی موفق عمل کرده است؛ چون دیگر اهمیتی نمی‌دهد که درباره آن موافقت طرف فلسطینی یا دیگر طرف‌های عربی را جلب کند و تصمیم گرفته این طرح خود را برای تحمیل واقعیتی بر جهان عرب که برایش هیچ احترامی قائل نیست پیش ببرد.

به عقیده نویسنده، معنای آنچه گفته شد اصلا این نیست که ترامپ در دستیابی به اهدافش موفق خواهد شد. آن هم نه فقط به دلیل احتمال مقاومت ایران و شکست تحریم‌های آمریکا علیه آن بلکه  پیچیدگی وضعیت داخلی در اسرائیل هم تاثیرگذار است.

روشن است که شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه و مجبور شدن وی برای دعوت به برگزاری انتخابات زورهنگام که هرگز در سپتامبر آتی برگزار نمی‌شود، می‌تواند همه نقشه‌های ترامپ درباره نتانیاهو را بر هم بزند بخصوص که به گفته بسیاری از ناظران انتخابات آتی اسرائیل می‌تواند به تشکیل کابینه‌ای منجر شود که راست گراهای توراتی در اسرائیل بر آن مسلط باشند. هر اتفاقی رخ دهد مطمئنا جهان عرب همه چیز را از دست خواهد داد اگر بخواهد با معامله نابودی مسئله فلسطین در ازای تغییر نظام در ایران همراه شود.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

درخواست آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات از انصارالله برای عقب‌نشینی از بنادر حدیده

کمیته چهارجانبه درباره یمن پایبندی به نظارت سه‌جانبه در روند استقرار دوباره نیروها در حدیده را خواستار شده و از نیروهای وابسته به جنبش انصارالله خواست از بنادر سه‌گانه شهر حدیده عقب‌نشینی کنند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، گروه چهارجانبه درباره یمن شامل کشورهای آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات پس از نشستی در لندن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: اجرای توافق‌نامه‌ای که سال گذشته در استکهلم سوئد امضا شد، فرصتی را برای آغاز یک روند سیاسی جامع فراهم خواهد کرد که می‌تواند به یک توافق سیاسی دائمی برای توقف درگیری‌ها در یمن منجر شود.

این گروه چهارجانبه در ادامه از همه طرف‌ها در یمن دعوت کردند مشارکت سازنده‌ای در مسائل امنیتی این کشور براساس توافق‌نامه سوئد داشته باشند.

در ادامه این بیانیه کشورهای یاد شده تنش اخیر در پی حملات موشکی و پهپادی نیروهای انصارالله علیه عربستان به ویژه حمله‌ای که علیه فرودگاه بین‌المللی أبها در تاریخ ۱۲ ژوئن انجام شد و ۲۶ غیرنظامی در نتیجه آن زخمی شدند را محکوم و حمایت کامل خود از ریاض را اعلام کردند. آنها در ادامه توقف فوری این حملات را خواستار شدند.

همچنین اعضای کمیته چهارجانبه درباره یمن نسبت به قصد برنامه جهانی غذا برای به تعلیق درآوردن ارسال غذا به صنعا در پی ادعای کارشکنی‌های نیروهای انصارالله در روند امدادرسانی‌ها ابراز نگرانی کرده و از حوثی‌ها خواستند تمامی محدودیت‌های اعمال شده بر آژانس‌های امدادرسانی را جهت نجات جان آن دسته از یمنی‌ها که بیش از سایرین نیازمند کمک هستند فوراً لغو کنند.

در بیانیه یاد شده طرف‌ها مدعی پایبندی خود به روند مسالمت‌آمیز در یمن و قطعنامه‌های شورای امنیت در این رابطه از جمله قطعنامه شماره ۲۲۱۶ این شورا شدند. آنها همچنین حمایت کامل خود از فعالیت‌های مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن را ابراز داشته و در این راستا از همه گروه‌های یمنی خواستند همکاری‌های مثبت و سازنده‌ای با گریفیث جهت تسریع در اجرای توافق‌نامه‌های امضاء شده در استکهلم داشته و از نیروهای انصارالله خواستند امکانات و تسهیلات کاملی را در اختیار هیئت سازمان ملل جهت اجرای توافق‌نامه حدیده، برنامه‌های توسعه‌ای سازمان ملل، روند تحقیقات و بررسی‌های این سازمان ارائه کرده و مانع از فعالیت‌های آنها نشود.

در پایان این بیانیه نیز از طرف‌های یمنی خواسته شد مشارکت سازنده‌ای در کمیته مشترک برای استقرار دوباره نیروها داشته باشد تا روند اجرای توافق‌نامه حدیده سرعت پیدا کند همچنین نظارت سه جانبه و مشارکت سازنده در مسایل امنیتی را خواستار شده و از نیروهای وابسته به انصارالله خواسته شد از بنادر حدیده، راس عیسی و الصلیف به طور کامل عقب‌نشینی کند. همچنین در این بیانیه از شورای امنیت خواسته شد در نشست خود در تاریخ ۱۷ ژوییه آتی روند پیشرفت در این زمینه را داشته باشد.

انتهای پیام

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۷۳۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • موضع گیری خصمانه جدید الجبیر علیه ایران
 • تاثیر نفت بر عقب نشینی آمریکا از درگیر شدن با ایران
 • نگرانی از افزایش قیمت نفت یکی از دلایل عقب نشینی آمریکا از درگیر شدن با ایران
 • موضع گیری خصمانه جدید عادل الجبیر علیه ایران
 • عقب نشینی آمریکا در مقابل اقتدار نظامی ایران
 • پشت پرده عقب‌نشینی ۱۰ دقیقه‌ای
 • وقت‌کشی در عقب‌گرد از ساحل/ روند آزادسازی حریم دریا کند است
 • استراگیجی آمریکا پس از شکار «عقاب جهانی» / نسل صیّاد پهپاد می‌تواند/ بازتوانی صندوق‌های بازنشستگی
 • پشت‌پرده عقب‌نشینی ۱۰ دقیقه‌ای ترامپ/ رونمایی از ثروت مسئولان و آقازاده‌ها
 • سرنگونی پهپاد آمریکا؛ دو روایت داخلی از عقب‌نشینی ترامپ
 • رسیدگی به حاشیه نشینی اولویت مدیران/ تبریز ۴۰۰هزارحاشیه نشین دارد
 • واکاوی چرایی پرهیز ترامپ از حمله نظامی به ایران
 • پاک کردن صورت مسئله کانکس‌نشینی!
 • دفاع بولتون از ترامپ در پی عقب‌نشینی از حمله به ایران
 • بررسی حقوق آپارتمان نشینی در برنامه قانون و قضا
 • کلید پیشرفت حقیقی/ پاسخ عزتمندانه با اقدام قدرتمندانه! / بازی فیک جنگ
 • افزایش تدریجی دما در مازندران
 • خشم رژیم صهیونیستی از عقب‌نشینی «ترامپ» در قبال ایران
 • نگاه نشریات فرانسوی به سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران و واکنش ترامپ/ فیگارو: آرامش پس از عقب نشینی ترامپ / لوموند: ترامپ دمدمی مزاج است