به گزارش روز پنجشنبه دانشگاه آزاد، در دومین روز از اجلاس رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و به منظور تبیین سیاست‌ها، اولویت‌ها و اهداف دانشگاه، کمیسیون‌های تخصصی تقریب مذاهب، واحدهای بین‌الملل و فرهنگی و دانشجویی با حضور رؤسای واحدهای دانشگاهی برگزار شد.
کمیسیون تخصصی تقریب مذاهب به ریاست محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار و به مسائلی از جمله لزوم تقریب مذاهب در دانشگاه‌ها و وحدت حوزه و دانشگاه پرداخت.
در این جلسه، سروری مجد دبیر کمیسیون تخصصی تقریب مذاهب با اشاره به اینکه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌های مرزی از دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارمندان اهل تسنن و تشیع به صورت مشترک برخوردارند، بر لزوم توجه به وحدت و تقریب بیشتر تأکید کرد.
مولوی اسحاق مدنی مشاور رئیس دانشگاه در امور اهل سنت نیز در این جلسه با تأکید بر لزوم اهمیت تقریب مذاهب و وحدت بین شیعه و سنی، به تشریح نقطه نظرات و رویکردهای حضرت امام خمینی (ره) در تقریب مذاهب پرداخت.
در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحامد علم‌الهدی معاون امور ایران در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد و فعالیت‌های مجمع جهانی تقریب، گفت: اعتقاد ما این است که مذاهب اسلامی در بیش از ۹۰ درصد امور اشتراکاتی دارند و اگر اختلافی وجود دارد، در فروع فقهی است. از این رو تمام مذاهب می‌توانند در کنار یکدیگر با حفظ هویت، مشارکت داشته باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شریفانی سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه، بر اهمیت تقریب مذاهب در دانشگاه تأکید کرد و یادآور شد که تقریب انسانیت قبل از تقریب مذاهب وجود داشته و سیره انبیا و پیامبر اکرم (ص) بر همین روال بوده است.
در ادامه این کمیسیون، رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه پیشنهاداتی از جمله راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی و نشریات دانشجویی با رویکرد تقریب مذاهب، برگزاری کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی با موضوع وحدت، برگزاری اردو، انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، گنجاندن فرهنگ تقریب در دروس عمومی، ایجاد رشته‌هایی با رویکرد تقریب و… پرداختند.

کمیسیون تخصصی واحدهای بین‌الملل


کمیسیون تخصصی واحدهای بین‌الملل نیز به ریاست علیرضا شیخ عطار معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور رؤسای واحدهای دانشگاه برگزار شد.
شیخ عطار در این نشست، استراتژی بین‌الملل دانشگاه را رسیدن به الهام‌بخشی، تمدن‌سازی اسلامی به منظور معرفی ایده‌ها و آرمان جمهوری اسلامی ایران، تشیع و اسلام در جوامع هدف از طریق آموزش‌های عالی دانشگاهی با توجه به مشترکات دینی، قومی و فرهنگی دانست.

وی با تأکید بر اینکه هدف دانشگاه آزاد اسلامی کسب درآمد از دانشجوی خارجی در واحدهای بین‌المللی نیست، گفت: بهره‌گیری از توانمندی‌های مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی برای کمک به نظام در جهت ایجاد فرصت‌های بهینه در عرصه بین‌الملل برای تحقق میراث اندیشگی امام خمینی (ره) و آرمان‌های مقام معظم رهبری در جهت الهام‌بخشی دکترین حوزه بین‌الملل دانشگاه است.
معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی از رؤسای واحدها خواست تا در جذب و هدایت دانشجویان خارجی در واحدهای بین‌الملل توجه ویژه داشته باشند.
در ادامه این جلسه، رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به بیان نظرات و پیشنهادات خود برای ارتقای این حوزه پرداختند.

کمیسیون تخصصی حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی


در کمیسیون تخصصی حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور رؤسای واحدهای مجری رشته‌های علوم ‏پزشکی و مدیران معاونت علوم پزشکی این دانشگاه برگزار شد، نیز‬ پیش‌نویس سند آمایش سرزمینی علوم ‏پزشکی دانشگاه بررسی شد و نقش و جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در اجرای بسیج ملی کنترل فشار ‏خون مورد تاکید قرار گرفت.‏
در سند آمایشی علوم پزشکی دانشگاه و همسو با راهبرد گسترش جغرافیایی آموزش عالی سلامت مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، واحدهای دانشگاهی مجری علوم پزشکی استان‌ها در قالب مناطق ده‌گانه آمایشی تقسیم‌بندی و متناسب با ظرفیت‌های بالقوه هر منطقه، مأموریت‌های مشترک و اختصاصی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها تدوین شده است. در این راستا رشته‌های علوم پزشکی جدید ایجاد شده و هدف‌گذاری سایر برنامه‌های تحولی آموزش، پژوهش و خدمات سلامت مرتبط با حوزه علوم پزشکی دانشگاه انجام می‌شود.
به منظور تدوین سند آمایشی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، ظرفیت‌های بالقوه واحدهای دانشگاهی علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی از سوی معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استعلام و در جلسات مشترک مجازی با حضور معاونان علوم پزشکی تمامی استان‌های تابعه مناطق ‏آمایشی مورد بررسی قرار گرفت و مأموریت‌های مشترک و اختصاصی مناطق تدوین و در این راستا لیست رشته‌های علوم پزشکی پیشنهادی جدید به تفکیک واحدهای دانشگاهی واجد شرایط تهیه شد.
یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این جلسه، موضوع اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر نهادها و نقش و جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی برای همکاری در اجرای این طرح بود.
در این خصوص با توجه ‏به ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی از قبیل ۶۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی، ۱۰۵ دانشکده پرستاری و مامایی، ۱۳ بیمارستان و مرکز درمانی و سایر بخش‌های واحدهای دانشگاهی در گستره جغرافیایی کشور، همکاری دانشگاه در قالب استقرار ایستگاه‌های کنترل فشار خون در مراکز درمانی و واحدهای آموزشی مختلف و بکارگیری و معرفی تیم‌های داوطلب مجری از بین دانشجویان علوم پزشکی، اعضای هیأت علمی و کادر درمانی واجد شرایط دانشگاه انجام شده است. در این جلسه به لزوم ساماندهی امور و همکاری بیشتر واحدهای دانشگاهی تاکید شد.

در بخش دیگر این نشست، پرسش و پاسخ در خصوص مباحث مطرح شده و سایر موارد مربوط به آموزش، پژوهش علوم پزشکی و نیز خدمات سلامت صورت گرفت.

کمیسیون تخصصی فرهنگی و دانشجویی


در ادامه برگزاری کمیسیون‌های تخصصی در حاشیه اجلاس رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، کمیسیون تخصصی فرهنگی و دانشجویی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی و مدیران کل این معاونت برگزار شد.
کلانتری ضمن تبیین سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فرهنگی و دانشجویی با تأکید بر اینکه دانشگاه دارای ماهیت و هویت فرهنگی است، گفت: تولید، آموزش و ترویج علم از مؤلفه‌های مهم فرهنگی هستند و دانشگاه مولد فرهنگ است.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

همکاری علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با سوئیس کلید خورد

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی تهران، رامین کردی معاون بین‌الملل دانشگاه در نشستی با مسئولان سوئیسی توضیحاتی در زمینه فعالیت‌های اتاق همکاری‌های علمی ایران و سوئیس واقع در دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه و وضعیت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و بخشی از دستاوردهای آن‌ها مانند رشد کمی و کیفی تولیدات علمی را تشریح کرد.
وی با اشاره به اینکه به طور متوسط ۲۰ درصد مقالات علمی در ایران، یک نویسنده بین‌المللی دارد که در حوزه علوم پزشکی حدود ۱۵ درصد است، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی تهران طی دو سال اخیر در این حوزه رشد خوبی را تجربه کرده و هم‌اکنون ۲۲ درصد مقالات با همراهی همکاران بین‌المللی منتشر می‌شود؛ این در حالی است که در کشور سوئیس ۷۰ درصد مقالات حداقل یک نویسنده بین‌المللی دارند.
معاون بین‌الملل دانشگاه همچنین به خدمات آموزشی و درمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و زمینه‌های موجود برای همکاری و تعاملات مشترک با دانشگاه‌ها، مراکز علمی و درمانی سوئیس اشاره کرد.
کردی با همراهی هیأت عالی رتبه رؤسای تعدادی از دانشگاه‌های ایرانی از دانشگاه‌های EPFL و ژنو و بیمارستان این زل نیز بازدید کردند. در ملاقات این هیأت با مسئولان و اساتید دانشگاه ژنو، مباحثی مطرح و توافقاتی در حوزه سلامت جهانی (Global Health) انجام شد.
همچنین مقرر شد دوره کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی مشترک میان دو دانشگاه تعریف شود و در خصوص کنترل عفونت، ایمنی بیماران و آلودگی آب همکاری مشترک صورت گیرد.
در نشست مشترک این گروه با مسئولان بیمارستان دانشگاه برن نیز معاون بین‌الملل دانشگاه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود برای ارتباطات علمی و پژوهشی اشاره کرد و به منظور تبادل رزیدنت‌ها و دانشجویان در حیطه طب اورژانس اتفاق‌نظر اولیه انجام شد.
کردی با توجه به اجرای برنامه ایران توسط دانشگاه زوریخ در حیطه‌های زبان فارسی، تاریخ و باستان‌شناسی، پیشنهاد تعریف برنامه‌ای مشابه در حوزه علوم پزشکی به منظور تبادل اساتید و دانشجویان و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک با حمایت مالی این دانشگاه را مطرح کرد.
معاون بین‌الملل دانشگاه همچنین با حضور در بیمارستان ۱۲۰ تخت خوابی ارتوپدی، ستون فقرات و پزشکی ورزشی Balgrist، از بخش‌های مختلف این مرکز به عنوان بزرگ‌ترین بیمارستان عضلانی و اسکلتی سوئیس که آموزش دانشگاه‌های ETH و زوریخ را پوشش می‌دهد، بازدید کرد.
بیمارستان یادشده با برخورداری از رشته‌های مختلف ارتوپدی، دارای برنامه‌ای خاص در زمینه درمان و تشخیص مشکلات ستون فقرات است که به منظور همکاری در همین زمینه با دانشگاه علوم پزشکی تهران، توافقاتی انجام شد.
بیمارستان Balgrist همچنین دارای مرکز تحقیقات برتر ملی در زمینه تصویربرداری، سنجش حرکت و مباحث بیوتکنولوژی عضلانی و اسکلتی است که در دیدار از این مجموعه مقرر شد جذب مشترک دانشجویان، تبادل دانشجو و رزیدنت و تعریف دوره فلوشیپ مشترک ستون فقرات با دانشگاه علوم پزشکی تهران در دستور کار قرار گیرد.
در این سفر کارگاه مشترک یک‌روزه‌ای در دانشگاه علوم کاربردی زوریخ با شرکت اساتید ایرانی و جمعی از محققان و اساتید سوئیسی برگزار شد که در حوزه پزشکی اساتید ایرانی و سوئیسی دو موضوع بیماری‌های غیر واگیر و سلامت روان را مورد توجه قرار دادند و به ارائه دستاوردهای علمی خود و بحث و تبادل‌نظر پیرامون مباحث مرتبط پرداختند.
سوئیس به دلیل ارتباطات خوب سیاسی و برخورداری از دانشگاه‌های معتبر و جایگاه قابل‌توجه به لحاظ علمی، فناوری و تحقیقاتی در نظام‌های رتبه‌بندی جهانی، یکی از کشورهای مهم هدف دانشگاه علوم پزشکی تهران برای ارتباطات بین‌المللی است.
مراکز علمی شناخته‌شده این کشور با تأکید بر مقوله چرخش مغزها (Brain Circulation)، بیش از نیمی از ظرفیت خود را به دانشجویان بین‌المللی اختصاص داده‌اند و معتقدند با پذیرش دانشجویان از کشورهای مختلف و بازگشت آن‌ها به کشورهایشان مقوله چرخش علم و دانش محقق و ارتباطات علمی و آکادمیک توسعه می‌یابد.

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

کلیدواژه: دانشگاه آزاد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۷۳۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانشگاه آزاد: خبرگزاری فارس دنبال تشویش اذهان عمومی است/ سکه‌ها را به عنوان پاداش دادیم/ مشکل پرداخت حقوق نداریم
 • هدیه اگر مستمر و تبعیضانه باشد مشکل دارد/ تشریفاتی در اجلاس وجود نداشت
 • تشریح ماجرای سکه‌های اهدایی به رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی
 • بذل و بخشش دانشگاه آزاد از جیب دانشجویان؛ ۳۳۰ سکه برای روسای واحد‌های دانشگاه و مسئولین نهاد نمایندگی رهبری!
 • دانشگاه علوم پزشکی ایران ترم تابستانه برگزار می کند
 • بیش از 80 پروژه‌ی دانشگاه علوم پزشکی تبریز آماده‌ی بهره برداری است
 • آیین دانش آموختگی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار می شود
 • وحدت و تقریب در کلام بزرگان
 • تشریح نخستین دوره آزمون پایان دوره پزشکی عمومی در دانشگاه آزاد اسلامی یزد
 • محمدرضا غفوری:روسای شعب بهترین تحلیل گران اقتصادی بانک هستند
 • تقریب مذاهب اسلامی موجب عزت مسلمانان/ وحدت پیروان مذاهب اسلامی با حفظ عقاید، بدون هیچ مانعی در عمل امکان¬پذیر است
 • گزارش|سهم فراکسیون‌های مجلس در ریاست کمیسیون‌های تخصصی چقدر است؟
 • حجت الاسلام موسوی:تبلیغات منفی که علیه ایران صورت می گیرد، به دلیل حمایت این کشور از مسلمانان جهان است
 • ۴ تیر؛ آخرین فرصت اعتراض به آزمون دکتری تخصصی پزشکی
 • دیدار جمعی از مبلغان و شخصیتهای سیاسی، مذهبی پاکستان با قائم مقام دبیر کل مجمع تقریب
 • آخرین فرصت اعتراض به کلید آزمون دکتری تخصصی پزشکی
 • کلید آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی منتشر شد
 • دبیرکل مجمع تقریب مذاهب: سادات می توانند در وحدت اسلامی نقش آفرینی کنند
 • قرائت قرآن کریم در خبرگزاری تقریب