مراسم هفته نکوداشت صنایع دستی در استان فارس برگزار شد و مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس از واگذاری ۶ خانه تاریخی در جهت رونق صنایع دستی خبر داد. ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵ استانها فارس نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، مصیب امیری ظهر امروز در مراسم هفته نکوداشت صنایع دستی استان فارس با اشاره به اینکه حمایت از صنایع دستی یکی از مقولات حمایت از رونق تولید است، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های اساسی امسال در صنایع دستی استان فارس آموزش است و امسال 3 هزار نفر آموزش می‌بینند. 

وی با بیان اینکه احیای 2 رشته منسوخ شده صنایع دستی از دیگر برنامه‌های امسال است، گفت: ثبت بین‌المللی جغرافیایی خاتم شیراز و ثبت ملی و پس از آن ثبت جهانی شیراز به عنوان شهر صنایع دستی از دیگر برنامه‌های امسال است که تا پایان سال محقق می‌شود. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس با اشاره به فعالیت بازارچه‌های دائمی و فصلی صنایع دستی در استان افزود: یکی از این بازارچه‌ها امروز افتتاح می‌شود که نخستین بازار تجاری صنایع دستی کشور نیز است و آذرماه هم بزرگترین نمایشگاه صنایع دستی در شیراز آغاز به کار می‌کند.

واگذاری 6 خانه تاریخی به صنایع دستی 

امیری بیان کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعات در صنایع دستی بازاریابی است و به همین دلیل تلاش شده تا با برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و شرکت در آنها زمینه فروش و بازاریابی محصولات فراهم شود. 

وی با اشاره به اینکه برخی از خانه‌های تاریخی در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته است، تصریح کرد: 6 خانه نیز تا پایان سال به میراث فرهنگی واگذار می‌شود که در رونق صنایع دستی تاثیرگذار است. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس انعقاد تفاهم نامه با دستگاه‌های مختلف در راستای رونق صنایع دستی را یکی دیگر از برنامه‌های امسال عنوان و بیان کرد: نخستین تفاهم نامه با اداره کل استاندارد بسته شده و با شهرداری شیراز نیز صحبت‌هایی برای راه‌اندازی کیوسک‌های صنایع دستی در سطح شهر انجام شده است. 

صنایع دستی دچار گرفتاری‌های ساختاری است 

ابراهیم فروزانی، معاون گردشگری و زیارتی استاندار فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه در حوزه صنایع دستی دچار گرفتاری ساختاری هستیم، گفت: با ادغام صنایع دستی با میراث فرهنگی، صنایع دستی هویت شرکتی خود را از دست داد و سبب مشکلاتی در این حوزه شد. 

وی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی و برداشت اشتباه از این قانون در حوزه صنایع دستی، تصریح کرد: این قانون در زمینه صنایع دستی به خوبی عمل نشد چراکه بسیاری از شرکت‌های در حال توسعه آن حذف شد و صنایع دستی با میراث فرهنگی که بخش دولتی است، ادغام شد. 

معاون گردشگری استاندار فارس با اشاره به اینکه کشور چین از نظام شرکتی در صنایع دستی استفاده کرد و امروز بازارهای جهانی را به تسخیر خود در آورده است اما ما به دلیل گره‌های ساختاری ایجاد شده، آنچنان که باید موفق نبوده‌ایم. 

فروزانی با اشاره به فعالیت دهکده‌ها و شهرک‌های صنایع دستی گفت: باید متفاوت‌تر از قبل در زمینه بازاریابی، بسته‌بندی و صادرات صنایع دستی رفتار کنیم و این شهرک‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد. 

وی با اشاره به مشکلات فعالان این عرصه به ویژه گرفتاری‌های اقتصادی و تسهیلاتی افزود: با دستگاه‌های مرتبط از جمله راه و شهرسازی و صنعت معدن صحبت شده و میراث فرهنگی هم باید همراه شود تا به تعریف مناسبی از دهکده صنایع دستی برسیم. 

معاون استاندار فارس با تاکید بر اینکه باید شرایطی فراهم شود تا هنرمندان خلاقانه‌تر به کارهای هنری خود بپردازند، بیان کرد: تعامل با بخش‌های اقتصادی فراهم شده تا شرایط بهتری برای هنرمندان از دورترین روستاها و شهرهای استان فراهم شود. 

فروزانی با اشاره به برخی از مشکلات هنرمندانی که در حوزه شهر فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: گاه مقرراتی وجود دارد که مانع از حمایت هنرمندان حوزه شهر می‌شود که لازم است سازمان میراث فرهنگی در این زمینه تجدیدنظر کند. 

وی با اشاره به مشکلات بیمه هنرمندان و فعالان صنایع دستی گفت: از سال 92 این مشکل وجود دارد و امسال نیز تنها 812 نفر در کل کشور بیمه شدند، مسئله بیمه گرفتاری‌های زیادی برای فعالان این عرصه ایجاد کرده است که باید حل شود. 

حل مشکل بیمه هنرمندان و فعالان صنایع دستی 

حسین همتی، مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صنایع دستی استان فارس در این مراسم به برخی از چالش‌های حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: احیای طرح تکریم مستمری‌بگیران صنایع دستی یکی از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد به ویژه اینکه این افراد از چرخه تولید کنار رفتند و نیاز به حمایت دارند. 

وی با اشاره به اینکه بنا بوده درصدی از اعتبارات طرح‌های عمرانی به خرید صنایع دستی اختصاص پیدا کند، افزود: اگر این موضوع پیگیری شود در رونق صنایع دستی نقش مهمی دارد. 

همتی با اشاره به معضل بیمه هنرمندان بیان کرد: 11 هزار میلیارد ریال برای بیمه بافندگان فرش در نظر گرفته شده که اگر هنرمندان صنایع دستی نیز در این زمره قرار بگیرند بخشی از مشکلات بیمه هنرمندان برطرف می‌شود. 

رونمایی از 3 اثرشاخص معرق-خاتم و منبت، رونمایی از تمبر یادبود مرحوم احمد شیشه‌گر استاد کاشی هفت رنگ و تقدیر از پیشکسوتان و دستگاه‌های اجرایی بخشی از این مراسم بود. همچنین پس از پایان مراسم نخستین بازار تجاری صنایع دستی کشور در شیراز با حضور مسئولان افتتاح شد. 

این بازار در مرحله نخست شامل 65 غرفه در مجتمع تجاری مهستان شیراز است وکارکرد این غرفه‌ها، عرضه و فروش آثار صنایع دستی استان فارس، کارگاه تولید زنده، بسته‌بندی و صادرات صنایع دستی توسط یک تیم حرفه‌ای از استادان و کارشناسان و بازاریابان این حوزه است.

انتهای پیام/ش

R41382/P/S6,61/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رئیس سازمان بازرسی، دومین واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را تأیید نکرده است

روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد که رییس اسن سازمان، دومین واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را تأیید نکرده است.

به گزارش ایسنا، روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور در این باره اعلام کرد:

اخیراً جمعی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به قاضی سراج در خصوص واگذاری مرتبه دوم شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان مدعی شده بودند مراتب این واگذاری مورد تأیید رئیس سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفته است.


بر همین اساس روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور اعلام می‌دارد این ادعا که دومین واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان مورد تأیید قاضی سراج قرارگرفته، فاقد صحت بوده و تکذیب می‌شود.


لازم به ذکر است تحقیقات و بررسی‌های این سازمان در خصوص واگذاری شرکت فوق‌الذکر کماکان ادامه دارد و ریاست این سازمان به‌هیچ‌وجه آن را تأیید نکرده است.

انتهای پیام

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۷۳۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لزوم توجه ویژه به صنایع دستی تولیدی روستاها
 • جزئیات نشست اعضای کمیسیون اصل ۹۰ با رئیس قوه قضائیه / واگذاری شرکت غله و سیلوی همدان ‌باطل شد‌
 • کشتی تاریخی کرگانرود در گیلان ثبت ملی می شود
 • واگذاری خودروسازی‌ها به نتیجه نمی‌رسد
 • طرح دولت و مجلس برای واگذاری پروژه‌های نیمه تمام به بخش خصوصی
 • انحراف در تسهیلات رونق تولید، سرمایه ملی را به باد می دهد
 • روند واگذاری آثار تاریخی و گردشگری به بخش خصوصی مطلوب نیست
 • تکذیب دومین واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان توسط سازمان بازرسی کل کشور
 • بررسی لایحه نحوه واگذاری ماشین آلات و تاسیسات به شرکت‌های آبفا در کمیسیون انرژی
 • رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم/ رونق تولید بدون کنترل قاچاق کالا معنا ندارد
 • رئیسی: رویکرد دستگاه قضا را به سمت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم/رونق تولید بدون کنترل قاچاق کالا معنا ندارد
 • رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم/ تشریح اقتضائات رونق تولید/ در نظام بانکی و اعطای تسهیلات باید بازنگری شود
 • نقش کمرنگ معادن فارس در اشتغالزایى مواد معدنی استان ارزش افزوده زیادی در صنایع ندارند فرآورى تنها گزینه نجات و رونق معادن
 • تجهیز ۴ اثر تاریخی کرمان به سامانه فروش بلیت الکترونیک
 • چهار اثر تاریخی کرمان به سامانه فروش بلیت الکترونیک مجهز شد
 • ‌خانه‌های ترویجی صنایع دستی راه اندازی شود
 • نمایشگاه صنایع دستی و تولیدات خانگی در اردکان افتتاح شد
 • آغاز مرمت مرحله جدید تیمچه تاریخی سرباز قزوین
 • اتحاد تولیدکنندگان صنایع دستی کشور زمینه ساز رونق تولید است