به گزارش اکوفارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی از زمان انتشار خبر راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، همواره سوالات و ابهامات بسیاری از سوی صرافان در خصوص ویژگی‌های بازار، نحوه فعالیت در آن و چگونگی شکل‌گیری مطرح می‌شد که عصر روز گذشته جلسه‌ مشترک هیات مدیره بازار و تعداد زیادی از صرافان عضو کانون، به منظور ارایه توضیحات روشنگرانه به سوالات آنها برگزار شد. 

در این جلسه پرسش‌ها و ابهاماتی نظیر نقش فرابورس در بازار، میزان کارمزد معاملات، میزان حق عضویت در بازار، نحوه انتخاب سهامداران بازار، دوره زمانی پرداخت حق اشتراک، ناعادلانه بودن تساوی حق اشتراک برای صرافی‌های کوچک و بزرگ، نامشخص بودن تکلیف ارز خریداری شدن در صورتی که بعد از 10 روز به فروش نرسد، نامشخص بودن بازار ساز اصلی این بازار، نقش بانک مرکزی در بازارسازی و ... از طرف صرافان مطرح شد که اعضای هیئت مدیره بازار متشکل ارزی به تفصیل جزئیات و توضیحات لازم را ارایه کردند.
محمود شکسته بند، مدیرعامل بازار متشکل ارزی  در جلسه روز گذشته ضمن تشکر از اقدامات بانک مرکزی در خصوص تشکیل این بازار در خصوص انگیزه تاسیس و نحوه فعالیت آن گفت: هیجانات و نابسامانی‌هایی که در بازار ارز به وجود آمد باعث شد بانک مرکزی به فکر ساماندهی و تشکیل بازاری بیفتد که در آن نرخ واقعی خرید و فروش صرافان معین شود. بازار متشکل ارزی بین صرافان و خریداران قرار می‌گیرد، معاملات واقعی هستند و هیجانات کاذب نمی‌تواند در نرخ ها تاثیرگذار شود و  در نتیجه قیمت ها به ثبات می رسد.
شکسته بند اعلام کرد: نسخه آزمایشی پایگاه اینترنتی بازار متشکل ارزی به آدرس www.ice.ir هم اکنون قابل مشاهده شده است و نرخهای روزانه نیز بر روی این پایگاه قرار داده می شود.
رییس کل بانک مرکزی نیز پس از دریافت گزارش مبسوط روابط عمومی بانک مرکزی از مطالبات و دغدغه‌های مطروحه صرافان در خصوص عملیاتی شدن بازار و سازوکارهای پیش بینی شده برای فعالیت آنها در این بازار بر لزوم توجه کامل به بحث‌های فنی و اجرایی طرح شده از سوی صرافان تاکید کرد.
همچنین همتی به روابط عمومی بانک مرکزی تاکید کرد شخصا دغدغه های مطرح شده را طی هفته اینده در جلسات با صاحبنظران و فعالان بازار بررسی و تصمیم گیری خواهد کرد.‌

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اتهام جنگ ارزی به اروپا

دونالد ترامپ یک بانک مرکزی دیگر را هدف هشدار‌های ارزی خود قرار داد. رئیس‌جمهوری آمریکا که بار‌ها «جرومی پاول» رئیس فدرال رزرو را بی‌کفایت خطاب کرده و خواستار چرخش سیاست انقباضی این نهاد شده بود، حالا پیکان اتهام را به‌سوی «ماریو دراگی» رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا نشانه گرفته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، انتقاد تند ترامپ از دراگی روز سه‌شنبه از تریبون توئیتر منتشر شد: «ماریو دراگی از انبساط پولی در آینده نزدیک برای بهبود وضعیت ناحیه یورو پرده‌برداری کرد. بلافاصله پس از سخنرانی او، یورو در برابر دلار تضعیف شد و این وضعیت که همواره ادامه داشته به معنای تقویت اروپا برای رقابت در بازار‌های جهانی و تجارت بین‌الملل در برابر آمریکا است.» او در توئیت کنایه‌آمیز دیگری که احتمالاً خطاب به فدرال رزرو نوشته شده نیز عنوان کرد: «بانک مرکزی ناحیه یورو کاهش نرخ بهره را جزو اصلی ابزار انبساط پولی این نهاد می‌داند» که به عدم کاهش نرخ بهره در آمریکا برخلاف چین و اروپا اشاره دارد. به این ترتیب، ترامپ جبهه جنگ ارزی را از چین به اروپا کشاند و مخالفت خود با تقویت بیشتر دلار را بار دیگر بروز داد. مخالفتی که از رشد دنباله‌دار کسری تراز تجاری آمریکا نشأت می‌گیرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا این بار به‌ جای رئیس فدرال رزرو، «ماریو دراگی»، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا را مورد حمله قرار داد. نقد تند ترامپ به دراگی روز سه‌شنبه در توییتی از سوی رئیس‌جمهوری ایالات متحده منتشر شد که محتوای آن نقد پیام دراگی به بازار‌های جهانی بود. ترامپ رئیس بانک مرکزی اروپا را نسبت به تضعیف عامدانه یورو در برابر دلار و دیدگاه اخیرش مبنی بر نیاز محتمل ناحیه یورو به اجرای بسته‌های محرک بیشتر، متهم کرد. ماریو دراگی در سخنرانی خود گفته بود اتحادیه در صورت تداوم نارسایی‌های فعلی به انبساط بیشتر نیازمند خواهد بود. بلافاصله پس از انتشار پیام وی در بازارها، یورو نزدیک به ۰.۳ درصد نسبت به دلار آمریکا تضعیف شد.

اروپا عامدانه نرخ ارز را دستکاری می‌کند؟

ترامپ این حرکت دراگی را در راستای ناعادلانه کردن بازی رقابت تجاری به سود اروپا و به ضرر آمریکا توصیف کرد. او در متن توئیت خود نوشت: «آن‌ها سال‌های زیادی است که نرخ ارزشان را این‌گونه برای منافع خود تغییر می‌دهند همان‌طور که چین و سایر کشور‌ها مشغول اجرای این استراتژی هستند.» توئیت ترامپ درست پس از اعلام سیاست پولی آتی بانک مرکزی اتحادیه اروپا که به وضوح از آمادگی برای کاهش نرخ بهره یا خرید بیشتر اوراق بدهی دولتی حکایت داشت، منتشر شد. در صورت مشاهده نشانه‌های ضعف در رشد اقتصادی و تولید تورم، بسته‌های مالی و پولی انبساطی به اجرا در خواهند آمد. یورو پس از سخنرانی دراگی با افت ۰.۳ درصدی به ۱.۱۱۸ نزول کرد، اما پس از توئیت ترامپ بخشی از تضعیف یورو از میان رفت و در نهایت کارنامه روز سه‌شنبه برای این دو ارز با افت ۰.۲ درصدی یورو خاتمه یافت.

دونالد ترامپ پیش از این نیز دراگی را مورد انتقادات تند خود قرار داده بود و موضوع اصلی انتقادات همان تضعیف یورو برای افزایش قدرت رقابت در بازار‌های جهانی بود که منجر به کاهش قدرت رقابت ایالات متحده در این بازار‌ها می‌شود. دراگی در نشست پولی بانک مرکزی ناحیه یورو، با اشاره به وجود ریسک‌های تجاری، نااطمینانی‌های سیاسی و عدم تحقق اهداف تورمی همزمان با افت رشد اقتصادی ناحیه اروپا از اجرای برنامه تسهیل مقداری با شرایط جدید خبر داد. سیگنال دراگی تنها به برنامه آتی بانک مرکزی اروپا محدود نمی‌شد و حاوی یک پیام مهم درخصوص رشد اقتصاد جهانی بود. وی بسته محرک مالی را برای مقابله با سراشیبی اقتصادی که در طول هفته‌های آتی به سراغ اروپا خواهد آمد، معرفی کرد.

کاخ سفید و فدرال رزرو در دو جهت متضاد

نشانه‌ها و پارامتر‌های اقتصادی اروپا از خزان و رکود مالی حکایت دارد. همزمان با تلاش دراگی برای همکاری نهاد‌های مالی دولت‌های عضو اتحادیه با نهاد پولی برای مبارزه با تمام قوا در برابر ریسک رکود، فدرال رزرو و کاخ سفید در دو جهت مخالف سیر می‌کنند و دونالد ترامپ سعی در هم‌مسیر کردن فدرال رزرو با مسیر دلخواه خود دارد؛ اما نهاد پولی با حفظ استقلال سیاست‌های خود را برای حفظ تعادل در اقتصاد آمریکا (با نمره قبولی از کارشناسان) اجرا می‌کند.

علاوه بر این، در حالی که بانک مرکزی اروپا در شرف اجرای یک برنامه تسهیل مقداری (QE) دیگر است؛ فدرال رزرو همچنان برنامه آتی خود را مشخص نکرده و ترامپ از این بابت نیز در لفافه به فدرال رزرو که برخلاف جهت رقبای اقتصادی آمریکا در حال سیاست‌گذاری است نیز نهیبی زد. کمیته بازار آزاد آمریکا در نشست این هفته به بررسی نشانه‌های افت رونق اقتصادی به دلیل جنگ تجاری و مهم‌تر از آن به صدا درآمدن زنگ هشدار منحنی بازدهی درخصوص بروز رکود مالی خواهد پرداخت.

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد+ جزئیات عملیات

سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرد

مشخصات و تصویر پهپاد جاسوسی آمریکا که سپاه سرنگون کرد

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۰۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عملکرد شهرداری ها در نحوه اخذ جرایم کمیسیون ماده 100 بررسی می شود
 • ابلاغ بخشنامه نحوه بازگشت ارز صادرات
 • نشست تخصصی برهان با موضوع بررسی و نقد بستر‌های اعتراض مدنی برگزار می‌شود
 • طرح ها اقتصادی سودآور از تسهیلات ارزی بهره مند می شوند
 • طرح ها اقتصادی سودآور از تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی بهره مند می شوند
 • قوانین انتخاباتی به تفصیل به «نحوه تامین هزینه انتخاب نامزدها» نپرداخته‌اند
 • آخرین وضعیت قرارداد وام‌های ارزی در بانک‌ها
 • بخشنامه نحوه بازگشت ارز صادرات ابلاغ شد
 • ابلاغ بخشنامه نحوه بازگشت ارز صادرات (+ سند)
 • بخشنامه نحوه بازگشت ارز صادرات و دریافت تعهد ارزی
 • بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال۹۸ تصویب شد/ پایان تیرماه آخرین مهلت برای برگشت کامل ارز صادراتی۹۷
 • ابلاغ بخشنامه نحوه بازگشت ارزصادرات
 • تصویب بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال۹۸/ پایان تیرماه آخرین مهلت برای برگشت کامل ارز صادراتی۹۷
 • کدخدایی: قوانین انتخاباتی به تفصیل به «نحوه تامین هزینه انتخاب نامزدها» نپرداخته‌اند
 • دوراهی انتظارات در بازار دلار
 • افزایش 75 درصدی آمار زندانیان سرقت در استان مرکزی/ کاهش 15 درصدی طلاق توافقی
 • افزایش 75 درصدی آمار زندانیان سرقت در استان مرکزی/ کاهش 15 درصدی آمار طلاق توافقی
 • دوراهی انتظارات در بازار دلا‌ر
 • ارز ۴۲۰۰ تومانی برود یا بماند؟