به گزارش خبرنگار ایلنا، لعیا جنیدی امروز بیست و سوم خرداد ماه با حضور در اجلاس شورای‌عالی استان‌ها گفت: درباره زمان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در تهران اطلاعی ندارم لذا در این مورد اظهارنظری نمی‌کنم اما در مورد تخلفات احتمالی در شوراها در سطح کشور باید به این نکته توجه کنیم که تخلفات در دستگاه‌های مختلف وجود دارد اما این تخلفات در شوراها بسیار اندک است.

وی افزود: البته ساز‌وکار‌هایی برای اینکه مقررات به صورت صحیح اجرا شود وجود دارد و در این زمینه کمبود نداریم و اگر در این زمینه کمبودی احساس شود شورا‌ها می‌توانند کمک کنند و موضوع را به ما بگویند تا پیگیری کنیم.

جنیدی عنوان کرد: اینکه آیا بالاخره انتخابات شورایاری‌ها در سال جدید برگزار خواهد شد یا خیر اطلاعی ندارم و باید صبر کنید تا کسب اطلاع کنم.

رئیس هیئت حل اختلاف مرکزی با بیان اینکه اگر تخلفات در شورا‌های روستا و شهر رخ می‌دهد قطعا سازو‌کار برای برخورد با آن در قانون مشخص شده، ادامه داد: در همه سطوح برای رسیدگی به تخلفات مراجعی مشخص وجود دارد و مواردی هم که اکنون به عنوان تخلف مطرح شده در سطحی که اعلام شده نیستند.

وی تصریح کرد: با سازوکار موجود هرگونه تخلف در شهرستان‌ها و استان‌ها به هیئت مرکزی می‌آید و در آنجا بررسی می‌شود و در مواردی هم که تخلفات جدی رخ دهد سلب عضویت انجام می‌دهیم اما تاکنون سطح تخلفات در این حد نبوده است، چون در هیئت مرکزی که من حضور دارم به نسبت ۱۲۰ هزار عضو شورا‌ها تعداد تخلفات بسیار اندک است و هر سلب عضویتی که رخ دهد ما باید آن را تایید کنیم۰ 

وی گفت: در حال حاضر یک نهاد بزرگ مردمی و مبتنی بر قانون اساسی داریم که از کوچک‌ترین واحد‌های تقسیم کشوری تا بزرگ‌ترین آن در این نهاد حضور دارند و در مجموعه‌ای به این بزرگی ممکن است خطاها‌یی وجود داشته باشند، اما در درجه اول خود نهاد‌ها باید کمک کنند تخلفات کمتر شود.

رئیس هیئت حل اختلاف مرکزی بیان کرد: آمار سلب عضویت شدگان حتی یک دهم درصد هم نیست حتی اگر این تعداد هم باشد بیش از ۹۰ درصد آن مربوط به حضور کم در حوزه انتخابی است که بیشتر در روستا‌ها است و نباید تصور کنیم که جرمی رخ داده است.

جنیدی افزود: دستاورد امروزم در این اجلاس باعث تعاملات بیشتر با شورای عالی استان‌ها خواهد بود و امروز قول دادم که برای هر حوزه اعم از اصلاح قوانین، مصوبات و انتخاب شهرداران همکاری کنیم و توافق کردیم که کارگروه مشترکی داشته باشیم که در یک تعامل به کارایی شورا‌ها اضافه کنیم.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شوراهای شهر بزرگترین نماد مردم سالاری درجمهوری اسلامی ایران هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در دیداری که در محل صحن علنی شورای اسلامی شهر برگزار شد با خالد المشیخی رئیس هیات و مدیر کل همکاری‌های خدمات سلامت استان ظفار، سعود الحینانی شهردار ضنک، طلال الحسنی شهردار مصیره، حلیل الحبسی شهردار الرستاق، مجید الحرتی شهردار سمائل و علی الشمسی شهردا صحار از کشور عمان دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار سید حسن رسولی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، سید محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات، ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت و زهرا نژاد بهرام، رئیس کمیته شهرسازی شورا حضور داشتند.

در ابتدا دیدار محسن هاشمی به تشریح تاریخچه و وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: قانون شهرداری‌ها در کشور ایران مربوط به ۷۰ سال پیش است ولی بحث شوراهای اسلامی شهر و روستا مربوط به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۱۳۵۸ به تصویب رسید و بالغ بر ۷ بند از این قانون به شوراها اختصاص داده شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه افزود: شوراهای اسلامی بزرگترین نماد مردمی سالاری ایران اسلامی است که اولین انتخابات در ۲۰ سال پیش برگزار شد و امروز دوره پنجم آن را طی می‌کنیم. مدت زمان هر دوره نیز ۴ سال است.

هاشمی افزود: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همراه با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود و همزمان با رئیس جمهور، اعضای شوراها نیز انتخاب می‌شوند.

وی در ادامه گفت: در این روز بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور انتخاب می‌شوند که نمود بارزی از مردم سالاری در جمهوری اسلامی است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: برای شهر تهران ۲۱ نفر به عنوان اعضای اصلی شورا و ۱۱ نفر نیز به عنوان علی البدل انتخاب می‌شوند. این در حالی است که تعداد اعضای شوراها برای شهرهای دیگر ۱۵، ۱۳، ۹ و ۷ نفر است.

محسن هاشمی ادامه داد: در اولین روزی که شوراها جلسه تشکیل می‌دهند هیأت رئیسه و رئیس شورا انتخاب می‌شوند و بعد نوبت به انتخاب کمیسیون‌های تخصصی می‌رسد.

وی افزود: در شورای شهر تهران ۶ کمیسیون تخصصی وجود دارد که کمیسیون شهرسازی و معماری، کمیسیون حقوقی و نظارت، کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون عمران و حمل و نقل شهری، کمیسیون‌های ۶ گانه شورای شهر تهران هستند.

هاشمی اظهار داشت: در اولین روزهای فعالیت شورای شهر، شهردار تهران انتخاب می‌شود که بعد از آن، انتخاب شهردار باید به تأیید وزارت کشور برسد و حکم را وزیر کشور می‌دهد.

محسن هاشمی در ادامه افزود: از وظایف اصلی شوراهای شهر نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها است.

وی افزود: مصوبات شورای شهر به دو صورت انجام می‌گیرد؛ لوایحی که شهرداری ارسال می‌کند و طرح‌هایی که توسط کمیسیون‌ها به صحن می آیند که پس از تأیید هیأت تطبیق در فرمانداری به شهرداری ابلاغ می‌شود.

خالد المشیخی که ریاست گروه عمانی را بر عهده داشت نیز طی بیان مطالبی گفت: امیدواریم همکاری‌های خوبی در جهت دستیابی به شهر سالم و شهروند سالم بین دو کشور ایجاد شود.

در ادامه خالد المشیخی، مدیر کل همکاری‌های خدمات سلامت استان ظفار کشور عمان با ابراز خوشحالی از حضور خود و همراهانش در تهران گفت: از حسن استقبال شما بسیار خرسندیم و امیدواریم بتوانیم باب همکاری‌های بیشتری را با تهران و کشور ایران بگشاییم.

وی ادامه داد: دیروز نشستی با مسئولان وزارت بهداشت کشور ایران داشتیم که بسیار مفید بود. در این جلسه نمایندگان سازمان بهداشت جهانی نیز حضور داشتند.

المشیخی افزود: در حوزه سلامت همه ما به نوعی شریک هستیم و اقدامات ما اثر گذار در سایر نقاط نیز هست لذا نیاز به فعالیت‌های مشترک در حوزه سلامت و خدمات بهداشتی داریم.

المشیخی در ادامه با اشاره به تجربیات کشور عمان در حوزه سلامت گفت: تجربه‌ای که ما در عمان داریم مربوط به روستاها و شهرهای سالم است که خیلی نزدیک به تجربه برادران ما در جمهوری اسلامی ایران است.

المشیخی ابراز امیدواری کرد در این سفر اهتمامی که در دستیابی به شهرهای سالم از سوی دو کشور است منجر به ایجاد همکاری‌های بیشتر شود.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران نیز دیگر سخنران این دیدار بود و گفت: امیدواریم تبادل تجربیات و نیروی انسانی متخصص در حوزه سلامت با کشور عمان منجر به بهبود زندگی شهروندان دو کشور شود.

ناهید خداکرمی در ادامه گفت: ما در کمیسیون سلامت شورای شهر تهران مباحثی را که مرتبط با سلامت شهروندان است مورد توجه قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: مسلماً اشتراکات فرهنگی و مذهبی فراوانی بین دو کشور ایران و عمان وجود دارد و تاریخ نیز گواه رویکرد مثبت و عاطفی بین دو کشور است لذا این مهم می‌تواند به ما کمک کند تا برنامه‌های مشترکی را برای بهبود زندگی شهروندان ایرانی و عمانی داشته باشیم.

خدا کرمی در ادامه افزود: امروزه زندگی شهرنشینی موجبات تغییرات در آب و هوا و تولید گازهای گلخانه‌ای می‌شود و آنچه زندگی شهر نشینی امروز بر سر محیط زیست می‌آورد سبب ساز مشکلات فراوانی در زندگی بشری شده که از جمله می‌توان به آلودگی آب و هوا و خاک اشاره کرد. در این راستا نگاه و رویکرد ما به صورت مدیریت شده و پیشگیرانه است.

خدا کرمی تصریح کرد: بنابراین آنچه به عنوان برنامه مشترک بین ایران و عمان می‌تواند تعریف شود، تجربه‌های شما در زمینه شهرها و روستاهای سالم و ساختمان‌های سبز است و از طرفی هم تجربه ما در زمینه خدماتی که به شهروندان در حوزه‌های سلامت روان و پیشگیری از رفتارهای پرخطر می‌دهیم، می‌تواند فصل مشترکی برای برنامه‌های منطقه‌ای باشد.

وی ادامه داد: ما امیدواریم بتوانیم در منطقه خلیج فارس و به ویژه در مورد تهران و مسقط در مسیر همکاری‌های بیشتر گام برداریم و با شهرهای منطقه پیمان خواهر خواندگی منعقد کنیم.

خدا کرمی همچنین خاطر نشان ساخت: ما آمادگی داریم در زمینه بازیافت پسماند و تبدیل آن به کالای دوباره مصرف در زمینه سلامت عمومی شهر و از آن مهمتر در تبادل نیروی انسانی زبده و متخصص همکاری کنیم. هر جا که نیاز است شما و ما از تخصص نیروی انسانی در حوزه سلامت زنان و سلامت خانواده و سلامت عمومی شهروندان بهره جوییم و تفاهم نامه منعقد کنیم.

رئیس کمیته سلامت شورا ابراز امیدواری کرد فصل مشترکی در حوزه سلامت و محیط زیست بین ایران و عمان باز شود.

در این جلسه همچنین دکتر حلیل الحبسی، شهردار الرستاق عمان به عنوان آخرین سخنران، گفت: از میزبانی برادران خوب ایرانی مان تشکر می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: ما نیز تجربه خوبی از تشکیل شوراهای شهر در عمان داریم و امروز هر استانی افرادی را انتخاب می‌کنند که به عضویت شورا در بیایند. در شهرها و استان‌های بالای ۶۰ هزار نفر، ۶ عضو، پایین ۶۰ هزار نفر تا ۳۰ هزار نفر، ۴ عضو و زیر ۳۰ هزار نفر، ۲ عضو انتخاب می‌شوند.

وی ادامه داد: در کنار اعضایی که انتخاب می‌شوند برای شورای شهر، اعضای انتصابی هم هستند که از دولت می آیند و به نوعی نماینده وزارتخانه‌هایی هستند که به شهروندان خدمات رسانی می‌کنند.

الحبسی افزود: ما از حضور این افراد در شوراها اطلاعات دقیقی را در حوزه‌های مختلف به دست می‌آوریم که می‌توانیم با مطالعات کارشناسی، خدمات رسانی خوبی در جهت تأمین منافع شهروندان داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در شوراهای شهر عمان، سه کمیسیون امور عامه و کلی، قانون گذاری و امور اجتماعی وجود دارند.

الحبسی در ادامه افزود: ما اهتمام ویژه ای به مسائل محیط زیستی داریم به گونه‌ای از گذشته سلطان قابوس به این امور دقت ویژه ای داشته است و بر اساس این ایده وزارت خانه محیط زیست در دهه ۱۹۸۰ تاسیس شد. گرچه در ابتدا تفکر این بود که این وزراتخانه فعالیتی نمادین دارد اما بعد دیدند این یک بینش حکیمانه بوده و می‌بینیم بسیاری از کشورها، وزارتخانه‌هایی دارند که کارشان پیگیری مسائل محیط زیستی و تغییرات آب و هوایی است.

گفتنی است این دیدار در جهت همکاری‌های هر چه بیشتر در حوزه سلامت و خدمات بهداشتی برگزار شد.

کد خبر 4643513

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: لعیا جنیدی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۰۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ضرب الاجل ۱۰ روزه تهران به اروپا، آرامش و اتحاد آن‌ها را سلب می کند
 • داورزنی: هر باشگاه لیگ برتری نتواند الزامات لازم را در ورزشگاه نصب کند، حق میزبانی از آن سلب می شود
 • داورزنی: رقابت‌های فوتبال باید با رعایت استاندارد‌های AFC برگزار شود/ امتیاز میزبانی از استان‌های فاقد استاندارد سلب می‌شود
 • شهرداران دو سال قبل از انتخابات استعفا دهند
 • مسجد جامعی:‌ شهرداری مراحل اجرای انتخابات شورایاری‌ها را آغاز کند
 • متن کامل آیین‌نامه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قطع عضو، قصاص، شلاق و تبعید
 • تصویب لایحه عضویت ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا - اقیانوسیه/قرائت گزارش واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات
 • برگزاری اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراها در عمارت تاریخی شهرداری رشت
 • شهرداری مراحل اجرای انتخابات شورایاری‌ها را آغاز کند
 • آیین‌نامه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قصاص و قطع عضو ابلاغ شد
 • تصویب لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا – اقیانوسیه
 • تصویب لایحه عضویت ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا - اقیانوسیه
 • لایحه عضویت ایران در برنامه اندازه شناسی آسیا-اقیانوسیه تصویب شد
 • ترک روستا و رفتن به شهربیشترین تخلفِ اعضای شورای روستاهاست
 • عضویت 204 روشندل در کتابخانه مرکزی ایلام
 • عضویت روشندلان در کتابخانه مرکزی ایلام
 • سلب حق انتصاب بازیکن از سرمربی تیم ملی تنیس روی میز
 • گناه؛ عامل سلب کرامت انسان
 • حق عضویت سالیانه اعضای خانه موسیقی اعلام شد