به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ظهرداری قم، سیدمرتضی سقائیان‌نژاد در دیدار با آیت‌الله علوی بروجردی، با اشاره به حدود وظایف و اختیارات شهرداری‌ها اظهار کرد: بیش از ۳۷۰ وظیفه مختلف بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده است و در یک مقایسه ساده با یک وزارتخانه این حجم وظایف بسیار بالا است.

شهردار قم ادامه داد: در سال ۷۸ شوراها کار خود را آغاز کردند و بالغ بر ۲۰ سال از دوره فعالیت آنها می‌گذرد و کم‌کم انسجام لازم در فعالیت شوراها در حال ایجاد است؛ قبل از انقلاب جمعیت شهرنشینی حدود ۳۷ درصد بود که امروز به بیش از ۷۰ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که این جریان شهرنشینی تا پایان هزاره سوم به ۹۰ درصد هم برسد.

وی با تأکید بر اینکه در کشور ۵۴ میلیون نفر شهرنشین هستند افزود: با این وجود حجم وظایف و حیطه اختیارات شهرداری‌ها حجم اعتبارات و هزینه‌های آنها با یک وزارت‌خانه قابل مقایسه نیست.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه عمده پروژه‌های عمرانی شهری توسط شهرداری‌ها انجام می‌گردد، افزود: کارهای شهرداری مثل سفره روزمره مردم است و نمی‌شود یک روز نظافت شهری نباشد، یک روز آبیاری فضای سبز نباشد و توسعه پارک‌ها و امکانات شهری انجام نشود.

وی با بیان اینکه قرار بود تمرکززدایی در شهرها صورت بگیرد گفت: تمرکززدایی انجام نشده و شاهد تراکم زدایی در شهرها هستیم؛ شهرداری‌ها تمام پول خود را از مردم می‌گیرند، قبلاً ۲۶ مبحث بود که عوارض دریافت و خرج شهر می‌شد و عنوان شد که این کار بروکراسی ایجاد می‌کند و طرح تجمیع عوارض را اجرا کردند؛ تجمیع عوارض وارد قانون مالیات بر ارزش افزوده شد و قرار شد بخشی از این درآمدها در اختیار شهرداری‌ها قرار گیرد به عنوان بهای خدمات که این بها کمک به شهرداری نیست و جزو هزینه‌های جاری شهر است.

وی با تأکید بر اینکه سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده حق مسلم آنها است، گفت: شهرداری‌ها خاکریز امنیتی نظام هستند و اگر خدمات خود را به درستی انجام دهند مردم از نظام رضایت خواهند داشت و باعث سرمایه اجتماعی می‌گردد.

سقائیان‌نژاد با بیان اینکه کار باید دست مردم باشد تا بتوانیم شاهد رشد و پیشرفت و حل مشکلات باشیم خاطرنشان کرد: با تمام این مشکلات با وحدت کلمه مدیران شهری و مدیران استان، تحریم اثری بر فعالیت‌ها نگذاشته است؛ بودجه شهرداری در سال ۹۴ بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان بوده و امروز این بودجه به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی نخستین گام فعالیت‌های شهرداری را تدوین برنامه قم ۱۴۰۰ عنوان کرد و افزود: سال سوم در برنامه دنبال می‌شود و شاهد تحقق بالای ۹۷ درصدی برنامه‌ها در مدیریت شهری هستیم.

شهردار قم با بیان اینکه شهرداری تا سال ۱۴۰۰ برنامه دارد و قم ۱۴۰۵ در حال تدوین است اظهار کرد: تمام فعالیت‌های شهرداری باید طبق این برنامه انجام شود.

وی گفت: در برنامه پیش‌بینی کردیم که تا سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۷ مترمربع فضای سبز به ازای هر شهروند داشته باشیم و در حال حاضر به نزدیک به ۱۹ مترمربع رسیده‌ایم.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: هر سال بالغ بر ۲۷۰ هکتار به فضای سبز شهر قم اضافه می‌شود و پساب و آب مورد نیاز تأمین شده و صرفه‌جویی در مصرف آب جزو اولویت‌های شهرداری است.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه عمرانی توانستیم طرح‌های نیمه‌تمام را تکمیل کنیم خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی که برای سال ۹۸ داریم بالای ۸۰۰ پروژه است که شامل تقاطع غیرهمسطح خیابان کیوانفر و خیابان امام خمینی، ادامه بلوار جمهوری، ادامه بلوار عماریاسر، تکمیل تقاطع غیرهمسطح ولیعصر، تکمیل بلوار فردوسی به طول ۲۵ کیلومتر، اجرای تقاطع غیرهمسطح بلوار پیامبر اعظم و فردوسی، تکمیل تقاطع غیرهمسطح امینی بیات و… است.

شهردار قم با اشاره به احداث پارک هزارهکتاری شهر قم افزود: این پارک از جنوب دانشگاه مفید شامل پارک کوثر، باغ پرندگان، بوستان زائر، بوستان خضر، بوستان شهدای گمنام و… تا کوه دوبرادران است.

وی ماندگاری زائر در شهر قم را نزدیک به هشت ساعت عنوان کرد و گفت: سعی داریم ماندگاری زائر را به دو روز برسانیم تا بازده اقتصادی نیز برای شهر و مردم به وجود آید.

سقائیان‌نژاد توسعه تسهیلات حمل و نقل عمومی شهر را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: سال گذشته نزدیک به ۱۵۰ دستگاه اتوبوس وارد شهر شد و ورود ۱۰۰ دستگاه اتوبوس دیگر را نیز در سال ۹۸ پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی با اشاره به مشکلات ارزی برای اتمام قطار شهری قم تصریح کرد: در جلسه‌ای با ریاست مجلس قرار شده که ۴۰ میلیون یورو از ارزهای در اختیار قرارگاه خاتم در چین به تأمین تجهیزات مترو قم تخصیص یابد.

شهردار قم بیان کرد: در خصوص منوریل نیز برنامه ریزی کردیم که بتوانیم مسیر آن را تا میدان مطهری به اتمام برسانیم.

کد خبر 4639995

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فرماندار: توسعه ملایر با روزمرگی محقق نمی شود

قدرت الله ولدی شامگاه دوشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات شهرداری‌های تابعه شهرستان ملایر افزود: ما به دنبال کار برنامه محور و دارای چارچوب مشخص هستیم و مدیران دستگاه‌های اجرایی باید براساس سیاست‌ها و دستورالعمل‌های تعیین شده استان و کشور حرکت کنند.

وی با بیان اینکه از مدیران برنامه‌های یکساله حوزه مرتبط با دستگاه اجرایی آنها را درخواست کرده‌ام بیان کرد: علاوه بر این سند راهبردی توسعه شهرستان نیز تدوین شده و می‌خواهیم با تلاش مضاعف برنامه‌های این سند در مدت زمان کمتر از سه سال عملیاتی شود.

فرماندار ویژه ملایر تاکید کرد: در حوزه بودجه و اعتبارات باید توجه ویژه ای به ملایر شود و عقب افتادگی‌های گذشته باید جبران و سهم امسال این شهرستان داده شود.

ولدی به مشکلات ۶ شهر ملایر، جوکار، ازندریان، زنگنه، سامن و اسلامشهر آق گل در حوزه‌های مختلف همچون منابع مالی، تجهیزات و ماشین آلات و قیر اشاره کرد و اظهار داشت: شهرهای جوکار و سامن که محورهای ترانزیتی استان هستند، باید به طور ویژه آسفالت این مسیرها انجام و سهم آنها در اختصاص قیر ویژه دیده شود.

وی تهیه عکس هوایی از شهر جوکار، آسفالت، اختصاص اعتبار لازم به این شهر با توجه به محروم بودن آن از اعتبارات محل درآمد نفت و گاز، تجهیز و نوسازی آتشنشانی شهر سامن، دیوار کشی رودخانه مرکزی این شهر، کمک برای اخذ مجوز بکارگیری نیرو برای شهرداری سامن و اختصاص سهیمه قیر و آسفالت، نوسازی ماشین آلات عمرانی و قیر برای شهرداری زنگنه را از جمله مشکلات این شهرداری‌ها عنوان و خواستار حمایت ویژه شد.

معاون استاندار همدان ادامه داد: اسلامشهر آق گل با توجه به اینکه به تازگی به شهر تبدیل شده است، هنوز نتوانسته‌ایم خدمات شهری را به مردم ارائه دهیم و طرح هادی شهری هنوز در این شهر به نتیجه نرسیده است و ساختمان شهرداری و آتشنشانی این شهر نیاز به نوسازی دارد.

ولدی اختصاص قیر و آسفالت خیابان‌ها و معابر را از مهمترین نیازهای شهرداری‌های ملایر برشمرد و گفت: بازآفرینی شهری، ساماندهی و زیباسازی ورودی‌های شهر، کمک و همکاری دستگاه‌های خدمات رسان، بدهی شهرداری، کمک ویژه به شهرداری ملایر برای پیاده کردن شاخص‌های تعیین شده در ثبت جهانی منبت از جمله مشکلات شهرداری ملایر است که نیاز به مساعدت استان دارد.

وی اختصاص بیل زنجیری، جرثقیل ۶۰ تنی، لودر، گریدر، بابکَت و لوله‌های فلزی در حوزه راهداری را از مهمترین نیازهای این شهرستان برشمرد و افزود: برای مدیریت بحران به ویژه در سیلاب‌های اخیر به شدت نیازمند اختصاص این تجهیزات برای شهرستان هستیم.

فرماندار ویژه ملایر از مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان خواست: فعالیت‌ها و اقدامات روزانه خود را گزارش دهند تا بهتر بتوانیم در راستای رفع مسائل و مشکلات مرتبط گام برداریم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان نیز رویکرد دولت را کمک به شهرداری‌ها به ویژه شهرداری‌های کوچک دانست و گفت: اعتباراتی نیز در این زمینه به شهرداری‌های کوچک تزریق شده که باید این اعتبارات به فرمانداری‌ها اعلام شود.

محمودرضا عراقی با اشاره به اجرای طرح بازآفرینی شهری و تاکید دولت در این راستا افزود: مشکلاتی در محدوده بافت‌های فرسوده و تاریخی ایجاد شده است که به تازگی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور قول مساعد داد برای استان همدان گروه ویژه ای برای حل مشکل بفرستد.

وی با تاکید بر اینکه استاندار همدان مدیران دستگاه های اجرایی را موظف به پیگیری اعتبارات از طریق وزارتخانه های مرتبط کرده است اظهار داشت: هیچ دستگاه اجرایی اجازه ندارد بدون اینکه قانون را دور بزند، نسبت به ساخت و ساز جدید اقدام کند.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان نیز گفت: برای درآمد زا بودن و استقلال شهرداری، دولت نگاه حمایتی دارد و در این راستا تسهیلات کم بهره‌ای قابل پرداخت است که شهرداری‌ها برای استفاده از این تسهیلات باید توجیه قانونی داشته باشند.

سیدحسین جعفری ادامه داد: تجهیز ماشین آلات و اعتبارات قیر در بخش حمایتی دولت تعریف شده است و به همین منظور تبصره ۲ ماده ۳۹ دوباره احیا و طی ۲ مرحله به شهرداری‌ها اعتبار پرداخت شد.

وی با بیان اینکه منابع عظیمی در شهرداری‌ها به ویژه تسهیلات کم بهره ایجاد شده افزود: با توجه به ظرفیتی که در هر محل وجود دارد، شهرداری ها باید برای ایجاد درآمد از این ظرفیت ها و سرمایه گذاری و بخش خصوصی استفاده کنند، ما نیز از طرق مختلف تسهیل گر آنان هستیم.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان با اشاره به اینکه تا پایان سال ۸۰ درصد بودجه شهرداری های کوچک اختصاص می یابد تاکید کرد: شهرداران مدیریت هزینه و مصرف را داشته باشند و از اجرای طرح های غیر ضروری پرهیز کنند.

جعفری یادآور شد: در زمینه تجهیز ماشین آلات برای شهرداری ها هنوز چیزی ابلاغ نشده و به تازگی از حدود یازده سهمیه ای که به استان همدان اختصاص یافت، چهار سهمیه به شهرداری های ملایر داده شد.

وی با بیان اینکه با پیگیری های انجام شده سهم قابل توجهی قیر برای شهرداری های زیر ۵۰ هزار نفر استان اختصاص و توزیع شد گفت: امسال هنوز ابلاغی در این زمینه داده نشده است.

جعفری بیان کرد: مسایل و مشکلات در حوزه بازآفرینی شهری ملایر نیز در نشستی اختصاصی باید بررسی شود.

به گزارش ایرنا، در این نشست مقرر شد مشکلات مرتبط با شهرداری ها طبق برنامه زمانبندی بررسی و پیگیری های لازم انجام شود.

این شهرستان دارای ۶ شهر ملایر، ازندریان، سامن، جوکار، زنگنه و اسلامشهر آق گل است.

۷۵۲۸/‏۲۰۸۷

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: شهردار قم قم مترو قم

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۰۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲۰ میلیارد تومانی که در مترو دود شد!
 • دولت به تعهد خود در حمل و نقل عمومی عمل کرد/ تخصیص دو میلیارد یورو به مترو
 • یادمان شهدای گمنام اسدآباد تکمیل می‌شود
 • هزینه مترو در اصفهان چند تعرفه‌ای می‌شود
 • بهره‌برداری از بزرگترین خط تولید و تست واگن‌های مترو در ابهر زنجان
 • برگزاری چهارمین نشست شاعران و نویسندگان طنزپردازان در مترو
 • بزرگترین خط تولید و تست واگن‌های مترو در ابهر به بهره‌برداری رسید
 • سیزده کیلومتر در آغوش مرگ!/ وعده تکمیل چهارخطه شهرکرد -بروجن در هفته دولت
 • چهارمین نشست شاعران و نویسندگان طنزپردازان در مترو
 • بزرگترین خط تولید و تست واگن مترو کشور در ابهر به بهره‌برداری رسید
 • فلج شدن امور شهری در زیراب/ شهرداری ورشکسته است
 • ۲۰ میلیارد تومانی که در مترو دود شد! / وقتی مردم، پول تابلو‌های خالی را پرداخت می‌کنند!
 • مدیرعامل مترو، خواهان بازپس گیری تبلیغات از سازمان زیباسازی شهرداری شد
 • ضریب امنیت سیستم بلیت مترو بالاست
 • افزایش ۱۲۰ کیلومتری مسیر دوچرخه‌سواری در تهران/ کاهش ۵۴ میلیاردی درآمد شهرداری از فروش طرح ترافیک
 • مصوبه شورای شهر، درآمد تبلیغاتی مترو را، ۲۰ میلیارد کاهش داد
 • مصوبه شورای شهر، درآمد تبلیغاتی مترو رو ۲۰ میلیارد کاهش داد
 • بالا بودن ضریب امنیت سیستم بلیط مترو
 • ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبارات ارزش افزوده به عمران شهری بوشهر اختصاص یافت