وزیر علوم گفت: ترویج هنر اسلامی سبب تعمیق نگاه، کسب معرفت و بینش اسلامی نسبت به جهان اطراف و اعتلای انسان و قرار گرفتن اندیشه‌های اسلامی در مسیر جهان اسلام می‌شود. به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دکتر منصور غلامی پیش‌از‌ظهر امروز (پنجشنبه) در آیین افتتاحیه چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنر‌های دستی و صنایع دستی، اظهار داشت: هنر تراوشات روحی و برون‌داد اعتلای فکری انسان در عالم حیات مسئولیت خطیری است، هنرمندان باید در کنار ارتزاق از هنر با استفاده از خلاقیت و توانمندی‌هایشان برای به گارگیری توانمندی‌های فنی، آشنایی با فناوری‌های مرتبط با این حوزه و خلق آثار جدید تلاش کنند.
دکتر غلامی هنر را معطوف به دو حوزه استفاده از صاحبان هنر و اندیشمندان هنری و آموزش و تعلیم و تربیت در این حوزه دانست و افزود: آموزش هنر نیز استاد شاگردی بوده و نسل به نسل منتقل شده است. امروزه دانشگاه‌ها نقش ویژه‌ای در تربیت نسل جدید داشته و دانشگاهی مثل دانشگاه هنر اسلامی تبریز در تربیت نیروی انسانی و توسعه خلاقیت نقش دارد.
وزیر علوم در ادامه بر ضرورت توجه به مباحث اسلامی در هنر در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم ضمن تبادلات فرهنگی، تبادلات هنری را هم با کشور‌های جهان اسلام ترویج دهیم و ارتباط بین نسل‌های دانش‌پژوه و هنردوستان را ترویج دهیم.
وی با بیان اینکه علاقه‌مند پذیرش استاد و دانشجوی خارجی برای توسعه هنر‌های اسلامی هستیم، تاکید کرد: به منظور تبادل فرهنگی، می‌توان از این ظرفیت دانشگاه‌های هنر در سرتاسر کشور برای دعوت از دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان کشور‌های اسلامی استفاده کرد.

هنر، زبان مشترک جوامع اسلامی برای رسیدن به جامعه توحیدی است
دکتر علی کی‌نژاد، رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز تاکید کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، یقین پیدا کردیم نیت برآمده از جامعه توحیدی با زبان مشترک هنر محقق می‌شود و وجود چهار میلیون هنرمند صنایع دستی کشور در ۳۶۰ رشته، کوتاه‌ترین و بهترین راه رسیدن به هدف مذکور است.
وی اظهار داشت: نیروی انسانی مستعد و کارآمد و زیربنای عمیق ایمانی کشور‌های اسلامی مسیر حرکت به سمت تمدن قرآنی و دنیای آراسته با عدالت در سایه تربیت اسلامی را هموار می‌کند.
دکتر کی‌نژاد در ادامه با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز با همکاری IRCICA افزود: اعتقاد هنرمندان جهان اسلام به جایگاه رفیع ارسیکا بیش از پیش زمینه را برای ایجاد نظام صلح بین کشور‌ها فراهم می‌کند.
رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز تصریح کرد: در سال‌های گذشته ایجاد کتابخانه هنری جهان اسلام در تبریز به دلایل ناشی از تحریم محقق نشد، اما به زودی با عبور از این شرایط خاص اقدام عملی خواهیم داشت و در تلاشیم تا همزمان با برگزارش ششمین دوره جشنواره بین‌المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنر‌های اسلامی و صنایع دستی این کتابخانه را در تبریز افتتاح کنیم.
دکتر کی‌نژاد در پایان برای برگزارش جشنواره نیمه حضوری هنرمندان جهان اسلام در رشته‌های مختلف با محوریت تنها دانشکده چند رسانه‌ای کشور اعلام آمادگی کرد.
در ادامه این مراسم همزمان با بیستمین سالگرد تاسیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تمبر این رویداد رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تلاش برای ترویج موسیقی بومی مازندران/ ضرورت هم‌افزایی بسیج رسانه و صدا و سیما

مدیرکل صدا و سیمای مازندران درباره ترویج موسیقی بومی در مازندران،گفت: موسیقی بومی یکی از بحث‌هایی است که باید آن را ترویج کنیم که در زمینه امیری‌خوانی، کتولی، نجما و طالبا کارهای خوبی در حال انجام است که باید دنبال شود.به گزارش بلاغ،هادی ابراهیمی در نشست با اعضای شورای بسیج رسانه مازندران با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم جابر معافی سرپرست فقید خبرگزاری فارس در مازندران، اظهار کرد: مرحوم معافی همیشه الگو بودند که در حیطه خبر با روحیه انقلابی خبرگزاری فارس را به اوج رساندند و برای همیشه در عرصه خبر و رسانه در این استان ماندگار شدند.

وی با اشاره به اینکه باید جلسات بسیج رسانه به‌صورت مستمر برگزار شود، افزود: باید از ظرفیت بسیج رسانه بیشتر استفاده کنیم و هم اینکه توقعات و انتظارات خود را از این نهاد انقلابی درخواست داشته باشیم.

مدیرکل صدا و سیمای مازندران با بیان اینکه فصل جدیدی از همکاری‌های خوب بین صدا و سیما و مجموعه سپاه و بسیج آغاز شد، اضافه کرد: برنامه‌ای نیست که متعلق سپاه و بسیج در استان اتفاق بیفتد و از طریق سیمای مازندران منعکس نشده باشد که نشان می‌دهد هر چه ارتباط تنگناتر باشد و ارتباطی که به لحاظ مفهومی می‌توانیم داشته باشیم که هدف مشترک همه ماست.

*وجه تسمیه صدا و سیما و جام جم

این مسؤول با اعلام اینکه صدا و سیما یک نهاد انقلابی است که در اصول قانون اساسی به جایگاه و نقش بارز صدا و سیما اشاره شده است، تصریح کرد: صدا و سیما یک دانشگاه عمومی است از اینکه به صدا و سیما گفته می‌شود جام جم است، یعنی همه جنبه‌های زندگی بشری در این نهاد مستقل و حاکمیتی آمده است هرجایی که صدا و سیما است آن خیابان نامش جام جم است که این وجه تسمیه دارد و این جهت جام جم همه مولفه‌های اجتماعی، اقتصادی، فردی، اخلاقی و سیاسی در آن گنجانده شده که نقش تاثیرگذاری در این مجموعه وسیع و عظیم دارد.

ابراهیمی بیان کرد: صدا سیما نمی‌تواند یک رسانه ملی باشد اگر خدای ناکرده پارتی‌بازی و باندبازی برخی از صفاتی که جز رذایل محسوب می‌شوند در این رسانه نهادینه باشد.

*عملکرد و وظیفه صداسیما نیز صرفا فرهنگی است

مدیرکل صدا و سیمای مازندران با اشاره به اینکه عملکرد و وظیفه صداسیما نیز صرفا فرهنگی است، اظهار کرد: صدا و سیما فرهنگ به معنایی که تمام باورها و اشتراکات معنوی و معرفتی در آن نهادینه باشد.

این مسؤول افزود: در این بحث که ما از صدا و سیما به‌عنوان رسانه ملی یاد می‌کنیم سه هدف اطلاع رسانی و خبری، آموزشی  تربیتی و سرگرمی و تفریحی را در جهت‌گیری و سیاست‌گذاری کلان دنبال می‌کند که در ذات و ماموریت خود این سه رویکرد را توامان با هم دارد که نشان می‌دهد ماموریت سنگینی برعهده دارد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه می‌توانیم با هم‌افزایی به قله نهایی برسیم به این معنا که در نظامی ولایی زندگی می‌کنیم، گفت: مفتخریم بعد از قر‌ن‌ها حکومت پیامبر و امامان معصوم در سده ماشین و تکنولوژی نظام ولایت فقیه را در کشور خود حاکم کردیم؛ امروز مقام معظم رهبری با قدرت تمام، هیمنه و با شکوه در مقابل تمامیت کفر و جبهه الحاد ایستاده است و عظمت نظام را به رخ جهانیان می‌کشاند که نمونه‌اش در دیدار رهبری با نخست وزیر کشور ژاپن جلوه‌گر بود.

وی با تاکید بر اینکه نقش ما به عنوان رسانه نقش برجسته‌ای است که در خط مقدم این کارزار فرهنگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی قرار دارد، خاطرنشان کرد: نظام‌های سیاسی در دنیا دو دسته هستند یک دسته تلاش می‌کنند ملت‌ها را از اخبار کشور و دنیا در بی‌خبری باشند امپراطوری و کمپانی و قطار یک سویه خبری را انتخاب کردند و با سرعت تمام در حال حرکت هستند و هرچه که خودشان مخابره می‌کنند درست است ولی دسته دیگر نظام اسلام تلاش می‌کنند مردم در غفلت و بی‌خبری نباشند و باید از اوضاع فلسطین و جریان مقاومتی که به برکت نظام اسلامی در منطقه خاورمیانه شکل گرفته باخبر باشیم.

مدیرکل صدا و سیمای مازندران یادآور شد: این ذات رسانه در جمهوری اسلامی ایران است البته برای رسیدن به رسانه تراز انقلاب اسلامی فاصله داریم و هنوز به مطلوب‌ها نرسیدیم.

این مسؤول با بیان اینکه طی چهار دهه از انقلاب اسلامی گام‌های خوبی در صدا و سیما صورت گرفته اما تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله داریم، افزود: باید آسیب‌شناسی و ظرفیت تعاملی ایجاد کنیم که در این هم‌اندیشی‌ها به‌ویژه با بسیج رسانه به گفتمان مشترک برسیم.

ابراهیمی با تاکید بر ضرورت شبکه‌سازی استان، افزود: حجم تماس‌ها و پیامک‌های مردم را دیدیم که از حضور نوجوانان در شبکه استانی در برنامه‌های ماه مبارک رمضان تقدیر کردند که حتی به مدارس کشیده شد که جریان عظیم فرهنگی را در استان ایجاد می‌کنیم.

وی اضافه کرد: نقش بسیج و سپاه را به عینه لمس کردیم که مجموعه نیروها در جریان سیل میان مردم حضور داشتند و در بحث بازسازی نیز نقش بسیج و سپاه باشد که در صورت نبود این نیروها کار با این شدت جلو نمی‌رود و این مجموعه برای ما دارای ارزش هستند.

*پخش وصیت‌نامه شهدا از سیمای استانی

مدیرکل صدا و سیمای مازندران با بیان اینکه کارهای خیلی خوبی را شروع کردیم، گفت: وصیت‌نامه شهدا قبل از اذان از سیمای استانی پخش می‌شود که کار خیلی خوبی است.

این مسؤول اضافه کرد: برنامه مستند لشکر 25 کربلای مازندران طرحش را در گروه تصویب کردیم، کارگردان و تهیه کننده کار مشخص شده که پیشینه، نحوه شکل‌گیری و نقش لشکر 25 کربلا در جنگ در برنامه مستند به تصور بکشیم.

*بحث تاریخی مازندران در حوزه سیما

ابراهیمی با اعلام اینکه زندگینامه شهید حسین بصیر یکی از سریال‌های محوری است که توسط یکی از کارگردان برجسته استان و کشور قرار است ساخته شود، افزود: این پروژه نیاز به اعتبار کلانی دارد که در حال رایزنی برای تامین منابع مالی این سریال هستیم و با ساخت این مجموعه، ساخت زندگینامه شهدای محوری دیگر از جمله شهید طوسی‌ها، شهید نوبخت، شهید بردبار نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که حلقه مفقوده در تاریخ پرافتخار مازندران بوده بحث تاریخی مازندران در حوزه سیما است تاکنون نتوانستیم در سیما به این مهم بپردازیم ولی کار ضبط آن شروع شده و کارشناسان مشخص شدند.

*برگزاری نخستین ارکستر شهدای خان طومان

مدیرکل صدا و سیمای مازندران بیان کرد: در بحث مقاومت، نخستین ارکسترهای شهدای خان طومان را برگزار کردیم که با استقبال بالایی در استان مواجه شد و هفته نخست تیر ماه این کار فاخر رونمایی خواهد شد و تلاش شده با استفاده از نمادهای استان کار رنگ و بوی بومی به خود بگیرد.

این مسؤول اضافه کرد: نخستین سمفونی 10 هزار و 400 شهید مازندران داریم که در حال انجام است که چند تن از شعرای استان ماموریت این کار را پیدا کردند که امیدواریم در بهمن ماه نهایی شود.

*شکل‌گیری برنامه‌های معرفتی، دغدغه جدی صدا و سیما

ابراهیمی با اعلام اینکه یکی از دغدغه‌های جدی ما بحث شکل‌گیری برنامه‌های معرفتی و اندیشه‌ای است که در شبکه استانی مطرح شود، گفت:  تلاش بر این است از تمامی سلیقه‌ها و گرایش‌ها در این زمینه بهره‌گیری شود.

وی با اشاره به شکل‌گیری بحث آفاق اندیشه، اضافه کرد: سریال بومی و محلی داریم که رویکرد ما این است برخی از مشکلات مازندران باید در سریال دیده شود.

مدیرکل صدا و سیمای مازندران در بحث آموزش سواد رسانه‌ای، اعلام کرد و گفت: آمادگی داریم کمک کنیم این مهم شکل گیرد که به زودی جلسه نشست با رسانه‌ها شکل خواهد گرفت.

ابراهیمی در پاسخ به این سؤال که چرا برنامه‌ها در شبکه استانی بیشتر کارشناس‌محور است، گفت: یک‌سری از برنامه‌ها باید کارشناس‌محور و در قالب میزگردها و ترکیبی باشد.

*تلاش برای ترویج موسیقی بومی مازندران

وی درباره ترویج موسیقی بومی در مازندران،گفت: موسیقی بومی یکی از بحث‌هایی است که باید آن را ترویج کنیم که در زمینه امیری‌خوانی، کتولی، نجما و طالبا کارهای خوبی در حال انجام است که باید دنبال شود.

مدیرکل صدا و سیمای مازندران با تاکید بر اینکه در گروه معارف برنامه‌ها باید غنی  باشد، در پایان گفت: ظرفیت مجموعه بسیج رسانه را بسیار ارزشمند می‌دانم.

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

کلیدواژه: جشنواره خلاقیت و نوآوری وزیر علوم

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۰۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری حلقه سیر مطالعاتی تبیین اندیشه مقام معظم رهبری در بیارجمند
 • آیت الله همدانی:اسلام زمینه ساز پیشرفت علوم در جهان است
 • اسلام زمینه ساز پیشرفت علوم در جهان است
 • «بازتاب اندیشه دکتر شریعتی در جهان اسلام» نقد و بررسی می‌شود
 • نماینده گیلان در مجلس خبرگان: بقاع متبرکه ظرفیت مناسبی برای ترویج سبک زندگی اسلامی دارند
 • اولویت سازمان آیسسکو بهبود نظام آموزش‌های ملی است
 • ارائه ۹۸ مقاله کامل، به کمیته علمی کنفرانس بین‌المللی آموزه‌های اسلام در دانشگاه تهران
 • بهره‌برداری از نوآوری‌های تکنولوژیک از اولویت‌های سازمان آیسسکو
 • تقویت سیستم علمی و فناوری، دستیابی به تعادل محیطی پایدار، بهره‌برداری از نوآوری‌های تکنولوژیک
 • رهاشدن و فراموشی، تمام سهم نقش برجسته تاریخی در قندیل/ میراثی که برای ماندگاری هزینه زیادی نمی خواهد
 • هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران دفاع از مظلومین جهان است/ قدرت اسلام در وحدت بین مسلمانان نهفته است  
 • رها شده در قندیل
 • شریعتی علیه روشنفکران ترجمه‌ای
 • اندیشه شریعتی کهنه نشده است/ اقبال جهان اسلام به آثار شریعتی
 • پایگاه‌های بسیج دانشجویی جهان اسلام در کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود
 • دانشگاه علم و صنعت به شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام پیوست
 • لزوم ترویج سیره معصومین با بهره مندی از ابزار هنر
 • دانشگاه‌ها فرصت یا ماموریت ترویج علم و فناوری در فضای عمومی را ندارند
 • چپ اسلامی در جهان عرب متأثر از دکتر شریعتی است