به گزارش خبرنگار ایرنا اکبر افتخاری روز پنجشنبه در نخستین نشست تخصصی بررسی چالش‌های مناطق آزاد کشور و فرصت‌های سرمایه گذاری در سالن همایش‌های منطقه آزاد انزلی با اشاره به اهمیت صادرات فناوری محور اظهار کرد: نقش صادرات در شکوفایی و رشد اقتصادی کشور بر هیچکس پوشیده نیست اما آنچه که می‌تواند تحول اساسی در صادرات ایجاد کند ترکیب آن با فناوری روز دنیاست.

وی با بیان اینکه فناوری دیجیتال تحول جدی در عرصه مباحث و علوم ایجاد کرده، افزود: با نگاهی به تغییراتی در روند بازار و عملیات‌های مالی نهادهای مالی مشاهده می‌شود امروز بانک‌ها و بیمه‌ها از شعبه‌ها به موبایل‌ها انتقال پیدا کرده و این عملیات بدون استفاده از فناوری اطلاعات امکان پذیر نیست.

افتخاری با تاکید بر ضرورت نحوه استفاده از ابزارهای فناوری برای انتقال سریع‌تر و بهینه‌تر کلیه امور به مخاطب تصریح کرد: ترکیب فناوری با علم و اقتصاد، عصر جدیدی را برای ظهور و بروز مفاهیم جدید ایجاد کرده و یکی از مأموریت‌های مناطق آزاد پایلوت بودن پروژه‌ها و مفاهیم جدیدی است که می‌خواهد در کشور بررسی و آزمایش شده و پس از بررسی و رفع نواقص به کل کشور انتقال پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه برای افزایش بهره وری اقتصادی باید ابزارهای نوین با مفهوم مهم اقتصادی ترکیب شود گفت: در حال حاضر در همه مناطق آزاد کشور مراکز نوآوری و فناوری در حال شکل گیری است اما منطقه ازاد انزلی در این راستا پیشرو بوده و مفاهیم فناوری را دنبال کرده است.

افتخاری با اشاره به لزوم فعالسازی زنجیره نوآوری برای مراکز فعال افزود: بر اساس دستور العمل مناطق آزاد، زنجیره نوآوری از مرحله ایجاد یک ایده توسط مناطق و یا کسب و کارهای موجود در مناطق و حتی خارج از مناطق تا مرحله‌های آزمایشگاهی و تست و تبدیل به محصول حمایت و تجاری سازی شده و به مرحله عرضه برسد.

وی با بیان اینکه صادرات و واردات بدون عملیات لجستیک (لجستیک فرآیند برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت بر خدمات و اطلاعات مرتبط با حمل و نگهداری کالا از مبدأ تا محل مصرف که با هدف تأمین نیاز مشتری شامل جریان‌های درونی و بیرونی، درون‌سو و برون‌سو انجام می‌گیرد) امکان پذیر نبوده اما باید لجستیک هوشمندسازی شود ادامه داد: باید روند فعالیت‌ها به گونه‌ای پیش رود که در زمان مشخص و مورد نظر، مواد اولیه به کارخانه و محصول به دست مصرف کننده برسد تا علاوه بر از بین رفتن انبارداری بلند مدت و جلوگیری از حبس منابع مالی در انبارها، کالاها در سریع‌ترین زمان ممکن تأمین و با کاهش بها، کالا با قیمت بهتر و زمان کمتر به دست مصرف کننده برسد.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور تاکید کرد: باید با ترکیبی از ساختار مدیریت ترافیک و مسیر یابی، مسیر کالا از کارخانه به مصرف کننده را به حداقل زمان و هزینه و حداکثر بهره وری رسانده و از فضای بندرگاه‌ها در تخلیه و بارگیری و ترخیص کالا به بهترین شکل استفاده شود.

افتخاری با اشاره به اینکه بندر کاسپین در منطقه ازاد انزلی از افتخارات کشور است تصریح کرد: باید از حداقل ظرفیت‌ها، حداکثر استفاده را ببریم.

دلیل موفقیت مناطق آزاد پیشرو، وحدت فرماندهی در آن است

در ادامه این نشست رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: مهم‌تر از وضع قانون، وحدت فرماندهی، دلیل تشکیل مناطق آزاد بوده و مناطق آزادی موفق هستند که وحدت فرماندهی داشته باشند.

رضا مسرور افزود: مناطق آزاد ابزار توسعه تجارت خارجی به وسیله سرمایه گذاری است و در کل دنیا مناطق برخوردار از زیر ساخت، به منطقه آزاد تبدیل می‌شود در حالی که در ایران مناطق آزاد در ابتدا فاقد زیر ساخت هستند.

وی با اشاره به ضرورت توجه دولت به مدل اقتصادی مناطق آزاد به عنوان مهم‌ترین عامل موفقیت افزود: وضع قانون منجر به ایجاد وضعیت رقابتی می‌شود و باید دید چه میزان از قوانین مناطق آزاد در کشور اجرایی می‌شود.

مسرور تصریح کرد: اگر مناطق آزاد کشور از زیر ساخت مناسبی برخوردار بود امروز باید خروجی‌های این مناطق خیلی بیشتر از وضعیت فعلی می‌شد.

وی با اشاره به اینکه فضای کسب و کار و شاخص‌های ۱۰ گانه آن در کشور تأثیر بسیاری در روند موفقیت مناطق آزاد دارد گفت: علاوه بر جانمایی و اندازه و ظرفیت مناطق آزاد، ارزان بودن نیروی انسانی نیز از دیگر عوامل موفقیت مناطق آزاد است.

اقتصاد دانش بنیان پاسخگوی اقتصاد کشور در صادرات بدون نفت

در ادامه این نشست رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز گفت: امروز در دنیا برای رفع مشکلات از استارت آپ ها استفاده می‌شود و اقتصاد دانش بنیان پاسخگوی مشکلات اقتصادی کشور در خصوص توجه به صادرات کالاهای غیر نفتی است.

عباس زارعی با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان بر پنج محور اساسی دانشگاه، صنعت، دولت، رسانه و جامعه بنیان گذاشته شده افزود: همه این پنج محور، نقطه مشترکی به نام پارک علم و فناوری دارند.

وی پارک علم و فناوری را به عنوان حلقه اتصال زنجیره اقتصاد دانش بنیان دانست و تاکید کرد: قرار گرفتن به عنوان حلقه واسط بین این پنج محور، گاهی کار را دشوار می‌کند چرا که باید ایده در یک مسیر روشن رشد کند تا بتواند به مرحله فروش به بازار برسد.

زارعی با اشاره به اینکه برای مشکل مطروحه باید همه موارد برای طراحی حل آن در نظر گرفته شود تاکید کرد: نیازمند کمک برای رفع مشکلات بر سر راه پارک‌های علم و فناوری هستیم.

وی مناطق ازاد را به عنوان حلقه‌های اتصال بازار داخلی به بازار خارجی دانست و گفت: صادرات، تنها راه کمک به اقتصاد کور است و اگر برای صادرات به ۱۵ کشور همسایه برنامه ریزی نشود؛ بازارهای داخلی را نیز از دست می‌دهیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نخستین نشست تخصصی بررسی چالش‌های مناطق ازاد و فرصت‌های سرمایه گذاری با مشارکت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد انزلی از صبح امروز آغاز شده و تا عصر فردا (جمعه) ادامه دارد.

در این همایش نمایشگاهی نیز از دستاوردهای پارک‌های علم و فناوری تحت عنوان رویدادهای استارت آپی در محل همایش‌های منطقه ازاد انزلی برپا شده است.

۷۴۷۱/‏۲۰۰۷/‏

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دعوت از زنان و جوانان برای مشارکت در انتخابات شورایاری‌ها

به گزارش خبرنگار مهر، سید آرش حسینی میلانی صبح امروز در جلسه شورای شهر تهران با اشاره به آغاز فرآیند انتخابات شورایاری‌ها، از تلاش ریاست شورا برای تایید فرآیند نهایی انتخابات شورایاری‌ها تشکر کرد و گفت: فرآیند ثبت‌نام انتخابات به گونه‌ای طراحی شده است که صرف زمان را برای ثبت نام داوطلبان نامزدی به حداقل برساند.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه درخواست من از جوانان و زنان ثبت‌نام و نامزدی در انتخابات شورایاری‌ها است، اظهار داشت: حدود ۱۱ درصد اعضای شورایاران را زنان تشکیل می‌دهند در حالی که نیمی از شهر تهران را زنان تشکیل می‌دهند و نقش بسیار مهمی را در پیگیری حقوق محلات دارند. تجربه هم نشان می‌دهد زنان شورایار بسیار پیگیرتر و مستقل‌تر از دفاع از حقوق محلات عمل می‌کنند.

حسینی میلانی افزود: ما شرط سن برای نامزدی در انتخابات شورایاری را به ۲۲ سال کاهش داده‌ایم تا جوانان بیشتری بتوانند در فرآیند انتخابات شرکت کنند. ان‌شاءالله با مشارکت تمام اقشار در انتخابات شورایاری، افراد نخبه، دلسوز و علاقه‌مند انتخاب شوند.

وی با دعوت از حضور و شرکت افراد با تجربه در انتخابات شورایاری‌ها تصریح کرد: امیدوار هستیم با حضور همه اقشار، حق بر شهر و حق محلات در سطح شهر از طریق شورایاری‌ها مورد رسیدگی و پیگیری قرار گیرد.

کد خبر 4650488 نورا حسینی

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: صادرات گیلان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۰۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۵۰ میلیون دلار صادرات کالا و خدمات و ۲۵ میلیون دلار صادرات مجدد از منطقه آزاد ماکو صورت گرفت
 • CDQ حافظ محیط‌‌ زیست
 • بانک: کالاهای جدید به فهرست ثبت سفارش در مناطق آزاد اضافه می شود
 • توافقات برای حل موانع تولید و تجارت در مناطق آزاد
 • فرآیند بازیافت پسماند پتروشیمی در استان مشکلی ندارد
 • مطابقت فرآیند بازیافت پسماند‌های پتروشیمی در لوشان با ضوابط زیست‌محیطی
 • فعالیت دانش‌بنیان‌های زیست فناور در مناطق آزاد تسهیل می‌شود
 • هوشمندسازی سیستم کنترل سرعت پله برقی‌های فرودگاه مشهد
 • شرکت های دانش‌بنیان‌های زیست فناور در مناطق آزاد حمایت می شوند
 • شورای نگهبان اجازه تصویب و اجرای لایحه حمایت از حقوق کودکان را نمی‌دهد/ باید فقر کودکی را ریشه‌کن کنیم/48 هزار کودک، شناسنامه ندارند
 • لعیا جنیدی: مردم باید همه چیز را بدانند
 • مردم باید همه چیز را بدانند
 • هوشمندسازی ساختمان، راهی نو برای مدیریت مصرف آب و برق
 • با کنوانسیون جهانی حقوق کودک فاصله زیادی داریم
 • اجرای نمایش «مادر» متوقف شد/ ادامه اجرا بعد از بازبینی مجدد
 • مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور عتبات سازمان حج منصوب شد
 • جزئیات ثبت نام در انتخابات شورایاری‌ها
 • دولت در قانون عملیاتی سازی هوشمندسازی مدارس کوتاهی کرده است
 • ۷۸ طرح فناوری  استان اردبیل اجرا می شود