به گزارش ایلنا از رشت، در این نشست استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت حوزه حمل و نقل ریلی در گیلان اظهار داشت: این نوع از حمل و نقل فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد و اساس مبادلات بازرگانی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه راه آهن گیلان به لحاظ موقعیت جغرافیایی در  فاصله منطقی تا شهر قرار گرفته،افزود: باید اراضی این محدوده که غالبا دولتی است را به شکل مطلوبی مورد بهره برداری قرار دهیم.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: با توجه به وسعت اراضی حاشیه ایستگاه راه آهن رشت این فرصت فراهم است تا برای اولین بار در کشور حمل و نقل ترکیبی را به صورت کامل همراه با طراحی قوی در این محدوده اجرا کنیم.

سالاری با بیان اینکه راه آهن گیلان هم دارای قابلیت مسافربری و هم باربری است،بیان داشت: برای این دو قابلیت باید خدمات لجستیک ویژه ای تعریف شود تا ضمن کاهش هزینه ها، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال را به دنبال داشته باشد.

وی گفت: در جریان ارائه خدمات لجستیک نیز شاخه های جدیدی از نیازمندی ها از جمله خدمات رفاهی و عمومی ایجاد می شود که تامین همه اینها می تواند پس از طراحی و برنامه ریزی از سوی بخش خصوصی تامین شود.

 سالاری، جانمایی مسیر تردد با دوچرخه و توجه به برخی امکانات و نیازمندی های مسافران همچون اجاره خودروی بدون راننده را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به ظرفیت و دامنه تردد خودروهای منطقه آزاد می توان در بخش ارائه خدمات خودرویی هم عملکرد قابل توجهی را ارائه کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان ارائه خدمات در قالب حمل و نقل ترکیبی را موجب ترغیب افراد برای استفاده از حمل و نقل عمومی و نیز کاهش تردد شخصی دانست و یادآور شد: در مناطق ساحلی هم می توان حمل و نقل دریایی کوتاه مقیاس با رویکرد گردشگری را به عنوان یکی از مزیت های ویژه استان مورد توجه قرار داد.

گفتنی است هاب لجستیکی که از آن به‌عنوان مراکز لجستیکی نیز یاد می‌شود، عبارت است از محلی که در آن همه فعالیت‌های مرتبط با حمل و نقل، ارائه می‌شود و دیگر خدمات لجستیکی کالا‌ها در سطوح بین‌المللی یا ملی توسط چند متصدی انجام می‌گیرد.

 

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آیا پرواز پهپاد آمریکایی از الظفریه زمینه ساز جنگ ایران و امارات است؟ مقایسه توان نظامی دو کشور

خرداد؛ آیا پرواز پهپاد آمریکایی از الظفریه زمینه ساز جنگ ایران و امارات است؟ +جدول مقایسه توان نظامی دو کشورروز پنجشنبه پهپاد جاسوسی آمریکا از پایگاه هوایی الظفریه امارات به سمت مرز‌های حریم هوایی ایران حرکت کرد و مورد هدف موشک‌های ایرانی قرار گرفت. کاردار امارات به همین مناسبت به وزارت خارجه ایران احضار شد. افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا میتواند به بروز درگیری‌های ناخواسته میان ایران و متحدان منطقه‌ای آمریکا و اتفاقاتی مثل جنگ ایران و امارات یا جنگ ایران و عربستان منجر شود.روز پنجشنبه سپاه پاسداران پهپاد گلوبال هاوک آمریکایی را در حالی که وارد حریم هوایی ایران شده بود مورد حمله قرار داده و ساقط کردند. سوالی که در همان ساعات اولیه مطرح شد این بود که این پهپاد از کدام پایگاه هوایی آمریکا به پرواز در آمده است.
ظریف وزیر خارجه ایران به سرعت اعلام کرد: در ساعت ۱۴ پهپاد آمریکایی در حالت پنهان از امارات پرواز کرد و حریم هوایی ایران را نقض کرد. در پی این اقدام تجاوزکارانه به حریم فضایی ایران از مبدا پایگاه نظامی آمریکا در امارات، کاردار این کشور روز گذشته از سوی وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد.  گفته می‌شود این پهپاد از پایگاه هوایی الظفره امارات به سمت ایران حرکت کرده است. این پایگاه هوایی، یک فرودگاه نظامی در شهر ابوظبی کشور امارات متحده عربی است که فرماندهی هوایی غرب امارات متحده عربی نیز در همانجا قرار دارد. نیرو‌های هوایی کشور‌های آمریکا و فرانسه هم در این پایگاه هواپیما‌هایی مستقر دارند.
آمریکا در جنگ علیه داعش بار‌ها از این پایگاه برای حمله به مواضع داعش استفاده کرده بود. اولین اف-۳۵ آمریکا در خاورمیانه در این پایگاه هوایی مستقر شده است.  مقایسه توان نظامی ایران و امارات  سوال اینجاست که در صورت بروز درگیری نظامی ایران و امارات، توان نظامی هر یک از این دو کشور در چه سطحی است و کدام یک بر دیگری تفوق خواهد داشت؟ پایگاه خبری گلوبال فایر پاور از جمله رسانه‌هایی است که سالانه قدرت نظامی کشور‌ها را بر اساس آمار‌های منتشر شده آن‌ها مورد بررسی قرار داده و رده بندی می‌کند. رده بندی این وبسایت از جمله رده بندی‌های معتبر در زمینه توان نظامی کشور‌های جهان است.
این رده بندی‌ها بر اساس مقایسه ۵۵ فاکتور متفاوت و با در نظر گرفتن شاخص قدرت ملی که خود یکی از مهمترین رده بندی‌های قدرت نظامی و اقتصادی کشور‌ها به شمار می‌رود، انجام گرفته است.

در این گزارش از اطلاعات گلوبال پاور در سال ۲۰۱۹ برای مقایسه توان نظامی ایران و امارات بهره برداری شده است. در این رده بندی توان نظامی ایران در رتبه ۱۴ از ۱۳۷ کشور و رتبه امارات ۶۲ از ۱۳۷ است. در این رده بندی گفته شده قدرت نظامی ایران با قرداد‌هایی که این کشور با روسیه منعقد کرده، همچنان ادامه دارد.

ایران با ۸۳ میلیون جعیت ۱۷ امین کشور پر جمعیت جهان به شمار می‌رود و امارات با ۹.۷ میلیون جمعیت در رتبه ۸۵ م قرار گرفته است. در این رده بندی از شاخصی به نام «مجموع نیرو‌های انسانی حاضر که در شرایط حیاتی قادر به اعزام به جبهه‌های جنگ هستند» یاد شده است. در این شاخص، ایران با ۴۷ میلیون نیروی انسانی در رتبه ۱۴ و امارات با ۵.۸ میلیون در رتبه ۷۱ قرار گرفته است. اما همزمان شاخص دیگری تحت عنوان نیرو‌های انسانی آماده به خدمت مورد بررسی قرار گرفته و در این شاخص امارات با ۴.۹ میلیون نیروی آماده به خدمت در رتبه ۶۵ و ایران با ۳۹ میلیون نفر در رتبه ۱۴ است. 
شاخصی تحت عنوان «نیرو‌های انسانی که سالانه برای خدمت نظامی به سن قانونی میرسند» مورد بررسی قرار گرفته. این شاخص نشان می‌دهد چه تعداد هر سال قادرند در صورت بروز جنگ در همان سال به جبهه‌های جنگ اضافه شوند.
در این شاخص نیز امارات با ۷۸ هزار نفر در هر سال و ایران با ۱.۴ میلیون نفر در هر سال به ترتیب در رتبه ۱۰۲ و ۱۸ رده بندی جهانی قرار گرفته اند.
مهمترین شاخص در نیرو‌های انسانی، شاخص تعداد پرسنل نظامی هر کشور است. این عدد برای امارات ۶۴ هزار و برای ایران ۸۷۳ هزار نفر است.
ایران همزمان ۵۲۳ هزار پرسنل فعال و ۳۵۰ هزار پرسنل ذخیره دارد در حالی که امارات ۶۴ هزار پرسنل فعال داشته و هیچ پرسنلی به صورت ذخیره ندارد.
مقایسه قدرت هوایی ایران و امارات
رتبه جهانی امارات در قدرت نظامی هوایی در مجموع ۲۲ از میان ۱۳۷ کشور جهان است و ایران ۲۴ مین کشور از نظر قدرت هوایی است. تعداد جنگنده‌های امارات که در حال حاضر در آشیانه‌ها قرار گرفته‌اند ۹۸ عدد است. این عدد در برابر ۱۴۲ جنگنده ایران قرار گرفته است.
تعداد هواپیما‌های جنگی‌ای که قادر به جابه جایی نیروی نظامی و ماشین آلات به سراسر جبهه‌های جنگند نیز در زمان بروز درگیری حائز اهمیت است. این تعداد برای امارات ۳۸ و برای ایران ۸۹ عدد است.
تعداد هلیکوپتر‌های جنگی هر کشور نیز در زمان بروز درگیری اهمیت به سزایی دارد. امارات در مجموع ۲۲۵ هلیکوپتر و ایران ۱۲۶ هلیکوپتر دارد. تعداد هلیکوپتر‌ها در نهایت رتبه ایران را از رتبه امارات در رده بندی جهانی پایین‌تر قرار داده است.

مقایسه قدرت نیروی زمینی ایران و امارات 
امارات با در دست داشتن ۵۱۰ تانک نظامی در رتبه ۳۷ رده بندی جهانی و ایران با ۱۶۳۴ تانک در رتبه ۱۸ قرار گرفته است. تعداد جنگ افزار‌های زرهی امارات ۵ هزار و ۹۳۶ عدد و ایران ۲ هزار و ۳۴۵ عدد است. 
مجموع توپخانه‌های خودکار امارات ۱۸۳ و ایران ۵۷۰ عدد است. این اعداد به ترتیب امارات و ایران را در رده ۲۸ و ۱۱ در رده بندی کشور‌های جهان قرار داده است.
مقایسه قدرت دریایی ایران و امارات
مجموع ادوات نیروی دریایی ایران و امارات این کشور‌ها را در رده بندی جهانی در رتبه ۴ و ۳۳ قرار داده است. بررسی این بخش از این نظر که دو کشور دارای مرز آبی در خلیج فارسند اهمیت قابل توجهی دارد.
بر اساس آمار‌های ارائه شده در وبسایت گلوبال فایر، ناوگان دریایی امارات فاقد ناو هواپیما بر، زیردریایی، تخریبگر و قایق نظامی است و این کشور تنها ۳۵ کشتی گشت زنی و ۹ رزم ناو در اختیار دارد. این در حالی است که ایران با ۳ رزم ناو، ۳۴ زیردریایی مجهز و ۸۸ کشتی گشت‌زنی از قدرت نظامی دریایی خوبی برخوردار است.

مقایسه منابع طبیعی ایران و امارات 
امارات با ظرفیت تولید ۳.۱ میلیون بشکه در روز، مصرف روزانه ۷۰۰ هزار بشکه و ذخیره ۹۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیونی نفت، در رتبه هفتم جهان قرار گرفته در حالی که ایران با ۱۵۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون بشکه نفت و مصرف ۱ میلیون ۸۷۰ هزار بشکه در روز، در رتبه چهارم از نظر میزان ذخیره نفت قرار گرفته است. میزان تولید نفت در ایران از زمان آغاز تحریم‌های افتصادی آمریکا محرمانه بوده و امار مشخصی برای آن وجود ندارد.

مقایسه لجستیک ایران و امارات 
نیروی کار ایران ۳۰.۵ میلیون نفر و امارات ۵.۳ میلیون نفر است. بنادر، هاب‌ها و ترمینال‌های اصلی ایران ۳ عدد و امارات ۶ عدد گزارش شده و میزان پوشش جاده‌ای این کشور‌ها به ترتیب ۱۷۳ هزار کیلومتر و ۴ هزار کیلومتر است. پوشش ریلی ایران ۸.۴ هزار کیلومتر گزارش شده در حالی که امارات هیچ خط آهنی در اختیار ندارد. فرودگاه‌هایی که در حال حاضر در امارات در حال خدمت رسانی اند، ۴۳ عدد و ایران ۳۱۹ فرودگاه است.

مقایسه توان مالی ایران و امارات 
بودجه نظامی هر کشور بخش مهمی از توان نظامی آن کشور به شمار می‌رود. به طور عمده سالانه با مقایسه بودجه نظامی هر کشور، رتبه آن کشور از نظر قدرت نظامی برآورد می‌شود. در این شاخص، بودجه نظامی ایران ۶.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ و بودجه نظامی امارات ۱۴.۳ میلیارد دلار اعلام شده است. به این ترتیب بودجه امارات بیش از دو برابر بودجه نظامی ایران است. 
میزان بدهی‌های خارجی امارات ۲۳۷ میلیارد دلار و بدهی‌های خارجی ایران ۷.۹ میلیارد دلار اعلام شده است. در حالی که آمار درستی از ذخیره ارزی ایران از زمان آغاز تحریم‌ها اعلام نشده، اما وبسایت گلوبال فایر میزان ذخیره ارزی ایران را ۱۲۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. امارات در حال حاضر ۹۵ میلیارد دلار ذخیره ارز خارجی دارد.
با همه این‌ها و با وجود برتری ایران بر روی کاغذ، زمانی که درگیری نظامی میان ایران و امارات آغاز شود، این درگیری احتمالا به این دو کشور محدود نشده و بلوک‌های مورد حمایت هر یک از این دو کشور را نیز وارد جنگ خواهد کرد. عربستان سعودی و بحرین به عنوان دو متحد اصلی امارات، در صورت بروز هر گونه درگیری از توان نظامی خود برای حمایت از امارات متحده عربی در برابر ایران استفاده خواهند کرد.
در طول تاریخ نتیجه جنگ‌ها همبستگی مستقیمی با توان نظامی طرف‌های پیروز نداشته است. بروز هر گونه در گیری در تنگه هرمز که بخش مهمی از مرز دریایی ایران و امارات است، به سرعت به یک درگیری میان کشور‌های مختلفی که تنگه هرمز را شاهراه کلیدی انرژی خود می‌دانند تبدیل خواهد شد. بسته شدن تنگه هرمز در اثر جنگ قیمت نفت را بالا برده و همه جهان را متاثر خواهد کرد.

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

کلیدواژه: حمل و نقل حمل و نقل عمومی راه آهن گردشگری لجستیک

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۱۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آنچه زائران کشورمان باید درباره حمل و نقل ایام حج بدانند/جزییات قوانین فرودگاهی و برنامه‌های حمل و نقل برای زائران
 • طرح اصلاح خطوط، حمل و نقل زنجان با تأخیر به مقصد می‌رسد
 • انتقاد تند عضو شورای شهر تهران به شهرداری/ معاونت حمل و نقل تاکنون یک کار را کامل انجام نداده است
 • جزئیات قوانین فرودگاهی و برنامه ریزی درحوزه حمل و نقل برای حج ۹۸
 • تشریح تدابیر کمیته حمل و نقل ستاد اربعین حسینی در استان کرمانشاه
 • ایران و آمریکا نیاز به میانجی ندارند
 • فلاحت پیشه: تنش ایران و آمریکا مهار شده است
 • فلاحت‌پیشه: ایران و آمریکا نیاز به میانجی ندارند
 • تشریح تدابیر کمیته حمل و نقل ستاد اربعین کرمانشاه
 • سرمایه‌های پراکنده باید در صنعت فولاد جذب شود
 • تب داغ بازاری که نیست!
 • تنش ایران- آمریکا مهار شده است
 • دیوان محاسبات کشور از رونق و توسعه حمل و نقل ریلی حمایت می‌کند
 • جابجایی بیش از ۴۹۰ هزار مسافر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی در ایلام
 • منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی قطب صادرات شرق کشور می‌شود
 • معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری، وظیفه اصلی خود را رها کرده‌ است/ «طرح ترافیک جدید» فقط برای درآمدزایی است/ سیاست شهرداری «راه‌بیانداز و جابیانداز» است
 • ◄ ایجاد و پیاده سازی تعرفه گذاری منعطف خدمات دریایی و بندری در سال ۹۸
 • مزارع استخراج ارز دیجیتال، دشمن یا منجی صنعت برق | مزیت اقتصادی ایران در تولید ارز مجازی‌
 • آخرین خبرها از تشکیل صندوق توسعه حمل و نقل/تاسیس با بودجه ۱۹ هزار میلیارد تومانی