به گزارش تسنیم، فرهاد دژپسند صبح امروز به همراه معاون امور گمرکی ایران و ناظر گمرکات استان خوزستان، از شرکت‌های خصوصی، اسکله‌های بندری، امور گمرکی و نحوه تخلیه و بارگیری منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) بازدید کرد.

وی در این بازدید گفت: امسال به‌عنوان سال رونق تولید نام‌گذاری شده و یکی از مسائل تأثیرگذار بر رونق تولید بحث توسعه کسب‌وکارها و رونق آن‌هاست.

وزیر امور اقتصاد و دارایی بابیان اینکه در شاخصه‌هایی که برای توسعه کسب‌وکارها مطرح می‌شود تجارت فرامرزی از مؤلفه‌های بسیار مهم است افزود: در اقتصاد ایران با توجه به اینکه حدود 85 درصد واردات ما کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه است، تجارت فرامرزی اهمیت بیشتری دارد به‌ گونه‌ای که واردات کالاهایی که ممکن است به تولید آسیب بزند در ساختار جدید نمی‌تواند آسیبی وارد کند.

دژ پسند تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ما وضع‌شده یکی از دغدغه‌های ما بحث تأمین کالاهای اساسی است؛ بنابراین لازم بود بررسی در عرصه بندری و گمرک واردات این کالاها داشته باشیم تا مستقیم در جریان روانی کار به‌ خصوص در تأمین کالاهای اساسی کشور باشیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به خبر خوب خود برای مردم گفت: در سه‌ماهه نخست سال 98 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته واردات کالاهای اساسی رشد قابل‌توجهی داشته و در برخی از اقلام بیش از 2 برابر واردات صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه بندر امام خمینی حدود 78 درصد رشد واردات کالاهای اساسی دارد، عنوان کرد: روند فعالیت‌های بندر امام خمینی (ره) به‌ عنوان یکی از بنادر‌های کالاهای اساسی کشور برای ما بسیار حائز اهمیت است و باید از نزدید دید که واردات و تخلیه کالاها در این بندر چگونه صورت می‌گیرد.

دژ پسند ادامه داد: افزایش حجم واردات کالاهای اساسی برای ما امیدبخش بوده و برای مردم نسبت به تأمین بودن کالاهای اساسی کشور اطمینان ایجاد می‌کند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره بندر امام خمینی (ره) گفت: بندر امام خمینی از بنادر پیشرفته و نسل سوم ایران است که در کنار کار بندری آن واحدهای صنعتی بسیاری احداث‌شده و با جدیت خاصی در حال فعالیت هستند.

وی درباره رسوب کالا در بنادر گفت: مسئولیت رسوب کالا با گمرک کشور است و مسئولان گمرک در تلاش‌اند تا کالاهای وارداتی دچار رسوب نشوند.

دژپسند با تأکید بر نظارت و کنترل کیفی محصولات در گمرک گفت: کالاهای اساسی با جان مردم کشور سروکار دارد و ما نمی‌توانیم نسبت به کنترل کیفیت آن‌ها بی‌تفاوت باشیم. بنابراین کالاهای اساسی باید با تائید اداره کل استاندارد و نهادهای بهداشتی به کشور وارد شوند.

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رونق تولید و مثبت شدن تراز تجاری فرصت های طلایی برای بهبود وضعیت اقتصاد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: بزرگترین مزیت مثبت شدن تراز اقتصادی، رونق تولید داخل است به عبارت دیگر یک سری از تولید کنندگان داخلی در مقایسه با کالاهای وارداتی فرصت رقابت پیدا می کنند و برای ورود به عرصه تولید ترغیب می شوند که سبب افزایش اشتغال و رشد اقتصاد می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین مهرابی بشرآبادی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار راه آرمان در ارتباط با پایین آمدن ارزش پول ملی و تاثیر آن بر اقتصاد کشور توضیح داد: زمانی که قیمت ارز بالا می رود و به اصطلاح ملی ارزش پول ملی کم می شود تاثیرات مثبت و منفی بر اقتصاد وارد می کند.

وی عنوان کرد: در حقیقت اگر اقتصاد یک اقتصاد سالم، بدون مداخله دولت و عاری از ملاحظات سیاسی اداره شود آنچه که قیمت ارز را تعیین می کند عرضه و تقاضا در یک کشور است.

مهرابی بشرآبادی ابراز داشت: عرضه ارز خارجی، دلار و یا هر ارز دیگری ناشی از صادرات است که باعث می شود افراد با صادر کردن محصولات پول خود را با ارز خارجی دریافت کنند و زمانی که می خواهند ارز را در کشور جریان دهند باید آن را به ریال تبدیل کرده و از آن استفاده نمایند.

کارشناس مسائل اقتصادی افزود: از سوی دیگر تقاضا ارز برای واردات کالا به داخل کشور است که این امر نیازمند پرداخت ارز خارجی است بنابراین صادرات به عنوان منشا عرضه ارز خارجی و واردات به عنوان منشا تقاضای ارز خارجی محسوب می شود که عامل اصلی تعیین کننده نرخ ارز در هر کشوری است.

وی اظهار داشت: حجم پول داخلی یا نقدینگی هم در ارزش گذاری پول ملی تعیین کننده است هرچه حجم نقدینگی در اقتصاد بالا رود و در مقابل آن ذخایر ارز خارجی به آن نسبت بالا نرود سبب افزایش قیمت ارز خارجی می شود و ارزش پول ملی تا حد زیادی بستگی به حجم ریال ها یا نقدینگی و ذخایر ارزی کشور بستگی دارد.

رونق تولید، افزایش اشتغال و مثبت شدن تراز تجاری فرصت های طلایی مسئولین برای بهبود اقتصاد کشور

مهرابی بشر آبادی تشریح کرد: زمانی که ارزش پول ملی یک کشور کاهش می یابد یا به عبارت دیگر قیمت ارز بالا می رود اثرات مثبتی را هم بر اقتصاد کشور وارد می کند.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: یکی از این اثرات این است که واردات کالاهای خارجی دیگر مقرون به صرفه نیست در نتیجه واردات کم شده از سوی دیگر صادرات مقرون به صرفه شده چرا که کالاهای ما برای خارجی ها ارزان تر می شود و همین امر سبب مثبت تر شدن تراز تجاری می شود.

وی تاکید کرد: مثبت شدن تراز تجاری معایب و مزایایی دارد و بزرگترین مزیت آن رونق تولید داخل است به  عبارت دیگر یک سری از تولید کنندگان داخلی در مقایسه با کالاهای وارداتی فرصت رقابت پیدا می کنند و برای ورود به عرصه تولید ترغیب می شوند که سبب افزایش اشتغال و رشد اقتصاد می شود.

مهرابی بشرآبادی  گفت: از سوی دیگر با کاهش ورود کالاهای خارجی ورود تکنولوژی و دانش فنی به کشور هم کاهش می یابد و در نتیجه از منافع ناشی از آن بی بهره می شویم .

کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در مطالعات اقتصادی آمده است که واردات کالاها علاوه بر زیان هایی که برای اشتغال و تولید داخل دارد اما برخی منافعی را از قبیل تکنولوژی را از طریق ورود کالاها وارد می کند .

وی یادآور شد: عمده ترین مزیت افزایش قیمت ارز یا کاهش ارزش پول ملی بر روی تراز تجاری و اثرات مثبت آن بر اشتغال و افزایش تولیدات داخلی است.

افزایش نرخ تورم به دنبال پایین آمدن ارزش پول ملی

مهرابی بشرآبادی  در گفتگو با خبرنگار راه آرمان اذعان کرد: بزرگترین مشکل پایین آمدن ارزش پول ملی افزایش نرخ تورم در کشور است البته این امکان وجود دارد که در بلند مدت متناسب  با نرخ ارز تغییراتی ایجاد شود که در این حالت طبقه کم درآمد متضرر شده و باعث افزایش نابرابری درآمدها و سطح اجتماعی می شود.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: از نظر علمی امکان دارد اثر شوک های ارزی نامتقارن نباشد بدین معنا که نرخ ارز بالا می رود ظرف مدت 3 تا 6 ماه همه کالا قیمت خود را با قیمت ارز تطبیق می دهند اما زمانی نرخ ارز کاهش می یابد دیگر در این مدت قیمت ها بر نمی گردد و بازارها خود را حفظ می کنند.

وی تشریح کرد: از دیدگاه بنده به لحاظ بنیان های اقتصادی  نرخ ارز به زیر 10 هزار تومان بر نمی گردد و در همین محدوده 12 تا 13 هزار تومان باقی می ماند، اما از نظر رویکردهای سیاسی مشخص نیست تصمیمات مسئولین سیاسی در چه مسیری قرار داد و چه تاثیری بر قیمت ها خواهد گذاشت.

مهرابی بشرآبادی  تصریح کرد: آنچه که در اقتصاد ایران ظرف یک سال گذشته رخ داده این است که تاثیرات روانی ناشی از بالا رفتن قیمت ارز به شدت گذشته جو کشور را متشنج نمی کند و سهم بنیان های اقتصادی در تعیین نرخ ارز افزایش یافته است.

کارشناس مسائل اقتصادی افزود: امیدواریم مسئولین بتوانند از طریق جبران زیان طبقات کم درآمد بتوانیم از معایب تورمی و مالیات پنهان فرار کرده و آن را کاهش دهیم و از سوی دیگر از محاسن آن که رونق تولید و افزایش اشتغال است بهره مند شویم.

وی عنوان کرد: البته استفاده از این منابع نیازمند اصلاح قوانین سرمایه گذاری، بانکی ، بهبود زیر ساخت های کسب و کار و فضاهای مرتبط به آن است تا بتوان از این فرصت پیش آمده استفاده کرد.

اتخاذ سیاست های بلند مدت گامی در راستای استفاده از فرصت های تغییرات نرخ ارزی

مهرابی بشرآبادی  تاکید کرد: در برخورد با مشکلات اقتصادی دو نوع راهکار وجود دارد شامل راهکارهای کوتاه مدت یا محدود به زمان کوتاه و راهکارهای بلند مدت.

کارشناس مسائل اقتصادی ابراز داشت: سیاست هایی باید در حوزه سیاست خارجی و حوزه اقتصادی تدوین شوند که مکمل یکدیگر باشند تا بتوانیم از فرصت های بدست آمده استفاده کنیم.

وی ادامه داد: قوانین باید به گونه ای باشد که افراد خلاق و نوآور در عرصه تولید و اقتصاد وارد میدان عمل شوند نه افراد محافظه کار و رانت خوار.

مهرابی بشرآبادی به خبرنگار راه آرمان گفت: بنابراین مجلس و دولت باید به دنبال قوانینی باشند که بتوان از فرصت های به وجود آمده  ناشی از این تغییرات استفاده کرد در صورتی که این فرصت ها شرط لازم هستند شرط کافی این است که ما بستر استفاده از این فرصت ها را برای کارگزاران اقتصادی به وجود بیاوریم.

کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: از سوی دیگر اصلاح قوانین باید به گونه ای باشد که ما تهدیدهای ناشی از تورم ، فاصله طبقاتی و نابرابری اجتماعی را به حداقل برسانیم.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: در این شرایط باز هم برخی افراد سو استفاده کرده و در این به جای این که حق به حق دار برسد به چپاول امکانات می پردازند به عنوان مثال تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی بود که متاسفانه به سفره های مردم که هدف اصلی بودند نرسید .

انتهای پیام/

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۱۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ◄ افزایش سرعت ترخیص کالاهای اساسی از بندر شهیدرجایی پس از دستور رییس جمهوری
 • اصلاح قیمت خودرو در کشور به زودی/اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی در راه مناطق سیل زده
 • دولت در مورد ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی شفاف عمل کند
 • چه میزان کالای اساسی و کانتینری در بنادر رجایی و امام است؟
 • برنج در صدر کالاهای اساسی وارداتی/بیشترین افزایش واردات متعلق به شکر خام و کره
 • حذف کاغذ از فهرست کالاهای اساسی صحت ندارد
 • کاغذازلیست‌کالاهای‌اساسی حذف شد؟
 • واردات گوشت در فصل بهار چقدر افزایش داشت؟
 • کاغذ از لیست کالاهای اساسی حذف شد؟
 • برنج صدرنشین واردات شد/ افزایش ۶ برابری واردات شکر
 • برنج درصدرکالاهای اساسی وارداتی
 • آمار تجارت خارجی ۳ ماهه کشور/ برنج در صدر واردات
 • برنج در صدر کالاهای اساسی وارداتی/ شکر خام، کره، کنجاله سویا بیشترین افزایش را داشته‌اند
 • برنج در صدر کالاهای اساسی وارداتی
 • کاغذ از فهرست کالاهای اساسی خارج شد/ واردات با ارز آزاد کمکی به ثبات قیمت‌ها در بازار
 • برنج در صدر کالاهای اساسی وارداتی/ شکر، کره، کنجاله سویا بیشترین افزایش واردات را داشته‌اند
 • یک نماینده مجلس: به نظر می رسد دولت نمی‌خواهد بازار کالاهای اساسی آرامش یابد
 • راه‌اندازي سامانه تکميلي نيما با عنوان ايفاي تعهدات واردات
 • نقش راهبردی بندر شهید رجایی در توسعه ایران