جلسه بررسی ایجاد هاب لجستیکی در راه آهن گیلان به ریاست مصطفی سالاری برگزار شد.

به گزارش ایلنا از رشت، در این نشست استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت حوزه حمل و نقل ریلی در گیلان اظهار داشت: این نوع از حمل و نقل فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد و اساس مبادلات بازرگانی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه راه آهن گیلان به لحاظ موقعیت جغرافیایی در  فاصله منطقی تا شهر قرار گرفته،افزود: باید اراضی این محدوده که غالبا دولتی است را به شکل مطلوبی مورد بهره برداری قرار دهیم.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: با توجه به وسعت اراضی حاشیه ایستگاه راه آهن رشت این فرصت فراهم است تا برای اولین بار در کشور حمل و نقل ترکیبی را به صورت کامل همراه با طراحی قوی در این محدوده اجرا کنیم.

سالاری با بیان اینکه راه آهن گیلان هم دارای قابلیت مسافربری و هم باربری است،بیان داشت: برای این دو قابلیت باید خدمات لجستیک ویژه ای تعریف شود تا ضمن کاهش هزینه ها، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال را به دنبال داشته باشد.

وی گفت: در جریان ارائه خدمات لجستیک نیز شاخه های جدیدی از نیازمندی ها از جمله خدمات رفاهی و عمومی ایجاد می شود که تامین همه اینها می تواند پس از طراحی و برنامه ریزی از سوی بخش خصوصی تامین شود.

 سالاری، جانمایی مسیر تردد با دوچرخه و توجه به برخی امکانات و نیازمندی های مسافران همچون اجاره خودروی بدون راننده را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به ظرفیت و دامنه تردد خودروهای منطقه آزاد می توان در بخش ارائه خدمات خودرویی هم عملکرد قابل توجهی را ارائه کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان ارائه خدمات در قالب حمل و نقل ترکیبی را موجب ترغیب افراد برای استفاده از حمل و نقل عمومی و نیز کاهش تردد شخصی دانست و یادآور شد: در مناطق ساحلی هم می توان حمل و نقل دریایی کوتاه مقیاس با رویکرد گردشگری را به عنوان یکی از مزیت های ویژه استان مورد توجه قرار داد.

گفتنی است هاب لجستیکی که از آن به‌عنوان مراکز لجستیکی نیز یاد می‌شود، عبارت است از محلی که در آن همه فعالیت‌های مرتبط با حمل و نقل، ارائه می‌شود و دیگر خدمات لجستیکی کالا‌ها در سطوح بین‌المللی یا ملی توسط چند متصدی انجام می‌گیرد.

 

انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تب داغ بازاری که نیست!

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه آزاد قائمشهر گفت: زنجیره صادرات شامل سه حلقه تولید، بازاریابی و مقررات بازرگانی است که مازندران در تمامی حلقه‌های زنجیر دچار نواقص بارز و مشکلات متعدد است.

قاسم نوروزی در گفت‌وگو با ایسنا، توانمند بودن در تمامی مباحث صادراتی اعم از تولید، بازاریابی و مقررات بازرگانی را لازم دانست و اظهار کرد: اگر در یکی از گزینه‌ها ضعف وجود داشته باشد ظرفیت صادراتی کاهش پیدا می‌کند و این ۳ حلقه به یکدیگر متصل است.

وی با بیان فاکتورها و مشخصات تولید در مازندران، تصریح کرد: برخورداری از پتانسیل مناسب و مزیت‌های تولیدی متفاوت از نکات مثبت تولید استان است اما چون هزینه تولید در مازندران بالا است، مانع صادرات می‌شود، در واقع محصولات استان به لحاظ کیفی خوب بوده اما به دلیل بالا بودن هزینه تمام شده توان رقابت با کشورهای رقیب برای صادرات را ندارند.

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه آزاد قائمشهر درباره علل بالا بودن هزینه تولید در مازندران گفت: با وجود اینکه بخشی از این موضوع به الگوی کشت نامناسب و کشاورزی سنتی استان بستگی دارد اما دلیل عمدۀ بالا بودن هزینه تولید، وجود تورم در کشور است.

نوروزی با اشاره به اینکه ایران کشوری تورمی است از بالا بودن هزینه‌های نیروی انسانی، مواد اولیه و قیمت تمام شده محصولات یاد کرد و افزود: وقتی هر سال ۴۰ تا ۵۰ درصد تورم در کشور وجود دارد یعنی ۴۰ درصد قیمت تمام شده افزایش یافت و این در مقایسه با کشورهایی که دارای تورم ۲ درصدی هستند مجالی برای رقابت باقی نمی‌گذارد و ما توان رقابت را از دست می‌دهیم.

فقدان بازاریابی مناسب در حوزه کشاورزی

وی با بیان اینکه مباحث مربوط به بازاریابی محصولات کشاورزی در ایران را فاجعه بار است، خاطرنشان کرد: مراحل بسته بندی، درجه بندی، حمل و انبارداری محصولات کشاورزی در ایران بسیار نامطلوب بوده و اکثر تولیدات ایران در حوزه کشاورزی به صورت فله صادر می‌شود که این مشکل در مورد محصولات مازندران نیز مصداق دارد.

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه آزاد قائمشهر به بررسی صادرات محصولاتی مانند زعفران و پسته پرداخت و گفت: چنین تولیدات با ارزشی در کشور پس از صادرات فله‌ای در کشورهای حاشیه خلیج فارس بسته بندی شده و به نقاط مختلف دنیا ارسال می‌شوند.

نوروزی به چالش‌های موجود برای صادرات گل و گیاه به عنوان نمونه در مازندران اشاره کرد و افزود: از آنجایی که گل و گیاه زود از بین می‌رود و همچنین باید تازگی خود را در حین صادرات حفظ کند، سیستم حمل و نقل توانا الزامی است تا در کمترین زمان ممکن گل و گیاه صادر شود اما این گزینه در استان وجود نداشته مضاف بر اینکه استان از داشتن یک پایانه قوی در این حوزه نیز محروم است.

چالش‌های متعدد مقررات بازگانی کشور

وی خاطرنشان کرد: مقررات بازرگانی داخلی و خارجی عاملی تأثیرگذار برای صادرات محسوب شده و شامل آیتم‌های متعددی است که ریشه در روابط خارجی و بین المللی دارد.

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه آزاد قائمشهر ادامه داد: قوانین بازرگانی داخلی، رایزنی بین کشورها، وضع تعرفه‌های تجاری، روابط مناسب فی مابین و ثبات سیاسی کشورها عواملی است که هر یک تأثیرات مهمی در روند صادرات داشته و باعث کندی یا سهولت در امر صادرات می‌شوند.

ظرفیت مناسب کشورهای CIS برای صادرات مازندران

نوروزی با اشاره به ظرفیت‌های مناسب مازندران برای صادرات محصول به کشورهای حاشیه دریای خزر، تاکید کرد: نزدیکی، همجواری و دسترسی این کشورها به ایران و به خصوص مازندران به لحاظ موقعیت استراتژیک جغرافیایی، برقراری ارتباط فی مابین از طریق شریان‌های جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی، نزدیکی خرده فرهنگ‌ها به یکدیگر از منظر قومیت، زبان و برخی آداب و سنن از جمله امتیازهای قابل بررسی و اتکا برای صادرات محسوب می‌شود.

وی گل و گیاه را به دلیل عدم کشت و توسعه در این کشورها ظرفیت مناسبی برای صادارت دانست و افزود: با توجه و تکیه بر مزایای عنوان شده هزینه‌های صادراتی محصولات کشاورزی مازندران تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه آزاد قائمشهر در ادامه با اشاره به مختصات بازار در این کشورها، تصریح کرد: به دلیل استقلال کشورهای حاشیه دریای خزر، بازاری نوظهور برای صادرات پیش روی کشور قرار داشت اما با تعلل ایران، اکنون این فرصت تا حدود زیادی از دست رفته است هرچند می‌توان با اتکا بر ویژگی‌های جمعیتی جمیع کشورهای CIS به لحاظ اندازه بازار مزایای برای صادرات محصولات مازندران متصور بود.

نوروزی مزیت تولید محصولات کشاورزی استان را برتر از تولیدات این کشورها قلمداد کرد و گفت: شاید بخشی از محصولات کشاورزی مازندران در کشورهای حاشیه دریای خزر نیز تولید شود اما مزیت‌های تولید استان، توانایی صادرات برای ما را فراهم کرده است.

وی با ذکر مثالی در تشریح مزیت تولید محصولات مازندران خاطرنشان کرد: برنج محصولی است که در برخی نقاط کشور کاشته می‌شود اما این استان به لحاظ تولید برنج مزیت نسبی دارد بنابراین استان در تولیدات کشاورزی نسبت به این کشورها مزیت داشته و به همین دلیل می‌تواند بازار مناسبی را عاید کشور کند.


انتهای پیام

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: قیمت خودرو قیمت دلار نقل و انتقالات لیگ برتر لیگ ملت های والیبال اقتصادی و اجتماعی بخش خصوصی حمل و نقل عمومی کاهش هزینه گردشگری قیمت خودرو قیمت دلار نقل و انتقالات لیگ برتر لیگ ملت های والیبال امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۱۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ◄ مترو پیشتاز خدمات رسانی موثر به شهروندان
 • ایجاد یکسری استارتاپ‌ها در حوزه فناوری با همکاری دانشگاه آزاد واحد یادگار امام / دنبال افزایش بهره‌وری در حوزه حمل و نقل هستیم
 • راه‌اندازی آزمایشگاه‌های حمل و نقل پیشرفته در قالب یک تفاهم‌نامه
 • تلاش برای افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه حمل و نقل پیشرفته
 • بهره‌برداری از فاز اول طرح جامع حمل‌و‌نقل کشور
 • بررسی نحوه حمل ماهیانه ۴۰ هزار تن سیمان صادراتی از طریق خطوط ریلی راه آهن شمالشرق (۱)
 • تصمیم‌گیری در حوزه حمل و نقل تهران «چشم‌بسته» انجام می‌شود
 • موفقیت طرح اصلاح خطوط حمل و نقل زنجان در گرو همکاری شهروندان است
 • آنچه زائران کشورمان باید درباره حمل و نقل ایام حج بدانند/جزییات قوانین فرودگاهی و برنامه‌های حمل و نقل برای زائران
 • طرح اصلاح خطوط، حمل و نقل زنجان با تأخیر به مقصد می‌رسد
 • انتقاد تند عضو شورای شهر تهران به شهرداری/ معاونت حمل و نقل تاکنون یک کار را کامل انجام نداده است
 • جزئیات قوانین فرودگاهی و برنامه ریزی درحوزه حمل و نقل برای حج ۹۸
 • تشریح تدابیر کمیته حمل و نقل ستاد اربعین حسینی در استان کرمانشاه
 • ایران و آمریکا نیاز به میانجی ندارند
 • فلاحت پیشه: تنش ایران و آمریکا مهار شده است
 • فلاحت‌پیشه: ایران و آمریکا نیاز به میانجی ندارند
 • تشریح تدابیر کمیته حمل و نقل ستاد اربعین کرمانشاه
 • سرمایه‌های پراکنده باید در صنعت فولاد جذب شود
 • دیوان محاسبات کشور از رونق و توسعه حمل و نقل ریلی حمایت می‌کند