خبرگزاري آريا - پس از آنکه کارشناسان سياست اختصاص ارز ترجيحي به کالاهاي اساسي را ناکارآمد و موجب رانت وسيع ارزي دانستند اکنون سازمان برنامه با ارائه اصلاحات ساختار بودجه به صف منتقدان اين سياست پيوسته و مدل کارت کالا برگ را ارائه کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا، افزايش نوسانات ارزي در سال 97 و فشار افکار عمومي و مردم،‌دولتمردان را بر آن داشت تا براي کاهش اثرات منفي آن روي سبد معيشت خانوار و جلوگيري از تلاطمات قيمت کالاهاي اساسي ارز ترجيحي 4200 توماني براي تأمين و واردات اين اقلام پيش‌بيني کند.
طبق برنامه‌ريزي دولت و همراهي مجلس در بودجه سال 98 کل کشور 14 ميليارد دلار براي واردات کالاي اساسي با ارز ترجيحي مفروض شد تا هدف ترسيم شده مبني بر تثبيت قيمت کالاهاي اساسي در بازار محقق شود.
اين سياست البته زودتر از پيش‌بيني‌ها رنگ باخت و به دليل تجربه گذشته و نرسيدن عوائد اين رويکرد به مردم و افزايش قيمت سبد خوراکي‌ها و قيمت کالاهاي معيشتي عملاً پيش از موعد محکوم به شکست شد.
درباره دلايل مورد استناد کارشناسان در اين زمينه مي‌توان به گزارش تورم مرکز آمار که بيش از 80 درصد قميت خوراکي‌ها و کالاهاي اساسي در ماه‌هاي اخير نسبت به مدت مشابه سال قبل آن افزايش يافت، اشاره کرد. اگرچه از همان ابتداي پيشنهاد اين سياست، برخي مراکز پژوهشي و کارشناسان و صاحبنظران مخالف اجراي چنين سياستي بودند. چرا که معتقد بودند از اين طريق رانت وسيعي در ميان واردکنندگان از اين طريق توزيع مي‌شد ومنافع آن به اسم حمايت از قدرت خريد مردم در جيب عده‌اي خاص خواهد رفت.
در طرف مقابل بعضي کارشناسان نيز معتقد بودند اين سياست بايد به همين شکل اجرا شود تا قيمت ارز بالا نرود و اين وظيفه نهادهاي نظارتي است که جلوي توزيع رانت گسترده از طريق تخصيص ارز ارزان را در مراحل مختلف ثبت سفارش، واردات و توزيع در بازار بگيرند.
اما بررسي‌هاي مراکز پژوهشي نتايج متفاوتي داشت. مرکز پژوهش‌هاي مجلس 7 بهمن ماه سال 97 با انتشار گزارشي به اثرات مثبت و منفي سياست تخصيص ارز ترجيحي 4200 توماني به کالاهاي اساسي پرداخت. اين مرکز با تاکيد بر اينکه رويکرد دولت منجر به ثبات قيمت کالا در بازار نمي‌شود، معتقد است اين اقدام پيامدهاي منفي متعددي دارد به همين علت خواستار حذف ارز ترجيحي شده بود.
در نتايج به دست آمده از مطالعه سياست دولت، مرکز پژوهش‌ها تأکيد مي‌کند کالاهاي اساسي که به آنها ارز با قيمت 4200 تومان به ازاي هر دلار اختصاص داده مي‌شود، طي بازه زماني اسفندماه 1396 تا آذرماه 1397، نه تنها ثبات قيمت نداشته‌‌اند، بلکه در زيرگروه شاخص قيمت مصرف‌کننده بيشتر از شاخص کل و در شاخص قيمت توليدکننده مقداري کمتر از شاخص کل رشد داشته‌اند.
سياست تخصيص ارز ترجيحي به کالاهاي اساسي در دستيابي به هدف يعني ثبات قيمت اين کالاها در بازار، کارآمد نبوده است. رشد نقطه به نقطه شاخص قيمت کالاهاي اساسي در آذرماه 1397 نسبت به اسفندماه 1396 نشان مي‌دهد که اقلام موجود در شاخص قيمت مصرف‌کننده در مجموع به طور متوسط 42 درصد رشد داشته‌اند که بالاتر از رشد 39 درصدي شاخص کل قيمت‌هاست.
وجود قيمت‌هاي دو يا چندگانه در بازار ارز، زمينه رانت‌جويي و فساد را فراهم مي‌کند و به دليل انحراف منابع تخصيص‌يافته در قالب بيش‌اظهاري و ديگراظهاري واردات، صادرات مجدد نهاده يا کالاي نهايي به صورت رسمي يا قاچاق، احتکار، گرانفروشي به مصرف‌کننده نهايي و امثال آن، سود سرشاري را نصيب افرادي مي‌کند که به ارز با قيمت ترجيحي دسترسي دارند.
* افزايش تقاضا براي واردات کالاي اساسي در شرايط تحريمي
همچنين علاوه بر موارد ياد شده حسين احمدي پژوهشگر اقتصادي به فارس مي‌گويد: اختصاص حجم بالايي از درآمد ارزي کشور به واردات کالاهاي اساسي در شرايط تحريم که درآمدهاي ارزي کشور نيز محدود است کار درستي نيست. در حالي که هدف ثبات قيمت کالاهاي اساسي نيز محقق نشد. اين موضوع موجب افزايش شديد تقاضا براي ورود کالاهاي اساسي شده و در نهايت مي‌تواند به محدوديت شديد منابع ارزي و جهش مجدد نرخ ارز منجر شود.
* منابع ارزي محدود و تضعيف توليد داخل
وي تصريح مي‌کند: از ديگر پيامدهاي منفي اختصاص ارز با نرخ ترجيجي مي‌توان به تضعيف توليد داخلي خصوصاً در کالاهاي اساسي مشمول قيمت‌گذاري و همچنين عدم انتفاع گروه‌هاي هدف دهک‌هاي پايين درآمدي به صورت بهينه اشاره کرد.
تأکيد و دستور مقام معظم رهبري حين تهيه لايحه بودجه 98 مبني بر اصلاح ساختار بودجه، کاهش هزينه‌هاي جاري، کم کردن اتکا بودجه به نفت و نگاه دو سالانه به بودجه، مسئولان را بر آن داشت تا با تأخير به فکر اقدامات اساسي باشند.
طبق زمانبندي مجلس هنگام بررسي لايحه بودجه سال جاري مقرر شد تا تير ماه امسال برنامه اصلاحات ساختاري بودجه از سوي دولت تهيه شود.
*سازمان برنامه به صف منتقدان ارز ترجيحي و مدافعان يارانه نقدي پيوست
در روزهاي اخير چارچوب برنامه اصلاح ساختار بودجه از سوي سازمان برنامه و بودجه کشور در معرض ديد همگان و افکار عمومي قرار گرفت که حاوي نکات حائز اهميتي است.
اين برنامه نشان مي‌دهد سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن تأييد نظر منتقدان مبني بر اصلاح يارانه کالاهاي اساسي به مدل تجربه شده کشورهاي دنيا و پيشنهاد صاحبنظران تن داده و به ارائه کالا برگ اعتباري يا همان کارت‌هاي الکترونيکي کالا تأکيد کرده است.
اين سازمان حتي پا را فراتر گذاشته و معتقد است در کوتاه‌مدت حداقل‌هاي معيشتي عموم مردم و اقشار آسيب‌پذير و اصلاح يارانه نقدي با هدف تأمين درآمد پايه براي هر ايراني ضروري است.
* کارت‌هاي معيشتي دائمي در دستور کار قرار مي‌گيرد؟
جلسات غيررسمي از تشريح و تبيين ديدگاه مسئولان اين سازمان نيز نشان مي‌دهد آنها معتقدند اين برنامه و اختصاص کالا برگ الکترونيک به مردم و حذف ارز ترجيحي در نيمه دوم سال 97 مدنظر بوده اما به دلايلي همچنان متوقف است.
يکي از مسئولان مجري سازمان برنامه و بودجه در اين باره به خبرنگار فارس گفت: اين کارت‌ها به صورت دائم اعتبار دارد تا بتوان حداقل پايه‌اي براي مردم به منظور تأمين معيشت و قدرت خريد قائل شد.
پيش از اين هم مسئولان سازمان برنامه از حذف تدريجي ارز ترجيحي از کالاهاي اساسي و جايگزيني آن با کارت الکترونيکي معيشتي خبر داده بودند. قرار بود اجراي اين برنامه در ماه‌هاي آخر سال 97 و با حذف ارز ترجيحي گوشت عملياتي شود. ارز ترجيحي واردات گوشت حذف شد و قرار بود در بقيه کالاهاي وارداتي نيز اعمال شود اما نه اين اتفاق افتاد و نه کارت‌هاي اعتباري معيشتي وارد فاز عملياتي شد.
کارشناسان تخصيص کارت اعتباري معيشتي را يکي از بهينه‌ترين اقدامات براي حفظ قدرت خريد آحاد مردم درباره کالاهاي اساسي مي‌دانند.
به گزارش فارس، با اين اوصاف برنامه‌اي متنوع براي افزايش قدرت خريد و معيشت مردم توامان پيش‌بيني شده که نياز به همفکري و تشريک مساعي دولتمردان، دستگاه‌ها و همراهي ديگر قوا دارد.
-->

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مجلس نباید از وضعیت معیشت مردم غافل شود

تین‌نیوز | 

نماینده مردم اصفهان در مجلس با تاکید بر اینکه «وضعیت معیشتی مردم مساعد نیست»، گفت: هیأت رئیسه نباید از اوضاع معیشتی و مشکلات مردم غافل باشد و باید به این موضوع رسیدگی کند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام احمد سالک در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری شفاهی بیان کرد: هیأت رئیسه نباید از وضعیت معیشتی مردم غافل باشد. مردم از لحاظ معیشتی و اقتصادی در تنگنا هستند باید چاره‌ای برای حل مشکلات مردم به ویژه در حوزه معیشت اندیشیده شود.

وی در ادامه اظهار کرد: وضع آموزش و پرورش نگران‌کننده است. بنده که نماینده استان اصفهان هستم، در شهرستان خود با یک بحران در این زمینه روبرو هستم. باید به صورت ویژه به این موضوعات رسیدگی شود.

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۱۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • در گفت‌وگو با الف مطرح شد؛ چه کسی مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است؛ سود ۴۰۰درصدی آن به جیب چه افرادی می‌رود؟/ سه اشکال اساسی توزیع ارز ترجیحی/ چرا دولت کوپن الکترونیکی را اجرا نمی‌کند؟
 • تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی و عرضه با قیمت ۱۳ هزار تومان
 • ارز ۴۲۰۰تومانی به کالاهای حذف شده برنمی‌گردد
 • ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای حذف شده برنمی‌گردد
 • دولت به وضع معیشتی مردم توجه کند
 • نبود روحیه جهادی در دولتمردان باعث بروز مشکلات معیشتی شده است
 • خبر «نوبخت» از ادامه تخصیص ارز4200 تومانی
 • جایگاه دستگاه قضا در حل مشکلات معیشتی مردم
 • ◄ افزایش سرعت ترخیص کالاهای اساسی از بندر شهیدرجایی پس از دستور رییس جمهوری
 • چرا ارز 4200تومانی حذف نشد؟
 • چرا ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف نشد؟
 • شیوه‌نامه‌هایی برای بهبود وضعیت معیشتی مردم گیلان تنظیم شد
 • دولت در مورد ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی شفاف عمل کند
 • ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی حذف نشد/ رهایی بودجه از تکانه‌های نفتی
 • نوبخت: دولت بنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد
 • سالک: مردم از نظر معیشتی در تنگنا هستند
 • انتقاد یک نماینده از بی‌توجهی مجلس به وضع معیشتی مردم
 • مجلس نباید از وضعیت معیشتی مردم غافل شود
 • برنج در صدر کالاهای اساسی وارداتی/بیشترین افزایش واردات متعلق به شکر خام و کره