خبرگزاري آريا - طي دوران فعاليت صندوق توسعه ملي بيش از 401 هزار ميليارد ريال از منابع ارزي آن جهت پرداحت تسهيلات در بانک‌ها سپرده‌گذاري شده است.
به گزارش خبرگزاري آريا، از ابتداي تأسيس صندوق توسعه ملي در سال 1390، بخشي از منابع صندوق بر اساس تکاليف قانوني به تسهيلات ريالي اختصاص يافته است.
اين تسهيلات طبق قوانين بودجه سنواتي تا انتهاي سال 1393 از طريق انعقاد قرارداد عامليت ريالي با بانک‌هاي عامل پرداخت شده و از ابتداي سال 1394 و در اجراي حکم ماده (52) قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت (2)، صندوق نسبت به سپرده‌گذاري ريالي در بانک‌هاي دولتي و خصوصي جهت اعطاي تسهيلات ريالي به طرح‌هاي اقتصادي موضوع اين حکم، اقدام کرده است. به عبارتي صندوق توسعه ملي صرفاً به توزيع سپرده‌هاي ريالي اقدام مي‌کند و نقشي در تخصيص موردي تسهيلات به طرح‌ها و فعاليت‌ها ندارد و مسئوليت اين کار (در چارچوب قانون، شرايط و ضوابط تعيين شده در قراردادها) به عهده بانک‌هاي سپرده‌پذير و دستگاه‌هاي اجرايي متولي هر بخش خواهد بود.
بررسي آخرين گزارش عملکرد ريالي صندوق توسعه ملي طي دوران فعاليت آن نشان مي‌دهد که در سال‌هاي 1390 تا 1393، از محل قراردادهاي عامليت ريالي که طبق نظام‌نامه ضوابط و شرايط اعطاي تسهيلات ريالي به متقاضيان از محل منابع صندوق توسعه ملي پرداخت شده است، حدود 118 هزار ميليارد ريال به طرح‌ها و پروژه‌هايِ معرفي شده از طرف بانک‌هاي عامل، اختصاص و به حساب بانک‌هاي عامل واريز شده که تا پايان سال 1397 مبلغ 87 هزار ميليارد ريال بابت اصل تسهيلات دريافتي به صندوق بازپرداخت شده و 31 هزار ميليارد ريال نزد بانک‌ها به عنوان اصل تسهيلات جاري باقيمانده است که همراه با سود در سال‌هاي آتي دريافت خواهد شد.
همچنين از ابتداي سال 1394 در اجراي حکم قانوني مبني بر سپرده‌گذاري در بانک‌هاي دولتي و خصوصي تا پايان سال 1397، در مجموع 112 هزار ميليارد ريال سپرده‌گذاري شده است. به اين ترتيب صندوق توسعه ملي در اين فاصله اعتباري حدود 334 هزار ميليارد ريال جهت سپرده‌گذاري در 25 بانک دولتي و خصوصي مصوب کرده که از اين ميزان بيش از 314 هزار ميليارد ريال به حساب بانک‌ها واريز شده است.
واريز وجه باقي اعتبارات مصوب جهت سپرده‌گذاري حدود 20 هزار ميليارد ريال بوده است. اما در ساير بخش‌ها و بر اساس تکليف بودجه 1397 در رابطه با اجراي برنامه اشتغال گسترده و مولد از حدود 112 هزار ميليارد ريال، 30 فقره قرارداد به مبلغ 36 هزار ميليارد ريال منعقد شده است.
در پايان سال گذشته از مجموع 314 هزار ميليارد ريال سپرده‌گذاري انجام شده شده نزد بانک‌ها، 196 هزار ميليارد ريال از اصل منابع نزد بانک‌ها بوده (در قالب تسهيلات اختصاص يافته به متقاضيان که تا تاريخ فوق به مرحله بازپرداخت نرسيده و مانده قابل تخصيص از محل قراردادهاي جاري) و باقي منابع به صندوق بازگرداني شده است، اين در حالي است که تمام منابع بازگشتي و سودهاي مربوطه، مجدداً طي قراردادهاي سپرده‌گذاري جديد جهت اختصاص به متقاضيان واجد شرايط، در اختيار بانک‌ها قرار گرفته است.
از سويي ديگر در سال گذشته از محل قراردادهاي فعال (تمام قراردادهاي منعقد شده در سال 1397 و قراردادهاي منعقده پيش از آنکه در سال گذشته فعال بوده‌اند)، مبلغي بالغ بر 81 هزار ميليارد ريال به متقاضيان اختصاص يافته است که با احتساب مبالغ پيشين، سرجمع منابع تخصيص يافته به متقاضيان از ابتداي سال 1394 تا پايان سال 1397، در مجموع حدود 192 هزار ميليارد ريال است که قسمتي از اصل اين تسهيلات به صورت کامل به صندوق بازپرداخت شده و قسمتي ديگر به عنوان تسهيلات جاري در اختيار متقاضيان قرار دارد.
همچنين در راستاي اجراي «قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري با استفاده از منابع صندوق توسعه ملي (مصوب سال 1396)» که بر اساس آن و به منظور تحقق اهداف سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي به صندوق توسعه ملي اجازه داده شده تا با هدف ارتقاي توليد و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري، معادل ريالي يک ميليارد و 500 ميليون دلار از منابع صندوق را به‌صورت قرض‌الحسنه نزد بانک کشاورزي، پست بانک، بانک توسعه تعاون، صندوق کارآفريني اميد و صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش کشاورزي سپرده‌گذاري کند تا اين منابع صرف اعطاي تسهيلات به اشخاص حقيقي و حقوقي غيردولتي براي ايجاد اشتغال در روستاها و شهرهاي زير ده‌هزار نفر جمعيت واقع در مناطق مرزي و عشايري شود.
در اين راستا صندوق توسعه ملي در سال 1397 و در مراحل دوم، سوم و چهارم (با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور)، نسبت به سپرده‌گذاري حدود 51 هزار ميليارد ريال در بانک‌ها يا صندوق‌هاي منتخب در قانون، اقدام کرده که با احتساب مبالغ سپرده‌گذاري شده در سال 1396، سرجمع مبالغ سپرده‌گذاري شده در اجراي اين قانون مذکور از ابتداي تصويب تاکنون، 66 هزار ميليارد ريال است.
به گزارش ايسنا، بر اين اساس ميزان کل سپرده‌گذاري‌هاي ريالي انجام شده توسط صندوق در بانک‌هاي دولتي و خصوصي از ابتداي سال 1394 تا انتهاي سال 1397، در اجراي قوانين مربوطه (ماده (52) قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت (2)، بند (الف) تبصره (18) قانون بودجه سال 1397 و قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري) معادل 401 هزار ميليارد ريال است که گزارش صندوق نشان مي‌دهد تا پايان اسفندماه 1397 مانده اصل اين سپرده‌ها نزد بانک‌ها به حدود 263 هزار ميليارد ريال مي‌رسد.
-->

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازار متشکل ارزی روزگار دلال ها را سیاه می کند

مدیرعامل بازار متشکل ارزی با اعلام جزییات فعالیت این بازار گفت: بازار متشکل ارزی، نرخ را بر اساس معاملات واقعی مشخص می‌کند.

به گزارش صدای ایران از باشگاه خبرنگاران، محمود شکسته‌بند امروز در نشستی با حضور معاون امور ارزی و بین‌الملل، جمعی از مدیران امور و نیز کارکنان بانک گفت: سامانه اصلی بازار متشکل ارزی به سامانه‌های بانک‌ها، صرافی‌ها و چند بخش مختلف در بانک مرکزی متصل است، به‌طوری که کوچک‌ترین ایراد می‌تواند همه فعالیت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، به همین دلیل افزایش دقت سامانه در اولویت است.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی این بازار، «تهران» را به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد کرد، افزود: در حال حاضر نرخ ارز در کشور ما بر اساس نرخ سلیمانیه، دوبی، استانبول و هرات تعیین می‌شود، در حالی که این روند قابل ادامه یافتن نیست.

شکسته‌بند با تأکید بر این‌که نرخ ارز در بازار‌های خارج از کشور حدود ساعت ۱۱ ظهر مشخص می‌شود، گفت: بازار متشکل ارزی این امکان را ایجاد می‌کند که ساعت نه صبح هر روز، نرخ متوسط مشخص و معاملات بر اساس آن انجام شود.

شفاف‌سازی و امنیت بازار ارز
مدیرعامل بازار متشکل ارزی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از نرخ‌های ارائه‌شده برای ارز، غیرواقعی و مبتنی بر دادوستد‌هایی است که هرگز انجام نشده، اظهار داشت: بازار متشکل ارزی، نرخ را بر اساس معاملات واقعی مشخص می‌کند، به‌طوری که تعداد و قیمت ارز مبادله‌شده به‌صورت رسمی ثبت می‌شود.

وی پیاده‌سازی این سازوکار را روشی مناسب برای کشف قیمت ارز دانست و خاطرنشان کرد: نرخ موزون متوسط کشف‌شده در این بازار، عددی است که مبنای معاملات قرار می‌گیرد و حداکثر نوسان در نظر گرفته‌شده برای آن نیز ۳ درصد است.

شکسته‌بند، راه‌اندازی این بازار را پایانی بر فعالیت صرافی‌ها با دو یا چند دفتر یا حساب‌های متعدد بانکی به نام اقوام صاحبان صرافی دانست و ادامه داد: اکنون میان خریداران و فروشندگان ارز برای دریافت مبلغ مورد معامله نگرانی وجود دارد، اما بازار متشکل ارزی این دغدغه را برطرف و به‌نیابت از طرفین معامله، پول را به حساب آن‌ها واریز می‌کند.

بازار متشکل ارزی مبتنی بر اسکناس است
وی با تأکید بر این که بازار متشکل ارزی مبتنی بر اسکناس است، گفت که بانک‌ها اسکناس ارز را از صرافی‌ها دریافت می‌کنند و در صورت اعلام نیاز آنها، اسکناس را نیز برمی‌گردانند. به‌گفته شکسته‌بند، این موضوع تضمین شده و بانک‌ها موظف هستند همه نیاز صراف‌ها به اسکناس را به‌صورت لحظه‌ای تأمین کنند.

مدیرعامل بازار متشکل ارزی با اشاره به این که هر صراف موظف است یک حساب مبتنی بر دلار، یک حساب مبتنی بر یورو و یک حساب مبتنی بر ریال در بانک مورد نظرش افتتاح کند، ادامه داد: صراف به ما وکالت می‌دهد که از حساب‌های او به‌اندازه معامله ثبت‌شده در سامانه، برداشت و به حساب طرف دوم معامله واریز کنیم.

وی همچنین اعلام کرد: تاکنون حدود ۷۰ صرافی حق عضویت خود در این بازار را پرداخت کرده‌اند، اما چشم‌انداز واقعی، حضور ۶۰۰ صرافی در این بازار است. در این سامانه، حراج ناپیوسته ارز از ساعت نه تا ۱۰ صبح برگزار می‌شود و پس از آن نیز حراج پیوسته عملیاتی خواهد شد و در نهایت بازار در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه بسته می‌شود.

به‌گفته وی، مسئله پول‌رسانی بانک‌ها در جریان فعالیت این بازار بسیار اهمیت دارد، به‌طوری که تأخیر در آن می‌تواند بازار را تحت تأثیر قرار دهد و یا اطمینان به آن را کم کند، بنابراین بانک‌ها باید تلاش کنند همواره نیاز ارزی مشتریان خود را تأمین کنند.

مدیرعامل بازار متشکل ارزی همچنین اعلام کرد: خودپرداز‌های ارزی، به‌زودی برای تأمین اسکناس مشتریان راه‌اندازی می‌شوند.

شکسته‌بند در پاسخ به این سؤال که آیا با راه‌اندازی بازار متشکل ارزی، سامانه نیما حذف خواهد شد یا خیر، گفت: این دو بازار در کوتاه‌مدت به‌صورت موازی حرکت می‌کنند، اما در نهایت طبیعی است که یکی شوند.

وی همچنین با اعلام این که بانک ملی ایران به‌عنوان نخستین بانک برای افتتاح حساب توسط صرافی‌ها مشخص شده است، گفت: تا پایان تیر ماه، سه بانک دیگر نیز معرفی خواهند شد و سپس در یک روند مشخص، سایر بانک‌ها به این مجموعه افزوده می‌شوند.

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۱۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بدهی دانش‌آموختگان به صندوق رفاه ۸۰۰ میلیارد ریال است
 • انقباض رشد منابع و مصارف بانک‌ها
 • هر ایرانی بابت بدهی "موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز" چقدر پرداخت کرد؟
 • مبادلات ارزی بانک‌ها همسو با سیاست‌های بانک مرکزی است
 • ٤٦ هزار صندوق امانات بانک صادرات ایران، محلی مطمئن برای حفظ دارایی‌های ارزشمند
 • 46هزار صندوق امانات بانک صادرات ایران، محلی مطمئن برای حفظ دارایی‌های ارزشمند
 • سیل12هزار میلیاردی در راه ذخایر ارزی
 • سیل ۱۲ هزار میلیاردی در راه ذخایر ارزی
 • اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال 98
 • ۴۶ هزار صندوق امانات بانک صادرات، محلی برای حفظ دارایی‌ها
 • ٤٦ هزار صندوق امانات بانک صادرات، محلي براي حفظ دارايي‌ها
 • همتی: با وسواس بازار متشکل ارزی را عملیاتی می‌کنیم
 • با وسواس بازار متشکل ارزی را عملیاتی می‌کنیم
 • جزئیات نشست همتی با اقتصاددانان درباره بازار متشکل ارزی، نقدینگی و تورم
 • 46 هزار صندوق امانات بانک صادرات، محلی مطمئن برای حفظ دارایی‌های ارزشمند
 • صندوق کارآفرینی امید ۳۳۲ میلیارد ریال وام اشتغال روستایی در زنجان پرداخت کرد
 • در جمع کارکنان بانک ملی ایران تشریح شد: جزئیات تازه از نحوه فعالیت بازار متشکل ارزی
 • افزایش قدرت خرید مسکن با تسهیلات مسکن بانک ملی
 • جزییات تازه از بازاری که «تهران» را به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد کرد/ جدیدترین قیمت‌ها از خودرو‌های داخلی/ دوازدهمین دارایی ارزشمند جهان معرفی شد/ تورم دخانیات بیشتر از تورم گوشت و مرغ!