به گزارش خبرنگار مهر، دانشکده چندرسانه ای دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز در قالب نخستین دانشگاه چندرسانه ای کشور، امروز، پنجشنبه، به انتخاب مرکز تحقیقات تاریخ، فرهنگ و هنر جهان اسلام، ارسیکا، میزبان آئین افتتاحیه چهارمین جشنواره خلاقیت و نوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع دستی بود.

رئیس دانشگاه هنر های اسلامی تبریز در ابتدای آئین افتتاحیه این جشنواره با اشاره به وجود چهار میلیون هنرمند صنایع دستی در کشور ابراز کرد: اعتقاد و اعتماد هنرمندان به مرکز ارسیکا به عنوان نهادی برای معرفی تمدن اسلامی، بیش از سایر اقشار جامعه است.

محمدعلی کی نژاد وجود تعامل مناسب ارسیکا با هنرمندان را نیز از دلایل این اعتماد دو طرفه دانست و عنوان کرد: ارزیابی های صورت پذیرفته از چالش ها و رویداد های دوره های قبلی این جشنواره نشان می دهد که نیروی انسانی مستعد و کارآمد همراه با زیربنای ایمان توشه حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی است.

از دانشجوهای خارجی استقبال می کنیم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این آئین ضمن اعلان خوشنودی از تعامل کشور هنرمندان کشورهای جهان اسلام ابراز امیدواری کرد و افزود: امیدوارم این قبیل نشست ها و جشنواره ها موجب ارتقا ارتباط کشورهای جهان اسلام و ترویج نگاه اسلامی به جهان شود.

منصور غلامی در ادامه، هنر را برون داد روح انسانی دانست و عنوان کرد: تاثیر گذاری هنر بر جوامع بشری زمانی به بیشینه مقدار خود می رسد که در مسیر درست قرار گرفته باشد.

وی در بخش بعدی سخنانش با تاکید به لزوم برقراری ارتباط بین نسل های دانش پژوه و هنرجو خاطر نشان کرد: با توجه به تاکید دین مبین اسلام به گرایش های هنری، هنرمندان جهان اسلام باید علاوه بر تلاش برای امرار و معاش خود، از ظرفیت ها و خلاقیت خود در راستای خلق آثار هنری جدید بهره گیرند.

وزیر علم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز در راستای تحقق هدف تربیت نسل جدید از خلاقیت ویژه ای بهره گرفته است.

غلامی در پایان سخنانش خاطر نشان کرد: علاقه مند هستیم که دانشجویان خارجی نیز در بستر دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران تحصیل کنند.

زبان هنر فطرت خدایی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در حاشیه این آئین در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص نقش زنان در انتقال فرهنگ اصیل ایرانی به واسطه هنر توضیح داد: امروزه گسترش روز افزون ارتباطات در سراسر جهان و افزایش دسترسی به فرا محل موجب اتصال فرهنگ اقوام مختلف جهان به یکدیگر شده است.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدرضا عاملی افزود: این اتصال فرهنگی علی رغم افزایش تنوع موجب ایجاد احساس فقدان هویتی در جوامع بشری می شود، به گونه ای که تنها راه خلاصی از این بحران هویتی، زبان زیبایی، هنر و عشق است.

وی ادامه داد: زبان هنر و عشق همان فطرت ویژه انسانی است که خداوند در وجود همه انسان ها قرار داده است، و این حقیقت که خداوند در تکوین عالم ظرفیت هایی را در دل دنیا گنجانده است، موجب ایجاد تفاوت هایی در زنها و مردها شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: زنها از جنس درک عمیق تر عناصر زیبایی است و در خلق زیبایی هاقدرت و توان بیشتری دارد، بنابراین ورود زنها به عرصه هنر و توسعه ارتباطاتشان با عناصر هنری که دارای روح هنر اسلامی هستند از اصلی ترین ارکان ارتقا هنرهای اسلامی است.

عاملی ادامه داد: بنیاد روح هنرهای اسلامی توحید و درک ارتباط با خدا است، و این گونه از هنر موجب ایجاد تواضع هنرمند در مقابل خداوند می شود.

وی در ادامه پست مدرنیسم را یکی از عوامل بهم ریختگی فضای زندگی خوانده و عنوان کرد: پست مدرنیسم گرایش به ایجاد تنوع را در جوامع بشری تقویت کرده و به نوعی موجب ایجاد سردرگمی می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سردرگمی برخواسته از پست مدرنیسم می تواند فرصتی برای بازگشت انسان ها به اصل توحید باشد.

در ادامه این آئین مدیر توسعه صنایع دستی ارسیکا با تاکید بر لزوم اعتماد به توانمندی های زنان در حوزه هنر ابراز کرد: جشنواره بین المللی سازمان ارسیکا که در سال ۲۰۱۷ در محل دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز برگزار شد، و در آن تعدادی از زنان شرکت کننده موفق به دریافت جوایزی اعم از جایزه هشت هزار دلاری شدند، بار دیگر توانمندی های زنان در خلق آثار هنری را به اثبات رساند.

نزیه معروف در ادامه از چاپ کتابی در خصوص نقش زنان در چرخ اقتصاد توسط ارسیکا خبر داد و اعلام کرد: مرکز ارسیکا در آینده ای نه چندان دور کتابی را در خصوص نقش زنان در اقتصاد جامعه به چاپ خواهد رساند که می تواند زمینه ساز ارتقا تلاش زنان در فرشود.

وی در پایان در خصوص اقدامات سازمان ارسیکا در کشورهای اسلامی توضیح داد: ارسیکا تا کنون فعالیت هایی را در زمینه خوش نویسی در جهان اسلام، فعالیت های حوزه حرمین شریفین ترجمه قرآن کریم، شش مطالعه در خصوص قرن اول هجری، تاریخ کشور های اسلامی و فعالیت هایی در زمینه حفاظت از آثار باستانی کشورهای اسلامی انجام داده است.

مدیر توسعه صنایع دستی ارسیکا افزود: همچنین این سازمان ۲۰۰ کتاب در زمینه صنایع دستی را به چاپ رسانده است.

در پایان این آئین تمبر یادبود بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه هنرهای اسلامی رونمایی شد.

مرکز تحقیقات تاریخ، فرهنگ و هنر جهان اسلام با نام ارسیکا در سال ۱۹۸۰ میلادی برای فعالیت در زمینه فرهنگ، پژوهش و نشر و مستند کردن آثار فرهنگی اسلامی و با هدف والای معرفی تمدن اسلامی تأسیس شده است.

کد خبر 4640003

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

محصص:خلاقیت، نکته گمشده‌ فوتبال کشور است

به گزارش وانانیوز، 

 به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، مرتضی محصص دستیار مدرس سنگاپوری، در خصوص برگزاری کلاس حرفه ای فوتبال گفت: باید سعی کنیم که کیفیت فوتبال کشورمان را بالاتر ببریم و معیار اصلی ما باید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا باشد. ما چاره‌ی نداریم، برای رسیدن به سطوح بالا  فوتبال باید سطح لیگ برتر کشورمان بهتر شود و این بهتر شدن باید در بازیکنانمان و کادر فنی تیم‌ها نیز اعمال شود.

رئیس کمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال در ادامه به بحث مربیگری و همچنین اشکال کار مربیان اشاره کرد و گفت: مشکل مربیان ما این است که پس از پایان و اتمام کلاس‌های دانش افزایی و آموزشی همه چیز را فراموش می کنند. ما از موضوعات تحلیل درستی نداریم و  وقتی در کلاس ها شرکت می کنیم باید نگاه ها و نگرش ها به فوتبال تغییر کند. مربیان باید پشتکار، تلاش، فعالیت و دانش افزایی را در دستور کار خود قرار دهند. خوشبختانه 23 مربی که در این دوره حضور دارند با انگیزه بالا در جهت ارتقای دانش فنی خود تلاش می کنند.

وی در پایان گفت: آن چیزی که ما را تغییر می دهد، نگاهی است که ما در ذهن خود پرورش می دهیم و باید از این نگاه آنطور که می خواهیم استفاده کنیم. خلاقیت یکی از موضوعات مهم در فوتبال است و این تنها نکته گمشده ی آموزش کشور است.

انتهای پیام/ا

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری مامور با دختر جوان: با شوخی‌های سخیف باعث جریحه‌دار شدن احساس شهروندان شدند! | ۵ پسر و دختر دستگیر شدند| به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند| اگر مأمور خطایی مرتکب شده باشد برخورد می‌کنیم|+عکس

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

علت مرگ غیرمنتظره فائقه دوستی مجری جوان تلویزیون چه بود؟

کلیدواژه: تبریز دانشگاه هنر اسلامی تبریز صنایع دستی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۱۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افتتاح نمایشگاه ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام در اردبیل
 • انعقاد تفاهم نامه ایجاد دومین کارخانه نوآوری کشور در شیراز
 • داوران جشنواره ۲۶ هنر‌های تجسمی جوانان معرفی شدند
 • داوران جشنواره هنرهای تجسمی جوانان معرفی شدند
 • خلاقیت در جذب گردشگر به عسلویه / در لوله یا روی آب اقامت کنید!
 • ایلام میزبان جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران است/ اختتامیه ۳۰ مرداد تا ۳ شهریور
 • معرفی داوران بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران
 • کلینیک تخصصی و فوق تخصصی مرکز آموزشی درمانی بیمارستان طالقانی تبریز افتتاح شد
 • آثار کودک و نوجوان باید روانشناسی شوند/اقتباس از ادبیات کودک خارجی با سنت‌های ما همخوانی ندارد
 • سرای علم و خلاقیت مکانی برای استعدادیابی کودکان و نوجوانان
 • معارفه مدیر جدید هماهنگی تئاتر استان‌های هنرهای نمایشی برگزار شد
 • جشنواره‌های تئاتری باز هم گسترش می‌یابند؟
 • امضای تفاهم نامه ایجاد و راه اندازی کارخانه نوآوری در شیراز
 • معارفه مدیر تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد
 • موزه هنر های معاصر اهواز سالن عروسی شد/تابلو های ۷۰۰ میلیونی خاک می خورند
 • جزئیات نگارش دانش‌نامه هنرهای سنتی اصفهان
 • تجاری سازی اختراعات و نوآوری های دارویی شتاب می گیرد
 • فستیوال تخصصی نوآوری صنعت دارویی تابستان ۹۸ برگزار می‌شود
 • راه اندازی دانشگاه استاد فرشچیان، جرقه‌‌‌ای برای تربیت فارغ التحصیلان توانمند