خبرگزاري آريا - آخرين روز معاملاتي هفته با رشد دو هزار و 735 واحدي بورس تهران پايان يافت. نمادهاي «همراه»، «وبملت» و «رمپنا» بيشترين تاثير را بر رشد امروز نماگر اصلي بازار سهام داشتند.
به گزارش خبرگزاري آريا، محمدامين خدابخش؛ معاملات آخرين روز از هفته، سوم خردادماه نيز با صعود دو هزار و 735 واحدي شاخص بورس تهران به اتمام رسيد. طي اين روز دماسنج اصلي بازار سهام به واسطه رشد قيمت در نمادهاي بانکي، مخابراتي و دلاري‌ها بازدهي 1.19 درصدي را به ثبت رساند و براي اولين با در تاريخ ثبت شاخص بورس تهران به سطح 233 هزار و 352 واحد رسيد. همين امر سبب شد تا کليت معاملات در نمادهاي کوچکتر نيز رنگ و بوي مثبت به خود بگيرد.
در اين روز رشد اغلب نمادهاي کم وزن بازار 1.52 درصد ديگر شاخص هموزن را به پيش برد و آن را به سطح 58 هزار و 132 واحد رساند. طي اين روز اگرچه تعداد زيادي از نمادها در گروه‌هاي خودرويي، لبني و دارويي در محدوده منفي قيمت معامله شدند با اين حال، ميزان رونق در ساير نمادها به حدي بود که تاثير منفي بر جهت گيري نماگرهاي بورس تهران نداشته باشد. به نظر مي رسد که قرار گرفتن به فصل مجامع سبب شده تا فعالان بازار کمتر به خبرهاي بيرون از فضاي بازار سرمايه واکنش نشان دهند؛ امري که به خوبي در معاملات برخي بيش از پيش پيداست.
به طور کلي مي‌توان گفت که امروز عوامل بيروني تاثير گذار بر معاملات بازار سهام به شکلي مناسب دست به دست هم دادند تا کليت بازار معاملات خوبي را شاهد باشد و سرمايه گذاران با آرامش خاطر بيشتري اقدام به خريد و فروش سهام کنند. چرا که از يک سو همزمان با سفر نخست وزير ژاين به نظر مي‌رسد که از ميزان ريسک‌هاي سياسي موثر در روند معاملات کاشته شده و از سوي ديگر قيمت ارز هم که گاه و بيگاه بر تصميم گيري‌هاي سهامداران اثر مي‌گذارد، اندکي افزايش يافته است. با اين حال به نظر مي‌آيد، همان طور که پيش تر نيز به آن اشاره شد محرک اصلي رشد قيمت‌ها اخيار مثبتي باشد که اغلب در غالب شفاف سازي‌ها و صورت‌هاي مالي منتشره در اختيار عموم قرار مي‌گيرد.
رونق معاملات در گروه بانکي/ «وبملت» 400 توماني شد
بدون شک مي‌توان گفت که نمادهاي بانکي امروز قابل توجه ترين نمادهاي معامله شده در بورس تهران بودند. اين نمادها که همواره در معاملاتشان از اخبار مربوط به تسعير ارز و حواشي افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابي دارايي‌ها تاثير مي‌پذيرند، هم در سال گذشته هم در سال جاري همواره جز نام‌هايي بودند که بيشترين ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.
امروز نيز همين امر براي چندمين بار در ماه جاري محقق شد و گروه بانک‌ها و موسسات اعتباري ضمن تبادل يک ميليارد و 957 ميليون سهم به ارزش تقريبي 285 ميليارد تومان در صدر ارزش معاملات گروه‌هاي مورد معامله در بورس تهران قرار گرفتند. دليل اين امر را مي‌توان در صورت‌هاي مالي بانک‌ها و اميدي که در دل سهامداران ايجاد کرده است جست و جو کرد.
داستان از آنجا شروع شد که رشد شتابان نرخ ارز در سال گذشته و تداوم نسبي آن در دوماه نخست سال جاري به يکباره اف تازه‌اي را پيش روي فعالان بازار سهام گشود. بانک‌ها که هميشه به دليل ماهيت فعاليتشان، بخشي از دارايي خود را به صورت ارز نگهداري مي‌کنند، به يکباره با تغيير و تحولاتي که در اقتصاد کشور رخ داد شاهد تغيير ارزش دارايي‌ها ارزي خود بودند.
همين امر موجب شد تا ظرف مدت کوتاهي نمادهاي بانکي که اغلب زيان انباشته قابل توجهي نيز داشت، نزد سرمايه گذاران محبوب شوند. به طوريکه در شش ماهه دوم سال 97 و ماه‌هاي نخست سال جاري شاهد صف خريدهاي سنگين در ميان بانکي‌ها بوديم؛ رويه‌اي که امروز در معاملات نمادهايي مانند «وبملت»، «وپاسار» و با شدت کمتري در ساير نمادهاي گروه تکرار شد.
در ميان اين نمادها داد و ستدهاي امروز «وبملت» از رونق بيشتري برخوردار بود. اين نماد که دارايي ارزي آن از ساير بانکي‌ها بيتشر از در ساعت پاياني معاملات امروز صف خريد شد و به سقف قيمت روزانه رسيد. اين رويداد موجب شد تا براي اولين بار در تاريخ معاملات سهام بانک ملت قيمت هر سهم اين بانک در فراتر از 400 تومان معامله شود. معاملات امروز اين نماد در حالي به اتمام رسيد که 281 ميليون سهم از سهام بانک ملت به ارزش تقريبي 115 ميليارد تومان طي اين روز معامله شد.
خودرويي‌ها در رتبه دوم ارزش معاملات
شاخص گروه خودرو امروز نيز به حرکت پر قدرت خود ادامه داد. در اين روز اگر معاملات نمادهايي همچون «خودرو»، «خساپا» و اغلب نمادهاي اين گروه به قدرت روز گذشته دنبال نشد با اين حال جريان عرضه و تقاضا به حدي بود که گروه خودرو ساخت قطعات را پس از گروه بانکي در رتبه دوم ارزش معاملات قرار دهد.
نمادهاي خودرويي که يا خودرو سازند و يا به توليد قطعات خودرو اشتغال دارند در روز جاري جمعا شاهد تبادل يک ميليارد و 138 ميليون سهم بودند که ارزشي بالغ بر 279 ميليارد تومان داشت. در اين ميان دو نماد «خودرو» و «خساپا» بيشترين ارزش معاملات را در ميان نمادهاي مورد بحث داشتند. به طوريکه ارزش معاملات امروز اين دو نماد به ترتيب 69 و 56 ميليارد تومان بود.
آمار و ارقام بازار
پيشروي دو هزار و 735 واحدي امروز شاخص بورس تهران به رشد 1.19 درصدي اين نماگر نسبت به روز معاملاتي گذشته انجاميد. در اين روز نمادهاي «همراه»، «وبملت» و «رمپنا» بيشترين تاثير را بر حرکت روزانه شاخص کل گذاشتند. حرکت امروز نماگر اصلي بازار که آن را به سطح 233 هزار و 352 واحد رساند، بيش از هر چيز به واسطه نمادهاي حاضر در برخي گروه‌ها نظير مخابرات و بانکي روي داد. گفتني است، حجم معاملات امروز بورس تهران پنج ميليارد و 988 ميليون سهم و ارزش معاملات آن هزار و 749 ميليارد تومان بوده است که از اين ميان هزار و 690 ميليارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.
ترين‌هاي بورسي
معاملات بورس تهران امروز در حالي پايان يافت که نمادهاي گروه بانک‌ها و موسسات اعتباري با مجموع ارزش معاملات 285 ميليارد توماني بيشترين ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌هاي خودرو، شيميايي، فلزات اساسي و دارويي نيز به ترتيب جايگاه‌هاي دوم تا پنجم در اين زمينه را از آن خود کردند.
کوتاه از فرابورس
به گزارش اقتصاد آنلاين، شاخص آيفکس معاملات روز جاري را با اوج گيري 19.48 واحدي به اتمام رساند. اين شاخص بيشترين تاثير مثبت را از نمادهاي «مارون»، «ميدکو» و «ماديرا» پذيرفت. اين در حالي است که امروز نمادهايي نظير «کرمان»، «ذوب» و «دماوند» بر روي اين شاخص اثر منفي گذاشتند. حجم معاملات اين بازار بالغ بر دو ميليارد و 976 ميليون سهم بود و ارزش معاملات سهام به 668 ميليارد تومان مي‌رسد اين در حالي است که ارزش کل معاملات اين بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاري به هزار و چهار ميليارد تومان رسيده است.
-->

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بورس در اوج ماند

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در معاملات بیست و هفتمین روز از خرداد ماه 59 واحد افت کرد و به پله 238 هزار و 160 واحدی رسید. 
به گزارش صدای ایران از آخرین خبر، در جریان معاملات امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 0.02 درصد نزول کرد. شاخص کل هم وزن 1.45درصد منفی بود. 
شاخص فرابورس نیز با رشد 32 واحدی به پله 3 هزار و 18 واحدی رسید.
از ابتدای معاملات امروز شاخص کل با افت شروع به کار کرد ولی در ادامه توانست اندکی مثبت شود ولی نهایتا با افت 59 واحدی بازار بسته شد.

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

واکنش رامبد جوان به حمله‌های اخیر! +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۲۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شاخص بورس تهران امروز سه‌شنبه 1000 واحد عقب نشست
 • هلدینگ فارس با ۲۲۱ واحد افت بیشترین تاثیر کاهنده را داشت/ عقب نشینی ۱۰۱۲ واحدی شاخص کل 
 • شیب کاهش شاخص کل بورس بیشتر شد
 • الاکلنگ بورس و فرابورس
 • افت ۰.۴۳ درصدی شاخص بورس تهران پس از یک نوسان دو هزار واحدی/ آیفکس ۱۶ واحد رشد کرد
 • ریزش ۱۰۱۴ واحدی شاخص بورس تهران
 • بورس پر نوسان/ریزش ۱۰۱۲ واحدی شاخص کل
 • افت هزار واحدی شاخص بورس
 • بورس دوباره سبزپوش شد/رشد ۹۴۵ واحدی شاخص کل
 • شاخص بورس سبزپوش شد
 • بورس تهران در پی جایگزینی برای هسته معاملات/ دفتر آمار چین: ایجاد ۶ میلیون شغل در پنج ماه/ زنگنه: بازار نفت، شکننده و ناپایدار است/ نماینده مجلس: مردم حاضرند، خودروی ناقص تحویل بگیرند
 • بورس از فرابورس عقب ماند
 • رشد منفی شاخص کل بورس تهران پس از ۲ روز افزایش
 • نماگر کل بورس ۵۹ واحد عقب نشینی کرد/ نقدینگی همچنان در مسیر بازار سهام
 • افت ۵۹ واحدی شاخص بورس تهران پس از یک رشد دو روزه/ «سفارس» پر معامله‌ترین نماد بازار شد
 • توقف رشد شاخص کل بورس/ریزش ۵۹ واحدی
 • افت ناچیز شاخص در بازار بورس/فرابورس ۳۲ پله صعود کرد
 • آخرین آمار از معاملات بورس تهران/ رشد ۴۰۰۰ واحدی شاخص کل
 • تالار شیشه ای سرخ پوش شد/ریزش ۱۱۱ واحدی شاخص کل بورس