خبرگزاري آريا- نخست‌وزير ژاپن در گفتگوي تلفني با رئيس‌جمهور آمريکا، وي را از نتايج سفر خود به تهران مطلع کرد.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا به نقل از خبرگزاري کيودو، آبه شينزو، نخست وزير ژاپن روز جمعه در گفتگوي تلفني با دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا گفتگو کرد تا دونالد ترامپ را درباره نتيجه سفرش به ايران مطلع کند.
آبه شينزو که صبح امروز پس از سفر دو روزه به تهران به توکيو بازگشت، قصد داشت در ميان افزايش تنش ها در خاورميانه براي مذاکره بين آمريکا و ايران ميانجيگري کند.­
کيودو در ادامه نوشت: با توجه به روابط دوستانه و قديمي ژاپن و ايران، آبه پيام ترامپ را به مقامات ايراني منتقل کرد که واشنگتن آماده مذاکره با تهران است. با اين حال، آيت الله خامنه اي، رهبر جمهوري اسلامي ايران روز پنجشنبه به صورت مستقيم اين پيشنهاد را رد کرد.

واکنش ترامپ به سفر شينزو آبه به تهران
روز پنجشنبه هفته گذشته دونالد ترامپ در واکنش به سفر نخست‌وزير ژاپن به تهران گفته بود: هنوز براي توافق زود است.
«دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا پنج‌شنبه در واکنش به سفر «آبه شينزو» نخست‌وزير ژاپن به تهران، گفت به نظر مي‌رسد که هنوز براي توافق زود است و نه تهران و نه واشنگتن آماده چنين توافقي نيستند.
وي در توييتر نوشت: «از اينکه نخست‌وزير "آبه" براي ملاقات با آيت‌الله علي خامنه‌اي به تهران رفت متشکرم، اما شخصا احساس مي‌کنم که هنوز حتي براي فکر کردن به يک توافق، زود است.»
ترامپ افزود: «نه آن‌ها آماده‌اند، و نه ما.»

سفر نخست وزير ژاپن به تهران مثبت بود
شينهوا، خبرگزاري رسمي چين در گزارشي سفر "آبه شينزو" نخست وزير ژاپن به ايران را در هفته اي که گذشت اگرچه مثبت توصيف کرد اما نوشت که ايران از دريافت پيام شفاهي ترامپ خودداري کرده است.
‌شينهوا روز شنبه در مطلبي خاطر نشان کرد که يکي از اهداف سفر آبه اين بود بتواند از منافع اين کشور در منطقه حراست کند و براي همين سفرش به تهران براي رسيدن به اين هدف بسيار اهميت داشته است.
خبرگزاري چين نوشت که نخست وزير ژاپن توانست در جريان اين سفر با رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران ديار کند فارغ از اينکه چه مواردي در اين ملاقات مطرح شده است، نفس ملاقات نشان مي دهد که هم ايران و هم ژاپن خواستار همکاري براي کاستن از تنش ها هستند اگرچه ايران از دريافت پيام شفاهي ترامپ توسط آبه خودداري کرد.
گزارش ادامه مي دهد که مقام هاي دو کشور در جريان سفر ابعاد وسيعي از روابط، جانبه و منطقه اي و بين المللي را مورد رايزني قرار دادند که اين مورد نيز از جمله موفقيت هاي آبه در تهران بوده است.
شينهوا تصريح کرد که آبه نشان داد کشورش به دنبال اجراي يک سياست فعال براي کاستن از تنش ها بين ايران و آمريکا است و در واقع توانست نوعي ارتباط غيرمستقيم ميان اين دو کشور برقرار کند و اين يک موضوع بسيار مهم در ارتباط با اين سفر است.
اين گزارش تاکيد مي کند که ژاپن فعاليت هاي ديپلماتيک خود را بخصوص با توجه به شرايط منطقه اي افزايش داده است اين ديپلماسي فعال ادامه مي يابد و فقط مختص سفر به ايران نخواهد بود.
شينهوا از ديگر موفقيت هاي اين سفر را در اين دانسته است که رهبر ايران در جريان ملاقات نخست وزير ژاپن با وي بار ديگر تاکيد کرده است که ايران به هيچ وجه به دنبال ساخت سلاح اتمي نيست و اين يک مورد مثبت در کارنامه سفر آبه محسوب مي شود.

توکيو: ديدار آبه و رهبر معظم ايران در فضايي گرم برگزار شد
سخنگوي وزارت خارجه ژاپن با بيان اينکه ديدار نخست‌وزير اين کشور با مقام معظم رهبري جمهوري اسلامي ايران در فضايي گرم برگزار شد، گفت اين ديدار 50 دقيقه به طول انجاميد.
«تاکشي اوسوگا» سخنگوي وزارت خارجه ژاپن در جمع خبرنگاران در تهران، با اشاره به ديدار «آبه شينزو» نخست‌وزير اين کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامي گفت که اين ديدار در فضايي گرم برگزار شد.
اوسوگا درباره مسائل مطرح‌شده در اين ديدار توضيح داد: «آبه در اين ديدار عنوان کرد که هيچکس خواستار درگيري نظامي نيست. و از تنش هاي جاري ابراز نگراني کرد».
بر اين اساس، نخست‌وزير ژاپن همکاري ايران با آژانس را مثبت ارزيابي و نسبت به ادامه اجراي برجام ابراز اميدواري کرد.
سخنگوي وزارت خارجه ژاپن، با بيان اينکه ديدار آبه با رهبر انقلاب در فضايي گرم انجام شده و 50 دقيقه به‌طول انجاميد، سفر آقاي نخست‌وزير به تهران را در شرايط کنوني خوب توصيف کرد.

ظريف: ديدار آبه با رهبري دوستانه و مفيد بود
در همين حال وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران با «دوستانه و مفيد» توصيف کردن ديدار نخست‌وزير ژاپن با مقام معظم رهبري، گفت که دليل تمام تنش‌ها، جنگ اقتصادي آمريکا عليه مردم ايران است.
«محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ديدار  «آبه شينزو» نخست‌وزير ژاپن با رهبر معظم انقلاب اسلامي را «مثمر ثمر، دوستانه و مفيد» توصيف کرد.
ظريف در صفحه شخصي توئيتر خود نوشت: «بعد از سفر تاريخي آبه شينزو نخست‌وزير ژاپن (به ايران) مذاکرات مثمر ثمري با کُنو تارو وزير خارجه اين کشور انجام شد».
وي با به اشتراک‌گذاري تصاويري از ديدار آبه با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي، توضيح داد که گفت‌وگوها در اين ديدار، «مبسوط، دوستانه و مفيد» بود.
وزير خارجه ايران در پايان با انتقاد از رويکرد آمريکا در قبال ايران و توافق هسته‌اي افزود: «دليل تنش‌ها (در منطقه) مشخص است؛ نقض برجام توسط آمريکا و اعمال جنگ اقتصادي بر مردم ايران».

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چالش زنان ژاپن برای نامزدی در انتخابات مجلس

یکی از شیوه های سنتی در رقابت های انتخاباتی در ژاپن که متاثر از فرهنگ عمومی است ، تعامل رو در رو و ضرورت گفت و گوی مستقیم نامزد با رای دهندگان است و این وضعیت از جمله چالش هایی است که زنان ژاپنی برای ورود به مجلس ملی و فعالیت در حوزه سیاستی مردسالارانه این کشور با آن مواجه هستند.

به گزارش ایرنا روزنامه ژاپن تودی روز سه شنبه در گزارشی به این موضوع پرداخته و به نبود الگوهای مشخص برای ایفای نقش زنان در حوزه سیاست اشاره کرده و نوشته است که هنجارهای اجتماعی موید این نوع شیوه ارتباطات و گفت و گوی زنان در جامعه نیست.

در ادامه آمده است، در جامعه ای که در آن از زنان انتظار می رود که مسولیت خانه داری، بچه داری و نگهداری افراد مسن را به عنوان شغلی سخت و تمام وقت بر عهده داشته باشد، موانعی جدی پیش روی زنان برای ورود به مجلس ملی ژاپن هست.

این روزنامه نوشته است اگر چه سیاست های "شینزو آبه"، نخست وزیر ژاپن، زنان را به عرصه سیاست وارد کرد اما حوزه سیاست کشور همچنان مردسالارانه است.

زمانی که آبه در دسامبر ۲۰۱۲ زمام دفتر نخست وزیری ژاپن را به دست گرفت، جایگاه ژاپن به لحاظ حضور زنان ژاپنی در مجلس در میان ۱۹۳ کشور صد و بیست و دوم بود و اکنون به صد و چهارمین کشور رسیده است.

انتخابات مجلس مشاوران ژاپن که قرار است ۲۱ ژوئیه مصادف با ۳۰ تیر ماه جاری برگزار شود، اولین انتخابات ملی پس از تصویب قانون برابری جنسیتی است و این قانون سقف های غیر الزام آور برای ثبت نام تعداد مساوی نامزدهای زن و مرد برای احزاب تعیین کرده است و باید ۲۸ درصد نامزدهای انتخابات مجلس مشاوران، زن باشند.

در انتخابات پیش رو، ۱۵ درصد نامزدهای حزب حاکم لیبرال دمکرات و ۴۵ درصد نامزدهای حزب مخالف دمکرات، زن هستند.

طبق نتایج نظرسنجی پنجشنبه و جمعه گذشته از سوی خبرگزاری کیودو، انتظار می رود، در این انتخابات، حزب لیبرال دمکرات و حزب کومیتو به عنوان متحد آن، موفق به کسب بیش از ۶۳ کرسی از مجموع ۱۲۴ کرسی شودند که بر سر کسب آن رقابت می شود.

طبق نتایج این نظرسنجی حزب لیبرال دموکرات و حزب ائتلافی آن، شانس خوبی برای کسب ۷۷ کرسی را هم دارند.

احزاب حاکم و سایر احزاب طرفدار اصلاح قانون اساسی برای کسب دو سوم اکثریت کرسی های مجالس مشاوران و نمایندگان ژاپن باید در انتخابات ۲۱ ژوئیه، دستکم ۸۵ کرسی را از آن خود کنند.

احزاب مخالف به منظور مقابله موثر با حزب حاکم بدون شکستن آرای احزاب مخالف حزب حاکم، نامزدهای متحد معرفی کرده اند.

در انتخابات پیش رو، تعداد کرسی های مجلس مشاوران ژاپن از ۲۴۲ کرسی به ۲۴۵ مورد افزایش یافت.

در مجموع، در انتخابات ۲۱ ژوئیه رقابت بر سر ۱۲۴ کرسی صورت می گیرد. دوره شش ساله ۱۲۱ تن از اعضای این مجلس در ۲۸ ژوئیه خاتمه می یابد و در روند اصلاح ترکیب مجلس مشاوران، ۳ کرسی به تعداد آن افزوده شد.

آبه از دسامبر ۲۰۱۲ نخست وزیر و رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن است و در بین نخست وزیران ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، سومین دوره طولانی تصدی نخست وزیری را دارا است.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: ژاپن ايران آمريکا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۶۱۳۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش ها به اقدام امریکا در تعویق پیاپی سفر نخست وزیر عراق به واشنگتن بالا گرفت
 • جزئیات دیدار نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین با برهم صالح
 • سفیر حامی سیاست‌های ترامپ در ژاپن استعفا می‌کند
 • اصلاحات در کابینه آبه
 • علل سفر نخست‌وزيران پيشين لبنان به عربستان
 • حمله ژاپن به رأس لالیگا با تاکه و آبه
 • دو جوان ژاپنی در غولهای بزرگ لالیگا
 • اصلاحات در کابینه آبه/ وزیر دفاع ژاپن تغییر کرد
 • خاطره بازی AFC با دیدار کلاسیک ایران - ژاپن
 • بازگشت عربستان به لبنان از دروازه نخست‌وزیران پیشین
 • دیدار عبدالمهدی با نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین
 • مهاجم جوان کاشیما آنتلرز رسماً به بارسلونا پیوست
 • چرا ۳ نخست وزیر لبنان به خدمت شاه سعودی رفتند؟+عکس
 • سفر نخست‌وزیر ابومازن به بغداد/ عبدالمهدی: مخالف وطن جایگزین برای فلسطینیان هستیم
 • چرا نخست وزیران اسبق لبنان به خدمت شاه سعودی رفتند؟+عکس
 • کلینتون: دولت فعلی واشنگتن یک فاجعه کامل است​
 • آمادگی حزب حاکم ژاپن برای پیروزی قاطع در انتخابات / آیا آبه به رویای خود می‌رسد؟
 • رایزنی سرکنسول ایران در اربیل با نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق
 • کشتی آزاد قهرمانی جوانان آسیا؛ قهرمانی ایران با کسب 6 مدال طلا، یک نقره و یک برنز؛ نتایج کامل مسابقات (عکس)