به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از تسنیم، روزنامه اتریشی "استاندارد" در مطلبی با دید انتقادی به سیاست ترامپ در قبال ایران پرداخته نوشت: بعد از انفجار دو نفتکش در دریای عمان آمریکا، ایران را به‌عنوان متهم ارزیابی کرده و این ایده او از طرف انگلیس هم مورد حمایت قرار گرفته است.

نویسنده در ادامه با اشاره به ویدئویی که آمریکا برای متهم کردن ایران در دست داشتن انفجار نفتکش‌ها در دریای عمان منتشر کرده است آن را ویدئویی با تصاویر مبهم و نامشخص ارزیابی کرد.

 پیش از ظهر پنجشنبه دو کشتی نفتکش شامل نفتکش «Front Altair» که با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده بود و نفتکش «Kokuka Courageous» که با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به‌مقصد سنگاپور، محموله «متانول» حمل می‌کرد، دچار حادثه شدند که بنا بر ادعای رسانه‌های غربی هدف حمله قرار گرفته‌اند.

آمریکا با انتشار ویدئویی که ظاهراً قایقی را در حال جدا کردن یک مین دریایی (به‌زعم آمریکایی‌ها) از یکی از نفتکش‌های حادثه‌دیده نشان می‌دهد، مدعی شده است که این قایق ایرانی بوده و به‌منظور پاک کردن ردپای ایران در این حادثه به محل اعزام شده است.

روزنامه استاندارد در ادامه این پرسش را مطرح می‌کند که؛ آیا این‌ها تصاویری تبلیغاتی و یا سند و مدرک هستند؟ به‌گفته وزیر امور خارجه آمریکا در این ویدئو گناهکار مشخص است و بر اساس ارزیابی آمریکا، ایران برای حمله به این نفتکش‌ها مسئول است.

نویسنده در ادامه به حمایت انگلیس از این ایده آمریکا بدون ارائه هیچ گونه دلیل و مدرکی اشاره کرده نوشت: آنچه تا کنون دیده شده یک رویکرد زیگزاگی از طرف قدرت اجرایی آمریکا است.

در اوایل ماه می آمریکا ناو هواپیمابر آبراهام لینکن خود را در خلیج فارس مستقر کرد. جان بولتون، در مسئولیت مشاور امنیت ملی آمریکا این تصمیم ایالات متحده را اعلام کرد و این روندی غیرمتداول بود و حدس و گمان‌هایی را ایجاد کرد مبنی بر اینکه بولتون سیاست آمریکا در قبال تهران را تعیین می‌کند. اما کمی بعد ترامپ لحنی آشتی و صلح‌آمیز را از خود نشان داده که نه‌تنها او را از رویکرد مشاور امنیتی‌اش جدا نشان می‌داد بلکه مسخره اینجاست که از آمادگی خود برای مذاکرات خبر داد.

ترامپ در اواخر ماه می در دیداری در توکیو اعلام کرد که خواهان تغییر نظام در ایران نبوده و آنچه وی برای آن تلاش می‌کند انصراف ایران از دستیابی به تسلیحات اتمی است.

نویسنده در ادامه سیاست ترامپ در قبال ایران را فاقد استراتژی دانسته نوشت: به‌عوض ما شاهد بیچارگی مردی هستیم که مسئله دخالت نظامی را در دوردست‌ها و با دیده شک و تردید می‌نگرد چرا که به‌دلیل وعده بازگشت از مناطق بحرانی انتخاب شده و در برخورد با ایران بر این مسئله تأکید دارد که فشار حداکثری بالاخره زمانی تأثیر خود را می‌گذارد.

در ادامه این مطلب آمده است اگر ترامپ با خروج خود از توافق هسته‌ای و روی آوردن به تحریم‌ها می‌خواسته راه برای یک توافق گسترده‌تر را هموار کند کور خوانده است و محاسباتش غلط بوده است.

ویلیام برنز، سرپرست تیم مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 و دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی درباره عواقب قابل پیش‌بینی یک استراتژی که تنها بر مبنای فشار تحریم‌ها و نه دیپلماسی ساخته شده، هشدار داده است.

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۵ دلیل ناتوانی لندن در واکنش به توقیف نفتکش در تنگه هرمز

بررسی شرایط سیاسی در انگلیس و همچنین روابط این کشور با آمریکا در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که اقدام این کشور در توقیف کشتی ایران در مدیترانه و متعاقب آن توقیف کشتی انگلیسی در تنگه هرمز، در بدترین زمان ممکن برای لندن اتفاق افتاده است.

به گزارش گروه بین المللل قدس آنلاین، شامگاه روز جمعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که یک کشتی نفتکش انگلیسی به نام «استنا امپرو» را به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی بخاطر نقض قوانین بین المللی دریانوردی توقیف کرده است، اما بلافاصله شبکه‌ها و رسانه‌های خبری اقدام ایران را اقدامی در راستای تلافی اقدام انگلیس در توقیف نفتکش «گریس 1» در تنگه جبل‌الطارق تفسیر کردند.

در حالی که پیشتر نیز مقامات عالیرتبه ایرانی به روشنی هشدار داده بودند که اقدام دزدی دریایی انگلیس در مدیترانه را تلافی خواهند کرد و محافل عمومی انتظار داشتند که انگلیس و آمریکا خود را برای واکنش به اقدام ایران آماده کرده باشند، اما از همان ساعات ابتدایی تحولات شاهد واکنش محتاطانه از سوی این دو کشور بودیم.

جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس گفت که این کشور تلاش می‌کند از طریق دیپلماسی نفتکش توقیف‌شده توسط ایران در خلیج فارس را آزاد کند. وی بدون اشاره به توقیف کشتی ایرانی در جبل الطارق و مسئولیت انگلیس در آزادی آن از ایران خواست که دریانوردان این کشور را آزاد کند.

در واکنش‌های اولیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم شاهد بودیم که وی نهایت تلاش خود را کرد تا آمریکا را در این مسئله مستقیماً درگیر نکند، و فقط به این گفته بسنده کرد که با لندن در این باره گفت و گو خواهد کرد و باید صبر کرد و دید چه اتفاقی می افتد.

حال سوال اینجا است که چرا برخلاف هیاهو و تبلیغات فراوان رسانه‌ای هفته‌های گذشته نسبت به هرگونه واکنش به اقدام ایران و برخلاف انتظار افکار عمومی دنیا، کاری از دست آمریکا و انگلیس بر نیامد؟

بررسی شرایط سیاسی کنونی در انگلیس و همچنین وضعیت کنونی روابط لندن و واشنگتن، علت این ناتوانی بهتر مشخص می‌کند. پنج دلیل عمده و ریشه‌ای برای دست بسته بودن انگلیس در این جریان وجود دارد.

بدترین وضعیت سیاسی برای واکنش

توقیف نفتکش امپرو در زمانی اتفاق اقتاده است که انگلیس در نابسامانی شدید سیاسی پیش از انتخابات و تضاد نامزدهای مطرح برای کسب نخست وزیری این کشور با مباحث مربوط به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به سر می‌برد. این کشور که اداره آن اکنون در درست حزب محافظه‌کار است شاهد تقابل دو وزیر سابق و کنونی یعنی بوریس جانسون و جرمی هانت خواهد بود، و نتایج آن سه روز دیگر اعلام خواهد شد و نخست وزیر جدید از چهار روز دیگر یعنی 24 جولای بر مسند قدرت خواهد نشست.

هرگونه واکنش تند به توقیف کشتی از سوی هر یک از نامزدهای رقیب می تواند برنده میدان را عوض کند. تندروی در این رابطه و احتمال شکست در هر گونه رویکرد تند به این مسئله و واکنش احتمالی ایران شرایط سیاسی این دو رقیب را به شدت تحت تاثیر می گذارد.

از سوی دیگر عدم واکنش مناسب هم می توانست برای هر یک از طرفین سیاسی مخرب باشد. به همین منظور است که شاهد بودیم جرمی هانت بر دیپلماسی تاکید کرد تا به قول سیاسیون خود را در حاشیه امن قرار داده و ضمن نشان دادن واکنش، کمترین آسیب سیاسی را به خود وارد کند.

دست پایین انگلیس در تقابل بخاطر توقیف سوپرنفتکش ایران

می توان گفت که توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق نیز برای انگلیس در بدترین زمان اتفاق افتاده است چرا که دست لندن را برای واکنش به تحول اخیر در تنگه هرمز بسته است. تاثیر توقیف نفتکش گریس بر واکنش امروز لندن از دو منظر قابل بررسی است.

همراهی افکار عمومی: افکار عمومی دنیا پس از لفاظی‌های متقابل اخیر میان ایران و انگلیس پس از توقیف گریس در مدیترانه منتظر واکنشی از سوی ایران بودند و به این اقدام ایران، به عنوان تلاقی به اقدام تهاجمی پیشین انگلیس نگاه می کنند و ایران را در این راه مقصر نمی دانند. انگلیس نیز چون می داند عامل تنش اولیه خود آن کشور بوده، افکار عمومی را در واکنش مجدد به ایران همراه نمی بیند. همراهی دیپلماتیک: واکنش اولیه کشورها و محافل بین‌المللی نیز نشان می دهد که انگلیس به سبب اقدامی که علیه نفتکش ایرانی داشته با اقبال دیپلماتیک دیگر کشورها همراه نیست بطوری که برخی از کشورها از جمله روسیه به ابراز نگرانی بسنده کردند.

 ناتوانی نظامی و تامین امنیتی در آب‌های منطقه

از آنجا که انگلیس گمان می کرد که با توقیف گریس در جبل الطارق زور و بازویی به ایران نشان می‌دهد اما اقدام ایران با وجود این که تلافی جویانه نبوده و پس از تخلف کشتی انگلیسی صورت گرفته، نشان داد که انگلیس حتی توانایی حفاظت از کشتی‌های خود را ندارد و این برای لندن دردسر آفرین است و امکان ایجاد تلاش هماهنگ و مشترک علیه ایران از سوی غرب را سخت می‌کند. این امر بخصوص پس از اتفاقات امنیتی اخیر در خلیج فارس، تنگه هرمز و آبهای عمان بیشتر به چشم می آید. نمونه شکننده امنیتی در منطقه را می توان در حمله به نفتکش‌ها در بندر اماراتی فجیره، حادثه برای دو نفتکش در آب‌های عمان مشاهده کرد.

حوادث چند هفته گذشته در عین حال نشان داده که اضافه شدن نظامی آمریکا به این مقوله نیز کمک چندانی به تقویت این امنیت نمی کند. شکنندگی امنیتی بندر فجیره که گفته می شود امنیت آن در دستان آمریکا و انگلیس است در کنار ساقط شدن پهپاد پیشرفته جاسوسی آمریکا و پیش‌افتادن ایران در نجات خدمه کشتی‌های آسیب‌دیده در آب‌های عمان نشان داد که حضور نظامی آمریکا نیز کمکی به ماجرا نمی کند.

دشواری واشنگتن در همراهی و بی تفاوتی ترامپ

بطور سنتی، انگلیس سعی می‌کند در برخورد با این گونه مسایل در کنار همتای قدیمی خود یعنی آمریکا قرار گیرد. حالا که این دو کشور بخاطر وجود دونالد ترامپ در راس آمریکا در ضرورت مشارکت آمریکا در برخی امور اختلاف دارند و همراه کردن واشنگتن برای لندن کار دشواری به نظر می‌رسد.

این در حالی است که خود ترامپ نیز بارها بر عدم تمایل به نقش آفرینی آمریکا در امنیت کشتیرانی در خلیج فارس تاکید کرده است. وی پیشتر در توییتی نوشته بود که آمریکا احتیاجی ندارد در تنگه هرمز باشد چرا که چین 91% و ژاپن 62% نفت خود را از تنگه هرمز تأمین می کنند.

وی در سخنان شب گذشته و بعد از اعلام خبر توقیف کشتی امپرو نیز گفت که آمریکا تانکرهای زیادی آنجا ندارد.

از سویی علت بی‌تفاوتی آمریکا را شاید بتوان در این دانست که واشنگتن شاهد انگلیسی است که در تصمیم‌سازی سردرگم است و بوریس جانسون خود را جانشین ترزا می می‌بیند و جرمی هانت نیز دغدغه‌ای غیر از اتفاق اخیر در خلیج فارس دارد.

اختلافات آمریکا و انگلیس؛ روابط تیره دو سوی اقیانوس اطلس

در کنار این مشکلات که دست انگلیس را برای واکنش بسته نگه می‌دارد،‌ اختلافات اخیر این دو کشور در روابط موسوم به روابط دوسوی اقیانوس اطلس نیز مزید بر علت است. می توان به دو نمونه اخیر از این اختلاف اشاره کرد.

پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای برجام و تلاش انگلیس برای همراهی با آلمان و فرانسه به عنوان طرف‌های اروپایی برجام، شاهد تقابل دیدگاه آمریکا و انگلیس در قبال این توافق بودیم. انگلیس خواهان ادامه برجام است اما آمریکا از آن خارج شده است. انگلیس اکنون در کشاکش دیپلماتیک با آمریکا بر سر «کیم داروش» سفیر خود در واشنگتن است. در این تقابل دو سوی اقیانوس اطلس، انگلیس به طرز شدیدی تحقیر شده است، بطوریکه برخی استعفای اخراج‌گونه این سفیر از آمریکا را نقض حاکمیت ملی انگلیس تعبیر کرده‌اند. این رابطه در پایین‌ترین حد خود است.

در کنار همه این موارد، مسئله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، هر چند به نظر می رسد ارتباطی با موضوع نفتکش‌ها نداشته باشد، اما ذهن همپیمانان اروپایی انگلیس را مشغول به خود کرده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: انگلیس ایران عربستان عمان وزیر امور خارجه آمریکا

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۶۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگاه رسانه ها به تعلل اروپایی ها در حفظ برجام
 • تکرار توهین ترامپ به زنان کنگره آمریکا/ توجیه ترامپ برای توئیت های زننده خود چیست؟ + واکنش ها
 • سریال ادامه دار ماموران ترامپ پایان ندارد/ فرانسوی‌های بدعهد با ماموریت آمریکایی در تهران
 • بریتانیای صغیر
 • خلیج‌فارس، نفتکش و تلاش سپاه برای تنش‌زدایی! / 4 پیام توقیف نفتکش انگلیسی
 • برنده جنگ اراده‌ها/ تلافی‌که تعارف ندارد!
 • چرخ‌های استراتژی آمریکا در خاورمیانه از کار افتاد/ گرفتار شدن بن سلمان و بن زاید در باتلاق یمن
 • ۵ دلیل ناتوانی انگلیس در واکنش به توقیف نفتکش‌ خود
 • پیشنهاد مذاکره تاکتیکی برای تکمیل استراتژی آمریکا علیه ایران است
 • واکنش دنباله‌دار به توقیف نفتکش انگلیس و ادعای ترامپ درباره پهپاد ایرانی/قلدری‌کنند، توسری خواهند خورد
 • واکنش دنباله‌دار به توقیف نفتکش انگلیس و ادعای ترامپ درباره پهپاد ایرانی/قلدری‌کنند، توسری خواهند خورد/انگلیسی‌ها به دام افتادند
 • نگاهی به استراتژی تفرقه افکنانه ترامپ
 • اینستکس در مرحله اجرا است/ اینستکس بدون خرید نفت نمی‌تواند توقعات ما را بطور کامل برآورده کند/ پیشنهاد مذاکره تاکتیکی برای تکمیل استراتژی آمریکا علیه ایران است
 • موسوی: فشار‌های آمریکا باعث شده اروپایی‌ها به تعهدات خود پایبند نباشند/ اینستکس بدون خرید نفت ایران نمی‌تواند توقعات ما را برآورده کند
 • وحدت امت اسلامی تاکتیک نیست بلکه یک استراتژی است
 • عقب نشینی خفت بار سعودی/ یمن، ضربه‌های فیصله‌دهنده/ آیا ترامپ تغییر می‌کند؟!
 • توهم تلافی
 • جزئیات پیشنهاد ظریف به ترامپ درباره "برجام" و دیدار با سناتور آمریکایی| آغازگر جنگ نخواهیم بود| ترامپ با فشار حداکثری به مذاکره با تهران نمی‌رسد
 • امیرآبادی‌فراهانی: اروپایی‌ها به خاطر ایران روابط تجاری‌ با آمریکا را نه کم می‌کنند نه به هم می‌زنند