ساخت پالایشگاه‌های کوچک در مرزها با هدف دور زدن تحریم‌ها مدتی است که مطرح شده و آن‌طور که وزیر نفت گفته، وزارتخانه از این مساله استقبال و حمایت خواهد کرد.

به‌گزارش ایسنا، ایران کشوری با ۱۵ همسایه است که طی سال‌های گذشته تبادلات اقتصادی مختلفی با آن‌ها داشته است اما ساخت پالایشگاه در مناطق مرزی موضوعی است که طبق گفته کارشناسان باید در ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار بگیرد. بیژن زنگنه - وزیر نفت - نیز به تازگی درباره این موضوع اعلام کرد: بحثی که این روزها بسیار آن را مطرح می‌کنند، این است که می‌گویند اجازه دهید در مرزها پالایشگاه‌های کوچک ساخته شود و نفت به کشورهای همسایه صادر شود. به اعتقاد من نباید بی‌وزن حرف زد؛ به عنوان مثال در مرزهای‌مان با افغانستان و پاکستان، پالایشگاه احداث کردیم، باید با کامیون نفت خام را حمل کنیم چراکه در این مناطق خط لوله نداریم، حال حتی اگر این نفت را منتقل کردیم، مگر کل تقاضای پاکستان و افغانستان برای خرید فرآورده نفتی از ایران، چند بشکه در روز است؟

از این کار حمایت می‌کنیم

وی ادامه داد: به علاوه مگر مصرف قابل تأمین افغانستان و پاکستان از ایران چند بشکه در روز است؟ ۵۰ هزار بشکه در روز هم نمی‌شود که بخواهیم در مناطق مرزی پالایشگاه احداث کنیم، در حالی که حجم صادرات نفت ایران در اردیبهشت سال گذشته، حدود ۲.۸ میلیون بشکه در روز بوده است. به هر حال ما از این‌کار استقبال و حمایت می‌کنیم.

زنگنه با تاکید به این مساله که البته ما در حال حاضر به بسیاری از این کشورها فرآورده صادر می‌کنیم و خیلی هم نمی‌خواهیم تبلیغ کنیم، تصریح کرد: مشکل این است که نمی‌توانیم درباره مهمترین کارهایی که انجام می‌دهیم، حرفی بزنیم و با هر فردی هم مشورت می‌کنم می‌گوید؛ حرف نزن چراکه مسائل افشا می‌شود.

هم اکنون در کشور ظرفیت موجودِ پالایشگاه‌ای کوچک، حدود ۱۰۰ هزار بشکه است، اما ۵۰۰۰ بشکه بیشتر میعانات گازی برداشت نمی‌کنند، زنگنه درباره چرایی این موضوع می‌گوید ما برای احداث پالایشگاه تا ۲ میلیون بشکه موافقت اصولی و مجوز صادر کرده‌ایم که حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار بشکه آن مربوط به پالایشگاه کوچک است. چرا احداث نمی‌کنند؟ وزارت نفت که نمی‌تواند پالایشگاه احداث کند؛ نکته بعدی این‌که وزارت نفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس را احداث کرده و در حال توسعه آن است که اگر این پالایشگاه نبود هم‌اکنون باید با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کردیم.

زیرساخت‌ها باید آماده باشد

از سوی دیگر، سید زمان حسینی - کارشناس ارشد حوزه انرژی - درباره واکاوی مساله ساخت پالایشگاه در مناطق مرزی به ایسنا گفت: اصولاً هرگونه سرمایه‌گذاری چندین پارامتر را به دنبال دارد که باید مورد توجه قرار گیرد؛ یکی از این پارامترها توجه به مسائل اقتصادی در زمان‌های مختلف است. زمانی ممکن است ساخت پالایشگاه اقتصادی نباشد و زمانی دیگر این موضوع امری کاملاً موجه به نظر آید؛ به همین دلیل باید گفت که سرمایه‌گذاری در زمان‌های مختلف وابسته به شرایط متفاوتی است که توجه به تمام جنبه‌ها امری مهم است.

به گفته وی باید به بازار مصرف نگاه شود تا بتوان نتیجه گرفت که این مساله می‌تواند منفعت به دنبال داشته باشد و یا خیر! علاوه بر این بعد دیگر این ماجرا که باید مورد توجه باشد مسائل سیاسی است چراکه صنعت نفت ایران به دلیل دولتی بودن با مسائل سیاسی درآمیخته و درگیر بحث تحریم و صادرات شده است. در این شرایط باید تصمیمات به‌گونه‌ای باشد که از ابزار اقتصادی برای پیشبرد اهداف سیاسی دنیا استفاده کنیم و با توجه به اینکه ایران ۱۵ همسایه دارد می‌تواند از این فرصت نهایت استفاده را برد.

این کارشناس تصریح کرد: در یک اقتصاد سالم باید تلاش شود تا با تمام کشورهای جهان با اولویت کشورهای همسایه‌ها ارتباط برقرار شود تا جایی‌که شبکه‌های ارتباطی برق، گاز، تلفن، نفت و فرآورده متصل باشند چراکه اگر این اتفاق بیفتد، می‌توان از مزایای اقتصادی و سیاسی آن استفاده کرد.

حسینی ادامه داد: اگر ساز و کارها به‌گونه‌ای پیش می‌رفت که می‌توانستیم امارات را به شبکه گسترده گاز کشور متصل کنیم اکنون در حوزه سیاست شاهد بسیاری از اقدامات نبودیم چراکه این کشور نیاز زیادی به این انرژی دارد و اکنون مجبور است با قیمت بالایی از کشورهای دیگر نیاز خود را برطرف کند.

وی اظهار کرد: نکته دیگر در حوزه نفت به ویژه در بحث فرآورده، موضوع قاچاق است. در این حوزه باید بگویم غلط یا درست عملکرد ما به‌گونه‌ای است که اختلاف قیمت بسیار بالایی بین فرآورده‌های نفتی ایران و کشورهای همسایه وجود دارد که انگیزه زیادی را برای سودجویان به وجود می‌آورد که باید اصلاح ساختاری در این بخش صورت گیرد.

اهمیت توجه به مسائل اقتصادی

وی با اشاره به موضوع احداث پالایشگاه در مناطق مرزی گفت: همان‌طور که وزیر نفت گفته برای انجام این کار باید زیرساخت‌های لازم ایجاد شود تا بتوان نفت خام را به نقاط مرزی رساند چراکه در همه جای کشور خط لوله وجود ندارد و اگر قرار باشد دور کشور پالایشگاه بسازیم، باید به انتقال نفت از بعد اقتصادی توجه ویژه‌ای شود.

این کارشناس با تاکید به این مساله که زمانی که درباره نقاط مرزی صحبت می‌شود، دو ویژگی مهم قابل رؤیت است که مهم‌ترین آن ویژگی‌های اقتصادی و سیاسی است، ادامه داد: در این رابطه باید به نیاز کشورها نیز توجه شود چراکه کشوری مانند ترکمنستان نیازی به فراورده‌های نفتی ندارد که با این کشور می‌توان در حوزه پتروشیمی وارد مبادله شد و نیاز کشورهایی همچون پاکستان، ارمنستان، ترکیه، عراق و افغانستان را در حوزه فراورده‌های نفتی تأمین کرد.

وی با بیان این‌که از این طریق می‌توانیم روابطمان را با کشورهای همسایه گسترش دهیم، اظهار کرد: اگر برای احداث پالایشگاه در مناطق مرزی جانمایی مناسب صورت بگیرد، اجرای این طرح می‌تواند خوب باشد چراکه از این طریق می‌توان همکاری‌ها را توسعه داد اما باید این کار با مطالعه همه‌جانبه عملیاتی شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تلاش برای رسمی شدن بازارچه‌های مرزی استان کرمانشاه

معاون امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: بحث رسمی شدن بازارچه‌های مرزی استان به هیئت دولت رفته و امیدواریم به تصویب برسد.

به گزارش ایسنا، هدایت حاتمی در نشست مشترک فرمانداران مرزی و مدیران کل حوزه اقتصادی استان با سرکنسول ایران در اربیل عراق با اشاره به موقعیت ویژه استان کرمانشاه و داشتن مرز با دو بخش عربی و کُردی عراق، گفت: این فرصت بسیار مغتنمی برای توسعه تجارت مرزی استان است، اما هنوز نتوانسته‌ایم از تمام ظرفیت‌های مرزی استان استفاده مطلوب داشته باشیم.


 وی استان کرمانشاه را مهمترین محور صادراتی با عراق ذکر کرد و افزود: در خصوص صادرات ما به عراق دو مسئله وجود دارد. یکی اینکه بازار عراق تنها به کالاهای ایرانی متکی نیست و ما رقیبان جدی در بازار عراق داریم که باید با برنامه ریزی و نیاز سنجی دقیق در بازار عراق جایگاه خودمان را در آنجا محکم کنیم.

وی ادامه داد: دوم اینکه ما باید بازار عراق را دو  طرفه کنیم، یعنی همانگونه که صادر داریم برخی از کالاهای مورد نیازمان را هم از طریق عراق وارد کنیم تا بتوانیم به یک در هم تنیدگی اقتصادی برسیم و نیاز متقابل به وجود بیاید.

 معاون استاندار کرمانشاه تسهیل امور مرزی از جانب عراق را یکی از عواملی ذکر کرد که می‌تواند بر رونق تولید و صادرات کشورمان تاثیر مثبت بگذارد.

حاتمی اظهار کرد: بحث رسمی شدن بازارچه‌های مرزی استان به هیئت دولت رفته و امیدواریم به تصویب برسد. از کنسول ایران در اربیل هم انتظار داریم با توجه به توانمندی‌ها و پتانسیل‌های استان کرمانشاه، تمام توان خود را در خصوص رفع موانع و تسهیل در تجارت مرزی استان بکار بگیرند.


 معاون استاندار کرمانشاه گفت:  آمادگی  داریم تمام مشکلات داخلی مرزها و بازارچه‌های استان را در سریعترین زمان ممکن حل کنیم و همین انتظار را هم از دولت عراق در خصوص مرزها و بازارچه‌ها داریم.


انتهای پیام

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: پالايشگاه

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۷۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اصل جریان خصوصی‌سازی مشکلی ندارد؛ مسئله ما نحوه واگذاریست / لزوم ورود قوه قضائیه و مجمع تشخیص به خصوصی‌سازی پالایشگاه کرمانشاه
 • چند درصد کالاهای مورد نیاز پالایشگاه گاز ایلام از تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود؟
 • آمادگی ایران برای سرمایه‌گذاری در پالایشگاه هندی
 • ایران در توسعه پالایشگاه نفت هند سرمایه گذاری می کند
 • ایران در توسعه پالایشگاهی در جنوب هند سرمایه‌گذاری می‌کند
 • بازدید کارکنان پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد از سد دوستی
 • مرزبانی از رونق بازارچه های مرزی ایران و ترکمنستان حمایت می کند
 • آغاز پروژه ارتقاء و بروز رسانی سامانه کنترلی مولد گازی پالایشگاه هاشمی نژاد
 • تولید گازوییل یورو ۵ در پالایشگاه نفت شیراز
 • تلاش برای بازیافت لجن های نفتی در پالایشگاه های ایران
 • تولید روزانه ۵۲ میلیون مترمکعب گاز شیرین در پالایشگاه هشتم پارس جنوبی
 • تولید محصولات استراتژی ماموریت اصلی پالایشگاه هشتم پارس جنوبی
 • پالایش نفت کویت وارد مرحله جدید می شود/تحقق رویای ۲میلیون بشکه در روز
 • غفلت دولت از اقتصاد مرزنشینان/اشتغال و معیشت مردم سیستان و بلوچستان در گرو بازارچه های مرزی
 • ستاره خلیج فارس قربانی طرحسیراف
 • ستاره خلیج فارس قربانی طرح«سیراف»
 • تولید نفت آمریکا در خلیج مکزیک از سر گرفته شد
 • توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس قربانی طرح«سیراف» می شود؟
 • توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس قربانی طرح«سیراف»؟