دوازدهمین رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در چند روز آینده مشخص می‌شود؛ انتخابی که به جهت تاثیرگذاری زیاد این کمیسیون از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به گزارش ایسنا، در حالی چهارمین انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دوره دهم در روزهای آینده برگزار می‌شود که سال گذشته ریاست این کمیسیون بعد از ۱۴ سال از بروجردی به فلاحت پیشه رسید.

در آخرین سال کاری کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم صحبت از کاندیداتوری احتمالی حشمت الله فلاحت پیشه، مجتبی ذوالنور، مصطفی کواکبیان و علاءالدین بروجردی می‌شود؛ کاندیداهایی که سوابق و پیشینه سیاسی بخصوص اظهارنظرهای آن‌ها در مقاطع حساس کشور در سه سال گذشته نشان دهنده رویکرد و جهت‌گیری‌شان است که قطعاً در اداره کمیسیون امنیت ملی مجلس تأثیرگذار خواهد بود.

بعد دیگر اهمیت انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خصوص در سمت ریاست را می‌توان در تأثیرگذاری و نقش این کمیسیون و اعضای آن در مناسبات مختلف دید که همین موضوع باعث علاقمندی نمایندگان برای عضویت در این کمیسیون می‌شود.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس با وظایفی در محدوده سیاست و روابط خارجی، دفاع، اطلاعات و امنیت و دارای پنج کمیته «حقوق بشر»، «روابط خارجی»، «امنیت داخلی»، «دفاعی» و «هسته‌ای» است. نام این کمیسیون از دوره اول تا سوم کمیسیون «امور خارجه»، از دوره چهارم تا پنجم کمیسیون «سیاست خارجه» و از دوره ششم تاکنون کمیسیون «امنیت ملی و سیاست خارجی» است.

البته در مجالس دوره اول تا پنجم کمیسیون جداگانه‌ای به نام «امور دفاعی» با وظایف مربوط به موضوعات امنیت داخلی و دفاعی وجود داشت که از دوره ششم دو کمیسیون دفاعی و سیاست خارجه با یکدیگر ادغام و تبدیل به کمیسیون واحد شد.

بر اساس قانون آئین‌نامه داخلی فعلی مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچون سایر کمیسیون‌ها باید با حضور حداقل ۱۹ و حداکثر ۲۳ نماینده تشکیل شود اما در برخی دوره‌های مجلس، این کمیسیون با حضور بیش از ۲۳ نماینده به فعالیت پرداخت.

انتخاب رئیس کمیسیون، نواب رئیس، دبیران اول و دوم و همچنین سخنگوی کمیسیون هر سال با رأی اعضای کمیسیون امنیت ملی انجام می‌شود. برگزاری جلسات مشترک علنی و محرمانه کمیسیون با مقام‌های عالی‌رتبه وزارت‌خانه‌های خارجه، کشور، اطلاعات و دفاع یکی از ابزارهای نمایندگان برای تأثیرگذاری غیرمستقیم در این عرصه‌ها است.

با توجه به اهمیت نقش رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در جدول زیر به تفکیک اسامی رؤسای این کمیسیون از دوره اول تا دوره دهم مجلس آمده است:

ردیف نام و نام خانوادگی مدت ریاست حوزه انتخابیه دوره مجلس ۱  ‏سید محمد خاتمی دو سال اردکان دوره اول ۲ محمد علی هادی نجف آبادی دو سال تهران دوره اول ۳ احمد عزیزی سه سال قزوین دوره دوم ۴ محمود مروی سماورچی یک سال طرقبه و چناران دوره دوم ۵ محمدصادق صادقی گیوی (خلخالی) یک سال قم دوره سوم ۶ سعید رجایی خراسانی سه سال تهران دوره سوم ۷ حسن روحانی چهار سال تهران دوره چهارم ۸ حسن روحانی چهار سال تهران دوره پنجم ۹ محسن میردامادی نجف آبادی چهار سال تهران دوره ششم ۱۰ علاءالدین بروجردی ۱۴ سال بروجرد دوره‌های هفتم، هشتم، نهم و دو سال اول دوره دهم ۱۱ حشمت الله فلاحت پیشه یک سال اسلام آباد غرب سال سوم دوره دهم

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قم|رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: دیپلماسی اقتصادی در دستور کار مسئولان قرار گیرد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ورود صنعتگران به بازارهای خارجی می‌تواند فشارهای اقتصادی موجود را کم کرده و باید دیپلماسی اقتصادی به‌صورت جدی موردتوجه مسئولان قرار گیرد. ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲ استانها قم نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجتبی ذوالنوری امروز در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن که در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی استان قم برگزار شد به راهکارهای رونق اقتصادی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: پویایی دیپلماسی اقتصادی یکی از راهکارهای رونق اقتصادی در کشور است.

وی برنامه‌ریزی برای انجام سفرهای اقتصادی را موردتوجه قرارداد و افزود: ورود صنعتگران به بازارهای خارجی می‌تواند فشارهای اقتصادی موجود را کم کرده و باید دیپلماسی اقتصادی به‌صورت جدی موردتوجه مسئولان قرار گیرد.

دیدار معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه با کمیسیونر علم و فناوری اتحادیه آفریقاگلستان| وزارت خارجه باید دیپلماسی اقتصادی را در دستور کار قرار دهدلزوم فعال شدن دیپلماسی اقتصادی برای گشودن گره صادرات داروگزارش تسنیم| دیپلماسی اقتصادی؛ راهکار چین برای حل موانع حوزه سیاست خارجی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه و ورود به حوزه صادرات در گام نخست می‌تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان داخلی را رفع کند.

وی رفع مشکلات اقتصادی را نیازمند مدیریتی قوی دانست و تصریح کرد: هنوز بسیاری از مسئولان جنگ تحمیلی اقتصادی به کشور را باور نکرده تا به‌صورت جدی برای مقابله به آن وارد میدان عمل شوند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی لازمه پیروزی در جنگ اقتصادی تحمیل‌شده از سوی قدرت‌های بزرگ را آگاهی عنوان کرد و ادامه داد: شناخت شرایط و ضوابط جنگ و استفاده از فرصت‌های اقتصادی کشورهای همسایه رمز پیروزی در این کارزار است.

وی صنعتگران را سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی نامید و خاطرنشان کرد: استفاده از همه فرصت‌های تجاری و ارتباط با بازارهای خارجی مانند ترکمنستان با یک هزار و 100 کیلومتر مرز مشترک را نباید به‌راحتی به رقبای اقتصادی خود واگذار کنیم.

ذوالنوری تأکید کرد: در وضعیت جنگی حاکم بر کشور تبادل کالا و ایجاد شبکه منسجم تبادل کالا با کشورهای همسایه می‌تواند بسیاری از مشکلات حاکم بر کشور را حل کرده و فشارهای موجود بر صنعت کشور را کاهش دهد.

وی با تأکید بر اصلاح روند اخذ مجوزهای تولیدی در کشور بیان کرد: باید روند کند اداری در کشور را اصلاح و مراحل اخذ مجوز را تسریع کنیم تا تولیدکنندگان سریع‌تر وارد بازارهای جهانی شوند.

انتهای پیام/ ع

R7854/P1494/S6,62/CT11

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۷۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران جواب داده است
 • چرا ایران به افغانستان حمله نکرد؟/ تاثیر انتشار خبر مخالفت رهبرانقلاب چه بود؟
 • ششمین جلسه کمیسیون تامین نظم و امنیت مسابقات ورزشی شورای امنیت کشور برگزار شد
 • ارجاع دو طرح مقابله با اقدامات آمریکا به کمیته‌های دفاعی و سیاست خارجی کمیسیون امنیت
 • الزام دولت به پیگیری اقدامات بحران‌ساز آمریکا علیه ایران
 • پیام تسلیت جهانگیری به دبیر شورای عالی امنیت ملی
 • پیش‌نویس ۱۳ طرح مقابله با اقدامات آمریکا به کمیسیون امنیت ملی ارائه شد
 • روسای کمیسیون‌های مجلس با وزرای اقتصادی دولت دیدار کردند
 • واکنش اطبایی به اظهارنظرها درباره جشنواره‌های خارجی سینمایی: اغراق آمیز، غیرحرفه‌ای، سفارشی-تحمیلی
 • واکنش اطبایی به اظهارنظرها درباره جشنواره‌های خارجی: اغراق آمیز، غیرحرفه‌ای، سفارشی - تحمیلی
 • واکنش پخش کننده بین‌المللی سینما به اظهارنظرها درباره جشنواره‌های خارجی: اغراق آمیز، غیر حرفه‌ای، سفارشی - تحمیلی
 • واکنش پخش کننده بین المللی به برخی اظهارنظرها درباره جشنواره‌های خارجی: اغراق آمیز، غیر حرفه‌ای، سفارشی
 • حرف مخالفان این است اصلاحات بی‌اصلاحات
 • حمیدرضا جلایی‌پور: حرف مخالفان این است اصلاحات بی‌اصلاحات
 • ۵۰ نشست دیپلماتیک در ۴۸ساعت برای پیروزی ایران در نشست شورای حکام
 • تجربه برجام و اقتصاد مقاومتی/نوبت کدام پاکت است؟
 • لطفاً آرام‌ تر حرکت کن
 • تاکید جنتی بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات
 • ۵۰ نشست دیپلماتیک در۴۸ساعت برای پیروزی ایران درنشست شورای حکام