به گزارش وانانیوز، 

مهندس سید حسین صفوی درباره وضعیت تامین تجهیزات و ملزومات پزشکی در نیمه دوم امسال، گفت: بحث تامین تجهیزات پزشکی را بر اساس برنامه‌ریزی‌هایمان پیش می‌بریم و مشکلی در زمینه تامین این تجهیزات در کشور پیش نخواهد آمد. هرچند که تامین ارز و نقل و انتقالات آن نسبت به گذشته دشوارتر شده است  و کار را برایمان کندتر می‌کند، اما به طور کلی نگران کمبود تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور نیستیم.

ذخایر استراتژیک ۳ ماهه تجهیزات پزشکی

وی با بیان اینکه همانطور که تاکنون توانستیم با وجود همه مشکلات تامین تجهیزات پزشکی را پیش بریم، افزود: طبق استانداردها در حوزه تجهیزات پزشکی، ذخایر استراتژیک‌مان به صورت سه ماهه پیش‌بینی می‌شود. در حال حاضر هم در اقلام ضروری‌تر حتی بیش از سه ماه ذخیره داریم. در عین حال پیگیر تامین آن‌ها هم برای نیمه دوم سال هستیم.

ورود ۳۳۲ کالای پزشکی خارجی به کشور ممنوع شد

صفوی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به قانون وزارت بهداشت مبنی بر ممنوعیت واردات تجهیزات و ملزومات پزشکی مشابه تولید داخلی، ادامه داد: تاکنون واردات ۳۳۲ قلم کالای پزشکی که مشابه تولید داخلی داشتند را محدود کرده و اجازه واردات‌شان را نمی‌دهیم؛ چراکه تولیدات با کیفیتی از آن‌ها در داخل کشور وجود دارد و از نظر تعداد هم تولیدات داخلی می‌توانند نیاز کشور و مراکز درمانی را تامین کنند. قطعا در هر کالایی که توسعه یافته و تولیدکننده داخلی آمادگی داشته باشد، بلافاصله فهرست‌مان را به سمت استفاده از کالای پزشکی تولید داخلی بروزرسانی می‌کنیم.

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو درباره نحوه کیفیت‌سنجی تجهیزات پزشکی تولید داخل، گفت: وزارت بهداشت دستورالعمل‌هایی را در این زمینه تدوین کرده است که بر اساس این دستورالعمل‌ها کیفیت کالاهای پزشکی تولید داخل را بر اساس استانداردهای بین‌المللی بررسی می‌کند. بنابراین در صورتی که این اقلام از نظر کیفی واجد استانداردهای لازم باشند، مجوز و پروانه تولید را دریافت کرده و اجازه عرضه در بازار ایران را دریافت خواهند کرد.

از قاچاق چمدانی تجهیزات پزشکی چه خبر؟

صفوی در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت قاچاق تجهیزات پزشکی و به‌ویژه قاچاق چمدانی این تجهیزات، گفت: به‌طور کلی در شرایطی که نوسانات نرخ ارز وجود دارند، ‌ عموما واردات به صورت قاچاق به‌صرفه نیست و شاهد کاهش قاچاق خواهیم بود. البته در زمینه ورود قاچاق به کشور در حوزه تجهیزات پزشکی آمار رسمی نداریم، ‌ اما بازرسی‌های ما در مراکز درمانی و در سطوح عرضه از سوی تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود و به صورت دوره‌ای و با توجه به گزارش‌هایی که واصل می‌شود، نظارت‌ها انجام می‌شود و اگر کالایی فاقد مجوز باشد، با عاملین آن برخورد می‌شود.

کار سختِ شرکت‌های تجهیزات پزشکی و فروش‌های نقدی

وی درباره وضعیت پرداخت مطالبات در حوزه تجهیزات پزشکی نیز گفت: به هر حال مطالبات حوزه تجهیزات پزشکی همچنان وجود دارد و فقط مختص شرایط فعلی نیست. حجم مطالبات، کار را برای تامین‌کنندگان و توزیع‌کنندگان کالاهای پزشکی سخت‌تر کرده است.

صفوی تاکید کرد: البته شرکت‌های تامین و توزیع‌کننده تجهیزات پزشکی همکاری‌های لازم را برای تامین تجهیزات پزشکی انجام می‌دهند و اینطور نیست که صرفا به صورت نقدی کار کرده و تجهیزات را ارائه دهند؛ چراکه در حال حاضر شرایط بازار هم چنین چیزی را ایجاب نمی‌کند. ما در حوزه تجهیزات پزشکی شرایط رقابتی داریم؛ به طوریکه تعداد زیادی شرکت در این حیطه فعالیت می‌کنند. برخی از شرکت‌ها مطالبات‌شان بسیار بالا بوده و به همین دلیل تامین نقدینگی برایشان حائز اهمیت است. از طرفی مراکز درمانی و سازمان‌های بیمه‌گر هم برای ادامه این خدمات باید کمک کنند. البته در مجموع اینطور نیست که همه به صورت نقدی کالاها را تامین کنند.

دلیل نوبت‌دهی‌های طولانی در بیمارستان‌ها

وی درباره نوبت‌دهی‌های طولانی در بیمارستان‌ها برای انجام اعمال جراحی که به ملزومات پزشکی خاصی نیاز دارد، اظهار کرد: باید توجه کرد که بحث نوبت‌دهی در مراکز درمانی دولتی که دارای پوشش بیمه‌ای هستند و در قالب طرح تحول نظام سلامت کار می‌کنند، موضوع جدیدی نبوده و فقط هم مختص ایران نیست، بلکه در همه جای دنیا نظام‌های حمایتی در حوزه سلامت، سیستم نوبت‌دهی دارند. اما اینکه گفته می‌شود یک کالای پزشکی موجود نیست و به این علت نوبت‌دهی‌ها طولانی شده‌اند، درست نیست، بلکه کالا وجود دارد و طبق وضعیت بیمار به او نوبت داده می‌شود و اقدام درمانی برایش انجام می‌شود.

انتهای پیام

منبع: وانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتشار لیست شرکت‌های واردکننده لوازم و تجهیزات پزشکی / بالای ۱۰۰ شرکت ارز دولتی دریافت کرده‌اند

تنها یک روز پس از اعلام وزیر بهداشت مبنی بر عدم شفافیت در تخصیص یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز دولتی به شرکت‌های واردکننده لوازم و تجهیزات پزشکی، سازمان غذا و دارو با هدف ایجاد شفافیت لیست این شرکت‌ها را منتشر کرد.

به گزارش  خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، بیست و سوم تیرماه بود که سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در کمیسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این وزارتخانه شبکه رانت و فساد شکل گرفته است، گفت: یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون‌دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه کسی برده و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه با یک فساد سازمان یافته در دارو و تجهیزات‌پزشکی و حتی برخی شرکت‌های وابسته به وزارت بهداشت درگیر بودیم، اظهارداشت: بسیاری این شرکت‌های وابسته به هیات امنای ارزی هر یک به نوعی مشکل دارند، البته در حال حسابرسی هستیم و بعد از آن هم اغلب این شرکت‌ها هم منحل خواهند شد.
*لیست شرکت‌های دریافت‌کننده ارز دولتی وزارت بهداشت منتشر شد
تنها یک روز بعد از انتشار سخنان نمکی وزیر بهداشت، روابط عمومی اداره‌کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو که یکی از زیر مجموعه‌های وزیر بهداشت محسوب می‌شود، طی اطلاعیه‌ای لیست شرکت‌های دریافت‌کننده ارز دولتی که لوازم و تجهیزات دندانپزشکی وارد کرده‌اند را اعلام کرد.
در اطلاعیه این اداره‌کل آمده: «در راستای شفاف‌سازی و ضرورت نظارت بر فرآیند توزیع مواد و تجهیزات دندانپزشکی که با ارز نرخ رسمی وارد کشور شده‌اند و در راستای اجرای تصویب‌نامه‌های هیات محترم وزیران و مصوبات ستاد اقتصادی دولت که توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شده است، به اطلاع می‌رساند که فهرست شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی دریافت‌کننده ارز با نرخ رسمی برای تامین مواد اولیه و قطعات ساخت تولید در سال ۱۳۹۷ به شرح ذیل منتشر و در دسترس عموم است.»
گفتنی است که مطابق با جدول منتشر شده از سوی اداره‌کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، در سال ۹۷ بیش از ۱۰۰ شرکت در حوزه مواد اولیه خط تولید و قطعات ساخت دستگاه ارز دولتی دریافت کرده‌اند.
به گزارش خبرگزاری دانشجو، با توجه به سخنان اخیر وزیر بهداشت و همچنین شفافیت سازمان غذا و دارو در خصوص انتشار لیست شرکت‌های دریافت‌کننده ارز دولتی، باید منتظر ماند و دید که آیا ادعای وزیر بهداشت در خصوص فساد در این وزارتخانه در زمینه دریافت ارز دولتی صحت دارد یا فساد شکل گرفته در این وزارتخانه ریشه در جای دیگری دارد.   در زیر لیست کامل این شرکت ها را مشاهده می کنید: فهرست مواد و ملزومات دندانپزشکی در انبار شرکت‌ها با نرخ ارز رسمی که در شش ماهه اول سال ۱۳۹۷ تامین و وارد شده اند در انبار مجازی
فهرست مواد و ملزومات دندانپزشکی در انبار شرکت‌ها با نرخ ارز رسمی که در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۷ تامین و وارد شده اند در انبار مجازی      

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: بیمارستان تجهیزات پزشکی قاچاق وزارت بهداشت

منبع این خبر، وبسایت vananews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۷۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جزئیات گردش ارزیِ تجهیزات پزشکی درسال ۱۳۹۷
 • مرکزی| بیش از ۱۵۰ قلم کالای سلامت‌محور قاچاق و تقلبی کشف شد
 • ۴۴۰ میلیارد ریال برای تامین تجهیزات و هتلینگ بیمارستان های تامین اجتماعی کهگیلویه وبویراحمد هزینه شد
 • نصب سامانه جدید نوبت دهی در علوم پزشکی تربت حیدریه
 • هزار و ۵۲ پرونده قاچاق به قطعیت یافت / رشد 445 درصدی کالای قاچاق / ببینید
 • عدم پرداخت ارز واردکنندگان تجهیزات پزشکی/ بحران در کمین حوزه تجهیزات پزشکی به دنبال بدعهدی بانک مرکزی
 • کاهش قابل توجه ارزبری تجهیزات پزشکی با اجرای طرح تحول سلامت
 • ۵ تن کالای قاچاق در خراسان جنوبی امحا شد
 • سامانه جدید نوبت دهی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه فعال شد
 • ممنوعیت واردات لوازم آرایشی منجر به افزایش قاچاق می‌شود
 • رسیدگی به پرونده قاچاق تجهیزات پزشکی
 • هم‌افزایی؛ حقیقتی انکارناپذیر در مقابله با عرضه کالای قاچاق
 • جزییات گردش‌ارزی"تجهیزات‌پزشکی"97
 • جزییات گردش ارزی"تجهیزات‌پزشکی"در97
 • جزییات گردش ارزیِ تجهیزات پزشکی در ۹۷
 • ۳۹ هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های بالای ۶۰ درصد نیاز است/ممنوعیت واردات ۱۴۴۸ قلم کالا
 • ممنوعیت واردات1448قلم کالا به کشور
 • ممنوعیت خروج کالا‌های اساسی مربوط به یکسال قبل است
 • ممنوعیت خروج کالاهای اساسی مربوط به یکسال قبل است